*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018  (Αναγνώστηκε 200697 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #462 στις: Ιούνιος 11, 2017, 09:47:05 μμ »
Εγώ μια χαρά την έχω και χωρίς να κυνηγάω την ειδική. Με την αξία μου και με τις γνώσεις μου! Και όχι όπως ορισμένοι που κυνηγάνε πώς θα τρυπώσουν κάπου. Όταν θα ξεφουσκώσει η φούσκα της ειδικής, οι περισσότερες θέσεις θα έχουν καλυφθεί από μόνιμους που τους βαφτίζουν ειδικής με κάτι σεμινάρια (ρώτα και μάθε).

Κακώς βλέπεις τα λεγόμενά μου σαν επίθεση. Προειδοποίηση είναι για να μαζέψετε τα λόγια σας ορισμένοι εδώ μέσα, εφόσον αρχίσει να λειτουργεί ο εγκέφαλός σας και αρχίσετε να διαβάζετε τι γράφετε και πόσους ανθρώπους θίγετε.

Όλα τα υπόλοιπα είναι περιττά!
....κοιτα δεν υπαρχει κανενος ειδους επιθεση.....ολα ξεκινουν απο το χαιρεκακο μηνυμα σου οτι θα πεσει πολυ γελιο.....και σου ξαναλεω......ουτε η ενημερωση σου για το εσπα ισχυει........αλλα ακομη κι αν ισχυε οι πινακες της γενικης αναγκαστικα θα γεμιζαν με ατομα της ειδικης......και μια ερωτηση.......τι αυτοπεποιθηση ειναι οτι εσυ καλα εισαι στη γενικη εκει που εισαι.....ενω αλλοι δεν μπορουν να ειναι εξισου η και καλυτερα....και κατι τελευταιο......πως το ειπες αυτο με την κινητοποιηση της σκεψης ορισμενων.....τι ακριβως εννοεις.....ξερεις κατι που δεν νγνωρ;ιζουμε και μπορεις να μας υποδειξεις πως γινεται;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:02:38 »

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #463 στις: Ιούνιος 11, 2017, 09:56:20 μμ »
....κοιτα δεν υπαρχει κανενος ειδους επιθεση.....ολα ξεκινουν απο το χαιρεκακο μηνυμα σου οτι θα πεσει πολυ γελιο.....και σου ξαναλεω......ουτε η ενημερωση σου για το εσπα ισχυει........αλλα ακομη κι αν ισχυε οι πινακες της γενικης αναγκαστικα θα γεμιζαν με ατομα της ειδικης......και μια ερωτηση.......τι αυτοπεποιθηση ειναι οτι εσυ καλα εισαι στη γενικη εκει που εισαι.....ενω αλλοι δεν μπορουν να ειναι εξισου η και καλυτερα....και κατι τελευταιο......πως το ειπες αυτο με την κινητοποιηση της σκεψης ορισμενων.....τι ακριβως εννοεις.....ξερεις κατι που δεν νγνωρ;ιζουμε και μπορεις να μας υποδειξεις πως γινεται;;;;;

Το thread ξεκίνησε πολύ πριν το μήνυμά μου. Η χαιρεκακία επίσης. Για να σου πω τι εννοώ περιμένω οι τελίτσες μετά από κάθε πρόταση να γίνουν 15 :) Καληνύχτα άτομα της ειδικής

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #464 στις: Ιούνιος 11, 2017, 10:09:21 μμ »
Το thread ξεκίνησε πολύ πριν το μήνυμά μου. Η χαιρεκακία επίσης. Για να σου πω τι εννοώ περιμένω οι τελίτσες μετά από κάθε πρόταση να γίνουν 15 :) Καληνύχτα άτομα της ειδικής
....καληνυχτα.....και περαστικα απο αυτους που δουλευουν στην ειδικη......απο καποιο διορισμενο.....και παλι συγνωμη......και οι τελειες δεν θα γινουν 15 σορρυ...............

