*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 510066 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #686 στις: Ιούλιος 21, 2017, 03:35:53 μμ »
Το Υπουργειο δασκαλοκρατειται χρονια τωρα
Οι Πρωτοβάθμιοι προστατευουν τους δικους τους με νυχια και με δοντια
Δεν υπαχει περιπτωση να δωσουν κενο για αποσπαση στη Δευτεροβαθμια αν μπορει να το καλυψει ειδικοτητα που ανηκει στην Πρωτοβαθμια
Τα κενα που θα προκυψουν από αποσπασεις σε ΑΕΙ Ομοσπονδιες Υπουργειο -γιατι θα γινουν αυτά κανονικότατα οσο κι αν καποιοι μιλουν για νομιμη οδο , αν ισχυε αυτό γιατι εγιναν ηδη οι Περιφερειακες  οι Διευθυνσεις και τα ΙΕΚ;- θα δοθουν πρωτα για αποσπασεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ και αν περισσεψει κατι θα δουμε ...

Ψυχραιμία...ουτως ή άλλως στα κενά της αβθμιας προηγούνταν αυτοί. Και φυσικά αυτό είναι το σωστό....
Μπορείς όμως να μου εξηγήσεις πως γίνεται να καλυφθούν όλα τα κενά της αβθμιας χωρίς να δώσουν στην Δβθμια? Και αυτό σε ειδικότητες όπως για παράδειγμα οι ΠΕ32?
Δεν νομίζω ότι ετοιμάζονται για σωρηδόν προσλήψεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:39:15 »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #687 στις: Ιούλιος 21, 2017, 03:39:06 μμ »
Εγω λεω τα πραγματα όπως τα ξερω από εμπειρια, αλλωστε δεν εχω τιποτα να κερδισω, στην Πρωτοβαθμια ανηκω και δεν εχω αιτηθεί αποσπασης αρα είμαι ψυχραιμη
Οι ΠΕ 32 μονιμοι Πανελλαδικα είναι διψηφιο νουμερο κι κάθε χρονο εννοείται ότι προσλαμβανουν σωρρηδον αναπληρωτες της συγκεκριμενης ειδικοτητας

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #688 στις: Ιούλιος 21, 2017, 03:40:00 μμ »
Οσο για τις περσινές αποσπάσεις για δείτε πόσες φάσεις έγιναν συνολικά....Δε νομίζω να μην δώσανε διέξοδο επανεξετάσεων....

Και 29/9 βλέπω και 21/12 επίσης...λίγες βεβαια αλλά έγιναν!

https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/apospaseis/344-apospaseis-ekpaidevtikwn-pysde-se-pysde.html

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #689 στις: Ιούλιος 21, 2017, 03:43:32 μμ »
Εγω λεω τα πραγματα όπως τα ξερω από εμπειρια, αλλωστε δεν εχω τιποτα να κερδισω, στην Πρωτοβαθμια ανηκω και δεν εχω αιτηθεί αποσπασης αρα είμαι ψυχραιμη
Οι ΠΕ 32 μονιμοι Πανελλαδικα είναι διψηφιο νουμερο κι κάθε χρονο εννοείται ότι προσλαμβανουν σωρρηδον αναπληρωτες της συγκεκριμενης ειδικοτητας

Συναδέλφισσα,

Είσαι σε μια ειδκότητα που η αλήθεια είναι πως πράγματι τα περιθώρια είναι στενά είτε αβθμια είτε δβθμια.
Ασε με να ξέρω πως υπάρχουν ειδικότητες που έχουν κενά και μάλιστα σε μεγάλα αστικά κέντρα, που χρειάζεται κόσμο από τη δευτεροβάθμια
Και εντελώς καλοπροαιρετα ξαναλέω...Δεν δικαιολογείται το χθεσινό αν δεν υπάρχει κάποια σκοπιμότητα. Μπορεί για κάποια ειδικότητα και για κάποιες περιοχές να μην έχει κενά.
Οχι όμως για όλες και σε όλες τις περιοχές ώστε να μην συμπεριληφθούν χθες

