*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες ή Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής;  (Αναγνώστηκε 17971 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annamenou13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κατατακτήριες ή Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής;
« στις: Ιανουάριος 19, 2017, 01:36:46 πμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ. ΕΧΩ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΝΟΗΜΑΤΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ BRAILLE.
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΤΕ ΤΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΘΑ ΕΧΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ Ή ΔΩΣΩ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΣΤΟ ΚΑΘΕΝΑ;
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΕΡΟ;
ΕΠΙΣΗΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ, ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ.
ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΜΕ ΑΠΟΘΑΡΡΥΝΟΥΝ ΟΙ ΦΗΜΕΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΑΜΑΚ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΟΙ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2017, 09:25:05 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ Ή ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:17:08 »

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ Ή ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ;
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 09:13:40 πμ »
Ούτε στο Βόλο ξέρω άν είναι.φέτος μου είπε φίλη μου έδωσαν 250 άτομα.Ίσως Πανελλαδικές είναι πιο εύκολα.Δες και για άλλα τμήματα με ζήτηση πχ εργοθεραπεια
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος annamenou13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ Ή ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ;
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 05:27:01 μμ »
ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΟΙ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ.
ΑΠΛΩΣ ΔΙΝΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΑΤΟΜΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΜΑΚ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΕΧΕΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΖΗΤΗΣΗ.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ Ή ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ;
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 05:54:15 μμ »
Μήπως καλύτερα να δώσεις κατατακτηριες και παράλληλα να ετοιμαζεσαι για πανελλήνιες; Ειλικρινά σε δημοφιλή τμήματα δεν πιστεύω στο αδιαβλητο των κατατακτηριων εξετάσεων. Θα πρότεινα το δεύτερο αλλά είναι θέμα προσωπικού χρόνου και προσπάθειας.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ Ή ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:17:08 »

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ Ή ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ;
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 06:27:58 μμ »
ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΟΙ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ.
ΑΠΛΩΣ ΔΙΝΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΑΤΟΜΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΜΑΚ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΕΧΕΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΖΗΤΗΣΗ.
Απλα επειδή εισαι απο θεσκη καλο θα ηταν να προσπαθουσες και στο παμακ...γιατι να πηγαινοέρχεσαι 3 τουλάχιστον χρονια θεσκη Βόλο θα ειναι κουραστικό και δεν θα μπορείς να δουλεύεις Φούλ τάιμ.

Αποσυνδεδεμένος annamenou13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ Ή ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ;
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 07:36:27 μμ »
Όσον αφορά για μεταπτυχιακό πάνω στην ειδική αγωγή;
Τι επαγγελματικά δικαιώματα θα έχω;
Θα μπορέσω να διδάξω σε ειδικό σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ως καθηγήτρια πληροφορικής;

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ Ή ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ;
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 07:42:13 μμ »
Άμα κανεις το μεταπτυχιακο θα διδάσκεις πληροφορική σε παιδιά με ειδικές ανάγκες. Απλα δεν ξερω αν κανουν πολλές προσλήψεις γιατι είστε και σεις πολλοί και απο ΑΕΙ και απο ΤΕΙ. Μπορει να μας ενημερώσει κάποιος άλλος συνάδελφος.
Άμα ομως κάνεις δεύτερο πτυχιο ειτε στο Βόλο ειτε στο παμακ θα εισαι δασκάλα ειδικης αγωγης. Εκει οι προσλήψεις μέχρι στιγμής ειναι αρκετές λόγω ΕΣΠΑ.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ Ή ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ;
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 07:43:11 μμ »
Εχεις εργαστει ποτε; ο πινακας της ειδικης στην ειδικοτητα σου αρθμει περιπου 300 ατομα. Εχεις δει ποσους παιρνουν καθε χρονο; αν το ψαξεις θα βρεις και τις πιθανοτητες που εχεις να εργαστεις.

Αποσυνδεδεμένος annamenou13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ Ή ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ;
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 08:06:56 μμ »
Όχι, δεν εχω εργαστεί ποτέ.
Ξέρω ότι γενικά δεν υπάρχει απορρόφηση.
Αν ήξερα ακριβώς, δεν θα ρωτούσα στο forum.
Απλά ρώτησα μια γνώμη πάνω στο αν είναι καλύτερο ένα μεταπτυχιακό ή κατατακτήριες.

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ Ή ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ;
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 08:27:42 μμ »
σίγουρα με τις κατατακτήριες έχεις περισσότερες ελπίδες..αλλάζεις κ κλάδο γίνεσαι πε 71

