*

Αποστολέας Θέμα: ποσες χρονιες ωρομισθια για να διοριστουμε:  (Αναγνώστηκε 3706 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
ποσες χρονιες ωρομισθια για να διοριστουμε:
« στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 09:31:07 πμ »
αγαπητοι συναδελφοι εχετε εκτιμησει περιπου ποσες χρονιες χρειαζεται να τρεχουμε σαν ωρομισθιοι μεχρι να διοριστουμε;Ειδα περιπτωση που κ δινει ασεπ καθε φορα και εχει 5 χρονιες που παει ωρομισθια και ακομη τιποτα .Με το χαος που επικρατει απο πλευρας ενημερωσης και τη ρευστοτητα των εγκυκλιων καθε χρονια ουδεις μπορει να εκτιμησει ουτε να προγραμματισει στοιχειωδως τα επαγγελματικα του.Απλα ρωταω για καποιον που πετυχαινει ασεπ καε φορα αλλα δε διοριζεται και μαζευει τα μοριακια του ,παει κ ωρομισθιος ποσες περιπου χρονιες χρειαζεται;Εφοσον η ωρομισθια δεν σε καλυπτει οικονομικα σαφως πρεπει να κανεις κ αλλα πραγματα.Ποσο σοβαρα θα τα παρεις; Γιατι αν μιλαμε για εξαετια μαλλον πρεπει να τα βλεπεις με μελλον...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ποσες χρονιες ωρομισθια για να διοριστουμε:
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:03:03 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ποσες χρονιες ωρομισθια για να διοριστουμε:
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 10:21:31 πμ »
δεν νομιζω ότι μπορείς να το υπολογίσεις έτσι.... Εγω ειμαι επιτυχουσα στον ΑΣΕΠ 3φορες, μαζευω και μόρια (οχι πολλά απο ΣΔΕ) αλλά ακομα τιποτα. ΚΑι αν αλλοι συναδελφοι μαζευψουν περισσότερα απο μενα καθε χρονο (μορια) τοτε παλι πισω θα πηγαινω στον ενιαιο...

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: ποσες χρονιες ωρομισθια για να διοριστουμε:
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 10:54:31 πμ »
6 χρονια περιπου αν παιρνεις 12ωρο για να διοριστεις μεσω προϋπηρεσιας

Αποσυνδεδεμένος DUMSPIRO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: ποσες χρονιες ωρομισθια για να διοριστουμε:
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 03:26:09 μμ »
ηρεμειστε ρε παιδια,τι 6 χρονια .συναδελφος ωρομισθιος με 3 χρονια προυπηρεσια αλλα τις 2 τελευταιες χρονιες ειχε 24 ωρες,διορισθηκε φετος με 19,5 μορια στον αη στρατη.αν δουλεψεις 2χρ. με 12 ωρες μετα σου δινουν 24.τουλαχιστον αυτο γινεται στην περιοχη μου.δουλευω 3 χρονια και εχω 14,137 μορια.στον εννιαιο πινακα εχω σειρα 500 αλλα ουσιαστικα 300 [διορισε 200].του χρονου θα παρω άλλα 3,5 τουλαχιστον και εχω δικαιωμα να υποβαλλω δικ/κα διορισμου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ποσες χρονιες ωρομισθια για να διοριστουμε:
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:03:03 »

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: ποσες χρονιες ωρομισθια για να διοριστουμε:
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 03:51:16 μμ »
Παλι εγω...Πως εξηγεις το οτι η σειρα σου ειναι 500 αλλα 300?Απλα δεν καταλαβα τον υπολογισμο σου γιατι κι εγω ειμαι κοντα στο 500...Ευχαριστω για τις γρηγορεσς απαντησεις :)
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: ποσες χρονιες ωρομισθια για να διοριστουμε:
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 03:52:51 μμ »
Αναφερεσαι στον πινακα διορισμων η στον πινακα αναπληρωτων?
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ποσες χρονιες ωρομισθια για να διοριστουμε:
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 05:58:40 μμ »
αγαπητοι συναδελφοι εχετε εκτιμησει περιπου ποσες χρονιες χρειαζεται να τρεχουμε σαν ωρομισθιοι μεχρι να διοριστουμε;Ειδα περιπτωση που κ δινει ασεπ καθε φορα και εχει 5 χρονιες που παει ωρομισθια και ακομη τιποτα .

