*

Αποστολέας Θέμα: 30-3-2017 Καθορισμός κριτηρίων πρόσληψης αναπληρωτών εκπαιδευτικών στην ΕΑΕ  (Αναγνώστηκε 35690 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Χαιρομαι που αυτη ειναι η αποψη σου για μας που στησαμε την ΕΑ οταν δεν την ηξερε κανενας (οταν εκαα το μεταπτυχιακο μου οι περισσοτεροι πιυ ακουγανσε τι αντικειμενο ειναι ή γελουσαν ή με λυποτανε).  Ομως, αυτη ειναι η δικη σου αποψη, αντε και καποιων ακομα. Το συνδικαλιστικο σας οργανο εμας μας τσουβαλιαζει και μας αποριπτει ολους! Βγαλαμε το φιδι απο την τρυπα και τωρα.... δεν μας νοθαζει.
Οσο για τα σεμιναρια, φυσικα και τα γνωριζω και φυσικα και ειμαι εισηγητρια. Συμφωνω ή διαφωνω δεν εχει καμια σημαδια, μιας και ειμαι υπσλληλος που εκτελει εντολες του προισταμενου του.
Προσωπικα,  φυσικα και διαφωνω με το να ειναι η ΕΑ απλα συμπληρωση ωραριου (γιατι οσυς θα επιμορφωσουμε ειναι συναδελφοι που συμπληρωνουν ωραριο με ΠΣ). Αλλα, και ειναι τεραστιο το "αλλα", δεν ειδα διαμαρτυριες και κινητοποιησεις οταν ψηφιστηκε αυτο! Τοτε στο βωμο του να μην ταλαιπωρηθουν οι συναδελφοι με μετακινησεις σε αλλο/α σχολεια για συμπληρωση ωραριου, εγινε δεκτο ή περασε στο ντουκου.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας συνάδελφοι.

Αρχικά ας συστηθούμε... Είμαι ο Κωνσταντίνος, είμαι 26 χρονών και με καμάρι δηλώνω Ειδικός Παιδαγωγός. Τελείωσα το Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης το 2013 και πριν καν αποφοιτήσω άρχισα να ψάχνω τα συγγράμματα για να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις στο Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής. Να σας θυμίσω ότι μέχρι τότε δεν είχε περάσει ακόμα η πρόταξη των ΠΕ61/ΠΕ71, οπότε η απόφασή μου ήταν καθαρά συνειδητή. Βλέπετε δεν είχα τα λεφτά για να πραγματοποιήσω μεταπτυχιακό, αφήστε που ως αφελής ιδεαλιστής ήθελα να σπουδάσω την Ειδική Αγωγή σωστά. Δεν θεωρούσα ότι το μεταπτυχιακό της Ιταλίας/Βουλγαρίας/Κύπρου θα μου προσέφερε κάποιο ουσιαστικό επαγγελματικό εφόδιο και δεν ήθελα να λειτουργήσω με τη λογική του μέσου Έλληνα δημοσίου υπάλληλου (έλα μωρέ, ξεκίνα εσύ το μεταπτυχιακό να προλάβεις να βολευτείς και τις γνώσεις που θέλεις και χρειάζεσαι θα τις αποκτήσεις με το πέρασμα του χρόνου). Δίνω λοιπόν εξετάσεις και περνάω, ενώ το Νοέμβριο της ίδιας χρονιάς (2013) ξεκινούν το μεταπτυχιακό της Ιταλίας κάμποσοι φίλοι μου, μερικοί από τους οποίους μάλιστα είχαν αποφοιτήσει το Σεπτέμβριο!!

