*

Αποστολέας Θέμα: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή  (Αναγνώστηκε 72410 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: αρχή με επιστολή - μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς
« Απάντηση #322 στις: Φεβρουάριος 17, 2017, 10:38:47 μμ »
Από τις αντεργατικές νομοθεσίες,όπως είναι η σύμβαση αναπλήρωσης των εκπαιδευτικών,ξεκινούν οι περισσότεροι κοινωνικοί αγώνες για την ανατροπή τους,αν έχεις ακουστά.... Όσο για τα....πρωτοφανή και....απαράδεκτα κριτήρια μου είναι ανάλογα με τις πρωτοφανείς και απαράδεκτες αποσπάσεις των μόνιμων συναδέλφων σου.... Νηστεία από βδομάδα????.... Ουδέν σχόλιο.

Αν την θεωρείς αντεργατική μην υπογράφεις....και προσπάθησε να συγκεντρώσετε 500 υπογραφές γιατί ούτε μεταξύ σας υποστηρίζεστε.
Όσο για τον τρόπο που χαρακτηριζεις συλληβδην τους αποσπασμένους φανερώνει τι ειδους ολοκληρωτικές αποψεις πρεσβεύεις...
Δεν έχετε αντιληφθεί ακομα την σφαλιάρα που έρχεται...και σας φταίνε η μόνιμα διορισμένοι...Αιδώς Αργείοι!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2017, 11:18:14 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: αρχή με επιστολή - μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς
« Απάντηση #323 στις: Φεβρουάριος 18, 2017, 02:34:46 πμ »
Αν την θεωρείς αντεργατική μην υπογράφεις....και προσπάθησε να συγκεντρώσετε 500 υπογραφές γιατί ούτε μεταξύ σας υποστηρίζεστε.
Όσο για τον τρόπο που χαρακτηριζεις συλληβδην τους αποσπασμένους φανερώνει τι ειδους ολοκληρωτικές αποψεις πρεσβεύεις...
Δεν έχετε αντιληφθεί ακομα την σφαλιάρα που έρχεται...και σας φταίνε η μόνιμα διορισμένοι...Αιδώς Αργείοι!!

νόμιμε εγώ και άλλοι μόνιμοι υπογράψαμε οπότε σε παρακαλώ μην το θέτεις μονόπλευρα (ότι αφορά μόνο τους αναπληρωτές) η πολύ καλή προσπάθεια που γίνεται με την παρούσα επιστολή. Σε παρακαλώ επίσης μην απαντάς σε επιχειρήματα που γενικεύουν ή βγάζουν μίσος ή ακόμα και ασχετοσύνη, όχι σε αυτό το νήμα τουλάχιστον, να σεβαστούμε την προσπάθεια... εγώ το κόβω εδώ.

Προωθήστε την επιστολή στο FB σε σελίδες εκπαιδευτικών που είστε γραμμένοι. Μερικές σελίδες αναπληρωτών έχουν 1000+ μέλη... κοινοποιήστε και προτρέψτε να κάνουν το αυτονόητο.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχή με επιστολή - μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς
« Απάντηση #324 στις: Φεβρουάριος 18, 2017, 08:33:40 πμ »
νόμιμε εγώ και άλλοι μόνιμοι υπογράψαμε οπότε σε παρακαλώ μην το θέτεις μονόπλευρα (ότι αφορά μόνο τους αναπληρωτές) η πολύ καλή προσπάθεια που γίνεται με την παρούσα επιστολή. Σε παρακαλώ επίσης μην απαντάς σε επιχειρήματα που γενικεύουν ή βγάζουν μίσος ή ακόμα και ασχετοσύνη, όχι σε αυτό το νήμα τουλάχιστον, να σεβαστούμε την προσπάθεια... εγώ το κόβω εδώ.

Προωθήστε την επιστολή στο FB σε σελίδες εκπαιδευτικών που είστε γραμμένοι. Μερικές σελίδες αναπληρωτών έχουν 1000+ μέλη... κοινοποιήστε και προτρέψτε να κάνουν το αυτονόητο.
 

Πολύ καλά κάνεις. Μερικοί έχουν μια τάση να τσουβαλιάζουν γενικότερα απ'ό,τι βλέπω και πολλά μέλη έχουν χάσει χρόνο προσπαθώντας να πείσουν για το αυτονόητο. Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Εξάλλου, όσοι σκέφτονται έτσι είναι μειοψηφία.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #325 στις: Φεβρουάριος 18, 2017, 10:04:53 πμ »
@ kinegiros

Καλήμερα...δεν το έθεσα μονόπλευρα, αντιθέτως κρίνω πολύ καλή την προσπάθεια που γίνεται με την επιστολή.....και μάλιστα είχα σχολιάσει εδώ..........πως ..τα περιγραφόμενα στην επιστολή....."Με αφορούν από πολλές απόψεις....αν και είμαι μόνιμος...Τα προβλήματα όμως αυτά που περιγράφετε μας επηρεάζουν όλους...και  όποιος δεν το παραδέχεται το λιγότερο αυταπατάται."

