*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;  (Αναγνώστηκε 99284 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #112 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 11:15:31 πμ »
To ακούσαμε κι αυτό...

Επειδή είμαστε εκπαιδευτικοί δεν πρέπει να καθόμαστε στο σχολείο 8-2, το οποίο είναι το κανονικό ωράριο!!!!
 ;D ;D ;D

Μα άκου εκεί έναν υπουργό !!!Έλεος δηλαδή!! Να λέει στους εκπαιδευτικούς ότι θα πρέπει να τηρούν το ωράριο!!! ΑΙΣΧΟΣ!!! ΚΑΤΩ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ!!! Φασίστας!!!

Προφανώς όλοι οι άλλοι εκπαιδευτικοί Γάλλοι Άγγλοι Γερμανοί είναι "γίδια". Ο Έλληνας ο εκπαιδευτικός ούτε προετοιμασία χρειάζεται ούτε τίποτα!!! Είναι κομάντο!! πάει κάνει το 2ρακι 3ωρακι και μετά εξαφανιζόλ από το σχολείο!!!

Προφανώς όλες οι άλλες κατηγορίες εργαζομένων στην Ελλάδα γιατροί, αστυνομικοί κλπ που τηρούν ωράριο είναι επίσης γίδια!!

Δεν προσφέρει έργο κανείς!!!! Είναι όλοι άχρηστοι!!!

Μόνο ο ΕΛΛΗΝΑΣ ο εκπαιδευτικός ρε είναι ο ΑΝΤΑΡΤΗΣ!!!, ο κατά του συστήματος!!!

Θέλει και να είναι και ξεκούραστος... έχει μετά άλλο μεροκάματο ... κανα ιδιαίτερο, κάνα ΙΕΚ, κανα ΚΕΚ, ελιές να μαζέψει κλπ.

"Ασε μας καλέ μου που θα δουλέψουμε εμείς το κανονικό ωράριο... Αυτά σε άλλους!!!"

Μιλάμε ο Κούλης πρέπει να πάρει copy paste αυτά που γράφετε εδώ πέρα και να τα βγάλει.

5 % θα τις τσιμπήσει σίγουρα, από τα άλλα τα "γίδια" του συστήματος, ακόμα και τους δημόσιους υπαλλλους που πάνε και φεύγουν στη δουλειά ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ, με το κανονικό τους ωράριο!!!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:53:42 »

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #113 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 11:30:15 πμ »
Μάριε συγνώμη αλλά έχεις περάσει από κανένα δήμο τώρα τελευταία, κανένα κεπ, κανέναν οαεδ να δεις το καθισιό και την κουβεντούλα σε όλο της το μεγαλείο;
Εντάξει συμβαίνει σε όλες αυτές τις υπηρεσίες να υπάρχουν περίοδοι φόρτου εργασίας αλλά το επάγγελμα του εκπαιδευτικού ούτε καν συγκρίνεται σε κούραση με όλα τα παραπάνω.

Διαβάστε και αυτό
http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/gavrogloy-den-mporoyn-na-sygkrinoyn-toys-ellines-ekpaideytikoys-me-toys-alloys
Μπορεί να είναι για τα μάτια του κόσμου από τον υπουργό αλλά δεν απέχει από την αλήθεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2017, 11:32:03 πμ από may16 »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #114 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 11:35:05 πμ »
ερωτηματικα που προκύπτουν....

θα νομοθετηθει κάτι που θα αναιρει τον 1566/1985 ή θα τον αυστηροποιει??
μιλάμε για 6ωρο τη μέρα ή 30ωρο την εβδομάδα?? (μη βιαστείτε... έχει διαφορά)
θα δηλώνεται στο myschool??
θα δηλώνεται από πριν? θα δηλώνεται μετά?
θα γίνονται καταδρομικοί έλεγχοι??

...προσωπικα πιστευω ότι θα υπάρξει μια "τυποις" αυστηροποίηση.... με παραθυράκια-μπαλκονόπορτες.... ώστε στην ουσία και την πράξη να μην αλλαξει τίποτα!

θα δειξει....

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #115 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 12:03:35 μμ »
Εγώ συνάδελφε, στα ΚΕΠ και στον ΟΑΕΔ, μια ζωή χαμό βρίσκω και ουρές.

