*

Αποστολέας Θέμα: Οφειλόμενα από ιδιαίτερα μαθήματα  (Αναγνώστηκε 10212 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οφειλόμενα από ιδιαίτερα μαθήματα
« στις: Μάιος 18, 2017, 11:39:58 πμ »
Καλημέρα σας. Γράφω γιατί το θέμα έχει πάρει διαστάσεις και θέλω να προειδοποιήσω. Δυστυχώς, πολλοί κακοπληρωτές, με αφορμή και δικαιολογία την κρίση, κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα στα παιδιά τους και δεν πληρώνουν. Μου έχει τύχει κι εμένα, αλλά τώρα τελευταία το ακούω όλο και συχνότερα. Μάλιστα, επιλέγουν το ιδιαίτερο και όχι το φροντιστήριο όπου φαίνονται οι οφειλές. Κάνουν κάποια ιδιαίτερα και, όταν ο καθηγητής τους πιέζει για την αποπληρωμή, διακόπτουν, εξαφανίζονται, δεν απαντούν σε τηλ...Προσωπικά, πλέον αμείβομαι με το μαθ. για να αποφύγω τέτοιες καταστάσεις. Και σε μένα χρωστούν χρήματα, την έχω πατήσει κι έχω μάθει. Πρέπει κάποιοι να καταλάβουν ότι οφείλουν να σέβονται τον κόπο και τις σπουδές μας. Όποιος δεν έχει, δεν κάνει ιδιαίτερο. Προσοχή! Εν όψει εξετάσεων πολλοί τέτοιοι κακοπληρωτές εμφανίζονται. Κάνουν μαθ. για ένα μήνα, δεν πληρώνουν κι εξαφανίζονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οφειλόμενα από ιδιαίτερα μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:29:49 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Οφειλόμενα από ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 18, 2017, 12:03:38 μμ »
Καλημέρα σας. Γράφω γιατί το θέμα έχει πάρει διαστάσεις και θέλω να προειδοποιήσω. Δυστυχώς, πολλοί κακοπληρωτές, με αφορμή και δικαιολογία την κρίση, κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα στα παιδιά τους και δεν πληρώνουν. Μου έχει τύχει κι εμένα, αλλά τώρα τελευταία το ακούω όλο και συχνότερα. Μάλιστα, επιλέγουν το ιδιαίτερο και όχι το φροντιστήριο όπου φαίνονται οι οφειλές. Κάνουν κάποια ιδιαίτερα και, όταν ο καθηγητής τους πιέζει για την αποπληρωμή, διακόπτουν, εξαφανίζονται, δεν απαντούν σε τηλ...Προσωπικά, πλέον αμείβομαι με το μαθ. για να αποφύγω τέτοιες καταστάσεις. Και σε μένα χρωστούν χρήματα, την έχω πατήσει κι έχω μάθει. Πρέπει κάποιοι να καταλάβουν ότι οφείλουν να σέβονται τον κόπο και τις σπουδές μας. Όποιος δεν έχει, δεν κάνει ιδιαίτερο. Προσοχή! Εν όψει εξετάσεων πολλοί τέτοιοι κακοπληρωτές εμφανίζονται. Κάνουν μαθ. για ένα μήνα, δεν πληρώνουν κι εξαφανίζονται.
Εδώ πολλοί "φεσώνουν" τα φροντιστήρια, στα ιδιαίτερα θα κολλήσουν; Μάλιστα αλλάζουν λόγω χρεών τα φροντιστήρια, ακόμη και στα μέσα της χρονιάς!
Αυτό το τελευταίο που γράφεις για τους κακοπληρωτές, που κάνουν ένα μήνα μάθημα και μετά εξαφανίζονται, συμβαίνει κυρίως στις μεγάλες πόλεις, που είναι πιο απρόσωπα τα πράγματα. Στις μκρές κοινωνίες είναι κάπως διαφορετικά κι όποιος δεν μπορεί να πληρώνει, απλά δεν κάνει ιδιαίτερα. Για την αποφυγή πάντως τέτοιων δυσάρεστων καταστάσεων, καλό είναι να πληρώνεται κάποιος ανά εβδομάδα και με την πρώτη καθυστέρηση, να ενημερώνει πως δε θα συνεχίσει περαιτέρω τη συνεργασία, καθώς η συνέπεια πρέπει να θεωρείτε δεδομένη. Όποιος κάνει ιδιαίτερα μαθήματα έχει μεγάλη προετοιμασία και έξοδα από φωτοτυπίες σημειώσεων, ασκήσεων, τεστ και φυσικά από μετακίνηση. Κυρίως όμως κανείς δεν είναι σωστό να μη σέβεται και να μην αμείβει έναν άνθρωπο επιστήμονα, που προσπαθήσει να βοηθήσει έναν μαθητή!

