*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 509238 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1974 στις: Αύγουστος 30, 2017, 08:47:46 πμ »
Παίδες εν τάχει κάποια σχόλια:

1) Για όσους δεν πήραν ελπίζω το συντομότερο. Μην απογοητεύεστε. Σε ενδεχόμενο αποσπάσεων σε Πανεπιστήμια ή ΤΕΙ ή ακόμα και μετατάξεων θα ανοίξουν και άλλες περιοχές. Εξετάστε επίσης το ενδεχόμενο κάποιες περιοχές να μην ικανοποιήθηκαν πλήρως και την Παρασκευή και με τις τροποποιήσεις τις χθεσινές. Α καλό θα ήταν να βγουν και τα κενά όλης της χώρας μετά και τα χθεσινά...δεν είναι δύσκολο νομίζω...Και καλό θα ήταν να ανανεωθεί αυτό γιατί χθες και προχθές βγήκαν μπόλικες ανευ αποδοχών και αποσπάσεις εξωτερικού

2) Για τον φίλο/η που ρώτησε αν μπορεί να κάνει τροποποίηση για την χθεσινή του απόσπαση. Ναι μπορείς και δεν χάνεις την χθεσινή σου αν δεν πάρεις νέα.

3) Για τον φίλο/η που ρώτησε αν προηγούνται οι αποσπασμένοι από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ, οι αποσπασμένοι από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ ή οι ολικές διαθέσεις από ΠΥΣΔΕ σε οικείο ΠΥΣΠΕ... Από την περσινή μου εμπειρία είναι πότε θα είναι διαθέσιμοι στο ΠΥΣΠΕ και για ποιο ΠΥΣΠΕ μιλάμε...

4) Patrea.

Για τις αποσπάσεις των κοινών ειδικοτήτων οι τροποποιήσεις άφησαν κενά όπως και οι νέες αποσπάσεις ανήκοντων στα ΠΥΣΔΕ. Δεν ξέρω αν πειραξαν και κενά ανα περιοχές. Τώρα για τις δύο ειδικότητες αντιλαμβάνεσαι ότι πιθανόν κάποιοι είχαν πληροφόρηση για τίποτα ανευ ή αποσπάσεις εξωτερικού και πίεσαν...Να μου πεις ότι έπρεπε να πάνε 3η φάση? Οκ...


5) Sapore

Δεν το κατάλαβα το μήνυμα σου. Εξήγησε μου αν θες απάντηση.

ΥΓ. Τέλος ένα σχόλιο. Λόγω ότι τα χώνω γερά δεν θα πω τι είμαι και αν πήρα απόσπαση χθες ή όχι. Ενα θα πω. Ακόμα και να πήρα δεν θα αφήσω κανένα "δίκαιο" αγώνα ή αποκαλύψεις εδώ μέσα...Δεν είναι στη φύση μου να φωνάζω μόνο μέχρι να "βολευτω". Αν ήθελα εξάλου να βολευτώ μου παρουσιάστηκαν πολλές ευκαιρίες, τόσες ώστε να σταματήσω να γράφω εδώ μέσα εδώ και πολύ καιρό...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2017, 08:57:14 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:19:39 »

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1975 στις: Αύγουστος 30, 2017, 09:00:36 πμ »
Καλημέρα! Οι πρωτοβαθμιες Θεσσαλονικης παλι δεν πηραν πληροφορικους, ουτε με τις συμπληρωματικες...Να ελπιζουμε σε Γ φαση αποσπασεων;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2017, 09:02:31 πμ από effiet »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1976 στις: Αύγουστος 30, 2017, 09:07:25 πμ »
Καλημέρα! Οι πρωτοβαθμιες Θεσσαλονικης παλι δεν πηραν πληροφορικους, ουτε με τις συμπληρωματικες...Να ελπιζουμε σε Γ φαση αποσπασεων;