Υπάρχουν και χειρότερα.Απο το 1999 ωρομίσθια και μάλιστα τότε με κάλεσαν για 19 ώρες  ( μηδενική τότε προϋπηρεσία και χωρίς βύσμα )παρακαλώ αν και θα μπορούσαν να με χαρακτήριζαν αναπληρώτρια ,σε ΠΔΣ και κατά καιρούς και σε κανονικό, το 2002 επιτυχούσα στον ασεπ οχι διοριστέα αλλά με πολύ καλη σειρά και φέτος πάλι επιτυχούσα Δεν διορίζομαι του χρόνου εκτός αν εργασθώ με 21 ώρες .Το 2002 τα μόρια που είχα δεν ήταν αρκετά για αναπλήρωση αν και τότε άτομο με τα μισά απο εμένα μόρια πήγε αναπληρώτρια στην πόλη της.Πως έγινε αυτό?άγνωστο ακόμη.Ετυχε το άτομο να το γνωρίζω απο το Πανεπιστήμιο και μάλιστα φέτος διορίστηκε


ηρεμειστε ρε παιδια,τι 6 χρονια .συναδελφος ωρομισθιος με 3 χρονια προυπηρεσια αλλα τις 2 τελευταιες χρονιες ειχε 24 ωρες,διορισθηκε φετος με 19,5 μορια στον αη στρατη.α

Αυτά ακούω και πως να ηρεμήσω.
Εξαρτάται και απο τον κλάδο και την ζήτηση και το πλήθοες των εκπαιδευτικών κάποιου κλάδου
Για Β/θμια με 24 ώρες δεν γίνεται αλλά και οι 21 είναι καθαρά βύσμα εκτός απο αναπλήρωση

αν δουλεψεις 2χρ. με 12 ωρες μετα σου δινουν 24.

Σε πια πόλη γίνεται αυτό να έρθω και εγώ?προς θεού δεν σε αμφισβητώ αλλά μου φαίνεται και κάπως αν και κάτι τέτοιο έχω ακούσει για Αιτωλοακαρνανία και Ηγουμενίτσα για Μαθηματικούς ,Φυσικούς
Ωστόσο επειδή έχετε την δυνατότητα και για Α/θμια και για Β/θμια μπορεί να γίνει αλλά σε μεμονωμένες περιπτώσεις πιστεύω
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2007, 06:06:39 μμ από vikoulaki »

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: ποσες χρονιες ωρομισθια για να διοριστουμε:
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 08:24:13 μμ »
ηρεμειστε ρε παιδια,τι 6 χρονια .συναδελφος ωρομισθιος με 3 χρονια προυπηρεσια αλλα τις 2 τελευταιες χρονιες ειχε 24 ωρες,διορισθηκε φετος με 19,5 μορια στον αη στρατη.αν δουλεψεις 2χρ. με 12 ωρες μετα σου δινουν 24.τουλαχιστον αυτο γινεται στην περιοχη μου.δουλευω 3 χρονια και εχω 14,137 μορια.στον εννιαιο πινακα εχω σειρα 500 αλλα ουσιαστικα 300 [διορισε 200].του χρονου θα παρω άλλα 3,5 τουλαχιστον και εχω δικαιωμα να υποβαλλω δικ/κα διορισμου.
ηρεμειστε ρε παιδια,τι 6 χρονια .συναδελφος ωρομισθιος με 3 χρονια προυπηρεσια αλλα τις 2 τελευταιες χρονιες ειχε 24 ωρες,διορισθηκε φετος με 19,5 μορια στον αη στρατη.αν δουλεψεις 2χρ. με 12 ωρες μετα σου δινουν 24.τουλαχιστον αυτο γινεται στην περιοχη μου.δουλευω 3 χρονια και εχω 14,137 μορια.στον εννιαιο πινακα εχω σειρα 500 αλλα ουσιαστικα 300 [διορισε 200].του χρονου θα παρω άλλα 3,5 τουλαχιστον και εχω δικαιωμα να υποβαλλω δικ/κα διορισμου.