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2017, 12:05:10 μμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Οφειλόμενα από ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 18, 2017, 12:20:16 μμ »
Εδώ πολλοί "φεσώνουν" τα φροντιστήρια, στα ιδιαίτερα θα κολλήσουν; Μάλιστα αλλάζουν λόγω χρεών τα φροντιστήρια, ακόμη και στα μέσα της χρονιάς!
Αυτό το τελευταίο που γράφεις για τους κακοπληρωτές, που κάνουν ένα μήνα μάθημα και μετά εξαφανίζονται, συμβαίνει κυρίως στις μεγάλες πόλεις, που είναι πιο απρόσωπα τα πράγματα. Στις μκρές κοινωνίες είναι κάπως διαφορετικά κι όποιος δεν μπορεί να πληρώνει, απλά δεν κάνει ιδιαίτερα. Για την αποφυγή πάντως τέτοιων δυσάρεστων καταστάσεων, καλό είναι να πληρώνεται κάποιος ανά εβδομάδα και με την πρώτη καθυστέρηση, να ενημερώνει πως δε θα συνεχίσει περαιτέρω τη συνεργασία, καθώς η συνέπεια πρέπει να θεωρείτε δεδομένη. Όποιος κάνει ιδιαίτερα μαθήματα έχει μεγάλη προετοιμασία και έξοδα από φωτοτυπίες σημειώσεων, ασκήσεων, τεστ και φυσικά από μετακίνηση. Κυρίως όμως κανείς δεν είναι σωστό να μη σέβεται και να μην αμείβει έναν άνθρωπο επιστήμονα, που προσπαθήσει να βοηθήσει έναν μαθητή!

Ποσοι φροντιστηριαρχες χρησιμοποιουν την κριση για να φεσωνουν τους εργαζομενους σε αυτα και να τους αμειβουν 3-5 ευρω την ωρα ?

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Οφειλόμενα από ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 18, 2017, 02:59:47 μμ »
Είναι βέβαιο οτι οι πολλοί είναι οι μπαταχτσήδες φροντιστηριούχοι που εκτός των εξευτελιστικών ωρομισθίων που δίνουν στους καθηγητές τους(βέβαια εδώ ανοίγει ένα άλλο μείζον ζήτημα που είναι το ποιοί είναι όντως κανονικοί καθηγητές και όχι καθηγητάκια του proficiency πάνω στους οποίους οι φροντιστηριούχοι βρίσκουν και τα κάνουν),δεν τους δίνουν τελικά ούτε αυτά με το πρόσχημα οτι οι γονείς δεν πληρώνουν.
Οσον αφορά τα ιδιαίτερα,πλέον,με τη σημερινή κατάσταση,είναι άξιος της μοίρας του όποιος δέχεται να αμοίβεται κάθε μήνα ή έστω κάθε μία με δύο εβδομάδες,καθώς είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο οτι θα φεσωθεί.Πληρωμή κάθε μάθημα ή σε ανωτέρα βία ανα 2 μαθήματα,αλλά και αυτό μόνο σε εξαιρετικότατες περιπτώσεις,και όποιος γονιός κάνει το βαρύ πεπόνι να ψάξει άλλα κορόιδα να κάνουν τσάμπα μάθημα στα παιδιά του...Οι καλές συμφωνίες,που εννοείται οτι τηρούνται κιόλας,κάνουν τις καλές συνεργασίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οφειλόμενα από ιδιαίτερα μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:29:49 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Οφειλόμενα από ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 18, 2017, 05:06:54 μμ »
Ποσοι φροντιστηριαρχες χρησιμοποιουν την κριση για να φεσωνουν τους εργαζομενους σε αυτα και να τους αμειβουν 3-5 ευρω την ωρα ?
[/quote
Μόνο που το θέμα είναι για τα ιδιαίτερα που δεν πληρώνουν πολλοί και το φροντιστήριο το ανέφερα για να δείξω το γενικότερο κλίμα που επικρατεί σήμερα.
Ασφαλώς και υπάρχουν ιδιοκτήτες φροντιστηρίων που δεν πληρώνουν ή που πληρώνουν εξευτελιστικά, αλλά είναι στο χέρι του καθενός να βρει κάτι καλύτερο και να φύγει αποχωρώντας, ακόμη και στα μέσα της χρονιάς ή να δουλέψει για την "πάρτη" του. Εδώ υπάρχουν και ιδιωτικά σχολεία που εκμεταλλεύονται τους εργαζομένους.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Οφειλόμενα από ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 18, 2017, 06:02:40 μμ »
Οι καιροί είναι πονηροί και τα μυαλά των ανθρώπων ακόμα πιο πονηρά... όντως χρειάζεται προσοχή και πληρωμή όσο γίνεται εκ του ασφαλούς, με το μάθημα ή το πολύ ανά εβδομάδα.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Οφειλόμενα από ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 04, 2021, 11:24:40 μμ »
Πώς ζητάτε χρήματα που σας χρωστούν γονείς; Πότε χτυπάτε κουδουνάκι ότι έχουν καθυστερήσει και με ποιον τρόπο;