ΥΓ. Σε ξαναδιάβασα καλύτερα. Οκ. Είπαμε αυτό είναι το ευκταίο σενάριο. Απσοπάσεις όλες μαζί μετά τις 20/8. Απλά τώρα συζητάμε πως να αποτραπεί η υλοποίηση του απευκταίου σεναρίου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2017, 03:47:32 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:39:15 »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #690 στις: Ιούλιος 21, 2017, 03:46:54 μμ »
Συγνωμη δεν εγινα κατανοητη
Αυτό ακριβως εννοουσα : υπρχουν κενα αλλα επίτηδες δε τα δινουν ειτε γιατι πιεσαν οι αιρετοι της Πρωτοβάθμιας, ειτε γιατι θελουν με το ζορι να γινουν διαθεσεις ειτε δε ξερω κι εγω τι αλλο

Αποσυνδεδεμένος garage

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #691 στις: Ιούλιος 21, 2017, 03:47:37 μμ »
Τα κενα που θα προκυψουν από αποσπασεις σε ΑΕΙ Ομοσπονδιες Υπουργειο -γιατι θα γινουν αυτά κανονικότατα οσο κι αν καποιοι μιλουν για νομιμη οδο , αν ισχυε αυτό γιατι εγιναν ηδη οι Περιφερειακες  οι Διευθυνσεις και τα ΙΕΚ;-
Έγιναν ήδη γιατί οι Περιφερειακες,  οι Διευθυνσεις και τα ΙΕΚ αφορούν Αθμια/Βθμια εκπαίδευση, και όχι άσχετους φορείς.

Το ξέρω ότι δυσκολεύεστε λιγάκι , αλλά σε λίγο θα καταλάβετε ότι το σωστό είναι η κάθε υπηρεσία να φροντίζει τον εαυτό της πρώτα,  και θα αρχίσετε έτσι να σκέφτεστε λογικά και να μην λέτε τέτοιου τύπου άστοχα επιχειρήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2017, 03:50:02 μμ από garage »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #692 στις: Ιούλιος 21, 2017, 03:47:59 μμ »
Συγνωμη δεν εγινα κατανοητη
Αυτό ακριβως εννοουσα : υπρχουν κενα αλλα επίτηδες δε τα δινουν ειτε γιατι πιεσαν οι αιρετοι της Πρωτοβάθμιας, ειτε γιατι θελουν με το ζορι να γινουν διαθεσεις ειτε δε ξερω κι εγω τι αλλο

Με πρόλαβες δες το ΥΓ. από πάνω....  :D

Αποσυνδεδεμένος garage

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #693 στις: Ιούλιος 21, 2017, 03:52:57 μμ »
Συγνωμη δεν εγινα κατανοητη
Αυτό ακριβως εννοουσα : υπρχουν κενα αλλα επίτηδες δε τα δινουν ειτε γιατι πιεσαν οι αιρετοι της Πρωτοβάθμιας, ειτε γιατι θελουν με το ζορι να γινουν διαθεσεις ειτε δε ξερω κι εγω τι αλλο

Σωστά τα λες εδώ. Ενδέχεται το όλο θέμα να προέκυψε-παρακινήθηκε και γιατί οι πρωτοβάθμιοι θέλουν να κρύψουν κενά  και να τα δώσουν σε δασκάλους, για να μην πάρουν ώρες οι ΠΕ11 και ΠΕ32 της Βθμιας (τα μαθήματα αυτών των ειδικοτήτων διδάσκονται και από δασκάλους).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2017, 03:56:05 μμ από garage »

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #694 στις: Ιούλιος 21, 2017, 03:54:11 μμ »
Κι εγώ κάτι παρόμοιο έμαθα. Οι της Πρωτοβάθμιας διαμαρτυρήθηκαν πέρσι για το οτι δόθηκαν στη Δευτεροβαθμια τα κενα. Και εντάξει ως εδώ, πριν βγει η φετινή εγκύκλιος δεν έπρεπε να συζητηθεί αυτό το θέμα; Να ενημερώσει κάποιος κι εμάς; Τουλάχιστον ως τώρα, παίζαμε με ανοιχτά χαρτιά

Αποσυνδεδεμένος joanspil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #695 στις: Ιούλιος 21, 2017, 03:55:13 μμ »
Οσο για τις περσινές αποσπάσεις για δείτε πόσες φάσεις έγιναν συνολικά....Δε νομίζω να μην δώσανε διέξοδο επανεξετάσεων....

