*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017  (Αναγνώστηκε 443815 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1554 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 01:20:59 μμ »
αυτό φωνάζουμε τόσο καιρώ και λέμε ότι κατάντησε κλειστό επάγγελμα ο εκπαιδευτικός
και όχι μόνο αυτό φωνάζουν και για αύξηση του πλαφόν.....
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:29:26 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1555 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 01:21:31 μμ »
Θέλω να σας ρωτήσω......
Μίλησα με κάποια παλιά μου μαθήτρια η οποία σπούδασε στην ειδικότητα μου κλπ κλπ  και μάλιστα της άφησα τη θέση μου ως εκπαιδευτικό στο φροντιστήριο που δούλευα πριν 12 χρόνια γιατί άλλαξα περιοχή κατοικίας.
Μου είπε ότι παρακολουθεί κάτι σεμινάρια παιδαγωγικών-αξιολόγηση μαθητών και σχολικής μονάδας κλπ  του δημοσίου , τους έστειλαν μέιλ αρχές Δεκέμβρη  στα φροντιστήρια που εργάζονται , για αιτήσεις και έτσι θα μπορούν την προυπηρεσία τους να τη χρησιμοποιούσουν στο διαγωνισμό των εκπαιδευτικών...
Άκουσε κανείς άλλος κάτι;

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1556 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 02:21:12 μμ »
Όχι. Πες της να σου πρωθήσει το μέιλ και κοινοποίησε το μας να το δούμε αν γίνεται

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1557 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 03:02:20 μμ »
Το μέιλ τα έστειλαν στη διεύθυνση του φροντιστηρίου όχι προσωπικά στον καθένα...Θα προσπαθήσω να την ξαναβρώ στο τηλέφωνο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:29:26 »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1558 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 03:56:40 μμ »
Δεν είναι καθόλου "καλό" το συγκεκριμένο "σενάριο"! Δεν αποτελεί καμία αξιόλογη εργασία η αναπλήρωση μερικών μηνών! Μόνο το Υπουργείο εξυπηρετείται έτσι και βγαίνει κάθε χρονιά από τη δύσκολη θέση του πως θα λειτουργήσουν ομαλά τα σχολεία, εκμεταλλευόμενο εμάς!
Μάλλον υποτιμάς τον εαυτό σου και τις δυνατότητές σου. Και στο εχω ξαναρωτήσει: δεν μπορείς να βγάλεις "μαύρα" χρήματα από ιδιαίτερα μαθήματα (αφού οι άλλοι εργοδότες σε εκμεταλλεύονται) και μάλιστα στον τόπο σου; Πρέπει να κάνεις tour ανά την Ελλάδα κάθε χρόνο και να μην μπορείς να ζήσεις καλά-καλά με όσα σου δίνουν; Μεγάλη αυτοεκτίμηση και φιλοδοξίες έχεις! Αλλά προφανώς, επειδή έχεις προυπηρεσία, θέλεις να την "εξαργυρώσεις" με τον πολυπόθητο διορισμό! Όμως, ξεχνάς ότι ποτέ κανείς δε σου υποσχέθηκε τίποτε κι ότι από 'δω και στο εξής η όποια προυπηρεσία από μόνη της δε θα εξασφαλίζει τον διορισμό (όποτε κι αν αυτός γίνει)!
για ποια ιδιάιτερα μιλάς; αυτά που τα χτύπησε η κρίση; τα ανασφάλιστα; αναρωτήθηκες αν όλες οι ειδικότητες μπορούν να κάνουν ιδιαίτερα; τα ιδίατερα που δεν ξέρεις αν θα τα συνεχίσει ο γονιός για το παιδί του ακόμα και μέσα στην ίδια χρονιά;  προτιμώ την μισθοσυντήρητη εργασία που ξέρω πως κάθε 10 του μηνός θα πέσει ο μισθός και τα ένσημα θα μπουν...οι φιλοδοξιες μου είναι η μονιμότητα του δημοσίου...εσύ δεν θες το δημόσιο; κι αν έχεις βολευτεί με τα ιδιαίτερα δεν βλέπω και καμία μεγάλη φιλοδοξία σε αυτό...εκτός αν θες να κάνεις καριέρα ιδιαιτερά και να γίνεις μεγαλοιδιαιτεράς..τότε γιατί ασχολέισαι με το αναπληρωτηλίκι; γιατί θες το κούρεμα των κόπων και των διπλών των δυσπροσίτων των άλλων; παραμέρισε να πάει κανένας άλλος αναπληρωτής, αλλίως και ιδιαίτερα και όποτε με βολέυει αναπληρωτής και να μην με έχουν ξεπερέσει οι άλλοι είναι λίγο ιδιοτελές ...