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οφειλόμενα από ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 05, 2021, 02:10:42 πμ »
Πώς ζητάτε χρήματα που σας χρωστούν γονείς; Πότε χτυπάτε κουδουνάκι ότι έχουν καθυστερήσει και με ποιον τρόπο;

Μέχρι τώρα ήταν συνεπείς ή πάντα καθυστερούσαν; Αν έχει περάσει ένα εύλογο διάστημα και δεν έχει γίνει καμία νύξη, αυτό που συνήθως πιάνει για να τους φέρεις στο φιλότιμο είναι η "απειλή" της διακοπής του μαθήματος. Δηλαδή τους τηλεφωνείς και τους λες πχ: κοίταξα το ημερολόγιό μου και για τον τάδε μήνα ή το τάδε διάστημα έχουμε κάνει τόσα μαθήματα που αντιστοιχούν στο τάδε ποσόν. Επειδή δεν με έχετε εξοφλήσει, αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αν όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα, μπορούμε να διακόψουμε και να επανέλθουμε όταν είναι καλύτερα τα πράγματα.

Συμβουλή μου πάντως είναι η εκ των προτέρων συμφωνία να είναι να πληρώνεσαι με το μάθημα. Και για τις δύο πλευρές είναι ευκολότερο. Ούτε μπερδέματα συμβαίνουν έτσι, ούτε μεγάλα ποσά μαζεύονται. Επίσης γενικά ΠΡΕΠΕΙ να μιλάμε όσο άβολο και αν είναι και το λέω καθώς στο παρελθόν από συστολή δεν έχω μιλήσει και το έχω μετανιώσει. Και κάτι ακόμη, μην διστάζεις πράγματι να διακόπτεις συνεργασίες με ανθρώπους που είναι κακοπληρωτές, γιατί συχνά δεν πρόκειται για μεμονωμένα περιστατικά. Καλύτερα να ξέρεις ότι θα έχεις κάποια χρήματα λιγότερα, αλλά θα τα έχεις παρά να περιμένεις χρήματα, δεδουλευμένα για την ακρίβεια, και να μην έρχονται.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Οφειλόμενα από ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 05, 2021, 07:56:23 πμ »
Έχω δύο περιπτώσεις και είμαι σε προβληματισμό. Η 1η περίπτωση είναι νέα μαμά, που συνεργαζόμαστε από φέτος. Ο πρώτος μήνας πληρώθηκε κανονικά και τώρα για τον δεύτερο δεν έγινε κάποια αναφορά. Σκέφτομαι πως να της το θέσω.
Η δεύτερη περίπτωση είναι κάπως σοβαρή. Μαμά παιδιού τρίτης λυκείου που συνεργαζόμαστε κανένα 9μηνο από τον Αύγουστο δεν έχει πληρώσει. Υποτίθεται ότι θα πλήρωνε αυτον τον μήνα αλλά περνούν οι μέρες και άφαντη. Αυτήν έχω αποφασίσει να την πάρω την Κυριακή και να τη ρωτήσω αν έχει σκοπό να με πληρώσει διαφορετικά να σταματήσουμε. Το ποσό είναι κάπου στα 350€. Έδωσα χρόνο γιατί ας πούμε υπάρχει μια σχετική γνωριμία από το παρελθόν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2021, 07:57:59 πμ από Semi90 »

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οφειλόμενα από ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 05, 2021, 10:33:57 πμ »
Καλημέρα! Καταλαβαίνω πλήρως τι λες. Για την δεύτερη περίπτωση φυσικά να κάνεις άμεσα γνωστές τις προθέσεις σου καθώς 350€ είναι πολλά χρήματα!!! Βέβαια δεν χάνεις τίποτα να της κάνεις και μία αντιπρόταση, μήπως να γίνεται με διαφορετικό τρόπο η πληρωμή (ανά μάθημα όπως προείπα) ή μήπως να μειώσετε τις ώρες ώστε να είναι λιγότερα τα χρήματα.