Και 29/9 βλέπω και 21/12 επίσης...λίγες βεβαια αλλά έγιναν!

https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/apospaseis/344-apospaseis-ekpaidevtikwn-pysde-se-pysde.html
Τελικά τι κάνουμε;; Αίτηση επανεξέτασης;; ένσταση;; τίποτα από τα δύο θεωρώντας ότι η αίτηση είναι ακόμα ενεργή αφού δεν έγιναν αποσπάσεις σε ΠΥΣΠΕ ; αυτό ενδιαφέρει αυτή την στιγμή και καλό είναι να επικεντρωθεί η συζήτηση σε αυτό.

Προσωπικά θεωρώ σαν πιο ασφαλή επιλογή την αίτηση επανεξέτασης...

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #696 στις: Ιούλιος 21, 2017, 03:56:02 μμ »
Έγιναν ήδη γιατί οι Περιφερειακες,  οι Διευθυνσεις και τα ΙΕΚ αφορούν Αθμια/Βθμια εκπαίδευση, και όχι άσχετους φορείς.

Το ξέρω ότι δυσκολεύεστε λιγάκι , αλλά σε λίγο θα καταλάβετε ότι το σωστό είναι η κάθε υπηρεσία να φροντίζει τον εαυτό της πρώτα,  και θα αρχίσετε έτσι να σκέφτεστε λογικά και να μην λέτε τέτοιου τύπου άστοχα επιχειρήματα.

Παλι θα σε μαλωσω....Τα ΙΕΚ καθολου δεν αφορουν την Πρωτοβαθμια και οι αποσπασεις στο Υπουργειο δεν είναι σε ασχετο φορεα οποτε δεν αντιλαμβάνομαι γιατι το επιχειρημα μου είναι αστοχο
Οσον αφορα στο επομενο σχολιο σου για τους ΠΕ11 πχ ναι ισχυει και εχει γινει χαμος περσι οι ΠΕ11 προσεφυγαν δικαστικα

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #697 στις: Ιούλιος 21, 2017, 03:58:04 μμ »
Τελικα, το συστημα ανοιξε;;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #698 στις: Ιούλιος 21, 2017, 03:58:57 μμ »
Τελικά τι κάνουμε;; Αίτηση επανεξέτασης;; ένσταση;; τίποτα από τα δύο θεωρώντας ότι η αίτηση είναι ακόμα ενεργή αφού δεν έγιναν αποσπάσεις σε ΠΥΣΠΕ ; αυτό ενδιαφέρει αυτή την στιγμή και καλό είναι να επικεντρωθεί η συζήτηση σε αυτό.

Προσωπικά θεωρώ σαν πιο ασφαλή επιλογή την αίτηση επανεξέτασης...

Αν δεν πήρες καθόλου τότε επανεξέταση. Ενσταση κάνεις άμα αδικήθηκες (π.χ. κάποιος με λιγότερα μόρια να πήρε και εσύ όχι).
Αποψη μου είναι αν δεν καίγεσαι άσε λίγο χρόνο να περάσει....
Φέτος είναι η χρονιά της ανακοινοποίησης από το Υπουργείο. Δεν υπάρχει λόγος να τρέχουμε για διορθώσεις

Αποσυνδεδεμένος ann83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #699 στις: Ιούλιος 21, 2017, 04:00:48 μμ »
Οσο για τις περσινές αποσπάσεις για δείτε πόσες φάσεις έγιναν συνολικά....Δε νομίζω να μην δώσανε διέξοδο επανεξετάσεων....

Και 29/9 βλέπω και 21/12 επίσης...λίγες βεβαια αλλά έγιναν!

https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/apospaseis/344-apospaseis-ekpaidevtikwn-pysde-se-pysde.html


ειμαι πε70...
διαβασε αυτο κ πες μου...
http://dipe.chi.sch.gr/enstaseis2016.pdf
Λόγω των περικοπών στις δαπάνες το φως στην άκρη του τούνελ είναι σβηστό σήμερα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.