*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 509458 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1764 στις: Αύγουστος 29, 2017, 12:04:42 πμ »
Πληροφόρηση δεν έχω, αλλά τα γεγονότα μιλούν από μόνα τους. Εξ άλλου όπως έχω γράψει μετά την κατάργηση των ΕΑΕΠ , τις αλλαγές στο ολοήμερο και τα κροκοδείλια δάκρυα μερικών ...πρέπει να καλύψουν και ένα ποσοστό αναπληρωτών εργασιακά  με ο,τι συνεπάγεται αυτό. Ελπίζω να διαψευστω ( φοβάμαι όμως όχι)
Ακόμα και η σημερινή ανακοίνωση για Γ φάση ειναι επαμφοτερίζουσα.

Για την δευτεροβάθμια με τις αλλαγές που ετοιμάζουν στα μαθήματα θα κλάψουν μανούλες και παιδιά (έχω σχολιάσει πιο πάνω σήμερα)


Τα γεγονότα, όπως σωστά λες, έχουν μιλήσει έως τώρα από μόνα τους. Απο εδώ και πέρα βλεπουμε. Όλα τα ενδεχόμενα είναι  ανοιχτα. Σε καποιους, για παράδειγμα, ήταν γνωστό από μέρες ότι επρόκειτο να βγει η ανακοίνωση αυτή την Τρίτη που θα καλεί σε νέες αιτήσεις και επανεξετάσεις. Δεν έγινε δηλαδή ξαφνικά και για να ξεμπερδευουμε ούτε είναι αμφίσημη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:59:39 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1765 στις: Αύγουστος 29, 2017, 12:06:04 πμ »
Πληροφόρηση δεν έχω, αλλά τα γεγονότα μιλούν από μόνα τους. Εξ άλλου όπως έχω γράψει μετά την κατάργηση των ΕΑΕΠ , τις αλλαγές στο ολοήμερο και τα κροκοδείλια δάκρυα μερικών ...πρέπει να καλύψουν και ένα ποσοστό αναπληρωτών εργασιακά  με ο,τι συνεπάγεται αυτό. Ελπίζω να διαψευστω ( φοβάμαι όμως όχι)
Ακόμα και η σημερινή ανακοίνωση για Γ φάση ειναι επαμφοτερίζουσα.

Για την δευτεροβάθμια με τις αλλαγές που ετοιμάζουν στα μαθήματα θα κλάψουν μανούλες και παιδιά (έχω σχολιάσει πιο πάνω σήμερα)

Αν αφαιρέσεις ΠΕ32 που δεν υπάρχουν και ΠΕ16 και ΠΕ08 που πραγματικά οι περισσότεροι εξυπηρετούνται από κενά Γυμνασίων θα δεις πως αυτό που λες δεν βγάζει νόημα. Για 200-300 αναπληρωτές σε 24000 που θα προσληφθούν δεν κάνουν τέτοια παιχνίδια. Η' να στο πω πιο απλά 200 μόνιμους σε τόσο μεγάλες περιφέρεις τους εξαφανίζουν μια χαρά σε φορείς με εσωτερικές διαθέσεις.

http://web-dide.ilei.sch.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1092:prosklisi-ypovolis-aitiseon-diathesis-ekp-kon-d-e-ileias-gia-dioikitiko-ergo-2&catid=10&Itemid=123

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα κενά θα καλυφθούν από πλεονάζοντες της Δθμιας και όχι από αναπληρωτές! Όλες οι πληροφορίες αυτό δείχνουν. Και αυτό είναι το πιο ανησυχητικό γιατί αν το κάνουν πρώτη φορά φέτος θα το κάνουν ΚΑΘΕ χρόνο, οπότε αποσπάσεις γιοκ... καπούτ... φινίτο..

Υπάρχουν περιοχές που και αποσπάσεις καλύπτουν και διαθεσίτες και αναπληρωτές. Δες και πάνω τι λέω για διαθεσίτες...