Η ιστορία γνωστή... Επί 7 μήνες μαθαίνανε απ' έξω 300 περίπου ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής, χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα για το περιεχόμενο τους, αλλά βρίσκοντας λέξεις κλειδιά για να τις συνδέσουν με τη σωστή απάντηση, τον Απρίλιο πήγαν και μια εκδρομούλα μέχρι την Ιταλία, μέχρι το τέλος του ίδιου μήνα κατέθεσαν την πτυχιακή τους εργασία στα ελληνικά και την μετέφρασε το φροντιστήριο, ενώ τον Μάιο δώσανε τελικές "εξετάσεις" στις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής που μαθαίνανε τόσους μήνες. Παράλληλα εγώ σε διάστημα 2,5 ετών πραγματοποίησα τις δεύτερες σπουδές μου, εξετάστηκα επιτυχώς σε 48 μαθήματα, πολλά από τα οποία μάλιστα απαιτούσαν τακτική παρακολούθηση και εξαμηνιαίες εργασίες πριν φτάσεις στην εξεταστική (τα 12 μαθήματα που αναγνώρισα δεν τα υπολογίζω καν, αλλά οι προπτυχιακοί φοιτητές πρέπει να περάσουν 60 μαθήματα για να τους απονεμηθεί το πτυχίο!!!), έκανα πρακτική σε 4 εξάμηνα -δύο στα γενικά σχολεία και δύο στα ειδικά - καθώς αποφάσισα να αλλάξω κατεύθυνση και να γίνω Νηπιαγωγός Ειδικής Αγωγής και φέτος δουλεύω για πρώτη φορά σε Ειδικό Νηπιαγωγείο.

Όχι λοιπόν, δεν δέχομαι την πλήρη απαξίωση των σπουδών μου. Δεν μπορώ ούτε κατά διάνοια να συγκρίνω τις σπουδές 4 χρόνων στην Ειδική Αγωγή με ένα μεταπτυχιακό που στην καλύτερη των περιπτώσεων απαιτεί την επιτυχή εξέταση σε 12 εισαγωγικά μαθήματα για τη λήψη του πτυχίου, είτε πρόκειται για μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως είτε δια ζώσης. Δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία να λογομαχήσω με συναδέλφους που πραγματοποίησαν μεταπτυχιακές σπουδές, γατί ξέρω πολύ καλά πως το θέμα δεν είναι προσωπικό, αλλά έχει να κάνει με τα επαγγελματικά δικαιώματα ενός κλάδου, τα οποία σε όλο το δημόσιο τομέα γενικότερα και στον τομέα της εκπαίδευσης ειδικότερα πηγάζουν από τον βασικό τίτλο σπουδών και μόνο. Στεναχωριέμαι με τους συναδέλφους που δεν μπορούν να κατανοήσουν κάτι τόσο απλό και δεν αντιλαμβάνονται ότι αύριο μπορεί να βρεθούν αυτοί στη θέση μας. Τέλος, έχω τερματίσει πια την προσπάθεια... Η χώρα αυτή επί σειρά ετών με ταΐζει την μία απογοήτευση μετά την άλλη, με αποκορύφωμα την τροπολογία των τελευταίων ημερών. Δεν μπορεί φέτος να με θεωρούν ικανό να διδάξω και του χρόνου απλά να μην τους κάνω. Δεν μπορεί να δίνει το δικαίωμα στους συναδέλφους της Γενικής Αγωγής να μεταφέρουν την προϋπηρεσία τους σε ΔΥΟ πίνακες και να χρησιμοποιούν την Ειδική Αγωγή ως προσωρινή λύση μέχρι να μαζέψουν αρκετά μόρια για τους πίνακες της Γενικής, ενώ την ίδια στιγμή στερούν σε εμάς τη δυνατότητα να διεκδικήσουμε μια θέση αναπληρωτή στο αντικείμενο που επιλέξαμε να σπουδάσουμε. Και το χειρότερο όλων... Δεν μπορεί να μας λένε ότι για τα επόμενα δύο χρόνια δεν θα πραγματοποιηθεί ούτε ένας μόνιμος διορισμός στην Παιδεία και εμείς να "χαιρετίζουμε" την τροπολογία επειδή απλά μας βολεύει.