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ Ή ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ;
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 09:30:40 μμ »
Όχι, δεν εχω εργαστεί ποτέ.
Ξέρω ότι γενικά δεν υπάρχει απορρόφηση.
Αν ήξερα ακριβώς, δεν θα ρωτούσα στο forum.
Απλά ρώτησα μια γνώμη πάνω στο αν είναι καλύτερο ένα μεταπτυχιακό ή κατατακτήριες.
Για μένα, επειδή εισαι απο θεσκη , δώσε ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ στο παμακ..οι κατατακτήριες ειναι δυσκολότερες.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ Ή ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ;
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 10:04:46 μμ »
Όχι, δεν εχω εργαστεί ποτέ.
Ξέρω ότι γενικά δεν υπάρχει απορρόφηση.
Αν ήξερα ακριβώς, δεν θα ρωτούσα στο forum.
Απλά ρώτησα μια γνώμη πάνω στο αν είναι καλύτερο ένα μεταπτυχιακό ή κατατακτήριες.
Eγω θα σου προτεινα ενα μεταπτυχιακο που θα σου δωσει πιθανοτητες εργασιας και εκτος εκπαιδευσης. Αν μπεις στους πινακες ειδικης χρειαζεται πολυ μεγαλο αγωνα για να εδραιωσεις τη θεση σου ως αναπληρωτρια οσο διαρκουν τα ΕΣΠΑ, γιατι για μονιμοτητα ειναι αρκετα δυσκολο.
Συν τοις αλλοις οι μισθοι των εκαπιδευτικων πλεον ειναι πολυ χαμηλοι ενας μονιμος νεοδιοριστος παιρνει περιπου 650 ευρω, οι μισθολογικες ωριμανσεις παγωνουν, θυμιζω τη διετια 2016-2017 εμεις οι μονιμοι δεν θα την παρουμε ποτε μισθολογικα θεωρειται χαμενη διετια.
Δεν ξερω αν αξιζει να επενδυει καποιος στην εκπαιδευση, για παραδειγμα πανελληνιες για ενστολα επαγγελματα=αμεση αποκατασταση αν βεβαια σου αρεσει. Και παλι λεω ταπεινα τη γνωμη μου χωρις να θελω να σε επηρεασω. Καλη τυχη σε οτι αποφασισεις.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ Ή ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ;
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 10:07:25 μμ »
Καλησπέρα και καλή χρονιά :) .Καλυτερα να πας σε παιδαγωγικό τμήμα ειδικής αγωγής, ναι μεν είναι άλλα 4 έτη σπουδών, αλλά μιλάμε για ένα επιπλέον επάγγελμα. Θα σου πω τα εξής που γνωρίζω: αυτή τη στιγμή που μιλάμε μόνο ως πτυχιούχος παιδαγωγός ειδικής αγωγής (και κατά προτίμηση νηπιαγωγός ειδικής αγωγής που είναι ελάχιστοι) καθώς και ως πτυχιούχος εργοθεραπευτης (στην Αττική ο πίνακας εργοθεραπευτων εξαντλήθηκε και καλούν πλεον άτομα απο επαρχια να αναλάβουν θέση σε ειδικα σχολεία της Αθήνας) μπορείς να ελπίζεις να εργάζεσαι σε δημόσιο σχολείο, για λίγους μηνες βέβαια, αλλά είναι και αυτό κάτι ως νεος πτυχιουχος.Σε μας στην εργοθεραπεία επιλέγεις μόνο μια περιφέρεια, οπότε δεν υπαρχουν και μετακινήσεις σε όλη την Ελλάδα. Βέβαια είναι κλαδος ΕΕΠ και όχι Εκπαιδευτικών, οπότε δε ξέρω τι συμβαίνει ακριβώς σε δασκάλους-νηπιαγωγους ειδικής αγωγής. Ωστόσο, θα σου πω και κάτι ακόμη: έχοντας τελειώσει πληροφορική, αν κάνεις στροφη στην ειδική αγωγη, σπουδάσεις,δουλέψεις στον κλάδο, μπορεί στο μέλλον να είσαι σε θέση να δημιουργήσεις δικούς σου εξοπλισμούς υποστηρικτικής τεχνολογίας και να βοηθήσεις τα παιδιά αυτά 😊 .Σαφώς δεν είναι κάτι απλό και ενδεχομένως οι ιδέες σου να βρουν εφαρμογή στο εξωτερικο κυρίως, όμως για εμένα είναι ένας πολύ δυνατός συνδυασμός και η υποστηρικτική τεχνολογία έχει πολύ μέλλον στη χώρα μας και γενικώς.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ή Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 09:20:11 μμ »
Καλησπέρα κι από εμένα.

Θα σου πρότεινα να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις στο Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής του Βόλου, μιας και πρόσφατα αποφοίτησα από εκεί, έχοντας περάσει κι εγώ από τη διαδικασία των κατακτηρίων. Από την προσωπική μου εμπειρία οι εξετάσεις είναι 100% αξιοκρατικές. Κατάφερα και πέρασα με την πρώτη, όπως και μια φίλη μου που δίναμε την ίδια χρονιά (2013-2014). Την αμέσως επόμενη χρονιά μάλιστα πέρασαν άλλες δύο γνωστές μου. Για όλους τους παραπάνω μπορώ να σου εγγυηθώ ότι ΚΑΝΕΙΣ μας δεν είχε μέσο. Συστηματική προσπάθεια και προσήλωση χρειάζεται. Παράλληλα βέβαια θα μπορούσες να προσπαθήσεις να δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις ακόμη και φέτος, μιας και το Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής έχει πέσει αρκετά (13000 και κάτι μόρια), αφού μεταφέρθηκε στο πεδίο των Παιδαγωγικών που δεν έχουν ζήτηση. Θα μπορούσες να επιλέξεις την ομάδα προσανατολισμού της πληροφορικής - που είναι και το αντικείμενό σου - και να πάρεις ως επιλεγόμενο μάθημα την ιστορία γενικής.

Όσο γι' αυτό που λες pink butterfly, θα πρέπει να ξέρεις ότι είναι πολύ σχετικό. Ναι, οι Εργοθεραπευτές έχουν τρελή ζήτηση, αλλά δεν είναι η μόνη ειδικότητα ΕΕΠ που έχει άμεση απορρόφηση. Μεγάλο ρόλο παίζει και η περιφέρεια στην οποία θα καταθέσεις τα χαρτιά σου. Η αδερφή μου τελείωσε το ΑΕΙ Κοινωνικής Διοίκησης φέτος το καλοκαίρι και ήδη εργάζεται ως αναπληρώτρια Κοινωνική Λειτουργός ;-).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.