*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 510499 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Μην πυροβολείτε τον πιανίστα!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2380 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 09:59:32 μμ »
προφανώς, για το 'για σοβαρούς λόγους' μπορεί πολύ απλά η ολμε - δοε να κάνουν μία ένσταση-καταγγελία στα διοικητικά δικαστήρια επί της διαδικασίας. το αποτέλεσμα ας βγει όποτε θέλουν.
το βασικό είναι ότι έτσι ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ.
γιατί δηλ. ο καθένας από εμάς να τρέχει με ενστάσεις, αναφορές κτλ; τι τα έχουμε τα αρμόδια εκλεγμένα όργανα;
ΥΓ: και για να μην παρεξηγηθώ: να αποκλειστούν τα βύσματα, τα χωρίς κριτήρια και όχι όποιος συνάνθρωπος έχει πραγματικό πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2017, 10:02:57 μμ από chess »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:37:01 »

Αποσυνδεδεμένος KATRINA22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2381 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 10:20:11 μμ »
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΑΣ ΕΜΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!!
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΙΡΕΤΟΙ!!!!!ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΕΓΙΝΑΝ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ ΣΕ   ΟΣΟΥΣ  ΔΗΛΩΣΑΝ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ! ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ  ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΛΕΟΝ ?  ΤΟΣΗ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ !!!!!

ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ 3 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΠΟΣΠΑΣΘΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΣΟΒΑΡΟ ΛΟΓΟ!!!!!
ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΘΕΝΟΣ ΑΠΟΕΜΑΣ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΜΕ ΥΠΟΜΝΗΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΞΕΤΑΖΕΙ ΚΑΝ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΑΣ  ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ  ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: ’ντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2382 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 10:27:15 μμ »
Πού να'ναι τώρα ο (αποσπασμένος πια) Guestteacher να μας δώσει τα φώτα του;

Ααααα: Αυτός την "πήρε", δεν έχει λόγο πια να μπλέκεται (όπως και άλλοι ωρύοντες ως τέλη Αυγούστου).

1 ΜΟΝΟ:
Αυτοί είμαστε. Έεεεερχεται._

Ωρύοντες ή ωρυόμενοι;
Να ζει κανείς ή να μη ζει;

Αυτοί είμαστε...απρόσωποι...τιμητές των πάντων...είρωνες....πάνω από όλα πανάξιοι...και όλοι οι άλλοι άσχετοι.

Όσο βαθαίνει η οικονομική κρίση τόσο αποκαλύπτεται  το μέγεθος της ηθικής και πολιτιστικής ένδειας....που αυτό είναι και το χειρότερο όλων.

Ο,τι έρχεται το αξίζουμε....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2017, 10:29:00 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2383 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 11:41:36 μμ »
Αυτό που δε γνωρίζει πολύς κόσμος είναι ότι η μοριοδότηση έχει προκύψει μετά από συμφωνία Υπουργείου-ΟΛΜΕ-ΔΟΕ. Δεν είναι δηλαδή θεσμοθετημένη σε Π.Δ. ή νόμο.
Επίσης οι αποσπάσεις από περιοχή σε περιοχή γίνονται με βάση τις διατάξεις του Ν.1566/85 (άρθρο 16, κεφ. Γ):

5. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις και για την αντι΅ετώπιση σοβαρότατων αναγκών, όπως βαριές και
δυσίατες ασθένειες, συνυπηρέτηση συζύγων και εξαιρετικά σοβαροί οικογενειακοί λόγοι, είναι δυνατή η
απόσπαση εκπαιδευτικών της πρωτοβάθ΅ιας εκπαίδευσης και της δευτεροβάθ΅ιας σε άλλο νο΅ό ή
νο΅αρχιακό δια΅έρισ΅α ΅ε απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευ΅άτων ύστερα από
αιτιολογη΅ένη γνώ΅η του αρ΅όδιου κεντρικού υπηρεσιακού συ΅βουλίου.


Σε διάφορους νόμους αναφέρονται οι σοβαρές ασθένειες και σε άλλους νόμους προβλέπεται η απόσπαση συζύγων ένστολων.