Θα μπεις σελίδα πρωτοβάθμιας.
Λογικά τρέχουν οι τοποθετήσεις των ανήκοντων εκεί (μετατάξεις-μεταθέσεις).
Θα δεις αν περισέψαν κενά
Θα δεις αν τα κενά αυτά θα τα πάρουν μέσα στις επόμενες μέρες οι δευτεροβάθμιοι.
Επίσης θα δεις αν προκύπτουν και νέα κενά...
Με λίγα λόγια παρακολουθήστε την σελίδα τους

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1977 στις: Αύγουστος 30, 2017, 09:17:50 πμ »

ΥΓ. Τέλος ένα σχόλιο. Λόγω ότι τα χώνω γερά δεν θα πω τι είμαι και αν πήρα απόσπαση χθες ή όχι. Ενα θα πω. Ακόμα και να πήρα δεν θα αφήσω κανένα "δίκαιο" αγώνα ή αποκαλύψεις εδώ μέσα...Δεν είναι στη φύση μου να φωνάζω μόνο μέχρι να "βολευτω". Αν ήθελα εξάλου να βολευτώ μου παρουσιάστηκαν πολλές ευκαιρίες, τόσες ώστε να σταματήσω να γράφω εδώ μέσα εδώ και πολύ καιρό...

εγω θα προσευχηθω αποψε μαζι με το ευχαριστω μου να παρετε εσυ κι η Σοφία. πραγματικα λυπηθηκα πολυ που δεν πηρατε μετα απο τοσο αγωνα που κανατε ειδικα εσεις οι 2 που το ξεκινησατε.... αλλα ειμαι σιγουρη θα παρετε με την γ φαση.
Keep the faith ladies!!!!

Ελπίζω ως κλάδος να παραμείνουμε ενωμένοι (δεν είμαστε απλά πρωτοβάθμιοι, δευτεροβάθμιοι, ωρομίσθιοι, αναπληρωτές, μόνιμοι ή οτιδήποτε άλλο, αλλά εκπαιδευτικοί καιάνθρωποι)....

Καλές τοποθετήσεις σε όσους πήραν και τα καλύτερα σε όσους αναμένουν την Γ φάση...
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:19:39 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1978 στις: Αύγουστος 30, 2017, 09:26:56 πμ »
Επιτρέψτε μου και ένα άσχετο σχόλιο.
Επειδή μάλλον μας διαβάζουν ή έστω τους τα μεταφέρουν θα ήθελα από τον Κορδή ή τον Πεππέ να μας δώσουν κάποια στοιχεία μετά τις συνταξιοδοτήσεις.
Αριθμό Εκπαιδευτικών ανα ειδικότητα και μεταβολές σε σχέση με το αρχείο του γνωστού τους από το 2010.
Πέρα από τις αποχωρήσεις σε ορισμένες ειδικότητες λόγω συνταξιοδότησης καλό θα είναι να μας πείτε και αριθμό μεταβολών κοινών ειδικοτήτων λόγω ώθησης τους προς άλλες κατευθύνσεις για να διατηρηθούν οι ισορροπίες συσχετισμού δυνάμεων στην Δευτεροβάθμια. Δεν τα έχω με τους εκπαιδευτικούς (δασκάλους, μη κοινές ειδικότητες). Τα έχω με αυτούς που τους χρησιμοποιούν χρόνια τώρα.

