*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018  (Αναγνώστηκε 200884 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #476 στις: Ιούνιος 12, 2017, 08:03:37 μμ »
Αν έχει προσληφθεί κάποιος σε δυσπρόσιτο για ενισχυτική, μπορεί να συγκεντρώσει μέσα σε μία χρονιά άνετα 6,4 μόρια, μπορεί και περισσότερα και κατά καιρούς το έχουν κάνει αρκετοί συνάδελφοι!
Ως προς τα της ειδικής αγωγής, συμφωνώ απόλυτα!
Δεν είχα σκεφτεί αυτή την περίπτωση. Και πάλι φαντάζομαι μιλάμε για περιορισμένες θέσεις, όσον αφορά την ενισχυτική σε δυσπρόσιτα. Πάντως το "άνετα" μου φαίνεται δύσκολο, χωρίς όμως να το έχω ψάξει και πιθανόν ισχύει μόνο για φέτος που το πρόγραμμα είχε μια κάποια όχι και τόσο τραγική διάρκεια.

Μια φράση αρκεί για να μπουν τα πράγματα στη θέση τους στους πίνακες γενικής. "Σε κάθε περίπτωση προηγούνται οι έχοντες μία επιτυχία ΑΣΕΠ......" και να ισχύει για όλες τις κατηγορίες........... ειδικές κατηγορίες ειδική αγωγή ειδικές δυνάμεις...........  Ας δουλεύουν οι άνθρωποι αλλά  όχι έτσι....... Έχεις ΑΣΕΠ οκ δεν έχεις στην ουρά.......
Αυτό προσφέρει μια κάποια δικαίωση στους επιτυχόντες ΑΣΕΠ, δεν αγγίζει όμως τις αδικίες που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στους πίνακες. Μια τέτοια φράση πάντως θα μπορούσε να ωθήσει το υπουργείο σε διορισμούς των επιτυχόντων ΑΣΕΠ, ώστε να φύγουν αυτοί από τους πίνακες και να συνεχίσει το πάρτι με τα πιστοποιητικά πρόσληψης από την Κύπρο. Διότι αυτή η φράση με παρόντες τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ στους πίνακες, αυτομάτως θα είχε αρνητικές επιπτώσεις στην εμπορική αξία των μεταπτυχιακών ειδικής, τα οποία θα παύανε να είναι το πασπαρτού που ανοίγει όλες τις πόρτες διορισμού άμεσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2017, 08:12:34 μμ από johnd »
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:56:21 »

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #477 στις: Ιούνιος 12, 2017, 08:42:43 μμ »
Στο μεταξύ εγώ έχω πειστεί ότι όλα τα παιδιά στην Ελλάδα έχουν σοβαρότητα προβλήματα. Ψυχολογικά, μαθησιακά, σωματικά. Αλλιώς δεν εξηγείται αυτή η ανάγκη πρόσληψης τόσων καθηγητών ειδικής. Αλλά τι περιμένεις σε μια χώρα όπου οι τυφλοί έχουν δίπλωμα οδήγησης;

Αγαπητε λιγο σεβασμο σε ολα αυτα τα παιδια....Και τωρα επι του θεματος..Τα τελευταια χρονια προσπαθω να βρω τον ενοχο για αυτη την διαμαχη μεταξυ γενικης και ειδικης και ειλικρινα δεν μπορω να τον βρω...ΦΤΑΙΕΙ ο εκαστοτε υπουργος που με το περιφημο κουτακι δινει την δυνατοτητα ακομη και σε εκπαιδευτικους απο πινακα Γ γενικης να διδαξουν σε αυτα τα παιδια!!!Φταιει ο μονιμος που και αυτος εχει αυτη την δυνατοτητα!!!!Φταιει ο εκπαιδευτικος που περα απο το οικονομικο για καποιο μεταπτυχιακο ειδικης εχει και την δοκιμασια για τουλαχιστον 1.5 με 2 χρονια...φταιει το παιδι...φταιει ο γονεας που δεχεται αυτη την κατασταση!!!!!Ε!!!! λοιπον δεν υπαρχει ενοχος ..απλως ολοι εκμεταλευονται την κατασταση οπως τους συμφερει...εκτος απο τα παιδια και τους γονεις...Πριν απο 4 χρονια ειχα γραψει οτι πρεπει να υπαρξει αντιδραση...και πως  περα απο το τους 2 πινακες πρεπει η προυπηρεσια απο γενικη να μετραει μονο στην γενικη και η προυπηρεσια απο ειδικη μονο στην ειδικη...Το γραφω αυτο γιατι περαν των αλλων θα φανει ποιοι ειναι αυτοι οι εκπαιδευτικοι που με το μεταπτυχιακο αγαπανε το αντικειμενο...και ποιοι ειναι αυτοι που αγαπανε το διπορτο.....