Καλώ λοιπόν δημόσια τους συναδέλφους της γενικής που αντιλαμβάνονται το αυτονόητο - και ευτυχώς βλέπω ότι είναι αρκετοί - να μας στηρίξουν στη δημόσια διαβούλευση αφήνοντας το σχόλιο τους. Όχι ότι πρόκειται να αλλάξει κάτι, τα πάντα είναι προαποφασισμένα , περισσότερο για την τιμή των οπλών.

Φιλικά και συναδελφικά,
Κωνσταντίνος

Έτσι ακριβώς είναι όπως τα γράφει ι συνάδελφος.
Ερωτήσεις πολλαπλής , πτυχιακή στα Ελληνικά, συνήθως βιβλιογραφική μεταφρασμένη.αντιγραμενη από τα Αγγλικά, που την "μετέφραζε" το φροντιστήριο. Σε 7 μήνες και ενώ όλοι αυτοί ήταν ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ, χωρίς να ξέρουν Ιταλικά?!?!!! αλλά και  χωρίς πρόσβαση σε περιοδικά κ έρευνα-με ότι αυτό συνεπάγεται για το επίππεδο σπουδών και του- οθεοςνατοκανει "Thesis"

Στην Κύπρο ειλικρινά δεν νομίζω ότι είναι τέτοια χάλια. Αλλά στην Ιταλία, ειλικρινά έιναι έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα λέει ο συνάδελφος. Δεν έχω ξανακούσει μεγαλίτερη ΞΕΦΤΙΛΑ. ΠΑΡΕ ΚΟΣΜΕ!!!!
Και ο ΔΟΑΤΑΠ να μοιράζει τις ισοτιμίες λες και είναι μαρούλια!!!

Και τώρα ο φανταστικός αυτός υπουργός με μία ευκολία λέει σε αυτούς που έσκασαν ενα 3χιλιαρο στους Ιταλούς "ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΑΤΕ!!ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΚΙΟΛΑΣ!!ΕΓΩ ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΩ ΓΙΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ. ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΥΡΗΞΩ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΨΗΦΙΣΤΕ ΜΕ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΙΣ ΚΕΡΔΙΣΩ ΘΑ ΣΑΣ ΔΙΟΡΙΣΩ ΚΙΟΛΑΣ"

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χαιρομαι που αυτη ειναι η αποψη σου για μας που στησαμε την ΕΑ οταν δεν την ηξερε κανενας (οταν εκαα το μεταπτυχιακο μου οι περισσοτεροι πιυ ακουγανσε τι αντικειμενο ειναι ή γελουσαν ή με λυποτανε).  Ομως, αυτη ειναι η δικη σου αποψη, αντε και καποιων ακομα. Το συνδικαλιστικο σας οργανο εμας μας τσουβαλιαζει και μας αποριπτει ολους! Βγαλαμε το φιδι απο την τρυπα και τωρα.... δεν μας νοθαζει.
Οσο για τα σεμιναρια, φυσικα και τα γνωριζω και φυσικα και ειμαι εισηγητρια. Συμφωνω ή διαφωνω δεν εχει καμια σημαδια, μιας και ειμαι υπσλληλος που εκτελει εντολες του προισταμενου του.
Προσωπικα,  φυσικα και διαφωνω με το να ειναι η ΕΑ απλα συμπληρωση ωραριου (γιατι οσυς θα επιμορφωσουμε ειναι συναδελφοι που συμπληρωνουν ωραριο με ΠΣ). Αλλα, και ειναι τεραστιο το "αλλα", δεν ειδα διαμαρτυριες και κινητοποιησεις οταν ψηφιστηκε αυτο! Τοτε στο βωμο του να μην ταλαιπωρηθουν οι συναδελφοι με μετακινησεις σε αλλο/α σχολεια για συμπληρωση ωραριου, εγινε δεκτο ή περασε στο ντουκου.....