Παράθεση
  0 Υπάρχουν οι αναπληρωτές που έχουν προϋπηρεσία σε αυτό τους το λειτούργημα. Αυτοί θα πρέπει σαφέστατα να μοριοδοτηθούν και να προσληφθούν. Υπάρχει όμως και ένας νέος κόσμος που και αυτός θα πρέπει να εισαχθεί, να μπορέσει να ασκήσει αυτό το επάγγελμα. Ανάμεσα στους νέους ανθρώπους δεν είναι όλοι τους με μάστερ, διδακτορικά, τρεις ξένες γλώσσες. Μπορεί να υπάρχει ένας άνθρωπος με ένα κανονικό πτυχίο, ο οποίος μπορεί στο μέλλον να αποδειχθεί ένας εξαιρετικός εκπαιδευτικός και αυτόν δεν μπορούμε να τον αποκλείσουμε λόγω τυπικών προσόντων. Πρέπει ουσιαστικά να δούμε πως θα μπορέσουμε να τον προσλάβουμε. Τα παραπάνω δήλωσε σήμερα ο υπουργός Παιδείας στο ΚΟΚΚΙΝΟ ενώ συνέχισε με τα εξής: Όταν λέμε διορισμούς για μια Αριστερή κυβέρνηση πρέπει να είναι σαφές ότι πρέπει να είναι και ένα σύστημα όχι ότι θα ευνοήσει όλους αλλά τουλάχιστον όσοι αδικηθούν να είναι σαφές γιατί αδικούνται. Έτσι όπως έχει γίνει το σύστημα είναι προφανές ότι δε μπορούν να προσληφθούν όλοι όσοι είναι αναπληρωτές, όλοι όσοι κάνουνε αίτηση και περάσουν από το ΑΣΕΠ κλπ.

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2017/02/grifos-ton-ekpedeftikon-pollaplon-proipiresion/
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2017, 04:18:45 μμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1559 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 05:06:35 μμ »
Θέλω να σας ρωτήσω......
Μίλησα με κάποια παλιά μου μαθήτρια η οποία σπούδασε στην ειδικότητα μου κλπ κλπ  και μάλιστα της άφησα τη θέση μου ως εκπαιδευτικό στο φροντιστήριο που δούλευα πριν 12 χρόνια γιατί άλλαξα περιοχή κατοικίας.
Μου είπε ότι παρακολουθεί κάτι σεμινάρια παιδαγωγικών-αξιολόγηση μαθητών και σχολικής μονάδας κλπ  του δημοσίου , τους έστειλαν μέιλ αρχές Δεκέμβρη  στα φροντιστήρια που εργάζονται , για αιτήσεις και έτσι θα μπορούν την προυπηρεσία τους να τη χρησιμοποιούσουν στο διαγωνισμό των εκπαιδευτικών...
Άκουσε κανείς άλλος κάτι;
Aρκετοι καθηγητες Φ.Μ.Ε αλλα και Κ.Ξ.Γ παρακολουθησαν το προηγουμενο διμηνο σεμιναρια(ισως μερικα δεν τελειωσαν ακομα) για διαφορα τετοια θεματα οπως εχει ξαναγινει στο παρελθον και μαλιστα επιδοτουμενα απο Κ.Ε.Κ ...τα αλλα ολα ειναι παραμυθια...