Για μένει παίζει πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να πρέπει να τοποθετηθούν κάποιοι πριν δώσουν τα κενά.
Π.χ. μεταξύ των αποσπασμένων της αβθμιας και των αποσπασμένων της Δβθμιας υπάρχει προτεραιότητα? Η όλοι μαζί στο ίδιο τσουβάλι... Πέρσι που ξέρω από κάποιες περιοχές πέσαν μαζί....
Επίσης οι διαθεσίτες επιλέγουν μετά τους αποσπασμένους. Μήπως να επιλέξουν πρώτοι και μετά να γίνει τρίτη φάση?

Γενικώς πάντως δείχνουν μια διάθεση να προηγούνται οι εντός...


Τα γεγονότα, όπως σωστά λες, έχουν μιλήσει έως τώρα από μόνα τους. Απο εδώ και πέρα βλεπουμε. Όλα τα ενδεχόμενα είναι  ανοιχτα.Σε καποιους, για παράδειγμα, ήταν γνωστό από μέρες ότι επρόκειτο να βγει η ανακοίνωση αυτή την Τρίτη που θα καλεί σε νέες αιτήσεις και επανεξετάσεις. Δεν έγινε δηλαδή ξαφνικά και για να ξεμπερδευουμε ούτε είναι αμφίσημη.


Τι εννοείς?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2017, 12:09:06 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1766 στις: Αύγουστος 29, 2017, 12:12:23 πμ »
Guest εννοώ ότι η συγκεκριμένη ανακοίνωση βγήκε για να γίνουν όντως κάποιες αποσπάσεις ακόμα. Σε κάποιους ήταν γνωστό ότι θα ακολουθήσει και άλλη φάση από τις 29 και μετά. Κρατάμε μικρό καλάθι πάντα αλλά ας μη μιλάμε και για "αποφασισμένους" στο υπουργείο.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1767 στις: Αύγουστος 29, 2017, 12:18:59 πμ »
Guest εννοώ ότι η συγκεκριμένη ανακοίνωση βγήκε για να γίνουν όντως κάποιες αποσπάσεις ακόμα. Σε κάποιους ήταν γνωστό ότι θα ακολουθήσει και άλλη φάση από τις 29 και μετά. Κρατάμε μικρό καλάθι πάντα αλλά ας μη μιλάμε και για "αποφασισμένους" στο υπουργείο.

Ok, απλά νόμιζα ότι υπονοούσες κάτι.
Γράψε λάθος.
Πάντως και αυτή η σπουδή τοποθετήσεων εντός του Αυγούστου από ΠΥΣΔΕ-ΠΥΣΠΕ που έχουν "κλείσει"...μου δείχνει όυι κάποιοι πρέπει να επιλέξουν πρώτοι.
Και δνε αναφέρομαι στους ήδη υπάρχοντες στη Διάθεση ή οργανικά ανηκοντες....
Εννοώ αυτές οι φάσεις και αμέσως μετά τοποθετήσεις μου δείχνει ότι πρέπει κάποιοι να τοποθετηθούν ΠΡΙΝ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2017, 12:21:03 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:59:39 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1768 στις: Αύγουστος 29, 2017, 12:31:32 πμ »
Επίσης αν και περασμένη η ώρα λύστε μου μια απορία...

Ας πάρουμε τους ΠΕ07 για παράδειγμα (τυχαία επιλογή)

Γιατί να παρουσιάσει κενά που δεν πρόκειται να τα καλύψει από αιτούντες της αβθμιας.
Τις αιτήσεις τις ξέρει. Θα μπορούσε λοιπόν να δώσει μόνο τα κενά που ικανοποιούν τους αβθμιους και τα άλλα να μην τα δώσει.
Τι νόημα έχει να εμφανίζονται 10 ΠΕ07.
Μην μου πείτε για αναπληρωτές γιατί σας είπα στα τέλη Σεπτέμβρη που θα τους πάρει θα μπορούσε να πει ότι προέκυψαν από Ολοήμερα.
Αν πάλι ήθελε να τα καλύψει από Δευτεροβάθμιους εντός δεν θα τα εμφάνιζε καν...Ποιος θα έψαχνε τώρα μέσα Σεπτέμβρη να δει πόσες ώρες πάει ο καθένας κάπου...
Με προβληματίζει λοιπόν που αυτά τα κενά είναι εκεί για να τους εκθέτουν...Δεν μπορεί οι Περιφερειακοί να μην το πήραν χαμπάρι όταν έτρεχε το σύστημα...