Αν κάνει κάποιος ένσταση δεν θα δικαιωθεί ποτέ γιατί απλούστατα ο δικαστής θα δει μόνο το παραπάνω και όχι την εγκύκλιο αποσπάσεων που περιγράφει τη μοριοδότηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:37:01 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: ’ντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2384 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 12:08:19 πμ »

Μοριοδότηση Αποσπάσεων εκπαιδευτικών από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ

http://www.fourtounis.gr/download/2013/07/14/14-07-2013.html
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2385 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 10:31:14 πμ »
Πού να'ναι τώρα ο (αποσπασμένος πια) Guestteacher να μας δώσει τα φώτα του;

Ααααα: Αυτός την "πήρε", δεν έχει λόγο πια να μπλέκεται (όπως και άλλοι ωρύοντες ως τέλη Αυγούστου).

1 ΜΟΝΟ:
Αυτοί είμαστε. Έεεεερχεται._

Επειδή φιλαράκο αρκετά σε ανέκτηκα θα μιλήσω τη γλώσσα σου.
Δεν δίνω σε κανένα τα φώτα εδώ μέσα. Λέω την άποψη μου ή ποστάρω όποτε μου κάνει κέφι. Υπάλληλος σου ή το σκυλάκι σου δεν είμαι.
Επίσης αν πήρα απόσπαση ή όχι και αν έκανα κάτι παράνομο ή όχι μπορείς να πας δικαστικώς εναντίον όσων νομίζεις ότι σε αδικησαν. Οι αποσπάσεις πάντως του Αυγούστου αν θυμάμαι καλά έγιναν με μόρια.  Φυσικά μπορώ να πάω εγώ αν κάποιος πετάει λάσπη εδώ μέσα χωρίς λόγο. Ξέρεις κανείς δεν είναι  τόσο ανώνυμος όσο πιθανόν νομίζεις.
Οσο για το ποιοι είμαστε ή όχι το δικό μου σπίτι έχει καθρέφτη. Εσένα το δικό σου?
Οσο για το τι έρχεται ήδη στην προσωπική μου ζωή ήρθαν πολλά. Εκτός ίσως από εμμονές.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2386 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 12:01:02 μμ »
Μοριοδότηση Αποσπάσεων εκπαιδευτικών από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ

http://www.fourtounis.gr/download/2013/07/14/14-07-2013.html

Δυστυχώς όμως αυτό δεν έχει μπει σε νόμο ή προεδρικό διάταγμα. Είναι ένα έγγραφο του Υπουργείου που λέει "θα το κάνετε έτσι".

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2387 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 12:33:59 μμ »
 :)
Συναδελφοι,δεν αρκει η προσωπικη ενσταση του καθενα μας. Ομαδικα πρεπει να κινηθουμε. Μια γραπτη καταγγελια  στην Ολμε,στους αιρετους Κυσδε,στα sites.τι λετε;

 Το απόγευμα θα μιλήσω με δικηγόρο... Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει μνμ .

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2388 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 01:22:05 μμ »
Ήρθαν έπειτα από τόση καθυστέρηση τα ονόματα (τους οποίους είχαν χάσει στο μέτρημα κάποιοι) και όντως ο κόσμος είναι μικρός...
Πολλά μπορούμε να πούμε για την όλη διαδικασία, τα ερωτηματικά για τις συμπληρωματικές, αλλά...
κανένας δεν θα στεναχωρεθεί για εμάς. Κάποιοι με ατομικό τρόπο τελικά δικαιώθηκαν κι ας μην πω παραπάνω.

Απορώ όμως αν τα δημοτικά θα μείνουν χωρίς ειδικότητες ή αν πάρουν αναπληρωτές. Οι ίδιοι αναπληρωτές θα μπορούσαν να είναι σε 1 μέρος της Β/μιας (και δεν είμαστε όλοι σε δυσπρόσιτα) και όχι σε 5-6 σχολεία σε διαφορετικά χωριά χωρίς συγκοινωνία.