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1560 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 06:45:15 μμ »
Κι εγώ πιστεύω ότι κάποια παρανόηση έχει γίνει. Ή κάτι δεν κατάλαβε το φροντιστήριο ή κάτι δεν κατάλαβε σωστά η παλιά σου μαθήτρια. Από περιέργεια θα ήθελα όμως να δω το μέιλ, αν μπορέσει να το έχεις η anixia.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1561 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 08:22:04 μμ »
για ποια ιδιάιτερα μιλάς; αυτά που τα χτύπησε η κρίση; τα ανασφάλιστα; αναρωτήθηκες αν όλες οι ειδικότητες μπορούν να κάνουν ιδιαίτερα; τα ιδίατερα που δεν ξέρεις αν θα τα συνεχίσει ο γονιός για το παιδί του ακόμα και μέσα στην ίδια χρονιά;  προτιμώ την μισθοσυντήρητη εργασία που ξέρω πως κάθε 10 του μηνός θα πέσει ο μισθός και τα ένσημα θα μπουν...οι φιλοδοξιες μου είναι η μονιμότητα του δημοσίου...εσύ δεν θες το δημόσιο; κι αν έχεις βολευτεί με τα ιδιαίτερα δεν βλέπω και καμία μεγάλη φιλοδοξία σε αυτό...εκτός αν θες να κάνεις καριέρα ιδιαιτερά και να γίνεις μεγαλοιδιαιτεράς..τότε γιατί ασχολέισαι με το αναπληρωτηλίκι; γιατί θες το κούρεμα των κόπων και των διπλών των δυσπροσίτων των άλλων; παραμέρισε να πάει κανένας άλλος αναπληρωτής, αλλίως και ιδιαίτερα και όποτε με βολέυει αναπληρωτής και να μην με έχουν ξεπερέσει οι άλλοι είναι λίγο ιδιοτελές ...
Εγώ ποτέ μου δεν τα έκανα αυτά, δηλ. και αναπλήρωση και ιδιαίτερα! Δεν είναι του χαρακτήρα μου! Αντίθετα, τα έκαναν και τα κάνουν πολλοί άλλοι κι έχω τώρα τρανταχτό παράδειγμα από τα μέρη μου (σκέφτομαι μάλιστα και να το καταγγείλω): σύζυγος ιδιοκτήτη φροντιστηρίου, μαθηματικός, γύρω στα 50, με ένα σωρό ιδιαίτερα (που τα κρατά για να μη νιώθει ανασφάλεια, όπως ισχυρίζεται) δουλεύει και φέτος ως αναπληρώτρια και μάλιστα στο νομό μας και εισπράττει από δύο πηγές και το παίζει "έξυπνη"!
Εγώ παλιά έκανα ιδιαίτερα. Όταν με κάλεσαν για πρώτη φορά αναπληρώτρια, τα σταμάτησα, όχι φυσικά γιατί έπρεπε να πάω αρκετά μακριά (άλλωστε μου δόθηκαν ευκαιρίες κι εκεί που ήμουν να κάνω ιδιαίτερα, τις οποίες φυσικά αρνήθηκα), αλλά από σεβασμό στο λειτούργημα και τους συναδέλφους μου!
Και ως προς τα υπόλοιπα: δεν υποστηρίζω τα "μαύρα" χρήματα από τα ιδιαίτερα, αλλά όταν κάποιοι, όπως κι εσύ γράφεις πολλές φορές για τους εργοδότες και τους ιδιοκτήτες φροντιστηρίων πως μας εκμεταλλεύονται, δε μένει κάποια άλλη λύση από τα ιδιαίτερα (εκτός κι αν κάποιος αλλάξει επάγγελμα). Και μπορείς να κάνεις και αυτασφάλιση! Και ναι, υπάρχει κρίση και σ' αυτά, αλλά και πού δεν υπάρχει πλέον; Ακόμη, και στο δημόσιο, που λες ότι τον έχεις σίγουρο το μισθό (αλήθεια, πολλή σιγουριά σου παρέχει η προυπηρεσία σου και έχεις καλομάθει και δε θέλεις να δουλεύει κανείς άλλος!), οι μειώσεις κάθε χρόνο στα χρήματα του αναπληρωτή είναι σίγουρες, σε σημείο ώστε να δυσκολεύεται κάποιος να τα βγάλει πέρα, αν εργάζεται μακριά από το σπίτι του.