Και όμως κάνεις λάθος. Βρες μου ένα Δελτίου Τύπου στο οποίο το συνδικαλιστικό μας όργανο τσουβαλιάζει τους μόνιμους που υπηρετούν σε δομές Ε.Α. με τους μεταπτυχιακούς από Ιταλία/Κύπρο/Βουλγαρία και τότε το ξανασυζητάμε. Άσε που αν δεν κάνω λάθος το συνδικαλιστικό όργανο όλων μας είναι η ΔΟΕ... Επίσης η αντίδραση μας ήταν άμεση όταν πήγε να ψηφιστεί η εν λόγω τροπολογία. 25 Αυγούστου ήμασταν έξω από το Υπουργείο Παιδείας και είπαμε ένα βροντερό ΟΧΙ, ενώ μερικοί συνάδελφοι συναντήθηκαν με τον τότε Υπουργό Παιδείας. Το αποτέλεσμα βέβαια το είδες... Όλα προαποφασισμένα είναι. Η άποψή μου για τις fast track επιμορφωτικές συναντήσεις είναι πολύ συγκεκριμένη και δεν πρόκειται να επεκταθώ παραπάνω, γιατί το τελευταίο που θέλω είναι να έρθουμε σε αντιπαράθεση. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι διαφωνώ κάθετα!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Και όμως κάνεις λάθος. Βρες μου ένα Δελτίου Τύπου στο οποίο το συνδικαλιστικό μας όργανο τσουβαλιάζει τους μόνιμους που υπηρετούν σε δομές Ε.Α. με τους μεταπτυχιακούς από Ιταλία/Κύπρο/Βουλγαρία και τότε το ξανασυζητάμε. Άσε που αν δεν κάνω λάθος το συνδικαλιστικό όργανο όλων μας είναι η ΔΟΕ... Επίσης η αντίδραση μας ήταν άμεση όταν πήγε να ψηφιστεί η εν λόγω τροπολογία. 25 Αυγούστου ήμασταν έξω από το Υπουργείο Παιδείας και είπαμε ένα βροντερό ΟΧΙ, ενώ μερικοί συνάδελφοι συναντήθηκαν με τον τότε Υπουργό Παιδείας. Το αποτέλεσμα βέβαια το είδες... Όλα προαποφασισμένα είναι. Η άποψή μου για τις fast track επιμορφωτικές συναντήσεις είναι πολύ συγκεκριμένη και δεν πρόκειται να επεκταθώ παραπάνω, γιατί το τελευταίο που θέλω είναι να έρθουμε σε αντιπαράθεση. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι διαφωνώ κάθετα!

