*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό ειδικής αγωγής  (Αναγνώστηκε 12059 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διδακτορικό ειδικής αγωγής
« στις: Ιούνιος 17, 2017, 01:55:39 μμ »
Καλησπέρα σας!! Είμαι κάτοχος μεταπτυχιακού στην ειδική αγωγή και θέλω να ξεκινήσω διδακτορικό ή στην ειδική αγωγή ή στην σχολική ψυχολογία. Τι με συμφέρει όσον αφορά την μοριοδότηση, ποια κατεύθυνση μου προτείνετε να επιλέξω?

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό ειδικής αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:23:18 »

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ειδικής αγωγής
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 17, 2017, 06:39:43 μμ »
Η μοριοδότηση είναι ίδια οπότε κάνε ότι θες . Αλλά επειδή έχει ο καιρός γυρίσματα να κάνεις σχολική ψυχολογία .

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Διδακτορικό ειδικής αγωγής
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 17, 2017, 10:14:04 μμ »
Η μοριοδότηση είναι ίδια οπότε κάνε ότι θες . Αλλά επειδή έχει ο καιρός γυρίσματα να κάνεις σχολική ψυχολογία .

ΟΚ...
Περισσότερη σχέση έχει η "Σχολική Ψυχολογία" (διδακτορικό) από τη "Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης" ή τη "Φιλοσοφία της Εκπαίδευσης" για την "Ειδική" Αγωγή!!!!
ΟΚ.....

Έτσι κι αλλιώς....Έεεεεερχεται...Κάντε ό,τι θέλετε.

Αποσυνδεδεμένος marakiaki000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ειδικής αγωγής
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 18, 2017, 10:08:51 πμ »
Και εγώ ενδιαφέρομαι!! αν επιτρέπεται που θα το κάνεις? γενικώς τι επιλογές έχουμε?


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό ειδικής αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:23:18 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ειδικής αγωγής
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 18, 2017, 03:27:34 μμ »
Είχα γνωρίσει πριν 3 χρόνια συνάδελφο φιλόλογο με διδακτορικό ειδικής αγωγής και μου είπε ότι ευτυχώς που το έκανε καθώς δουλεύει κάθε χρόνο, είναι στις πρώτες θέσεις του πίνακα. Καλή δύναμη και καλή αρχή 😊
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ειδικής αγωγής
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 18, 2017, 06:07:53 μμ »
Καλησπέρα σας!! Είμαι κάτοχος μεταπτυχιακού στην ειδική αγωγή και θέλω να ξεκινήσω διδακτορικό ή στην ειδική αγωγή ή στην σχολική ψυχολογία. Τι με συμφέρει όσον αφορά την μοριοδότηση, ποια κατεύθυνση μου προτείνετε να επιλέξω?

Ευχαριστώ!
Θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις με προσοχή τη μοριοδότηση του διδακτορικού ΕΑΕ στους πίνακας αναπληρωτών, καθώς τα πράγματα έχουν αλλάξει λίγο με την τελευταία ΥΑ. Βέβαια, το μόνο σίγουρο είναι ότι μέχρι να το τελειώσεις (με το καλό) η  νομοθεσία θα έχει αλλάξει πολλέεεεεες φορές, όμως επί του παρόντος οι διδακτορικοί χωρίς πολλή προϋπηρεσία δεν βρίσκονται στην αρχή του πίνακα. Όπως και να'χει καλή αρχή σου εύχομαι.

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ειδικής αγωγής
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 18, 2017, 09:35:12 μμ »
ΟΚ...
Περισσότερη σχέση έχει η "Σχολική Ψυχολογία" (διδακτορικό) από τη "Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης" ή τη "Φιλοσοφία της Εκπαίδευσης" για την "Ειδική" Αγωγή!!!!
ΟΚ.....

Έτσι κι αλλιώς....Έεεεεερχεται...Κάντε ό,τι θέλετε.

Τι εννοείς μ αυτό; Δεν το κατάλαβα :(

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ειδικής αγωγής
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 02, 2017, 10:39:43 πμ »
Καλησπέρα σας!! Είμαι κάτοχος μεταπτυχιακού στην ειδική αγωγή και θέλω να ξεκινήσω διδακτορικό ή στην ειδική αγωγή ή στην σχολική ψυχολογία. Τι με συμφέρει όσον αφορά την μοριοδότηση, ποια κατεύθυνση μου προτείνετε να επιλέξω?

Ευχαριστώ!
Ξεκίνησες;

Το τι συμφέρει εξαρτάται και από την ειδικότητα του βασικού τίτλου σπουδών.

Επίσης πρέπει να έχει κανείς υπόψη του ότι τα κριτήρια μοριοδότησης αλλάζουν... ανάλογα με τις εγκυκλίους.

Αποσυνδεδεμένος annaka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ειδικής αγωγής
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 21, 2017, 04:41:06 μμ »
Καλησπέρα, διδακτορικό ειδικής αγωγής που κάνετε παιδιά?σε ελληνικό πανεπιστήμιο ή του εξωτερικού?