Και επειδή το πας και σε προσωπικό επίπεδο: φιλοδοξία μου είναι να κάνω καλά αυτό που κάνω κι όχι να βολευτώ πάση θυσία στο δημόσιο, ούτε να γίνω μεγαλοιδιαιτεράς! Μάλλον, δική σου φιλοδοξία είναι να αράξεις στο δημόσιο, ειδικά αφού έχεις "κουραστεί" τόσα χρόνια με την αναπλήρωση! Και ναι, πρέπει να μπει όριο στην προυπηρεσία, είτε σου αρέσει, είτε όχι, για τους λόγους που έχουν χιλιοειπωθεί! Και θυμήσου: η προυπηρεσία πλέον δεν αρκεί από μόνη της για διορισμό!
Μετά από όλα αυτά, θεωρώ πως δε θα υπογράψεις την επιστολή μας, αφού μια χαρά κυλά για σένα η ζωή του αναπληρωτή και δε θα σε βόλευε να αλλάξει κιόλας!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1562 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 09:53:59 μμ »
Εγώ ποτέ μου δεν τα έκανα αυτά, δηλ. και αναπλήρωση και ιδιαίτερα! Δεν είναι του χαρακτήρα μου! Αντίθετα, τα έκαναν και τα κάνουν πολλοί άλλοι κι έχω τώρα τρανταχτό παράδειγμα από τα μέρη μου (σκέφτομαι μάλιστα και να το καταγγείλω): σύζυγος ιδιοκτήτη φροντιστηρίου, μαθηματικός, γύρω στα 50, με ένα σωρό ιδιαίτερα (που τα κρατά για να μη νιώθει ανασφάλεια, όπως ισχυρίζεται) δουλεύει και φέτος ως αναπληρώτρια και μάλιστα στο νομό μας και εισπράττει από δύο πηγές και το παίζει "έξυπνη"!
Εγώ παλιά έκανα ιδιαίτερα. Όταν με κάλεσαν για πρώτη φορά αναπληρώτρια, τα σταμάτησα, όχι φυσικά γιατί έπρεπε να πάω αρκετά μακριά (άλλωστε μου δόθηκαν ευκαιρίες κι εκεί που ήμουν να κάνω ιδιαίτερα, τις οποίες φυσικά αρνήθηκα), αλλά από σεβασμό στο λειτούργημα και τους συναδέλφους μου!
Και ως προς τα υπόλοιπα: δεν υποστηρίζω τα "μαύρα" χρήματα από τα ιδιαίτερα, αλλά όταν κάποιοι, όπως κι εσύ γράφεις πολλές φορές για τους εργοδότες και τους ιδιοκτήτες φροντιστηρίων πως μας εκμεταλλεύονται, δε μένει κάποια άλλη λύση από τα ιδιαίτερα (εκτός κι αν κάποιος αλλάξει επάγγελμα). Και μπορείς να κάνεις και αυτασφάλιση! Και ναι, υπάρχει κρίση και σ' αυτά, αλλά και πού δεν υπάρχει πλέον; Ακόμη, και στο δημόσιο, που λες ότι τον έχεις σίγουρο το μισθό (αλήθεια, πολλή σιγουριά σου παρέχει η προυπηρεσία σου και έχεις καλομάθει και δε θέλεις να δουλεύει κανείς άλλος!), οι μειώσεις κάθε χρόνο στα χρήματα του αναπληρωτή είναι σίγουρες, σε σημείο ώστε να δυσκολεύεται κάποιος να τα βγάλει πέρα, αν εργάζεται μακριά από το σπίτι του.
Και επειδή το πας και σε προσωπικό επίπεδο: φιλοδοξία μου είναι να κάνω καλά αυτό που κάνω κι όχι να βολευτώ πάση θυσία στο δημόσιο, ούτε να γίνω μεγαλοιδιαιτεράς! Μάλλον, δική σου φιλοδοξία είναι να αράξεις στο δημόσιο, ειδικά αφού έχεις "κουραστεί" τόσα χρόνια με την αναπλήρωση! Και ναι, πρέπει να μπει όριο στην προυπηρεσία, είτε σου αρέσει, είτε όχι, για τους λόγους που έχουν χιλιοειπωθεί! Και θυμήσου: η προυπηρεσία πλέον δεν αρκεί από μόνη της για διορισμό!
Μετά από όλα αυτά, θεωρώ πως δε θα υπογράψεις την επιστολή μας, αφού μια χαρά κυλά για σένα η ζωή του αναπληρωτή και δε θα σε βόλευε να αλλάξει κιόλας!
εσύ γιατί θες να πας στο δημόσιο; δεν πας για να αράξεις; αλλίως γιατί δεν κάθεσε στον σκληρόιδιωτικότομέα του Πουκαμισά των 3 ευρω η ώρα