Μια χαρα ηρεμη ειμαι , αν και δεν θα πρεπε με αυτα που ακουω. Ποιος το λεει οτι πρωτα σου δινουν 12ωρο και μετα ...24ωρο!!!!?!!?!??? κατ'αρχην δικαιουσαι μεχρι 21 ωρες, απο πρωτοβαθμια και δευτεροβαθμια Για ποια περιφερεια μιλας? Λαρισα μεχρι και περυσι ολοημερο διναν 6 ωρες και περυσι 8...
Αυτες οι αδικιες γινονται. σε αλλη περιφερεια δινουν 24!!!! ωρες και σε αλλη 6. Εμ ,ετσι διοριζομαι σε τρια χρονακια. Γενικα παντως ισχυει το 5-6 χρονια. Για ΠΕ06 που γινεται και ο ο λογος

Σε ποια περιφερεια, θα θελα να ξερω

Αποσυνδεδεμένος chrysalis5979

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oh HoY There!
    • Προφίλ
Απ: ποσες χρονιες ωρομισθια για να διοριστουμε:
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 10:13:40 πμ »
Καλημέρα στην παρέα!
Εγώ έχω δουλέψει 4 χρόνια ως ωρομίσθια, τα 3 πρώτα 12ωρο και πέρυσι 9ωρο. Επίσης έχω δουλέψει μια χρονιά στη Β/θμια 10 ώρες από Φλεβάρη και πέρυσι πάλι σε δημοτικό 9ωρο από Φλεβάρη. Μάζεψα 18 και κάτι ψιλά μόρια και φέτος έκανα αίτηση για διορισμό αν και δεν με πήραν. Έχω όμως σειρά κάπου στο 200 στον Ενιαίο Πίνακα Διορισμών και θεωρώ ότι είμαι πολύ κοντά. Βέβαια, έδωσα και τρεις φορές ΑΣΕΠ και διορίζομαι του χρόνου. Προς το παρόν περιμένω τους αναπληρωτές και απορρίπτω προτάσεις για φροντιστήρια, ιδιαίτερα. Φανταστείτε να μην καλέσουν αναπληρωτες. Τέλος πάντων, ισχύει ότι χρειάζεσαι 5 χρόνια τουλάχιστον ως ωρομίσθια. Πάντως, αν κάποιος μένει επαρχία τα πράγματα είναι πιο εύκολα, γιατί βρίσκεις δουλειά σε ολοήμερο και πρωινό αμέσως ως ωρομίσθια και μαζεύεις μόρια στο μισό χρόνο απ'ότι εδώ στην Αθήνα.  :)

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: ποσες χρονιες ωρομισθια για να διοριστουμε:
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 10:32:28 πμ »
Καλημέρα στην παρέα!
Εγώ έχω δουλέψει 4 χρόνια ως ωρομίσθια, τα 3 πρώτα 12ωρο και πέρυσι 9ωρο. Επίσης έχω δουλέψει μια χρονιά στη Β/θμια 10 ώρες από Φλεβάρη και πέρυσι πάλι σε δημοτικό 9ωρο από Φλεβάρη. Μάζεψα 18 και κάτι ψιλά μόρια και φέτος έκανα αίτηση για διορισμό αν και δεν με πήραν. Έχω όμως σειρά κάπου στο 200 στον Ενιαίο Πίνακα Διορισμών και θεωρώ ότι είμαι πολύ κοντά. Βέβαια, έδωσα και τρεις φορές ΑΣΕΠ και διορίζομαι του χρόνου. Προς το παρόν περιμένω τους αναπληρωτές και απορρίπτω προτάσεις για φροντιστήρια, ιδιαίτερα. Φανταστείτε να μην καλέσουν αναπληρωτες. Τέλος πάντων, ισχύει ότι χρειάζεσαι 5 χρόνια τουλάχιστον ως ωρομίσθια. Πάντως, αν κάποιος μένει επαρχία τα πράγματα είναι πιο εύκολα, γιατί βρίσκεις δουλειά σε ολοήμερο και πρωινό αμέσως ως ωρομίσθια και μαζεύεις μόρια στο μισό χρόνο απ'ότι εδώ στην Αθήνα.  :)

Αυτο για την 'επαρχια' δεν ισχυει. Ισχυουν τα ιδια πραγματα οτι και με την 'πρωτευουσα'