Δηλαδή εσύ δείχνεις σεβασμό στα παιδιά που τα επιστρατεύεις για να δημιουργήσεις εντυπώσεις, προσβάλλοντάς με ταυτόχρονα; Με ξέρεις από εχτές για να κρίνεις το αν σέβομαι τα παιδιά αυτά ή γενικότερα τα παιδιά στις σχολικές τάξεις; Ή μήπως απλά θέλεις να πείσεις τον εαυτό σου ότι τρέφεις μεγαλύτερο σεβασμό για τα παιδιά αυτά σε σχέση με τους άλλους εκτοξευοντας με τόση ευκολία τόσο προσβλητικές φράσεις; Σε κάθε περίπτωση, πριν μιλήσεις για σεβασμό, μάθε να ξεκινάς την φράση σου δείχνοντας σεβασμό στον συνομιλητή σου. Διότι αν δεν μπορείς να δείξεις αυτόν τον ελάχιστο σεβασμό προς έναν άγνωστο, απλά σου διαφεύγει πλήρως η έννοια του σεβασμού. Θα μπορούσες να γράψεις ότι ήθελες να γράψεις, αλλά πιο προσγειωμένα και δείχνοντας το απαραίτητο σεβασμό.

Από εκεί και πέρα. Όσον αφορά το φταίχτη. Σίγουρα δεν είναι τα παιδιά. Σίγουρα δεν είναι οι γονείς. Δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση από τους γονείς να ξέρουν πως λειτουργεί το σύστημα. Δεν φταίνε ούτε οι καθηγητές που εκμεταλλεύονται το σύστημα, πολύ περισσότερο σε μια χώρα με 22,5 επίσημη ανεργία. Από αυτούς εγώ θα κατηγορήσω μόνο όσους επιδεικνύουν την αλαζονεία τους, όσους δηλαδή διορίζονται και αντί να σταματήσουν εκεί, πουλάνε ειρωνεία στους συναδέλφους τους. Οι άλλοι δεν μου φταίνε σε κάτι.
Φταίει όμως το υπουργείο, φταίνε οι υπηρεσίες του που εμπλέκονται στους πίνακες αυτούς διότι χωρίς αυτούς δεν θα υπήρχε σήμερα το πρόβλημα. Φταίει ο εκάστοτε υπουργός που βλέπει επιφανειακά το θέμα. Φταίνε αυτοί που επικυρώνουν αυτούς τους τίτλους χωρίς καμιά αξιολόγηση και με ταχύτατες διαδικασίες. Φταίνε όσοι επιτρέπουν σε ΞΕΝΑ πανεπιστήμια να πλουτίζουν. Αλλά κυρίως φταίνε αυτοί που πλουτίζουν από αυτό.
Αυτή είναι η γνώμη μου.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #478 στις: Ιούνιος 12, 2017, 09:13:11 μμ »
Αγαπητε λιγο σεβασμο σε ολα αυτα τα παιδια....Και τωρα επι του θεματος..Τα τελευταια χρονια προσπαθω να βρω τον ενοχο για αυτη την διαμαχη μεταξυ γενικης και ειδικης και ειλικρινα δεν μπορω να τον βρω...ΦΤΑΙΕΙ ο εκαστοτε υπουργος που με το περιφημο κουτακι δινει την δυνατοτητα ακομη και σε εκπαιδευτικους απο πινακα Γ γενικης να διδαξουν σε αυτα τα παιδια!!!Φταιει ο μονιμος που και αυτος εχει αυτη την δυνατοτητα!!!!Φταιει ο εκπαιδευτικος που περα απο το οικονομικο για καποιο μεταπτυχιακο ειδικης εχει και την δοκιμασια για τουλαχιστον 1.5 με 2 χρονια...φταιει το παιδι...φταιει ο γονεας που δεχεται αυτη την κατασταση!!!!!Ε!!!! λοιπον δεν υπαρχει ενοχος ..απλως ολοι εκμεταλευονται την κατασταση οπως τους συμφερει...εκτος απο τα παιδια και τους γονεις...Πριν απο 4 χρονια ειχα γραψει οτι πρεπει να υπαρξει αντιδραση...και πως  περα απο το τους 2 πινακες πρεπει η προυπηρεσια απο γενικη να μετραει μονο στην γενικη και η προυπηρεσια απο ειδικη μονο στην ειδικη...Το γραφω αυτο γιατι περαν των αλλων θα φανει ποιοι ειναι αυτοι οι εκπαιδευτικοι που με το μεταπτυχιακο αγαπανε το αντικειμενο...και ποιοι ειναι αυτοι που αγαπανε το διπορτο.....