Αποσυνδεδεμένος karpe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1769 στις: Αύγουστος 29, 2017, 12:56:50 πμ »
Να πω και εγω μια απορια. Γιατι τα κενα της Θεσσαλονικης υπηρχαν το πρωι στην ανακοινωση για τους αναπληρωτες αλλα δεν υπαρχουν στην ενημερωση Πεππε για αποσπασεις; μηπως αυτο τα λεει ολα; κατι ξερουν οι αναπληρωτες που δεν ξερουμε οι υπολοιποι;;;;;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1770 στις: Αύγουστος 29, 2017, 01:08:05 πμ »
Να πω και εγω μια απορια. Γιατι τα κενα της Θεσσαλονικης υπηρχαν το πρωι στην ανακοινωση για τους αναπληρωτες αλλα δεν υπαρχουν στην ενημερωση Πεππε για αποσπασεις; μηπως αυτο τα λεει ολα; κατι ξερουν οι αναπληρωτες που δεν ξερουμε οι υπολοιποι;;;;;

Αν αναφέρεσαι σε αυτά του ΠΣΑΣΕΠ νομίζω ότι είναι τα κενά του Παληγιάννη (ΠΥΣΠΕ) όχι των περιφερειακών. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Επίσης μπορείτε να μου λύσετε μια απορία ακόμα?
Να κλείσει η Θεσσαλονίκη και η αθήνα το καταλαβαίνω...
Να μην κλείσει Αχαία, Ιωάννινα και να κλείσουν Πειραιάς και Μαγνησία που στις αποσπάσεις έχουν και τα νησιά μου το εξηγεί κάποιος?
Οχι τίποτα άλλο αλλά βρίσκει τόσο εύκολα διαθεσίτες ή αναπληρωτές γι αυτά?  Και δεν βρίσκει στις άλλες Περιφέρειες που έδωσε?
Και γιατί στην Αφάση δεν έδινε πάλι μόνο αυτά που έδωσε στη Β?
Θα του την έλεγε κανένας αφού ούτε η Αβθμια δεν είχε βγάλει τότε κενά...

ΥΓ. Τεσπα...πάω για νανάκια...για να δούμε αύριο τι θα βγάλουν πάλι...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2017, 01:10:02 πμ από guestteacher »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1771 στις: Αύγουστος 29, 2017, 01:17:50 πμ »
Πάντως αν αύριο αναφέρει και νέες αιτήσεις αυτά απαιτούν αποστολή δικαιολογητικών...
Κάτι μου λέει πως ούτε η 8/9 είναι εφικτή...
Μακάρι να κάνω λάθος.

ΥΓ. Θα μπορούσε βέβαια να γίνει άμεσα με τους ήδη αιτούντες με απλή επανεξέταση χωρίς τροποποίηση. Αλλά μάλλον δεν υπάρχει βούληση

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1772 στις: Αύγουστος 29, 2017, 02:09:24 πμ »
Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα κενά θα καλυφθούν από πλεονάζοντες της Δθμιας και όχι από αναπληρωτές! Όλες οι πληροφορίες αυτό δείχνουν. Και αυτό είναι το πιο ανησυχητικό γιατί αν το κάνουν πρώτη φορά φέτος θα το κάνουν ΚΑΘΕ χρόνο, οπότε αποσπάσεις γιοκ... καπούτ... φινίτο..