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1563 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 10:01:55 μμ »
Εγώ ποτέ μου δεν τα έκανα αυτά, δηλ. και αναπλήρωση και ιδιαίτερα! Δεν είναι του χαρακτήρα μου! Αντίθετα, τα έκαναν και τα κάνουν πολλοί άλλοι κι έχω τώρα τρανταχτό παράδειγμα από τα μέρη μου (σκέφτομαι μάλιστα και να το καταγγείλω): σύζυγος ιδιοκτήτη φροντιστηρίου, μαθηματικός, γύρω στα 50, με ένα σωρό ιδιαίτερα (που τα κρατά για να μη νιώθει ανασφάλεια, όπως ισχυρίζεται) δουλεύει και φέτος ως αναπληρώτρια και μάλιστα στο νομό μας και εισπράττει από δύο πηγές και το παίζει "έξυπνη"!
Εγώ παλιά έκανα ιδιαίτερα. Όταν με κάλεσαν για πρώτη φορά αναπληρώτρια, τα σταμάτησα, όχι φυσικά γιατί έπρεπε να πάω αρκετά μακριά (άλλωστε μου δόθηκαν ευκαιρίες κι εκεί που ήμουν να κάνω ιδιαίτερα, τις οποίες φυσικά αρνήθηκα), αλλά από σεβασμό στο λειτούργημα και τους συναδέλφους μου!
Και ως προς τα υπόλοιπα: δεν υποστηρίζω τα "μαύρα" χρήματα από τα ιδιαίτερα, αλλά όταν κάποιοι, όπως κι εσύ γράφεις πολλές φορές για τους εργοδότες και τους ιδιοκτήτες φροντιστηρίων πως μας εκμεταλλεύονται, δε μένει κάποια άλλη λύση από τα ιδιαίτερα (εκτός κι αν κάποιος αλλάξει επάγγελμα). Και μπορείς να κάνεις και αυτασφάλιση! Και ναι, υπάρχει κρίση και σ' αυτά, αλλά και πού δεν υπάρχει πλέον; Ακόμη, και στο δημόσιο, που λες ότι τον έχεις σίγουρο το μισθό (αλήθεια, πολλή σιγουριά σου παρέχει η προυπηρεσία σου και έχεις καλομάθει και δε θέλεις να δουλεύει κανείς άλλος!), οι μειώσεις κάθε χρόνο στα χρήματα του αναπληρωτή είναι σίγουρες, σε σημείο ώστε να δυσκολεύεται κάποιος να τα βγάλει πέρα, αν εργάζεται μακριά από το σπίτι του.
Και επειδή το πας και σε προσωπικό επίπεδο: φιλοδοξία μου είναι να κάνω καλά αυτό που κάνω κι όχι να βολευτώ πάση θυσία στο δημόσιο, ούτε να γίνω μεγαλοιδιαιτεράς! Μάλλον, δική σου φιλοδοξία είναι να αράξεις στο δημόσιο, ειδικά αφού έχεις "κουραστεί" τόσα χρόνια με την αναπλήρωση! Και ναι, πρέπει να μπει όριο στην προυπηρεσία, είτε σου αρέσει, είτε όχι, για τους λόγους που έχουν χιλιοειπωθεί! Και θυμήσου: η προυπηρεσία πλέον δεν αρκεί από μόνη της για διορισμό!
Μετά από όλα αυτά, θεωρώ πως δε θα υπογράψεις την επιστολή μας, αφού μια χαρά κυλά για σένα η ζωή του αναπληρωτή και δε θα σε βόλευε να αλλάξει κιόλας!
εσύ γιατί θες να πας στο δημόσιο; δεν πας για να αράξεις; αλλίως γιατί δεν κάθεσαι  στον σκληρό ιδιωτικό τομέα του Πουκαμισά των 3 ευρω η ώρα; πράγματι μόνη της δεν αρκεί ,να μετρήσουν master και διδακτορικά, γλώσσες και κομπιούτερ,έχουμε κι από αυτά...την επιστολή θα την υπογράψουμε διότι προσθέσαμε  το χωρίο
Παράθεση
Νόμος υπάρχει και αν κρίνεται ότι πρέπει να αλλάξει ή να αντικατασταθεί, αυτό να πραγματοποιηθεί με σεβασμό στο Σύνταγμα και το κοινοτικό δίκαιο