Δηλαδή εσύ δείχνεις σεβασμό στα παιδιά που τα επιστρατεύεις για να δημιουργήσεις εντυπώσεις, προσβάλλοντάς με ταυτόχρονα; Με ξέρεις από εχτές για να κρίνεις το αν σέβομαι τα παιδιά αυτά ή γενικότερα τα παιδιά στις σχολικές τάξεις; Ή μήπως απλά θέλεις να πείσεις τον εαυτό σου ότι τρέφεις μεγαλύτερο σεβασμό για τα παιδιά αυτά σε σχέση με τους άλλους εκτοξευοντας με τόση ευκολία τόσο προσβλητικές φράσεις; Σε κάθε περίπτωση, πριν μιλήσεις για σεβασμό, μάθε να ξεκινάς την φράση σου δείχνοντας σεβασμό στον συνομιλητή σου. Διότι αν δεν μπορείς να δείξεις αυτόν τον ελάχιστο σεβασμό προς έναν άγνωστο, απλά σου διαφεύγει πλήρως η έννοια του σεβασμού. Θα μπορούσες να γράψεις ότι ήθελες να γράψεις, αλλά πιο προσγειωμένα και δείχνοντας το απαραίτητο σεβασμό.

Από εκεί και πέρα. Όσον αφορά το φταίχτη. Σίγουρα δεν είναι τα παιδιά. Σίγουρα δεν είναι οι γονείς. Δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση από τους γονείς να ξέρουν πως λειτουργεί το σύστημα. Δεν φταίνε ούτε οι καθηγητές που εκμεταλλεύονται το σύστημα, πολύ περισσότερο σε μια χώρα με 22,5 επίσημη ανεργία. Από αυτούς εγώ θα κατηγορήσω μόνο όσους επιδεικνύουν την αλαζονεία τους, όσους δηλαδή διορίζονται και αντί να σταματήσουν εκεί, πουλάνε ειρωνεία στους συναδέλφους τους. Οι άλλοι δεν μου φταίνε σε κάτι.
Φταίει όμως το υπουργείο, φταίνε οι υπηρεσίες του που εμπλέκονται στους πίνακες αυτούς διότι χωρίς αυτούς δεν θα υπήρχε σήμερα το πρόβλημα. Φταίει ο εκάστοτε υπουργός που βλέπει επιφανειακά το θέμα. Φταίνε αυτοί που επικυρώνουν αυτούς τους τίτλους χωρίς καμιά αξιολόγηση και με ταχύτατες διαδικασίες. Φταίνε όσοι επιτρέπουν σε ΞΕΝΑ πανεπιστήμια να πλουτίζουν. Αλλά κυρίως φταίνε αυτοί που πλουτίζουν από αυτό.
Αυτή είναι η γνώμη μου.
Αν θεωρεις οτι κατι απο αυτα που εγραψα σε προσβαλλει..σου ζητω συγνωμη..

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #479 στις: Ιούνιος 12, 2017, 09:50:22 μμ »
Έτσι ακριβώς. Σκάνε κάποιοι ένα κάρο λεφτά για να εξασφαλίσουν πρόσληψη, μετά κοιτάνε πως να μεταφέρουν την προϋπηρεσία τους στον γενικής, αλλά ναι, το κάνανε για τα παιδιά.

Στο μεταξύ εγώ έχω πειστεί ότι όλα τα παιδιά στην Ελλάδα έχουν σοβαρότητα προβλήματα. Ψυχολογικά, μαθησιακά, σωματικά. Αλλιώς δεν εξηγείται αυτή η ανάγκη πρόσληψης τόσων καθηγητών ειδικής. Αλλά τι περιμένεις σε μια χώρα όπου οι τυφλοί έχουν δίπλωμα οδήγησης;

Και υπάρχει μια διαφορά μεταξύ ειδικής αγωγής και ΠΔΣ/Ενισχυτικής. Σε ΠΔΣ/Ενισχυτική κάποιος μαζεύει 1-2 άντε 3 μήνες προϋπηρεσία κάθε έτος. Και ύποπτη να είναι η προϋπηρεσία του είναι σχετικά μικρή. Δεν βρίσκεται μέσα σε δύο χρονιές με διψήφιο αριθμό μορίων έχοντας ισοπεδώσει σε χρόνο dt τις προϋπηρεσίες ή τις επιτυχίες ΑΣΕΠ των άλλων.