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #465 στις: Ιούνιος 11, 2017, 10:15:33 μμ »
Το να κλαίμε τη μοίρα μας δεν νομίζω να βοηθήσει σε τίποτα, ούτε και οι διαμαρτυρίες και οι κινητοποιήσεις βοηθάνε. Αυτοί που αποφασίζουν προωθούν μια συγκεκριμένη μικρή ομάδα και ίσως αν τους αφήσουμε να κάνουνε αυτό που είναι να κάνουνε θα δείτε πως η κατάσταση θα απεμπλακεί και θα βοηθηθούν όλοι. Η ιστορία γίνεται επειδή 4-5 άτομα  πρέπει να είναι στην εκπαίδευση.
Ε άντε, μονιμοποιήσου να απεμπλακεί η κατάσταση  ::)
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:02:38 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #466 στις: Ιούνιος 12, 2017, 01:42:13 πμ »
Τα πράγματα είναι πολύ ρευστά γενικα στη χώρα και ειδικά στο χώρο της εκπαίδευσης. Και εγω οταν παρω το πτυχίο μου και κανω τα χαρτιά μου στον πίνακα αναπληρωτών εργοθεραπευτων, θα βρίσκομαι πιο ψηλά απο ωρομισθια καθηγήτρια της σχολής μου, που σκεφτόταν να κάνει τα χαρτιά της, αλλά δεν έχει παιδαγωγική επάρκεια. Πήρε το πτυχίο της όταν γεννήθηκα. Μας χωρίζουν 20+ χρόνια ηλικίας, γνώσεων και εμπειρίας. Αυτά ισχύουν τώρα βεβαια.
Στη δική μου περίπτωση, δεν τίθεται θέμα εξασφάλισης δικαιωμάτων μέσω μεταπτυχιακού, αλλά μέσω δύο πτυχίων (και με πρακτική άσκηση και με μαθήματα παιδαγωγικών απο το πρωτο πτυχίο). Αν το δούμε σφαιρικά και στη δική μου περίπτωση, είναι αδιανόητο ο φοιτητής να ξεπερνάει τον καθηγητή του.

Η άποψη μου λοιπόν είναι η παρακάτω :
•Γραπτές εξετάσεις για όλους τους κλάδους με μοριοδότηση προϋπηρεσίας, βαθμών πτυχίου, μεταπτυχιακών, διδακτορικών,
•Διαχωρισμός γενικής και ειδικής αγωγής:δυνατότητα μόνο μίας επιλογής ανα χρόνο (ή σχολεια γενικής αγωγής ή ειδικής οχι και τα δύο),
•ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΜΩΣ:ΠΡΟΤΑΞΗ ΤΩΝ ΒΑΣΙΚΩΝ ΠΤΥΧΙΩΝ (Τα επαγγελματικά δικαιώματα απορρέουν από το βασικό πτυχίο και δεν μπορούν 2 χρόνια μεταπτυχιακού να αντικαταστήσουν το βασικό πτυχίο). Αυτό μας αφορά όλους πιστεύω. Μπορεί αυριο να πουν οτι αρκεί μόνο ενα μεταπτυχιακό να εχεις και να αντικαθιστας γενικώς τον πτυχιούχο. Πιστεύω ανοίγονται δρόμοι που ξεφεύγουν απο τα όρια των τμημάτων ειδικής αγωγής, κατα τη γνώμη μου πάντα. Τέλος, δεν συμφωνω με τη μοριοδότηση των παιδιών, δεν αποτελούν επιστημονικό κριτήριο πρόσληψης, κατά την άποψη μου πάντα. Δεν περιμένω να συμφωνήσετε μαζί μου, τη γνώμη μου εκφράζω.
Οσο για κάποιους κατόχους μεταπτυχιακού που ενδεχομένως θεωρούν ότι θα εργάζονται ες αει, η πραγματικοτητα με την υπογεννητικοτητα θα μας διαψεύσει όλους διαχρονικά. Κανείς μας - βάζω και τον εαυτο μου μέσα - δεν μπορεί να προβλέψει οτι θα εργάζεται καθε χρονο, παρα μονο ο πρωτος ή οι πρωτοι σε καθε πινακα, που αναλογα και τα κριτήρια, μπορει να μην ειναι τα ιδια άτομα. Σταθεροτητα δεν υπάρχει στους κλάδους των αναπληρωτών.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #467 στις: Ιούνιος 12, 2017, 08:40:40 πμ »
https://xenesglosses.eu/2017/06/gia-poio-metaptychiako-tou-eap-ekleisan-aitiseis-mesa-elachistes-meres/
Ειδική Αγωγή. Η κότα που γεννά χρυσά αυγά. Γερές μπάζες για το κατεστημένο, χοντρό χρήμα για τα ιδρύματα, φρούδες ελπίδες και ψευδεπίγραφες υποσχέσεις για τους εκπαιδευτικούς, μοχλός χειραγώγησης των άνεργων ονειροπόλων εκπαιδευτικών και - κατά τη γνώμη μου - η φούσκα του 21ου αιώνα, η οποία θα σκάσει μόλις το σύστημα μπλοκάρει και φανεί άλλη μόδα για colpo grosso.
Καλημέρα.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #468 στις: Ιούνιος 12, 2017, 10:51:54 πμ »
έτσι είναι... το μάθαμε τώρα το κόλπο... ειδική αγωγή... και όλοι ψάχνουν κάπου να καβατζωθούν...