Θα σου πω για τους ΠΕ07.Στο νόμο μου έχει 5 ακάλυπτες ομάδες σχολείων που ζητούν γερμανικά.Θ υποχρεωθούν ν κάνουν γαλλικά, γιατί μ τις αμαρτωλές μετατάξεις του 2013 μετατάχθηκαν 15 συνάδελφοι γαλλικών στην αβθμθα.Αυτη τη στιγμή πλεονάζουν κ έχουν πολύ λίγες ώρες.Οποτε λύθηκε το πρόβλημα.Ουτε αναπληρωτες,ούτε αποσπάσει ς Παρ όλο που ο νόμος μέχρι τώρα ζητούσε κ έπαιρνε 8 αποσπασμένους γερμανικών.Φετος πήραν μόνο 3.Do the maths...Στο δημοτικό που είμαι δεν έχουμε αγγλικά,μας είπαν ότι μέσα στον Οκτώβρη δεν υπάρχει περίπτωση ν ρθει κάποιος
Τα

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2389 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 01:46:16 μμ »
http://www.minedu.gov.gr/ekpaideutikoi-m/monimoi-m/metatheseis-mon-2/24009-29-09-16-apospaseis-anakliseis-kai-tropopoiiseis-apospaseon-ekpaideftikon-d-e-apo-pysde-se-pysde-2016-17

Συνάδελφοι, ας δούμε αυτό, γιατί μας διέφυγε της προσοχής μας χτες. Θα διαπιστώσετε πως δεν έκαναν καμία αλλαγή και  υπαρχει η φράση ¨για εξαιρετικά σοβαρούς λόγους¨ και ό,τι αυτο θέλει να πει.  μόρια δεν υπήρχαν.ή καλυτερα δεν έγιναν με βάση τα μόρια.  ωστόσο οι σοβαροί λόγοι εξακολουθούν να υπάρχουν για τον καθένα μας.  Ποιος τους ορίζει και με ποια κριτήρια;
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος mary_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2390 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 06:14:58 μμ »
Γνωρίζει κανείς με σιγουριά που (ενώπιον ποιου) κατατίθεται η ένσταση; Γιατί ο ΟΠΣΥΔ είναι κλειστός.

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2391 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 06:30:39 μμ »
Το συστημα ειναι κλειστο,λογικα ως χτες επρεπε να ηταν. Εγω θα μιλησω αυριο με υπουργειο,ελπιζω να μου δωσουν μια απαντηση. Οι αιρετοι δεν απαντουν. Εχει μιλησει κανεις με αιρετους;
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος mary_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2392 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 06:51:25 μμ »
Σήμερα ξανακοίταξα πιο ψύχραιμα τη χθεσινή απόφαση του ΚΥΣΔΕ. Διαπίστωσα ότι υπάρχει μια κατηγορία αποσπάσεων προς νησιωτικές και δυσπρόσιτες περιοχές. Εγώ ζητούσα απόσπαση για δυσπρόσιτη περιοχή με λειτουργικά κενά (καρατσεκαρισμένο). Ωστόσο δεν πήρα απόσπαση. Μια ακόμη επιβεβαίωση ότι οι πρόκειται απλώς για βυσματικές αποσπάσεις!
Ξέρει κανένας πόσες μέρες έχουμε προθεσμία για ένσταση και πού απευθύνεται; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2393 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 07:19:36 μμ »
Καθώς περί ενστάσεων ο λόγος, μήπως μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας. Μετά τις αποσπάσεις Αυγούστου, πρώτη Σεπτέμβρη, κάνω ένσταση με πολύ βάσιμη και συγκεκριμένη αιτιολογία. Η επόμενη συνεδρίαση ΚΥΣΔΕ ήταν αυτή της Δευτέρας, κατά την οποία περίμενα να εξεταστεί και η ένστασή μου. Προσπαθώ εδώ και 3 μέρες να βρω άκρη για το αν εξετάστηκε ή αν θα εξεταστεί ή αν απορρίφθηκε ή τελος πάντων τι τύχη είχε και δεν τα καταφέρνω. Η Δευτεροβάθμια μου νίπτει τας χείρας της γιατί δεν περνάνε οι ενστάσεις από αυτούς και "έχετε τα χίλια δίκια, αλλά δεν μπορούμε να βοηθήσουμε", οι αιρετοί δεν απαντάνε, για το Υπουργείο δεν το συζητώ...Πώς θα μάθω τι απέγινε η έρμη η ένστασή μου, οέο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 600
Σύνολο: 612

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.