+++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:56:21 »

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #480 στις: Ιούνιος 12, 2017, 10:26:51 μμ »
Αν θεωρεις οτι κατι απο αυτα που εγραψα σε προσβαλλει..σου ζητω συγνωμη..
Συγνώμη, αλλά το θεωρείς σωστό να γράφεις "Αγαπητε λιγο σεβασμο σε ολα αυτα τα παιδια....", απευθυνόμενος σε κάποιον που δεν γνωρίζεις; Και χωρίς να δίνεις καμιά εξήγηση;
Τώρα η συγνώμη έχει αξία όταν κατανοούμε και παραδεχόμαστε το λάθος μας; Αλλά δεν βαριέσαι, δεκτή.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #481 στις: Ιούνιος 12, 2017, 10:59:46 μμ »
Το έχω πει αλλά θα το διατυπώσω ξανά. Είναι λειτούργημα η ενασχόληση με τα παιδιά ειδικών δεξιοτήτων. Τώρα το γεγονός ότι χρησιμοποιήσαμε αυτό το τομέα (μεταπτυχιακά και σεμινάρια και άλλα τόσα συχνά με κάθε μέσο) με στόχο το διορισμό και μόνο δεν μας τιμά. Η μεταπήδηση λοιπόν στους πίνακες της γενικής αυτό αποδεικνύει. Αλλά ο καθένας στη χώρα αυτή πάντα κοιτούσε το βόλεμα και τη θέση. Ο τρόπος δεν τον ενδιέφερε, ούτε η θέση, αρκεί να ήταν δημόσια. Τώρα που δεν υπάρχουν πια θέσεις στο δημόσιο τομέα και είναι ελάχιστες φανταστείτε τι θα βλέπουμε. Αλλά η εποχή χαρακτηρίζει τους ανθρώπους και αντίστοιχα.
Και φυσικά η κρατική αδιαφορία για την ειδική αγωγή είναι το μείζον. Μονιμότητα μηδέν, στοιχείο απαραίτητο για την επίτευξη των στόχων που απαιτούνται στο συγκεκριμένο τομέα. Αλλά τί να περιμένουμε από ένα κράτος που μας δίνει περιστατικά όπως το Μενίδι ή που οι σεισμόπληκτοι θα περιμένουν αιώνες για βοήθεια; Αναλγησία στο έπακρο και σιχαμάρα. Όλες οι κυβερνήσεις μόνο να σωρεύσουν πλούτο ζητούν και τίποτα παραπάνω. Μην περιμένετε θαύματα λοιπόν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2017, 11:06:27 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #482 στις: Ιούνιος 12, 2017, 11:01:17 μμ »
Απο οτι καταλαβα με το προσχημα των παιδιων οι της ειδικης καταλαμβανουν και τους δυο πινακες οποτε θελουν. Για μας που δεν εχουμε να πληρωσουμε το μεταπτυχιακο δεν μενει τιποτα παρα η μεταναστευση. Ευχαριστω που μου σβησατε τη ψευδαισθηση πως θα εχω μια ευκαιρια σ αυτη τη χωρα.
Δεν είναι μόνο η εκπαίδευση, για τις  περισσότερες σοβαρές δουλειές στην Ελλάδα χρειάζεται λεφτά ή βύσμα. Καλύτερα φύγε τώρα που είσαι νέα. Και εγώ το ίδιο θα έκανα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #483 στις: Ιούνιος 12, 2017, 11:07:55 μμ »
Δεν είναι μόνο η εκπαίδευση, για τις  περισσότερες σοβαρές δουλειές στην Ελλάδα χρειάζεται λεφτά ή βύσμα. Καλύτερα φύγε τώρα που είσαι νέα. Και εγώ το ίδιο θα έκανα.

Αναρωτιέμαι αν αντιμετωπίζεις τους μαθητές σου με τον ίδιο κυνισμό με τον οποίο αντιμετωπίζεις την εκπαίδευση και γενικά τη χώρα. Ελπίζω πραγματικά να είσαι τρολ, γιατί δε θα ήθελα να έχουν τα παιδιά μου έναν καθηγητή που αντιμετωπίζει τη ζωή με τέτοιο τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #484 στις: Ιούνιος 12, 2017, 11:11:05 μμ »
Αναρωτιέμαι αν αντιμετωπίζεις τους μαθητές σου με τον ίδιο κυνισμό με τον οποίο αντιμετωπίζεις την εκπαίδευση και γενικά τη χώρα. Ελπίζω πραγματικά να είσαι τρολ, γιατί δε θα ήθελα να έχουν τα παιδιά μου έναν καθηγητή που αντιμετωπίζει τη ζωή με τέτοιο τρόπο.
Είναι ρεαλισμός. Έχεις να της προτείνεις κάτι καλύτερο; Τί προτείνεις;Να φτάσει 40 χρονών και να κλαίγεται στο PDE.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #485 στις: Ιούνιος 12, 2017, 11:20:21 μμ »
Είναι ρεαλισμός. Έχεις να της προτείνεις κάτι καλύτερο; Τί προτείνεις;Να φτάσει 40 χρονών και να κλαίγεται στο PDE.