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #469 στις: Ιούνιος 12, 2017, 02:43:41 μμ »
έτσι είναι... το μάθαμε τώρα το κόλπο... ειδική αγωγή... και όλοι ψάχνουν κάπου να καβατζωθούν...
Πριν κρίνεται τόσο αυστηρά την ειδική, κάντε λίγο αυτοκριτική για τη πρόσθετη, ΟΑΕΔ κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #470 στις: Ιούνιος 12, 2017, 03:08:55 μμ »
Δεν ασκούμε κριτική στην Ειδική Αγωγή, ίσα ίσα, αλλά σε αυτούς που αν και είναι πανάσχετοι με το αντικείμενο, ευκαιριακά και συγκυριακά, και χωρίς τα απαραίτητα προσόντα, προσπαθούν να καβατζωθούν σε αυτό το χώρο...

Η Ειδική Αγωγή, όπως και η Εκπαίδευση γενικότερα, χρειάζεται ανθρώπους που θα μπουν στο χώρο με το αίσθημα της προσφοράς, και όχι να το βλέπουν απλά ως πιθανή επαγγελματική διέξοδο... ειδικά τα τελευταία χρόνια ισχύει το "κουτσοί, στραβοί, στον Άγιο Παντελεήμονα"... όλοι στην εκπαίδευση θέλουν να πάνε....

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #471 στις: Ιούνιος 12, 2017, 04:12:03 μμ »
Έτσι ακριβώς. Σκάνε κάποιοι ένα κάρο λεφτά για να εξασφαλίσουν πρόσληψη, μετά κοιτάνε πως να μεταφέρουν την προϋπηρεσία τους στον γενικής, αλλά ναι, το κάνανε για τα παιδιά.

Στο μεταξύ εγώ έχω πειστεί ότι όλα τα παιδιά στην Ελλάδα έχουν σοβαρότητα προβλήματα. Ψυχολογικά, μαθησιακά, σωματικά. Αλλιώς δεν εξηγείται αυτή η ανάγκη πρόσληψης τόσων καθηγητών ειδικής. Αλλά τι περιμένεις σε μια χώρα όπου οι τυφλοί έχουν δίπλωμα οδήγησης;

Και υπάρχει μια διαφορά μεταξύ ειδικής αγωγής και ΠΔΣ/Ενισχυτικής. Σε ΠΔΣ/Ενισχυτική κάποιος μαζεύει 1-2 άντε 3 μήνες προϋπηρεσία κάθε έτος. Και ύποπτη να είναι η προϋπηρεσία του είναι σχετικά μικρή. Δεν βρίσκεται μέσα σε δύο χρονιές με διψήφιο αριθμό μορίων έχοντας ισοπεδώσει σε χρόνο dt τις προϋπηρεσίες ή τις επιτυχίες ΑΣΕΠ των άλλων.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #472 στις: Ιούνιος 12, 2017, 05:09:29 μμ »
Έτσι ακριβώς. Σκάνε κάποιοι ένα κάρο λεφτά για να εξασφαλίσουν πρόσληψη, μετά κοιτάνε πως να μεταφέρουν την προϋπηρεσία τους στον γενικής, αλλά ναι, το κάνανε για τα παιδιά.

