*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2017 - 18  (Αναγνώστηκε 67298 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2017 - 18
« Απάντηση #154 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 02:29:23 μμ »
Πιέστε για Β φάση στο Υπουργείο.να βγει σύντομα.η μόνη λύση...!
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2017 - 18
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:25:25 »

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2017 - 18
« Απάντηση #155 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 12:47:12 πμ »
Καλησπερα συναδελφοι,εχω την εξης απορια.Σε μικρη σμεαε επαρχιακης πολης οπου δεν υπαρχει υποδιευθυντης ποιος αναπληρωνει το διευθυντη,οταν αυτος απουσιαζει;Ο συλλογος αποτελειται απο το διευθυντη,ενα μονιμο συναδελφο κ 4 αναπληρωτες.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2017 - 18
« Απάντηση #156 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 07:06:10 πμ »
Ο μόνιμος

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2017 - 18
« Απάντηση #157 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 10:14:33 πμ »
Καλημέρα!
Υπάρχει κάποιος συγκεντρωτικός πίνακας με τις περσινές προσλήψεις φιλολόγων ;
Τους έβγαλα 1076 και μάλλον έκανα λάθος.
Ίσως γιατί οι ΑΜΩ έγιναν ΑΚΩ και τους μέτρησα εις διπλούν.

Πόσους ακόμη φιλολόγους θα καλέσουν έως το τέλος της χρονιάς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2017 - 18
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:25:25 »

Αποσυνδεδεμένος maria9000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2017 - 18
« Απάντηση #158 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 06:57:06 μμ »
Γεια σας γνωρίζει κάποιος αν οι αναπληρωτές της Α' φάσης δικαιούνται "βελτίωση" θέσης,πριν γίνει η Β' φάση;Πρακτικά μπορεί να αλλάξει η τοποθέτηση ενός αναπληρωτή ; Να διευκρινίσω ότι τα κενά όλα είχαν βγει από την αρχή και τοποθετήθηκα στην πρώτη μου επιλογή,αλλά ενέτεινε αρκετά ένα πρόβλημα υγείας μου και αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε και αν μπορώ να αλλάξω τοποθέτηση.Οποιαδήποτε γνώση επί του θέματος ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2017 - 18
« Απάντηση #159 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 07:22:58 μμ »
Γεια σας γνωρίζει κάποιος αν οι αναπληρωτές της Α' φάσης δικαιούνται "βελτίωση" θέσης,πριν γίνει η Β' φάση;Πρακτικά μπορεί να αλλάξει η τοποθέτηση ενός αναπληρωτή ; Να διευκρινίσω ότι τα κενά όλα είχαν βγει από την αρχή και τοποθετήθηκα στην πρώτη μου επιλογή,αλλά ενέτεινε αρκετά ένα πρόβλημα υγείας μου και αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε και αν μπορώ να αλλάξω τοποθέτηση.Οποιαδήποτε γνώση επί του θέματος ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ πολύ.
Δικαιουσαι, οπως και οι μονιμοι εκπαιδευτικοι. Πρεπει να απευθυνθεις και να κανεις αιτηση στη Διευθυνση που εισαι τοποθετημενη.

Αποσυνδεδεμένος <PE02>-

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2017 - 18
« Απάντηση #160 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 08:03:07 μμ »
Καλημέρα!
Υπάρχει κάποιος συγκεντρωτικός πίνακας με τις περσινές προσλήψεις φιλολόγων ;
Τους έβγαλα 1076 και μάλλον έκανα λάθος.
Ίσως γιατί οι ΑΜΩ έγιναν ΑΚΩ και τους μέτρησα εις διπλούν.

Πόσους ακόμη φιλολόγους θα καλέσουν έως το τέλος της χρονιάς;
Καλησπεεα συναδελφε..περυσι συνολικα προσληφθηκαν περιπου 750...φετος υπολογιζω να παρουν αλλους 250 με 300 δλδ 950 με 1000 συνολικα..δικες μου εκτιμησεις βασει πιστωσεων..και εγω περιμενω..θα δουμε..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2017, 08:06:54 μμ από philologist sp.educ »

Αποσυνδεδεμένος pevi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2017 - 18
« Απάντηση #161 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 10:00:29 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Γνωρίζετε εάν ισχύει βάσει του νόμου της ειδικής η σύνταξη του ωρολόγιου προγράμματος των Τ.Ε. κυκλικά; Ή πρέπει οπωσδήποτε να παίρνω τα παιδιά τις αντίστοιχες ώρες των φιλολογικών εν προκειμένω μαθημάτων κάποιες ώρες ή ενδεχομένως αποκλειστικά.
Έχει εργαστεί κάποιος συνάδελφος με τον προαναφερόμενο πρώτο τρόπο; Δηλαδή κυκλικά και αλλαγή ανα 15πενθήμερο;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2017 - 18
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 12:50:58 πμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Γνωρίζετε εάν ισχύει βάσει του νόμου της ειδικής η σύνταξη του ωρολόγιου προγράμματος των Τ.Ε. κυκλικά; Ή πρέπει οπωσδήποτε να παίρνω τα παιδιά τις αντίστοιχες ώρες των φιλολογικών εν προκειμένω μαθημάτων κάποιες ώρες ή ενδεχομένως αποκλειστικά.
Έχει εργαστεί κάποιος συνάδελφος με τον προαναφερόμενο πρώτο τρόπο; Δηλαδή κυκλικά και αλλαγή ανα 15πενθήμερο;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

μάλλον δεν έχεις διαβάσει την νομοθεσία
κανονικά μπαίνεις στο τμήμα το γενικό και εκεί σε συνεργασία με τον εκπαιδευτικό γενικής δουλεύεις με τα παιδιά σου και με όλα τα παιδιά του τμήματος.