Η πρώτη περίπτωση από την άλλη είναι όντως από αυτές που συμβαίνουν συχνά και που μας προβληματίζουν περισσότερο νομίζω για τον χειρισμό τους. Για αρχή κάνε το εξής, φτιάξε ένα πλάνο σαν ημερολόγιο, δώστο στο παιδί και πες ότι αυτό θα το έχουμε εδώ και θα σημειώνουμε τα μαθήματα που κάνουμε. Αντίστοιχα πες το και στην μητέρα ότι έκανες αυτό για να ξέρετε που βαδίζετε σχετικά με την ύλη και θύμισέ της ότι από εκεί μπορεί και η ίδια να τσεκάρει πόσες ώρες έχετε κάνει. Ε αν δεν το λάβει το μήνυμα ούτε έτσι; Τι να πω...

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Οφειλόμενα από ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 05, 2021, 12:50:35 μμ »
Κακό πράγμα να παλεύεις για να λάβεις τα χρήματα που δούλεψες...

Συνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Οφειλόμενα από ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 05, 2021, 01:08:57 μμ »
Συνάδερφοι, αν τα χρήματα είναι χωρίς απόδειξη, φυσικά κάποιοι μπορεί και να μην πληρώσουν. Αν έχουν περάσει 2 -3 μήνες και η μάνα δεν μιλάει, τι άλλο να υποθέσει κανείς; Θα μπορούσε να πει κάνε μου μια διευκόλυνση, ζορίζομαι, αλλά ούτε αυτό λέει. Μιλήστε, συνάδερφοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2021, 04:20:14 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος Νίκος Μπ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οφειλόμενα από ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 08, 2022, 09:15:39 πμ »
Καλημερα! Να αναφερω και εγω το δικο μου περιστατικο! Εχω εναν μαθητη δημοτικου τεταρτη χρονια φετος
Την πρωτη χρονια ολα κύλησαν ομαλα οπως και τη δευτερη
Αππ την τριτη χρονια , περιοδο κοβιντ , ειχα να πληρωθω αρκετους μηνες και το ποσο ξεπερασε τα 500!
Φετος ενω ολα πηγαιναν καλα μεχρι το Νοεμβριο-Δεκεμβροο απο εκει και μετα το χαος, πληρωμες οποτε να ναι, λιγοτερες το μηνιαιου ποσου, με αποτελεσμα να εχει φτασει τωρα το ποσο στα 400 ευρω! Δεν ειναι κατα σταση αυτη να παρακαλαω για τα χρηματα και να τους εμημερωνω καθε τρεις και λιγο για τα εξοδα που εχω γενικα και για τις οφειλες μου και να λαμβανω την απάντηση σχεδον ολοι χρωστανε και ολο απο βδομαδα απο τη στιγμη ο και οι δυο γονεις ο ενας εξ αυτων δημ. υπαλ. και η μητερα με επιδομα ανεργιας
Τι προτεινετε;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2022, 09:20:43 πμ από Νίκος Μπ »

Συνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Οφειλόμενα από ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 08, 2022, 10:44:10 πμ »
Καλημερα! Να αναφερω και εγω το δικο μου περιστατικο! Εχω εναν μαθητη δημοτικου τεταρτη χρονια φετος
Την πρωτη χρονια ολα κύλησαν ομαλα οπως και τη δευτερη
Αππ την τριτη χρονια , περιοδο κοβιντ , ειχα να πληρωθω αρκετους μηνες και το ποσο ξεπερασε τα 500!
Φετος ενω ολα πηγαιναν καλα μεχρι το Νοεμβριο-Δεκεμβροο απο εκει και μετα το χαος, πληρωμες οποτε να ναι, λιγοτερες το μηνιαιου ποσου, με αποτελεσμα να εχει φτασει τωρα το ποσο στα 400 ευρω! Δεν ειναι κατα σταση αυτη να παρακαλαω για τα χρηματα και να τους εμημερωνω καθε τρεις και λιγο για τα εξοδα που εχω γενικα και για τις οφειλες μου και να λαμβανω την απάντηση σχεδον ολοι χρωστανε και ολο απο βδομαδα απο τη στιγμη ο και οι δυο γονεις ο ενας εξ αυτων δημ. υπαλ. και η μητερα με επιδομα ανεργιας
Τι προτεινετε;
Δεν μας λες πως τελικά πετυχες να πληρωθεις τα χρηματα που σου χρωστούσαν περσυ. Για μενα, εφ'οσον η κατασταση δειχνει να παγιώνεται, θα σου έλεγα, μόλις καταφέρεις να πάρεις εστω κι ένα μερος των χρωστούμενων, να σταματησεις τα μαθηματα. Απο ζημιά δεν βγαίνει κέρδος ποτέ. Ολοι έχουμε φάει φεσια κατα καιρους, αλλα σκοπος ειναι να μη φτανουν τα ποσά σε τέτοιο σημείο. Οταν αρχίζει και φτάνει σε τριψήφιο νουμερο, σταματάς άμεσα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159434
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 352

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.