Συγνωμη, αλλα εγω δεν ειδα καμια αντιδραση. Ή μπορει και να μην εμαθα για οποιαδηποτε αντιδραση. Παντως απο παρεμβαση συναδελφου ειδικης αγωγης σε συνελευση του συλλογου μας, αυτο που ειπωθηκε ηταν σας ευχαριστουμε, αλλα καντε στην ακρη γιατι εμεις ειμαστε οι ειδικοι και εσεις απλα καλυψατε τρυπες! Συγνωμη, αλλα δεν ειναι ευσι!
Επισης, δεν ειδα καμια αντιδραση στην τοποθετηση αυτων των συναδελφων
Οι μονες αντιδρασεις ειναι τωρα, που προσπαθουμε να τους δειξουμε 5 πραγματα (ξαναλεω, οχι απο πρωτοβουλια των ΚΕΔΔΥ, αλλα μετα απο εντολη των προισταμενων μας) για το καλο των παιδιων. Και μαλιστα, οι αντιδρασεις στρεφονται οχι εναντιον του υπουργειου, οχι εναντιον των διευθυνςεων που τους εβαλαν στην ΕΑ για συμπληρωςη ωραριου, οχι εναντιον αυτων που συμπληρωνουν ωραριο (αν τους δουμε ως "βολεμενους"), αλλα εναντιον των υπαλληλων του ΚΕΔΔΥ!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συγνωμη, αλλα εγω δεν ειδα καμια αντιδραση. Ή μπορει και να μην εμαθα για οποιαδηποτε αντιδραση. Παντως απο παρεμβαση συναδελφου ειδικης αγωγης σε συνελευση του συλλογου μας, αυτο που ειπωθηκε ηταν σας ευχαριστουμε, αλλα καντε στην ακρη γιατι εμεις ειμαστε οι ειδικοι και εσεις απλα καλυψατε τρυπες! Συγνωμη, αλλα δεν ειναι ευσι!
Επισης, δεν ειδα καμια αντιδραση στην τοποθετηση αυτων των συναδελφων
Οι μονες αντιδρασεις ειναι τωρα, που προσπαθουμε να τους δειξουμε 5 πραγματα (ξαναλεω, οχι απο πρωτοβουλια των ΚΕΔΔΥ, αλλα μετα απο εντολη των προισταμενων μας) για το καλο των παιδιων. Και μαλιστα, οι αντιδρασεις στρεφονται οχι εναντιον του υπουργειου, οχι εναντιον των διευθυνςεων που τους εβαλαν στην ΕΑ για συμπληρωςη ωραριου, οχι εναντιον αυτων που συμπληρωνουν ωραριο (αν τους δουμε ως "βολεμενους"), αλλα εναντιον των υπαλληλων του ΚΕΔΔΥ!!!!
Προφανώς και δεν είδες κάτι, γιατί δεν προβλήθηκε από τα μέσα. Εγώ ήμουν εκεί, οπότε στο προσυπογράφω. Επίσης η τοποθέτηση του συναδέλφου με βρίσκει 100% αντίθετο και λυπάμαι γι' αυτό. Ο συγκεκριμένος κύριος προφανώς δεν γνώριζει τις θέσεις του συλλόγου μας. Ο ΣΑΤΕΑ ουδέποτε υποστήριξε ότι οι μόνιμοι που έχουν μετεκπαιδευτεί δεν έχουν δικαίωμα να δουλέψουν στην ΕΑΕ, απλά όπως είναι λογικό στις τοποθετήσεις θα πρέπει να προηγούνται οι κάτοχοι του βασικού πτυχίου. Και σου ξαναλέω, δεν αναφέρομαι σε εσάς που κατέχετε ήδη οργανική θέση, προς Θεού. Για να γίνει αυτό βέβαια, πρέπει επιτέλους να προχωρήσουν στις πρώτες προσλήψεις αναπληρωτών Ειδικής Αγωγής (εδώ γελάμε)...
Αντιδράσεις υπήρξαν και κατά την τοποθέτηση τους στις κατά τόπους πρωτοβάθμιες. Τώρα το τι έπραξε η κάθε μία από αυτές είναι άλλο θέμα. Όπως και να χει αυτού του είδους η επιμόρφωση είναι τουλάχιστον αστεία και προσωπικά πιστεύω πως ακόμη και ως υπάλληλος ίσως μπορούσες να αρνηθείς να συμμετέχεις σε όλο αυτό. Αυτό βέβαια είναι ένα άλλο θέμα και ίσως θα ήταν καλύτερο να το συζητήσουμε σε άλλο νήμα.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
φετος θα γινουν λενε οι αιτησεις μεσα στον ιουνιο.............οπως παλια..............και θα μεινουν εκτος οι νεοι πτυχιουχοι του εαρινου εξαμηνου ...........κ το σχολιο των υπευθυνων???δεν πειραζει

τι εννοείς ; ότι θα μείνουν εκτός οι πε61 πε71 που θα αποφοιτήσουν το καλοκαίρι;

