*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 509435 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος myria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επ-Ανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1484 στις: Αύγουστος 26, 2017, 12:22:18 πμ »
Ποια τριτη φαση κ ποτε; 6 χρονια δουλευουμε σε δημοτικα. Φετος τους πειραξε τους..... μπιπ.

Είμαστε αναλώσιμο υλικό για το υπουργείο μας.
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:56:25 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1485 στις: Αύγουστος 26, 2017, 12:24:27 πμ »
Ποια τριτη φαση κ ποτε; 6 χρονια δουλευουμε σε δημοτικα. Φετος τους πειραξε τους..... μπιπ.

Δεν έχεις καταλάβει πως αυτοί στους όποιους "εξορθολογισμούς" φαντάζονται  είναι οι πιο ανάλγητοι όλων. Δεν ενδιαφέρονται για τους σχεδιασμούς που έχει κάνει εσύ ή και εγώ περιμένοντας απόσπαση της γυναίκας μου, εξαιτίας της φτωχοποίησης που δέχτηκε η οικογένειά μου, λόγω της "σφαλιάρας" που έφαγα και εγώ ένα χρόνο πριν ως αναπληρωτής φυσικός, που οδηγήθηκε από τους "εξορθολογισμούς τους" στην ανεργία. Περιμέναμε να γλιτώσουμε το ενοίκιο από την μια μεριά, αλλά και να έχω και εγώ την ελπίδα στο κέντρο να βρω μια οποιαδήποτε δουλειά.
Είναι ο ορισμός της αναισθησίας και σχεδιάζουν "επί χάρτου" χωρίς να λαμβάνουν υπόψη στο ελάχιστο τις συνέπειες των αποφάσεων τους.

ΥΓ. Ζητώ από όλους συγνώμη, γιατί προσωπικά τους στήριξα με αγώνα για να έρθουν στην εξουσία. Μάλιστα είχα την ελπίδα πως τα πράγματα στα θέματα παιδείας θα βελτιωθούν. Πουθενά, λοιπόν, το ανθρώπινο πρόσωπο. Αισθάνομαι τόσο ανόητος...

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1486 στις: Αύγουστος 26, 2017, 12:27:22 πμ »
Για τους ΠΕ19-20 τα 63 κενά της Θεσσαλονίκης που έδωσαν οι διευθύνσεις (29 στην Α' και 34 στην Β') έγιναν 0. Για την συγκεκριμένη περιοχή ήδη από τις αποσπάσεις ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΠΕ φαινόταν ότι μάλλον είχε μπει πλαφόν.
Στη Θεσσαλονίκη ειδικά, περισσεύουν Γαλλικών και στις δυο βαθμίδες. Οι πληροφορικοί πέρσι, άλλοι στάλθηκαν αθμια και άλλοι συμπλήρωναν ώρες σε διαφορα σχολεία κάνοντας μαθηματικά και ο,τι είχε ο καθένας σε Β ειδικότητα

Αποσυνδεδεμένος j.prin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1487 στις: Αύγουστος 26, 2017, 12:35:52 πμ »
+1000

ΥΓ. Ζητώ από όλους συγνώμη, γιατί προσωπικά τους στήριξα με αγώνα για να έρθουν στην εξουσία. Μάλιστα είχα την ελπίδα πως τα πράγματα στα θέματα παιδείας θα βελτιωθούν. Πουθενά, λοιπόν, το ανθρώπινο πρόσωπο. Αισθάνομαι τόσο ανόητος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:56:25 »

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1488 στις: Αύγουστος 26, 2017, 12:47:36 πμ »
Δεν υπάρχουν λόγια. Ζήσαμε να το δούμε κι αυτό...

Αποσυνδεδεμένος sidharta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Όποιος μπορεί δημιουργεί, όποιος δε μπορεί ...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1489 στις: Αύγουστος 26, 2017, 01:03:57 πμ »
Δυστυχώς δεν φαίνεται να υπάρχει σωτηρία. Όλα στηρίζονται σε ένα σάπιο οικοδόμημα που λέγεται Ελληνικό Εκπαιδευτικό Σύστημα, το οποίο  ακολούθησε την πορεία και των υπόλοιπων δημόσιων δομών σε αναξιοπιστία, αδιαφάνεια και αναξιοκρατία. Αυτά πληρώνουμε σήμερα. Αλλά ακόμη κι αν όλα γκρεμιζόταν για να φτιαχτούν απ' την αρχή, ποιος από τους διαθέσιμους πολιτικούς θα είχε την έμπνευση, το όραμα και τη δύναμη για να τα ξαναχτίσει σε γερά θεμέλια, δεδομένης της δυσχερούς οικονομικής κατάστασης στην οποία βρισκόμαστε;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2017, 02:50:39 πμ από sidharta »
... διδάσκει.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1490 στις: Αύγουστος 26, 2017, 02:57:12 πμ »
Είπα πριν καληνύχτα αλλά κάτι τελευταίο... Κανείς δεν απάντησε στο κουίζ που έβαλα πριν.