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ειδικής αγωγής
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 21, 2017, 05:34:46 μμ »
Ξεκίνησες;

Το τι συμφέρει εξαρτάται και από την ειδικότητα του βασικού τίτλου σπουδών.

Επίσης πρέπει να έχει κανείς υπόψη του ότι τα κριτήρια μοριοδότησης αλλάζουν... ανάλογα με τις εγκυκλίους.

Δεν νομίζω να πάψει να μετρά μεταπτυχιακό ή διδακτορικό που αφορά την ειδική. Και εγώ το σκέφτομαι το διδακτορικό αλλά δεν το έχω ψάξει σοβαρά. Σίγουρα για Κύπρο ή Ιταλία. Έχει ψάξει κανείς το οικονομικό;

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ειδικής αγωγής
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 21, 2017, 05:48:28 μμ »
Δεν νομίζω να πάψει να μετρά μεταπτυχιακό ή διδακτορικό που αφορά την ειδική. Και εγώ το σκέφτομαι το διδακτορικό αλλά δεν το έχω ψάξει σοβαρά. Σίγουρα για Κύπρο ή Ιταλία. Έχει ψάξει κανείς το οικονομικό;
Αν κρίνουμε από τις τιμές των μεταπτυχιακών,εννοείται στην Ιταλία ήταν πολύ οικονομικό,η Κύπρος λόγω γλώσσας είναι σκέτη εκμετάλλευση! Όμως  από Ιταλία εδώ και ήδη δυο χρόνια ο ΔΟΑΤΑΠ δεν αναγνωρίζει τα master di secondo livello,το γιατί είναι μια μάλλον πολύ πονεμένη συζήτηση..
Οπότε ξέρει κανείς αν προσφέρεται διδακτορικό εκεί και προπάντων αν αναγνωρίζεται;

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ειδικής αγωγής
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 14, 2023, 07:34:39 μμ »
Αν κρίνουμε από τις τιμές των μεταπτυχιακών,εννοείται στην Ιταλία ήταν πολύ οικονομικό,η Κύπρος λόγω γλώσσας είναι σκέτη εκμετάλλευση! Όμως  από Ιταλία εδώ και ήδη δυο χρόνια ο ΔΟΑΤΑΠ δεν αναγνωρίζει τα master di secondo livello,το γιατί είναι μια μάλλον πολύ πονεμένη συζήτηση..
Οπότε ξέρει κανείς αν προσφέρεται διδακτορικό εκεί και προπάντων αν αναγνωρίζεται;

@CBK &  @pati  στο πανεπιστημιο λευκωσιας τα  νεα διδακτρα για το ετος 2022-23 κοστιζουν 15.000€ τα 3 χρονια συνολικα αν μπειτε στο σαιντ του πανεπιστημιου θα δειτε  οτι οι δοσεις ειναι 833€ η δοση τον μηνα. καλη τυχη σε ο,τι κανετε!! επειδη & εγω βλεπω μεταπτυχιακο στην διαπολιτισμικη εκπαιδευση & διαμεσολαβηση μαζι με πρακτικη ασκηση και μετα θα με ενδιεφερε & το διδακτορικο η αλλαγη 6ΜΚ ειναι πολλη σημαντικη για μενα, ο καθαρος μισθος ειναι 1.100€ χωρις παιδια ή εμπειρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2023, 07:36:14 μμ από paraskaevi »

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ειδικής αγωγής
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 14, 2023, 09:38:41 μμ »

@CBK &  @pati  στο πανεπιστημιο λευκωσιας τα  νεα διδακτρα για το ετος 2022-23 κοστιζουν 15.000€ τα 3 χρονια συνολικα αν μπειτε στο σαιντ του πανεπιστημιου θα δειτε  οτι οι δοσεις ειναι 833€ η δοση τον μηνα. καλη τυχη σε ο,τι κανετε!! επειδη & εγω βλεπω μεταπτυχιακο στην διαπολιτισμικη εκπαιδευση & διαμεσολαβηση μαζι με πρακτικη ασκηση και μετα θα με ενδιεφερε & το διδακτορικο η αλλαγη 6ΜΚ ειναι πολλη σημαντικη για μενα, ο καθαρος μισθος ειναι 1.100€ χωρις παιδια ή εμπειρια.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση, από το μακρινό 2017 έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι, άλλαξαν οι προτεραιότητες, δε σκέφτομαι, πλέον, διδακτορικό, καθώς συνέχισα και έκανα δεύτερο μεταπτυχιακό στη διαπολιτισμική που σκέφτεστε και εσείς και σταμάτησα εκεί ( είμαι ΜΚ4 και αγγίζω τα 1100 με παιδιά, ποσό για γέλια και για κλάματα με την ακρίβεια που βιώνουμε πλέον)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.