Δυστυχώς ξαφνικά διαπίστωσα......με πρόσχημα την επιστολή......... μια αναίτια και σκληρή επίθεση σε βάρος των μονίμων...........Απάντησα....αλλά δεν πρόκειται να δώσω συνέχεια.....το υπουργείο έτσι η αλλιώς έχει τον τελικό λόγο...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2017, 10:23:17 πμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #326 στις: Φεβρουάριος 18, 2017, 07:38:00 μμ »
Sikat λες να την προωθήσουμε από βδομάδα στον υπουργό ή να περιμένουμε λίγο ακόμα?

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #327 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 01:09:27 μμ »
Λυπηρή είναι η όλη συζήτηση. Εγώ έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα με τα περισσότερα σχόλια που διαβάζω. Μετά αναρωτιόμαστε ποιος σαμποτάρει την προσπάθεια μας. Κρίμα που δεν μπορώ να ανακαλέσω την υπογραφή μου. Άντε γεια και καλό αλληλοφάγωμα.
Έτσι ακριβώς! Όταν τραβάς διαχωριστικες γραμμές περιφρονοντας τους αλλους ακόμη και αυτούς που έχουν κοινούς στόχους με εσένα, περιμένεις να συντάχθουν μαζί σου; Ούτε μια στο εκατομμύριο.  Μην ψάχνετε λοιπόν για το μικρό αριθμό υπογραφών σε άλλα αιτία. Η αιτία είναι εδώ, και δεν είναι τίποτα άλλο από τον διχαστικό λογο, που όσο κι αν προσπαθήσουν να το ελέγξουν δε μπορούν εξαιτίας του υπερμετρου εγωισμου τους. Συνειδητά λοιπόν λέω πως δεν υπέγραψα την επιστολή.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #328 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 02:59:16 μμ »
  Μια απ' τα ίδια Bigbrother. Συνειδητά δεν υπέγραψα την επιστολή,γνωρίζοντας εδώ και χρόνια την....μαύρη συντήρηση που έχει μαζευτεί εδώ μέσα στο pde.... Αλλά και για έναν ακόμη λόγο. Δεν δίνω ποτέ το προσωπικό μου mail όπου νάναι για λόγους ασφάλειας....

Στο καλό και να μας γράφεις. Εγώ είμαι μόνιμος υπέγραψα, όπως και φίλοι μόνιμοι γιατί όταν κάτι είναι αξιόλογο το στηρίζεις. Άντε τώρα πήγαινε αλλού αφου εδώ έχει συντήρηση.

Επειδή γράφονται δεκάδες σχόλια άσχετα με το νήμα, είναι προφανές ότι όσοι επιμένουν να γράφουν τέτοια σχόλια είναι κατά της επιστολής, όπως και η Σάμι. Άντε στο καλό παιδιά, πάτε να ανοίξετε ένα άλλο νήμα ή πάτε σε άλλο φόρουμ δεν θα μας λείψετε.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #329 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 03:08:22 μμ »
Αγαπητές συναδέλφισσες, αγαπητοί συνάδελφοι,

παρακολουθώ αμήχανος την συζήτηση που ανοίξατε παράλληλα σε ένα θέμα που έχει τίτλο τρόποι αντίδρασης- αρχή με επιστολή στο θέμα των διορισμών. Προσωπικά δεν κατάλαβα ποιος είναι ο τίλος αυτής της παράλληλης συζήτησης. Πρέπει όμως να γνωρίζετε ότι την επιστολή την υπογράφουν όλοι οι εκπαιδευτικοί που συμφωνούν με την αιτιολόγηση της και τις προτάσεις μας. Δεν έχει να κάνει με συγκεκριμένη ομάδα εκπαιδευτικών είτε συμβασιούχων είτε μονίμων. Έχει να κάνει με το ήθος, τις αξίες του και την αντίληψη/δυνατότητα του καθένα να αναγνωρίσει το πρόβλημα που περιγράφουμε στην επιστολή.

Προσωπικά με φέρνετε σε δύσκολη θέση γιατί για την συλλογή συγγραφή της και την υπογραφή της απευθύνθηκα σε γνωστούς μου χωρίς καμία διάκριση. Αν όλοι εσείς πραγματικά ενδιαφέρεστε για την προώθηση της επιστολής προωθήστε την στο διαδίκτυο και στους συναδέλφους μέσα από το σχολείο σας, μέσω από τις διευθύνσεις στις οποίες ανήκετε ή σε όποιο σύλλογο άλλο εκπαιδευτικών και γονέων.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2017, 03:34:22 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #330 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 03:12:44 μμ »
Φτάνει συνάδελφοι. Αν θέλετε να υπογραψετε έχει καλώς διαφορετικά πάλι οκ. Όμως τσακωμοι δεν χρειάζονται.
Δεν ξέρετε τι λένε όσοι μας διαβάζουν!!!! Σεβαστειτε την προσπάθεια και το θέμα του νήματος.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #331 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 03:23:14 μμ »
Να με συγχωρειτε αλλα για ποιες υπογραφες μιλατε? Για τον Δημητρη , Μαρια,Σακη κτλ...που βλεπω στην συγκεκριμενη σελιδα...