Και εγώ αυτό πιστεύω ειδικά στις κοινές ειδικότητες. Πέρυσι στο Πύσδε  νομού Κ. Μακεδονίας είχαν στείλει απο Δευτεροβάθμια και μάλιστα όχι με πληρες ωράριο αλλά πολλούς με 16-18 ώρες..

Αποσυνδεδεμένος thanvot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1773 στις: Αύγουστος 29, 2017, 02:17:10 πμ »
Αν αναφέρεσαι σε αυτά του ΠΣΑΣΕΠ νομίζω ότι είναι τα κενά του Παληγιάννη (ΠΥΣΠΕ) όχι των περιφερειακών. Μπορεί να κάνω και λάθος.
Πόσο λογικό είναι να γνωρίζει ο Πεππές από τη Βθμια καλύτερα τα κενά στα δημοτικά από τον Παληγιάννη της Αθμιας?? Δεν παλεύονται ειλικρινά. Ο Πεππές, Κορδής κλπ τα κενά της Βθμιας δεν κάνουν τον κόπο να μας τα πουν?

Αποσυνδεδεμένος thanvot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1774 στις: Αύγουστος 29, 2017, 02:24:22 πμ »
Ας πάρουμε για παράδειγμα κενά ΠΕ19-20 στο ΠΥΣΠΕ Κιλκίς. Το πρωί της 25ης Αυγούστου σύμφωνα με Παληγιάννη ήταν 13. Το απόγευμα που έτρεξε το σύστημα έγιναν 0 εξ ου και καμία απόσπαση. Τώρα ο Πεππές τα εμφανίζει ξανα 13. Ρε, για τελείως χαζούς μας περνάνε?

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1775 στις: Αύγουστος 29, 2017, 03:14:22 πμ »
Τελικά δεν τα κατάφερα να κοιμηθώ. Κοιτάω τα μηνύματα και διαπιστώνω ότι οι ενέργειες αυτές αποκλείεται αυθαίρετα να οργανώθηκε από διαφορετικά άτομα. Δηλαδή συνενοηθηκαν τρεις και έστειλαν ότι νάναι και οι άλλοι είναι ειλικρινής? Ένα άτομο πήρε την απόφαση να κλείσει 3 περιοχές ήδη πειραγμενες. Ένα άτομο που στην Α φάση δεν έδωσε καμία περιοχή και ίσως στην τρίτη της ανοίξει όλες. Εκεί είναι η λύση του μυστηρίου. Ποιοι βολευονται ενδιάμεσα. Οπότε είναι 2 θέματα. Το εξαφάνιση κενών - που πάντα λίγο πολύ γινοταν. Αλλά το κλείδωμα περιοχών και το επιλεκτικά άνοιγμα τους ανά μήνα που είναι πρωτότυπο. Με λίγα λόγια γιατί άνοιξαν κάποιες περιοχές που είχαν κλείσει στην Α φάση και οι  3 έμειναν κλειστές; Αυτό που μεσολαβησε ήταν αποστάσεις σε φορείς. Αν ανοίξουν οι υπόλοιπες τρεις μήπως έχει μεσολαβησε κάτι; Μήπως μεταταξη η νέες αποστάσεις?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2017, 03:23:25 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1776 στις: Αύγουστος 29, 2017, 08:04:05 πμ »
guestteacher ακριβώς αυτά σκέφτομαι αλλά δεν πάει το μυαλό μου στο τι ακριβώς θέλουν να κάνουν......θα καεί στο τέλος από τις πολλές υποθέσεις.......

Αποσυνδεδεμένος stape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1777 στις: Αύγουστος 29, 2017, 08:27:38 πμ »
Το ΟΠΣΥΔ πάντως δεν έχει ανοίξει ακόμα. Δεν είναι προφανώς πρωινός τύπος...  >:(
What might have been is an abstraction
Remaining a perpetual possibility
Only in a world of speculation.

T.S. Eliot - Burnt Norton (Four Quartets, 1936 / 1943)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.