Δεν υπήρξε πουθενά ποτέ στην νομοθεσία κάτι για κυκλικό. Αυτό είναι μια άποψη που έχουν κάποιοι συνάδελφοι στην Α/θμια και προσπάθησαν ορισμένοι να την εφαρμόσουν στην βθμια.  Από πρόπερσι που ο νόμος άλλαξε και μιλάει για δουλειά εντός της γενικής τάξης έγινε σαφές ότι μιλάμε για παρέμβαση την αντίστοιχη ώρα του αντικειμένου. Φυσικά αφήνει ένα παράθυρο ο νόμος σε εξαιρετικές περιπτώσεις να γίνει το μάθημα σε ξεχωριστεί αίθουσα (αυτό κάνουν σχεδόν όλοι).




Αποσυνδεδεμένος pevi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2017 - 18
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 07:26:38 πμ »
Καλημέρα. Θα το ψάξω περισσότερο. Ευχαριστυώ για το χρόνο σου.

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 450
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2017 - 18
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 06:46:37 μμ »
περίπτωση γ' της παρ. 1 του άρθρου 6 του ν. 3699/2008 (Α' 199)

γ) Σε ειδικά οργανωμένα και κατάλληλα στελεχωμένα Τμήματα Ένταξης (ΤΕ) που λειτουργούν μέσα στα σχολεία γενικής
και επαγγελματικής εκπαίδευσης με δύο (2) διαφορετικούς τύπους προγραμμάτων:

αα) Κοινό και εξειδικευμένο πρόγραμμα, που καθορίζεται με πρόταση του οικείου ΚΕΔΔΥ για τους μαθητές με ηπιότερης μορφής ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες,
το οποίο για κάθε μαθητή δεν θα υπερβαίνει τις δεκαπέντε (15) διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως. Στα ΤΕ μπορούν να φοιτούν και μαθητές χωρίς γνωμάτευση από διαγνωστικό φορέα, κατόπιν σύμφωνης γνώμης του σχολικού συμβούλου ΕΑΕ. Για την ίδρυση ΤΕ απαραίτητη προϋπόθεση είναι να υπάρχουν κατ’ ελάχιστον τρεις μαθητές
και σχετική πρόταση από διαγνωστική υπηρεσία. Σε περιπτώσεις συστεγαζόμενων ή γειτονικών σχολικών μονάδων, τα ΤΕ συνενώνονται μέχρι του μέγιστου αριθμού
δώδεκα (12) μαθητών ανά ΤΕ.

Ν. 4368/2016 ,Αρθ. 82 παρ. 5

Στην υποπερίπτωση αα' της περίπτωσης γ' της παρ. 1 του άρθρου 6 του ν. 3699/2008 (Α' 199) προστίθενται εδάφια, ως ακολούθως:
«Σκοπός των ΤΕ είναι η πλήρης ένταξη των μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή/και αναπηρία στο σχολικό περιβάλλον μέσα από ειδικές εκπαιδευτικές παρεμβάσεις. Ο εκπαιδευτικός του ΤΕ υποστηρίζει τους μαθητές εντός του περιβάλλοντος της τάξης τους, σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς των τάξεων, με στόχο τη διαφοροποίηση των δραστηριοτήτων και των διδακτικών πρακτικών, καθώς και την κατάλληλη προσαρμογή του εκπαιδευτικού υλικού και του εκπαιδευτικού περιβάλλοντος. Η υποστήριξη σε ιδιαίτερο χώρο υλοποιείται εφόσον το επιβάλλουν οι ιδιαίτερες εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών, με απώτερο στόχο τη δυνατότητα μελλοντικής υποστήριξης αυτών εντός του περιβάλλοντος της τάξης τους».


Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2017 - 18
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 08:29:50 μμ »
να κάνω μια ερώτηση μήπως και....

είναι κανείς συνάδελφος βθμιας του T.E. που κάνει αυτό που λέει ο νόμος (δηλαδή να δουλεύει με τον γενικής στην γενική τάξη);
έστω και σε ένα μέρος και όχι όλες τις ώρες.

κάτι μου λέει ότι το 99% από εσάς δεν το κάνει.... αυτόν τον 1 να βρούμε μπας και μάθουμε τίποτα από την εμπειρία

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2017 - 18
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 03:45:18 μμ »
να κάνω μια ερώτηση μήπως και....

είναι κανείς συνάδελφος βθμιας του T.E. που κάνει αυτό που λέει ο νόμος (δηλαδή να δουλεύει με τον γενικής στην γενική τάξη);
έστω και σε ένα μέρος και όχι όλες τις ώρες.

κάτι μου λέει ότι το 99% από εσάς δεν το κάνει.... αυτόν τον 1 να βρούμε μπας και μάθουμε τίποτα από την εμπειρία
Εγω στη φυσικη α γυμνασιου το κανω. Ειναι μονοωρο με πειραματα κ δν γινεται αλλιως. Ελεγχω να γραφουν τα συμπερασματα, να συμμεεχουν στο πειραμα και να χρησιμοποιουν σωστα τα οργανα.

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ε.Α. Δευτεροβάθμιας 2017 - 18
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 27, 2017, 03:50:48 μμ »
Ειμαι φυσικος τ.ε. σε τρια σχολεια κ μου ζητανε απο την τοποθετησω να βοηθησω σε γιορτη. Στο σχολειο αυτο ειμαι μονο 1 ολοκληρη μερα κ τις αλλες μετακινουμαι στη διαρκεια της μερας σε σχολεια σε αλλα χωρια. Δν εχω χρονο κ διαθεση για γιορτες, ουτε να τις παρακολουθησω, οχι να τις φτιαξω κιολσς. Μπορω να αρνηθω; υπαρχει καποιος νομος να με καλυπτει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 346

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.