Μια ανωνυμη επιστολη δεν εχει καμια απολυτως βαρυτητα και σημασια...

Οπως εχω προειπει η συζητηση αυτη διεξαγεται σε λαθος πλαισιο...διοτι το πλαισιο ειναι του Μνημονιου το οποιο ουσιαστικα απαγορευει τους διορισμους πρακτικα...τι να συζηταμε τοτε? Ειναι ξεκαθαρες οι δεσμευσεις στο πλαισιο αυτο...αλλα ξεχασα οι "κουτοπονηροι" θελουν το ευρω στην τσεπη...τα υπολοιπα ειναι λαικισμος ...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #332 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 03:33:27 μμ »
Για να καταλάβετε την θέση μου σας λέω ένα γεγονός που συνέβη πριν λίγες ώρες με ένα e-mail που έλαβα.
Στο e-mail αυτό μου απαντά διευθυντής εκπαίδευσης ενός από τους μεγαλύτερους νομούς της χώρας μας και γιατί δεν μπορώ να δημοσιεύσω προσωπικό γράμμα ή το όνομά του χωρίς την άδειά του σας λέω τι λέει, συνοπτικά:

Μας συγχαίρει γιατί αγγίζουμε το σημαντικότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζει η εκπαίδευση. Έχει την πρόθεση να την προωθήσει στα σχολεία της αρμοδιότητάς του και να την κοινοποιήσει ο ίδιος στο υπουργείο μετά την συλλογή υπογραφών. Ζητά όμως, φαντάζομαι λόγω δεοντολογίας και αρμοδιότητας του, ξεχωριστή λίστα για υπογραφές μόνο για εκπαιδευτικούς κάτι που δεν μοιάζει δυνατό προς το παρόν. Θα δω όμως τις δυνατότητες που έχουμε και θα του απαντήσω. Ακούω και προτάσεις σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2017, 03:41:55 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #333 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 03:42:40 μμ »
Για να καταλάβετε την θέση μου σας λέω ένα γεγονός που συνέβη πριν λίγες ώρες με ένα e-mail που έλαβα.
Στο e-mail αυτό μου απαντά διευθυντής εκπαίδευσης ενός από τους μεγαλύτερους νομούς της χώρας μας και γιατί δεν μπορώ να δημοσιεύσω προσωπικό γράμμα ή το όνομά του χωρίς την άδειά του σας λέω τι λέει, συνοπτικά:

Μας συγχαίρει γιατί αγγίζουμε το σημαντικότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζει η εκπαίδευση. Έχει την πρόθεση να την προωθήσει στα σχολεία της αρμοδιότητάς του και να την κοινοποιήσει ο ίδιος στο υπουργείο. Ζητά όμως, φαντάζομαι λόγω δεοντολογίας και αρμοδιότητας του, ξεχωριστή λίστα για υπογραφές μόνο για εκπαιδευτικούς κάτι που δεν μοιάζει δυνατό προς το παρόν. Θα δω όμως τις δυνατότητες που έχουμε και θα του απαντήσω. Ακούω και προτάσεις σας.

Δεν εχει σημασια καμια επιστολη και ποιος θα την κοινοποιησει και που...Πειτε αληθειες λετε στο 3 της επιστολης ...φοβαμαι ομως οτι εσεις δεν ειστε θεση να αντιληφθειτε τις αληθειες γυρω σας...συνεχιζοντας το κουτοπονηρο "λεφτα υπαρχουν για να διοριστω εγω στο δημοσιο"...Λυπαμαι αλλα η συζητηση που πρεπει να γινει ειναι ΑΛΛΗ...εξω απο τον μικροκοσμο μας...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #334 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 03:53:40 μμ »
mks, σου απάντησα σε προηγούμενη ίδια ερώτηση. Παρακαλώ όλους όσους βοηθούν στην επιστολή μην απαντάτε σε μηνύματα που δεν έχουν σχέση με το θέμα. Η απάντηση φέρνει νέα απάντηση κ.ο.κ.


Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μορφές αντίδρασης/πίεσης για διορισμούς - Αρχή με επιστολή
« Απάντηση #335 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 04:03:43 μμ »
sikat πολύ κακώς του απαντάς ξανά. Είναι προφανές ότι ανήκει σε αυτούς που το κάνουν επίτηδες όπως πολύ σωστά είπε και ο kinegiros και καλά θα κάνουμε να τους απομονώσουμε εμείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2017, 05:31:34 μμ από lillie »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160921
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 651
Σύνολο: 659

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.