Στο μεταξύ εγώ έχω πειστεί ότι όλα τα παιδιά στην Ελλάδα έχουν σοβαρότητα προβλήματα. Ψυχολογικά, μαθησιακά, σωματικά. Αλλιώς δεν εξηγείται αυτή η ανάγκη πρόσληψης τόσων καθηγητών ειδικής. Αλλά τι περιμένεις σε μια χώρα όπου οι τυφλοί έχουν δίπλωμα οδήγησης;

Και υπάρχει μια διαφορά μεταξύ ειδικής αγωγής και ΠΔΣ/Ενισχυτικής. Σε ΠΔΣ/Ενισχυτική κάποιος μαζεύει 1-2 άντε 3 μήνες προϋπηρεσία κάθε έτος. Και ύποπτη να είναι η προϋπηρεσία του είναι σχετικά μικρή. Δεν βρίσκεται μέσα σε δύο χρονιές με διψήφιο αριθμό μορίων έχοντας ισοπεδώσει σε χρόνο dt τις προϋπηρεσίες ή τις επιτυχίες ΑΣΕΠ των άλλων.
Αν έχει προσληφθεί κάποιος σε δυσπρόσιτο για ενισχυτική, μπορεί να συγκεντρώσει μέσα σε μία χρονιά άνετα 6,4 μόρια, μπορεί και περισσότερα και κατά καιρούς το έχουν κάνει αρκετοί συνάδελφοι!
Ως προς τα της ειδικής αγωγής, συμφωνώ απόλυτα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #473 στις: Ιούνιος 12, 2017, 05:18:52 μμ »
Μια φράση αρκεί για να μπουν τα πράγματα στη θέση τους στους πίνακες γενικής. "Σε κάθε περίπτωση προηγούνται οι έχοντες μία επιτυχία ΑΣΕΠ......" και να ισχύει για όλες τις κατηγορίες........... ειδικές κατηγορίες ειδική αγωγή ειδικές δυνάμεις...........  Ας δουλεύουν οι άνθρωποι αλλά  όχι έτσι....... Έχεις ΑΣΕΠ οκ δεν έχεις στην ουρά.......

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #474 στις: Ιούνιος 12, 2017, 05:30:16 μμ »
Στο μεταξύ εγώ έχω πειστεί ότι όλα τα παιδιά στην Ελλάδα έχουν σοβαρότητα προβλήματα. Ψυχολογικά, μαθησιακά, σωματικά. Αλλιώς δεν εξηγείται αυτή η ανάγκη πρόσληψης τόσων καθηγητών ειδικής. Αλλά τι περιμένεις σε μια χώρα όπου οι τυφλοί έχουν δίπλωμα οδήγησης;Αγαπητε λιγο σεβασμο σε ολα αυτα τα παιδια....Και τωρα επι του θεματος..Τα τελευταια χρονια προσπαθω να βρω τον ενοχο για αυτη την διαμαχη μεταξυ γενικης και ειδικης και ειλικρινα δεν μπορω να τον βρω...ΦΤΑΙΕΙ ο εκαστοτε υπουργος που με το περιφημο κουτακι δινει την δυνατοτητα ακομη και σε εκπαιδευτικους απο πινακα Γ γενικης να διδαξουν σε αυτα τα παιδια!!!Φταιει ο μονιμος που και αυτος εχει αυτη την δυνατοτητα!!!!Φταιει ο εκπαιδευτικος που περα απο το οικονομικο για καποιο μεταπτυχιακο ειδικης εχει και την δοκιμασια για τουλαχιστον 1.5 με 2 χρονια...φταιει το παιδι...φταιει ο γονεας που δεχεται αυτη την κατασταση!!!!!Ε!!!! λοιπον δεν υπαρχει ενοχος ..απλως ολοι εκμεταλευονται την κατασταση οπως τους συμφερει...εκτος απο τα παιδια και τους γονεις...Πριν απο 4 χρονια ειχα γραψει οτι πρεπει να υπαρξει αντιδραση...και πως  περα απο το τους 2 πινακες πρεπει η προυπηρεσια απο γενικη να μετραει μονο στην γενικη και η προυπηρεσια απο ειδικη μονο στην ειδικη...Το γραφω αυτο γιατι περαν των αλλων θα φανει ποιοι ειναι αυτοι οι εκπαιδευτικοι που με το μεταπτυχιακο αγαπανε το αντικειμενο...και ποιοι ειναι αυτοι που αγαπανε το διπορτο.....

Αποσυνδεδεμένος evi1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #475 στις: Ιούνιος 12, 2017, 07:15:05 μμ »
Απο οτι καταλαβα με το προσχημα των παιδιων οι της ειδικης καταλαμβανουν και τους δυο πινακες οποτε θελουν. Για μας που δεν εχουμε να πληρωσουμε το μεταπτυχιακο δεν μενει τιποτα παρα η μεταναστευση. Ευχαριστω που μου σβησατε τη ψευδαισθηση πως θα εχω μια ευκαιρια σ αυτη τη χωρα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 348

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.