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Δε ξέρω αν είναι λογικό κάποιος με 0 προϋπηρεσία να περνά κάποιον που έχει 8 Χρόνια προυπηρεσια στην ειδική. Ας μη ξεχνάμε ότι και οι καθηγητές τους είναι απόφοιτοι σχολών Γενικής εκπαίδευσης. Ο ΣΑΤΕΑ θα έπρεπε να ζητήσει αρχικά αναδρομικο έλεγχο όλων των μεταπτυχιακών ειδικης αγωγης. Δε γίνεται σε 6 μήνες να παίρνεις μεταπτυχισκο.Αυτό θα ήταν το πρώτο για μένα.Επίσης να καταργηθεί η διάταξη για τους μόνιμους σε θέσεις ειδικης αγωγης. Αργά ή γρήγορα όλοι θα καταλάβουν ότι αυτό είναι το "αγκάθι". Για πόσα χρόνια θα είναι η παραλληλη; με τόση υπογεννητικότητα θα μειωθεί και το μαθητικό Δυναμικό.σε αυτά τα δύο θα έπρεπε να επικεντρωθεί ο ΣΑΤΕΑ είτε περάσει ή τροπολογία είτε όχι.
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Δε ξέρω αν είναι λογικό κάποιος με 0 προϋπηρεσία να περνά κάποιον που έχει 8 Χρόνια προυπηρεσια στην ειδική. Ας μη ξεχνάμε ότι και οι καθηγητές τους είναι απόφοιτοι σχολών Γενικής εκπαίδευσης. Ο ΣΑΤΕΑ θα έπρεπε να ζητήσει αρχικά αναδρομικο έλεγχο όλων των μεταπτυχιακών ειδικης αγωγης. Δε γίνεται σε 6 μήνες να παίρνεις μεταπτυχισκο.Αυτό θα ήταν το πρώτο για μένα.Επίσης να καταργηθεί η διάταξη για τους μόνιμους σε θέσεις ειδικης αγωγης. Αργά ή γρήγορα όλοι θα καταλάβουν ότι αυτό είναι το "αγκάθι". Για πόσα χρόνια θα είναι η παραλληλη; με τόση υπογεννητικότητα θα μειωθεί και το μαθητικό Δυναμικό.σε αυτά τα δύο θα έπρεπε να επικεντρωθεί ο ΣΑΤΕΑ είτε περάσει ή τροπολογία είτε όχι.

Αυτά έχουν ξαναγίνει λέμε
Με τους συναδέλφους της πληροφορικής. Μέχρι να αποκτήσουν αποφοίτους το κράτος έβαζε όποιον είχε σεμινάριο, μεταπτυχιακό, διδακτορικό ακόμα και αν ήταν θεολόγος....Σου θυμίζει κάτι;
Επίσης οι καθηγητές στα πανεπιστήμια των πληροφορικών ήταν σχεδόν όλοι μαθηματικοί και άλλοι θετικών Επιστημών.
Αυτά δεν είναι δικαιολογίες. Τελείωσε η περίοδος που δεν είχαμε αποφοίτους έπρεπε να πάρουν οι συνάδελφοι την θέση που έπρεπε. Έγινε χαμός. Αυτά λέει αυτά ένας μαθηματικός με ένα σωρό μαθήματα υπολογιστών, με παιδαγωγική ενώ οι άλλοι δεν είχαν, με σεμινάρια κλπ. Το σωστό όμως είναι σωστό. Το βασικό πτυχίο είναι το Α και το Ω.
Δεν παν να έχεις 20 χρόνια προϋπηρεσία, το βασικό πτυχίο δεν υποκαθίσταται. Οπότε ναι είναι σωστό ένας με βασικό να είναι μπροστά από οποιονδήποτε άλλο χωρίς βασικό πτυχίο.

Α και η τροπολογία ψηφίστηκε πριν λίγες μέρες, τώρα έχουμε την Υ.Α. που είναι συνέπεια της τροπολογίας.

Δεν υπάρχει πιο αδικημένος κλάδος από τους συναδέλφους 71/61.... ντροπή τίποτα άλλο