ΥΓ. Αν δεν το κάνετε εσείς μπορώ να δώσω εγώ τα νούμερα πάνω κάτω που ταιριάζουν με τα δικά σας (με απόκλειση περίπου 200 καθηγητών στους περιπου 67.000 μείον φετινές συνταξιοδοτήσεις). Σας προκαλώ λοιπόν ειδικά εσένα κε Κορδή που ξαφνικά σταμάτησες να το κάνεις όταν οι 20.000 προσλήψεις μονίμων έγιναν μακρινό όνειρο.  Αν θυμάμαι πάντως καλά οι μόνιμοι της δευτεροβάθμιας ήταν περίπου 94200 στις 30/6/2010...αν δεν κάνω λάθος οι αποχωρήσεις με οποιδήποτε τρόπο φτάνουν αισίως φέτος τις 27.100, χωρίς τις φετινές συνταξιοδοτήσεις που θα βγαίνουν από 1/9 τα ΦΕΚ σιγά σιγά όπως και τις μετατάξεις ΕΔΙΠ....Να συνεχίσω τα στοιχεία ή θα τα δώσετε επίσημα επιτέλους? Αιρετοί στην υπηρεσία των εκπαιδευτικών δεν είστε? Αναμένω λοιπόν....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2017, 09:31:34 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1979 στις: Αύγουστος 30, 2017, 09:48:54 πμ »
Από το facebook του Φασφαλή:

ΕΝΗΜΈΡΩΣΗ
Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,
Θέλω να σας ενημερώσω ότι άνοιξε το σύστημα για την υποβολή αιτήσεων επανεξέτασης , ανάκλησης και ενστάσεων.
Με τα θέματα θα ασχοληθεί το ΚΥΣΠΕ στη συνεδρίαση που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 31 Αυγούστου.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1980 στις: Αύγουστος 30, 2017, 09:52:12 πμ »
Από το facebook του Φασφαλή:

ΕΝΗΜΈΡΩΣΗ
Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,
Θέλω να σας ενημερώσω ότι άνοιξε το σύστημα για την υποβολή αιτήσεων επανεξέτασης , ανάκλησης και ενστάσεων.
Με τα θέματα θα ασχοληθεί το ΚΥΣΠΕ στη συνεδρίαση που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 31 Αυγούστου.

Παρτε τηλεφωνα ή στείλτε μηνύματα σχετικα με το ΟΠΣΥΔ. Αν είναι να συνεδριάσουν 31/8 θα πρέπει να ενημερώσουν μέχρι πότε θα είναι ανοικτό το σύστημα

Αποσυνδεδεμένος thriskeftika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1981 στις: Αύγουστος 30, 2017, 10:19:11 πμ »
Από το facebook του Φασφαλή:

ΕΝΗΜΈΡΩΣΗ
Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,
Θέλω να σας ενημερώσω ότι άνοιξε το σύστημα για την υποβολή αιτήσεων επανεξέτασης , ανάκλησης και ενστάσεων.
Με τα θέματα θα ασχοληθεί το ΚΥΣΠΕ στη συνεδρίαση που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 31 Αυγούστου.

Θα γίνει και αντίστοιχη συνεδρίαση του ΚΥΣΔΕ;
Σαφώς και πρέπει να γνωστοποιηθεί ο χρόνος που θα κλείσει το ΟΠΣΥΔ για να προλάβουν οι ενδιαφερόμενοι.

Αποσυνδεδεμένος mariaor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1982 στις: Αύγουστος 30, 2017, 10:44:49 πμ »
Παιδια sos!!!!!!!!!!!!!!!!!!απο την οργανικη μου δεν με αποδεσμευουν.......μπορουν να το κανουν αυτο????????????

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1983 στις: Αύγουστος 30, 2017, 10:48:28 πμ »
Τι εννοείς δε σε αποδεσμεύουν??? Μετά την 1η Σεπτεμβρίου μπορούν να το κάνουν αυτό! Πώς το έμαθες εσύ? Έχεις πάρει δηλαδή απόσπαση και σου λένε δε φεύγεις? Αυτό δε νομίζω πως γίνεται, δεν το έχω ξανακούσει ποτέ!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2017, 10:51:29 πμ από dimari »

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1984 στις: Αύγουστος 30, 2017, 10:50:19 πμ »
Όχι. Η απόφαση στις αποσπάσεις λέει να παρουσιάστουμε στη διεύθυνση απόσπασης.
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος lndal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1985 στις: Αύγουστος 30, 2017, 10:52:17 πμ »
Παιδια sos!!!!!!!!!!!!!!!!!!απο την οργανικη μου δεν με αποδεσμευουν.......μπορουν να το κανουν αυτο????????????