Πόσοι άραγε δάσκαλοι έχουν ΤΠΕ Β επιπέδου? Αν θυμάμαι καλά, στην πρόσφατη γνωμοδότηση το ΣτΕ δεν τους απέκλεισε από την διδασκαλία Πληροφορικής, μαζί με μουσική, εικαστικά και γυμναστική. Ισως αυτό να απανταέι στην απορία σε σχέση με ΠΕ19/20.

παντως για το μαθημα της Πληροφορικης, δασκαλοι με ΤΠΕ Β επιπεδου μπορουν να το διδαξουν μονο σε 4/θεσια και 5/θεσια
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος thanvot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1491 στις: Αύγουστος 26, 2017, 04:48:08 πμ »
Ξέρει κάποιος πως λέγεται ο Περιφερειακός διευθυντής εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας? Θέλω να ξέρω το όνομα του ανθρώπου ο οποίος έχει την μεγαλύτερη ευθύνη και υπέγραψε σε αυτό που θα περάσω εγώ και η οικογένειά μου και με κρατάει άυπνο στις 5 το πρωί. Πως ονομάζεται αυτός ο άνθρωπος; Να τον δω εγώ προς τα κει ψηλά πιο συγκεκριμένα, αφού εδώ στα χαμηλά φαινόμαστε σαν μια άμορφη μάζα, ένας αριθμός που σβήνεται σε ένα κουτάκι. Θα προσευχηθώ για αυτόν και για αυτούς που τον έβαλαν εκεί και του δωσαν τη δύναμη να μας το κάνει αυτό!

Αποσυνδεδεμένος joanspil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1492 στις: Αύγουστος 26, 2017, 08:05:51 πμ »
Συνάδελφοι, αποχωρώ για σήμερα. Στέρεψαν οι αντοχές. Οποιος στείλει μήνυμα για το συλλογικό υπόμνημα, θα απαντήσω αύριο.

@guesteacher Πριν από 10 χρόνια, πέρασα στον διαγωνισμό ΑΣΕΠ και παράτησα μετά από 11 χρόνια την τράπεζα. Φέτος συμπληρώνονται 11 χρόνια στο Υπουργείο Παιδείας. Ειλικρινά, σκέφτομαι κι εγώ να πω τέρμα...
Γιατί επιτέλους δεν μας αφήνουν να φύγουμε με μετάταξη σε άλλη δημόσια υπηρεσία στον τόπο συμφερόντων μας... Θα το φωνάζω πολύ φοβάμαι μέχρι να πάρω σύνταξη από την περιοχή διορισμού...

Αποσυνδεδεμένος stape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1493 στις: Αύγουστος 26, 2017, 08:07:02 πμ »
Ξέρει κάποιος πως λέγεται ο Περιφερειακός διευθυντής εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας? Θέλω να ξέρω το όνομα του ανθρώπου ο οποίος έχει την μεγαλύτερη ευθύνη και υπέγραψε σε αυτό που θα περάσω εγώ και η οικογένειά μου και με κρατάει άυπνο στις 5 το πρωί. Πως ονομάζεται αυτός ο άνθρωπος; Να τον δω εγώ προς τα κει ψηλά πιο συγκεκριμένα, αφού εδώ στα χαμηλά φαινόμαστε σαν μια άμορφη μάζα, ένας αριθμός που σβήνεται σε ένα κουτάκι. Θα προσευχηθώ για αυτόν και για αυτούς που τον έβαλαν εκεί και του δωσαν τη δύναμη να μας το κάνει αυτό!

Παναγιώτης Ανανιάδης
What might have been is an abstraction
Remaining a perpetual possibility
Only in a world of speculation.