Αποσυνδεδεμένος Vassiliky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ποσες χρονιες ωρομισθια για να διοριστουμε:
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 08:53:46 μμ »
Καλημέρα στην παρέα!
Εγώ έχω δουλέψει 4 χρόνια ως ωρομίσθια, τα 3 πρώτα 12ωρο και πέρυσι 9ωρο. Επίσης έχω δουλέψει μια χρονιά στη Β/θμια 10 ώρες από Φλεβάρη και πέρυσι πάλι σε δημοτικό 9ωρο από Φλεβάρη. Μάζεψα 18 και κάτι ψιλά μόρια και φέτος έκανα αίτηση για διορισμό αν και δεν με πήραν. Έχω όμως σειρά κάπου στο 200 στον Ενιαίο Πίνακα Διορισμών και θεωρώ ότι είμαι πολύ κοντά. Βέβαια, έδωσα και τρεις φορές ΑΣΕΠ και διορίζομαι του χρόνου. Προς το παρόν περιμένω τους αναπληρωτές και απορρίπτω προτάσεις για φροντιστήρια, ιδιαίτερα. Φανταστείτε να μην καλέσουν αναπληρωτες. Τέλος πάντων, ισχύει ότι χρειάζεσαι 5 χρόνια τουλάχιστον ως ωρομίσθια. Πάντως, αν κάποιος μένει επαρχία τα πράγματα είναι πιο εύκολα, γιατί βρίσκεις δουλειά σε ολοήμερο και πρωινό αμέσως ως ωρομίσθια και μαζεύεις μόρια στο μισό χρόνο απ'ότι εδώ στην Αθήνα.  :)

 Τι σημασία έχει η επαρχία ή η πρωτεύουσα από τη στιγμη που όλα γίνονται μέσω πινάκων!! Όποιος θέλει ας έρθει στην "επαρχία" να δουλέψει να το διαπιστώσει!

Αποσυνδεδεμένος chrysalis5979

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oh HoY There!
    • Προφίλ
Απ: ποσες χρονιες ωρομισθια για να διοριστουμε:
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 09:20:15 μμ »
Μη με παρεξηγείτε, και γω από επαρχία είμαι, ευκαιρία ψάχνω να φύγω από ΑθήναΕίχα φίλη στο νομό Αιτωλοακαρνανίας με θεία σε γραφείο. Η κοπέλα δεν είχε κάνει καν αίτηση για ωρομίσθια και την φώναξε η θεία της μια μέρα, της έδωσε δουλειά σε ολοήμερο και μετά από δυο μήνες δούλεψε και σε πρωινό. Εγώ στην Αθήνα έκανα δυο χρόνια να δουλέψω πρωινό έχοντας δηλώσει τα πάντα. Μάλλον κάποιοι πιστεύουν στην ορθότητα των πινάκων. Εγώ έχω αποθηκεύσει πίνακα γιατί κάθε λίγο και λιγάκι πέρυσι όλο και κάποιος πέρναγε μπροστά μου. Τώρα τσεκάρω τα πάντα.

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: ποσες χρονιες ωρομισθια για να διοριστουμε:
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 09:26:19 μμ »
Ναι αλλα ολες οι περιφερειες δεν δινουν τις ιδιες ωρες. Αυτο με τον πινακα δεν μπορεις να το κανεις πανελλαδικα, μαλλον περιφερειακα εννοεις. Ναι ειναι ενας καλος τροπος

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: ποσες χρονιες ωρομισθια για να διοριστουμε:
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 09:32:52 μμ »
Μη με παρεξηγείτε, και γω από επαρχία είμαι, ευκαιρία ψάχνω να φύγω από ΑθήναΕίχα φίλη στο νομό Αιτωλοακαρνανίας με θεία σε γραφείο. Η κοπέλα δεν είχε κάνει καν αίτηση για ωρομίσθια και την φώναξε η θεία της μια μέρα, της έδωσε δουλειά σε ολοήμερο και μετά από δυο μήνες δούλεψε και σε πρωινό. Εγώ στην Αθήνα έκανα δυο χρόνια να δουλέψω πρωινό έχοντας δηλώσει τα πάντα. Μάλλον κάποιοι πιστεύουν στην ορθότητα των πινάκων. Εγώ έχω αποθηκεύσει πίνακα γιατί κάθε λίγο και λιγάκι πέρυσι όλο και κάποιος πέρναγε μπροστά μου. Τώρα τσεκάρω τα πάντα.

Κι αυτο τι αποδεικνυει? Οτι στην επαρχια γινονται ολα ετσι?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160920
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 669
Σύνολο: 679

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.