Η πλάκα είναι ότι πλακώνονται όλοι όταν σε λίγο θα δείτε τις αποσπάσεις και κυριότερα τις διαθέσεις μόνιμων ως συνέπεια της τροπολογίας που έγινε τον Αύγουστο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2017, 02:08:25 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4008
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Αυτά έχουν ξαναγίνει λέμε
Με τους συναδέλφους της πληροφορικής. Μέχρι να αποκτήσουν αποφοίτους το κράτος έβαζε όποιον είχε σεμινάριο, μεταπτυχιακό, διδακτορικό ακόμα και αν ήταν θεολόγος....Σου θυμίζει κάτι;
Επίσης οι καθηγητές στα πανεπιστήμια των πληροφορικών ήταν σχεδόν όλοι μαθηματικοί και άλλοι θετικών Επιστημών.
Αυτά δεν είναι δικαιολογίες. Τελείωσε η περίοδος που δεν είχαμε αποφοίτους έπρεπε να πάρουν οι συνάδελφοι την θέση που έπρεπε. Έγινε χαμός. Αυτά λέει αυτά ένας μαθηματικός με ένα σωρό μαθήματα υπολογιστών, με παιδαγωγική ενώ οι άλλοι δεν είχαν, με σεμινάρια κλπ. Το σωστό όμως είναι σωστό. Το βασικό πτυχίο είναι το Α και το Ω.
Δεν παν να έχεις 20 χρόνια προϋπηρεσία, το βασικό πτυχίο δεν υποκαθίσταται. Οπότε ναι είναι σωστό ένας με βασικό να είναι μπροστά από οποιονδήποτε άλλο χωρίς βασικό πτυχίο.

Α και η τροπολογία ψηφίστηκε πριν λίγες μέρες, τώρα έχουμε την Υ.Α. που είναι συνέπεια της τροπολογίας.

Δεν υπάρχει πιο αδικημένος κλάδος από τους συναδέλφους 71/61.... ντροπή τίποτα άλλο

Η πλάκα είναι ότι πλακώνονται όλοι όταν σε λίγο θα δείτε τις αποσπάσεις και κυριότερα τις διαθέσεις μόνιμων ως συνέπεια της τροπολογίας που έγινε τον Αύγουστο.

Μη αξιολογημένη προϋπηρεσία, να προσθέσω εγώ. Απλά ξέρουμε ότι ο Χ έμπαινε στην τάξη. Αν δεν ήξερε που πάνε τα 4, κανείς δεν το ξέρει πέραν από τον ίδιο. Και μη βρεθεί να μου πει πάλι κανείς για την αξιολόγηση από τους μαθητές και τους γονείς τους, γιατί γελάνε και οι πέτρες...

Αποσυνδεδεμένος futzia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αν οι αιτησεις γινουν τν ιουνη κανεις δεν θα εχει   παρει το πτυχιο απο αυτους που αποφοιτουν τωρα.............επιπλεον   κανεις δεν θα εχει στα χερια του αναγνωριση μεταπτυχιακου απο δοαταπ............ωστε να μπουν στους πινακες ειδικης

Αποσυνδεδεμένος futzia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αν οι αιτησεις γινουν τν ιουνη κανεις δεν θα εχει   παρει το πτυχιο απο αυτους που αποφοιτουν τωρα.............επιπλεον   κανεις δεν θα εχει στα χερια του αναγνωριση μεταπτυχιακου απο δοαταπ............ωστε να μπουν στους πινακες ειδικης

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
αν οι αιτησεις γινουν τν ιουνη κανεις δεν θα εχει   παρει το πτυχιο απο αυτους που αποφοιτουν τωρα.............επιπλεον   κανεις δεν θα εχει στα χερια του αναγνωριση μεταπτυχιακου απο δοαταπ............ωστε να μπουν στους πινακες ειδικης
Δεν είναι βέβαιο αυτό. Λογικά θα προβλεφθεί να δώσουν έξτρα χρονικό διάστημα γι αυτούς. Το θέμα είναι έως πότε θα είναι η παράταση αυτή.

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Το βασικό πτυχίο δεν λαμβάνεται υπόψη ούτε στη γενική (β, γ αναθέσεις)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ


Το βασικό πτυχίο δεν λαμβάνεται υπόψη ούτε στη γενική (β, γ αναθέσεις)

Μιλάμε για πρόσληψη με βάση το πτυχίο σου. Η Β, Γ ανάθεση είναι πταίσμα μπροστά στο κακούργημα που έγινε.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159884
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 466
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.