Τη λύση για κάποιον που είναι τώρα στα 30 και τα 40, δεν την έχω, αλλιώς θα είχα λύσει και το δικό μου πρόβλημα. Άλλο πράγμα ρωτάω όμως: πώς αντιμετωπίζεις τα παιδιά; Δυστυχώς ή ευτυχώς, τα παιδιά παίρνουν στάσεις και αξίες από εμάς. Είναι και στα ζητούμενα των συγχρόνων προγραμμάτων σπουδών, όπως φαντάζομαι θα ξέρεις από το μεταπτυχιακό σου. Πολλές φορές τα παιδιά μαθαίνουν περισσότερα από το παράδειγμά μας παρά από αυτά που διδάσκουμε. Αλλά μάλλον αυτά είναι εργασίες που κάνουμε για να πάρουμε το ρημαδόχαρτο και σπάνια τα εφαρμόζουμε στην τάξη...

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #486 στις: Ιούνιος 12, 2017, 11:25:46 μμ »
Τη λύση για κάποιον που είναι τώρα στα 30 και τα 40, δεν την έχω, αλλιώς θα είχα λύσει και το δικό μου πρόβλημα. Άλλο πράγμα ρωτάω όμως: πώς αντιμετωπίζεις τα παιδιά; Δυστυχώς ή ευτυχώς, τα παιδιά παίρνουν στάσεις και αξίες από εμάς. Είναι και στα ζητούμενα των συγχρόνων προγραμμάτων σπουδών, όπως φαντάζομαι θα ξέρεις από το μεταπτυχιακό σου. Πολλές φορές τα παιδιά μαθαίνουν περισσότερα από το παράδειγμά μας παρά από αυτά που διδάσκουμε. Αλλά μάλλον αυτά είναι εργασίες που κάνουμε για να πάρουμε το ρημαδόχαρτο και σπάνια τα εφαρμόζουμε στην τάξη...
[/quot
Όταν μπαίνουμε στη τάξη καλό είναι να τινάζουμε από πάνω μας τη σκόνη της πάλης της καθημερινότητας. Αλλά όταν μιλούμε σε ενήλικους όσο πιό νωρίς μάθουν να επιπλέουν στη λάσπη τόσο το καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #487 στις: Ιούνιος 12, 2017, 11:47:39 μμ »
Είναι ρεαλισμός. Έχεις να της προτείνεις κάτι καλύτερο; Τί προτείνεις;Να φτάσει 40 χρονών και να κλαίγεται στο PDE.
Καλά με αυτούς που μας κυβερνάνε μπορεί να φτάσεις εσύ 40 και να κλαίγεσαι στο PDE. Δεν στο εύχομαι, αλλά θα είχε ένα ελάχιστο έστω ενδιαφέρον να δω με τι στυλ θα γράφεις εδώ μέσα.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #488 στις: Ιούνιος 13, 2017, 07:28:09 πμ »
112.000 οι αιτήσεις των αναπληρωτών για 20.000 θέσεις
Τι απάντησε ο υπουργός Παιδείας στο ζήτημα του αποκλεισμού των επί πτυχίω φοιτητές των παιδαγωγικών τμημάτων από την υποβολή της αίτησης ως αναπληρωτές εκπαιδευτικοί 

https://www.esos.gr/arthra/51176/112000-oi-aitiseis-ton-anapliroton-gia-20000-theseis

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #489 στις: Ιούνιος 13, 2017, 10:30:13 πμ »
Καλά με αυτούς που μας κυβερνάνε μπορεί να φτάσεις εσύ 40 και να κλαίγεσαι στο PDE. Δεν στο εύχομαι, αλλά θα είχε ένα ελάχιστο έστω ενδιαφέρον να δω με τι στυλ θα γράφεις εδώ μέσα.

Αυτοί που μας κυβερνάνε φίλε μου, εκλέχθηκαν από το εκλογικό σώμα... και σε μια κοινοβουλευτική δημοκρατία, το επίπεδο των εκλεγμένων, αντικατοπτρίζει το επίπεδο του εκλογικού σώματος... άρα αυτοί μας αξίζουν, αυτούς έχουμε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 485
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.