Με βάση ποιο νόμο κάνουν αυτό; Πριν αρχίσει το σχολικό έτος και μάλιστα μέχρι τις 11 Σεπτεμβρίου δεν έχουν τέτοιο δικαίωμα. Θα μας τρελάνουν στο τέλος!

Πάρε τον αιρετό του νομού σου.

Αποσυνδεδεμένος teaching

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1986 στις: Αύγουστος 30, 2017, 10:55:29 πμ »
Από το facebook του Φασφαλή:

ΕΝΗΜΈΡΩΣΗ
Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,
Θέλω να σας ενημερώσω ότι άνοιξε το σύστημα για την υποβολή αιτήσεων επανεξέτασης , ανάκλησης και ενστάσεων.
Με τα θέματα θα ασχοληθεί το ΚΥΣΠΕ στη συνεδρίαση που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 31 Αυγούστου.

Ο Φασφαλής εχει ανεβάσει σε φωτο στο facebook προφιλ του και την πρόσκληση σε συνεδρίαση με θέμα: "Εξέταση θεμάτων επί των αποσπάσεων των εκπαιδευτικών Π.Ε. από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ και σε δομές ειδικής αγωγής για το σχολικό έτος 2017-2018 (διόρθωσεις, ανακλήσεις κλπ) και λήψη απόφασης για διαμόρφωση σχετικής πρότασης".

Αυτό τι σημαίνει βρε παιδια??
Ότι θα βγάλουν κι αλλές αποσπασεις ή οτι θα συζητησουν για να βγαλουν αποσπασεις σε επομενη συνεδρίαση??
<ας εχει φαει το αγχος πια! :'( :'(

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1987 στις: Αύγουστος 30, 2017, 10:56:07 πμ »
Παιδια sos!!!!!!!!!!!!!!!!!!απο την οργανικη μου δεν με αποδεσμευουν.......μπορουν να το κανουν αυτο????????????

Καταρχήν κακώς μιλάτε με σχολεία και με Δ/ντες αυτών

Παραθέτω

Οι εκπαιδευτικοί που σημειώνονται με την ένδειξη «Α/θμια» στους παραπάνω πίνακες, οφείλουν να
παρουσιαστούν στις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της απόσπασης προκειμένου εν συνεχεία
να διατεθούν στην αντίστοιχη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
Παρακαλούνται οι Διευθυντές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των περιοχών οργανικής των εκπαιδευτικών
να κοινοποιήσουν την απόφαση αυτή στους ενδιαφερόμενους και να τη γνωστοποιήσουν στις σχολικές
μονάδες από τις οποίες αποσπώνται.

Παρακαλούνται οι Διευθυντές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των περιοχών απόσπασης να αποστείλουν
αντίγραφα της ανάληψης υπηρεσίας των αποσπασμένων εκπαιδευτικών στις Διευθύνσεις της οργανικής
τους θέσης.



Το κόκκινο είναι να ενημερώσουν οι Δ/ντες Εκπάιδευσης τα σχολεία
Το μπλε είναι ότι 1/9 παρουσιάζεσαι στις Δ/νσεις Απόσπασης.

Ο κάθε μπούρτζος (μην το πω όλο) Δ/ντης Σχολείου να ανοίξει τα στραβά του να μάθει τι λένε τα κείμενα των αποσπάσεων
Αν σας το παίξει και μαγκάκος πείτε του ο λόγος ο δικός σας είναι πάνω από την Υπογραφή του Υπουργού?
Επαναλαμβάνω κακώς μιλάτε μαζί τους μιας και από 1/9 δεν ανήκετε μέχρι 30/6 σε αυτούς ως προς φυσική παρουσία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159430
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 277
Σύνολο: 285

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.