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1564 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 11:24:58 μμ »
Υπάρχουν οι αναπληρωτές που έχουν προϋπηρεσία σε αυτό τους το λειτούργημα. Αυτοί θα πρέπει σαφέστατα να μοριοδοτηθούν και να προσληφθούν.
Υπάρχει όμως και ένας νέος κόσμος που και αυτός θα πρέπει να εισαχθεί, να μπορέσει να ασκήσει αυτό το επάγγελμα. Ανάμεσα στους νέους ανθρώπους δεν είναι όλοι τους με μάστερ, διδακτορικά, τρεις ξένες γλώσσες. Μπορεί να υπάρχει ένας άνθρωπος με ένα κανονικό πτυχίο, ο οποίος μπορεί στο μέλλον να αποδειχθεί ένας εξαιρετικός εκπαιδευτικός και αυτόν δεν μπορούμε να τον αποκλείσουμε λόγω τυπικών προσόντων. Πρέπει ουσιαστικά να δούμε πως θα μπορέσουμε να τον προσλάβουμε.
Τα παραπάνω δήλωσε σήμερα ο υπουργός Παιδείας στο ΚΟΚΚΙΝΟ ενώ συνέχισε με τα εξής:

Όταν λέμε διορισμούς για μια Αριστερή κυβέρνηση πρέπει να είναι σαφές ότι πρέπει να είναι και ένα σύστημα όχι ότι θα ευνοήσει όλους αλλά τουλάχιστον όσοι αδικηθούν να είναι σαφές γιατί αδικούνται. Έτσι όπως έχει γίνει το σύστημα είναι προφανές ότι δε μπορούν να προσληφθούν όλοι όσοι είναι αναπληρωτές, όλοι όσοι κάνουνε αίτηση και περάσουν από το ΑΣΕΠ κλπ.

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2017/02/grifos-ton-ekpedeftikon-pollaplon-proipiresion/

 Αναρωτιέμαι: αυτός ακούει τι λέει;

Αλλά αυτός μια χαρά ξέρει τι λέει.
Απ' ότι φαίνεται το πρόβλημα που έχει και σκέφτεται πώς θα το λύσει είναι το "πως θα μπορέσουμε να τον προσλάβουμε" χωρίς προϋπηρεσία, χωρίς μάστερ, διδακτορικά, ξένες γλώσσες, χωρίς ΑΣΕΠ...

Νομίζω ότι ήταν σαφέστατος στο γιατί θα αδικηθούν, όσοι αδικηθούν.