T.S. Eliot - Burnt Norton (Four Quartets, 1936 / 1943)

Αποσυνδεδεμένος stape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1494 στις: Αύγουστος 26, 2017, 08:09:31 πμ »
Καλημέρα (λέμε τώρα). Υπενθυμίζω την ανακοίνωση.

Υπενθύμιση ανακοίνωσης

Προσπαθούμε να οργανώσουμε συλλογικό υπόμνημα διαμαρτυρίας κατά της εξαίρεσης στη διαδικασία των αποσπάσεων των κοινών ειδικοτήτων ΠΕ / ΔΕ στην Κεντρική Μακεδονία. Οποιος ενδιαφέρεται, ας επικοινωνήσει στο 6972891235 (Σοφία Παναγιωτίδου ΠΕ 06) ή εδώ με προσωπικό μήνυμα στην stape.

Δεν είμαι η stape! Φίλη της.
What might have been is an abstraction
Remaining a perpetual possibility
Only in a world of speculation.

T.S. Eliot - Burnt Norton (Four Quartets, 1936 / 1943)

Αποσυνδεδεμένος stape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1495 στις: Αύγουστος 26, 2017, 08:13:09 πμ »
Γιατί επιτέλους δεν μας αφήνουν να φύγουμε με μετάταξη σε άλλη δημόσια υπηρεσία στον τόπο συμφερόντων μας... Θα το φωνάζω πολύ φοβάμαι μέχρι να πάρω σύνταξη από την περιοχή διορισμού...

Ε μα!
Εγώ πάντως απορώ. Τόσο εχθρική αντιμετώπιση από υπουργείο στους υπαλλήλους του, δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί. Π.χ. για τους ένστολους, καθαρίζει ο υπουργός τους.
What might have been is an abstraction
Remaining a perpetual possibility
Only in a world of speculation.

T.S. Eliot - Burnt Norton (Four Quartets, 1936 / 1943)

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1496 στις: Αύγουστος 26, 2017, 08:19:15 πμ »
Ξέρει κάποιος πως λέγεται ο Περιφερειακός διευθυντής εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας? Θέλω να ξέρω το όνομα του ανθρώπου ο οποίος έχει την μεγαλύτερη ευθύνη και υπέγραψε σε αυτό που θα περάσω εγώ και η οικογένειά μου και με κρατάει άυπνο στις 5 το πρωί. Πως ονομάζεται αυτός ο άνθρωπος; Να τον δω εγώ προς τα κει ψηλά πιο συγκεκριμένα, αφού εδώ στα χαμηλά φαινόμαστε σαν μια άμορφη μάζα, ένας αριθμός που σβήνεται σε ένα κουτάκι. Θα προσευχηθώ για αυτόν και για αυτούς που τον έβαλαν εκεί και του δωσαν τη δύναμη να μας το κάνει αυτό!


Το ότι δεν δόθηκαν τα κενά της πρωτοβάθμιας συνάδελφε για Κεντρική Μακεδονία, Αττική και Θεσσαλία είναι πολιτική απόφαση και οι  υπεύθυνοι είναι πολύ πιο υψηλά ιστάμενοι από τον περιφερειακό διευθυντή. Μιλάμε για πολλά κενά σε διάφορες ειδικότητες. Δεν εξαφανίστηκαν εν μια νυκτί ούτε ξαφνικά βρέθηκαν εκατοντάδες πλεονάζοντες. Απεναντίας, θα συνεχίσουν να υφίστανται μέχρι να καλυφθούν εν τέλει από αναπληρωτές σε λίγο καιρό. Για ποιο λόγο συνέβη αυτό το πρωτοφανές και κατάφορα άδικο φέτος; Μακάρι να είχα πειστική εξήγηση και για σένα, και για τον εαυτό μου



Αποσυνδεδεμένος joanspil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1497 στις: Αύγουστος 26, 2017, 08:19:16 πμ »
Ε μα!
Εγώ πάντως απορώ. Τόσο εχθρική αντιμετώπιση από υπουργείο στους υπαλλήλους του, δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί. Π.χ. για τους ένστολους, καθαρίζει ο υπουργός τους.
Γιαυτό φωνάζω επιτέλους να μας αφήσει να βρούμε την ησυχία μας. Αλλιώς ας φροντίσουν να μας δώσουν ώρες. Η κατάσταση έτσι όπως έχει διαμορφωθεί απλά δεν πάει άλλο..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159573
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 368
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 346

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.