με γειά μας
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2017, 11:41:03 μμ από LiK »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1565 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 11:28:58 μμ »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1566 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 02:50:04 μμ »
εσύ γιατί θες να πας στο δημόσιο; δεν πας για να αράξεις; αλλίως γιατί δεν κάθεσαι  στον σκληρό ιδιωτικό τομέα του Πουκαμισά των 3 ευρω η ώρα; πράγματι μόνη της δεν αρκεί ,να μετρήσουν master και διδακτορικά, γλώσσες και κομπιούτερ,έχουμε κι από αυτά...την επιστολή θα την υπογράψουμε διότι προσθέσαμε  το χωρίο
Ευτυχώς που προστέθηκε το χωρίο για το κοινοτικό δίκαιο, στο οποίο ελπίζεις για να διοριστείς, γιατί όλα τα υπόλοιπα δε σου λένε τίποτε!
Και, αγαπητή συναδέλφισσα, αν ποτέ διοριστώ (σε αντίθεση με 'σένα που απαιτείς να διοριστείς και το θεωρείς και δεδομένο), δε θα το κάνω για να αράξω! Ποτέ μου, όπου κι αν έχω εργαστεί, δεν πήγα για να αράξω, αλλά για να κάνω ευσυνείδητα τη δουλειά μου (εν προκειμένω το λειτούργημά μου), επειδή σέβομαι τον εαυτό μου, την ιδιότητά μου ως εκπαιδευτικού, αλλά κυρίως τους μαθητές και το δημόσιο σχολείο! Αν ήθελα απλά να αράξω, θα είχα επιδιώξει να διοριστώ κάπου αλλού και δε θα κοπίαζα να κάνω αυτό που μου αρέσει και αγαπώ τόσο πολύ! Όλα τα άλλα είναι περιττά!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1567 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 07:28:52 μμ »
Υπάρχουν οι αναπληρωτές που έχουν προϋπηρεσία σε αυτό τους το λειτούργημα. Αυτοί θα πρέπει σαφέστατα να μοριοδοτηθούν και να προσληφθούν.
Υπάρχει όμως και ένας νέος κόσμος που και αυτός θα πρέπει να εισαχθεί, να μπορέσει να ασκήσει αυτό το επάγγελμα. Ανάμεσα στους νέους ανθρώπους δεν είναι όλοι τους με μάστερ, διδακτορικά, τρεις ξένες γλώσσες. Μπορεί να υπάρχει ένας άνθρωπος με ένα κανονικό πτυχίο, ο οποίος μπορεί στο μέλλον να αποδειχθεί ένας εξαιρετικός εκπαιδευτικός και αυτόν δεν μπορούμε να τον αποκλείσουμε λόγω τυπικών προσόντων. Πρέπει ουσιαστικά να δούμε πως θα μπορέσουμε να τον προσλάβουμε.
Τα παραπάνω δήλωσε σήμερα ο υπουργός Παιδείας στο ΚΟΚΚΙΝΟ ενώ συνέχισε με τα εξής:

Όταν λέμε διορισμούς για μια Αριστερή κυβέρνηση πρέπει να είναι σαφές ότι πρέπει να είναι και ένα σύστημα όχι ότι θα ευνοήσει όλους αλλά τουλάχιστον όσοι αδικηθούν να είναι σαφές γιατί αδικούνται. Έτσι όπως έχει γίνει το σύστημα είναι προφανές ότι δε μπορούν να προσληφθούν όλοι όσοι είναι αναπληρωτές, όλοι όσοι κάνουνε αίτηση και περάσουν από το ΑΣΕΠ κλπ.

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2017/02/grifos-ton-ekpedeftikon-pollaplon-proipiresion/

 Αναρωτιέμαι: αυτός ακούει τι λέει;

Αλλά αυτός μια χαρά ξέρει τι λέει.
Απ' ότι φαίνεται το πρόβλημα που έχει και σκέφτεται πώς θα το λύσει είναι το "πως θα μπορέσουμε να τον προσλάβουμε" χωρίς προϋπηρεσία, χωρίς μάστερ, διδακτορικά, ξένες γλώσσες, χωρίς ΑΣΕΠ...

Νομίζω ότι ήταν σαφέστατος στο γιατί θα αδικηθούν, όσοι αδικηθούν.

με γειά μας
+++++++++++++++++

Καλά τι λέει;;; Πρέπει να βρεθεί τρόπος να διοριστούν όσοι έχουν μόνο προϋπηρεσία!!!!! αλλά και αυτός που δεν έχει απολύτως τίποτα (εκτός πτυχίου) χωρίς προϋπηρεσία, χωρίς μάστερ, διδακτορικά, ξένες γλώσσες, χωρίς ΑΣΕΠ...!!!!!!!! Ντροπή σας όλοι οι υπόλοιποι............ τουλάχιστον θα ξέρετε γιατί αδικηθήκατε.......... η προσπάθεια τιμωρείται................ συνδικαλισμός μόνο!!!!!!!!!!!! Διορισμοί με αριστεροί κυβέρνηση..................... Ειλικρινά όλο αυτό με ξεπερνά..............

Με γεια μας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159858
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.