Είναι βεβαια κεντρικά αυτά που πάω ίσως έχει τη σημασία του αυτό...
Δεν διαφωνώ με αυτό που λες ντε και καλά και υπάρχουν σίγουρα και τεμπέληδες κ εκεί.

Αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχουν κλάδοι στη δημόσιο που να κάνουν το χαμό ΔΗΜΟΣΙΩΣ γιατί τους είπε ο υπουργός , ξερετε.. πρέπει μωρέ να τηρείτε το ωράριο σας. Δεν είδα τους γιατρούς να λένε δημοσίως στον υπουργό υγείας κόψε το λαιμό σου εμείς δεν θα ερχόμαστε από τις 8 γιατί η πολλή δουλεια στο νοσοκομείο αρχίζει κατα τις 930 και δεν χρειάζεται να είναι όλοι οι γιατροί εκεί από τις 8.

Δεν είδα τους αστυνομικούς να λένε εγώ θα πηγαίνω στη βάρδια 2 ώρες αργότερα γιατι... γιατί  έτσι γουστάρω ρε μεγάλε, εγώ από μόνος μου κρίνω ότι δεν χρειάζεται να είμαι εκεί για 8 ώρες. Εγώ θεωρώ ότι πρέπει να είμαι εκεί για 5 ώρες, γούστο μου καπέλο μου!!!

Το τραγικό εδώ μέσα είναι ότι δεν καταλαβαίνουμε πλέον τι λέμε και τι καταλαβαίνουν οι άλλοι που δεν ζουν στη φούσκα του σχολείου.

Συνεπώς, όταν τα ακούνε αυτά οι άλλοι, όταν θα έρθει η κανονική αύξηση διδακτικού ωραρίου , οι άλλες επαγγελματικές ομάδες θα κρατάνε την κοιλιά τους από τα γέλια και θα λένε -όπως γίνεται ΚΑΘΕ φορά- ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ.
Και το αν θα περάσει κάτι τέτοιο γενικότερα ο οποιοσδηποτε υπουργός εξαρτάται από το πολιτικό κόστος και την κοινή γνώμη.

Όταν οοοολοι οι άλλοι μας θεωρούν κοπρίτες, όταν ο αριστερός υπουργός σου λέει, δεν σου κάνω αύξηση διδακτικού ωρών, αλλά θα πρέπει να τηρείς το ωράριο σου και εσύ βγαίνει μενωμενος λες και σου είπε θα κάνεις άλλες δεκα ωρες μάθημα, τότε γίνεσαι ρεζίλι και όταν θα έρθει ο άλλος ο δεξιός υπουργός και σου πει πάρε τωρα αλλές 3-4 διδακτικές ώρες να χεις να το χαίρεσαι, θα το πέρασει τόοοσο εύκολα γιατί το κλίμα έχει φτιαχτεί ήδη και το δημιούργησες εσύ ο ίδιος που έχεις καταφέρει τους πάντες  και ιδιωτικούς και δημόσιοιυς  υπαλ. και ελευθερους επαγγελματίες να σε θεωρούν κοπρίτη.
Ουσιαστικά στην παρούσα τίποτα δεν αλλάζει. Εκτός και βάλλει ένα μπάτσο έξω από κάθε σχολείο να βλέπει ώρα προσέλευσης και εξόδου.

Απλά γινομαστε ρεζίλι για άλλη μια φορά ως κλάδος.

Λίγο νιονιό δεν βλάπτει.
 




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:53:42 »

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #116 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 12:14:57 μμ »
Σε πολλές δημόσιες υπηρεσίες της επαρχίας η κατάσταση είναι αυτή που περιγράφω.

Κανένας από αυτούς τους κλάδους που περιγράφεις δεν έχει δουλειά στο σπίτι το απόγευμα. Εξαιτίας αυτής της έξτρα δουλειάς δεν τηρείται τόσα χρόνια το 8-2 όχι γιατί μας αγαπάει η ηγεσία και ο κόσμος.

Δεν βλέπω να αναγνωρίζεις τις ιδιαιτερότητες της εργασίας του εκπαιδευτικού.

Αν νομίζεις ότι θα τηρηθεί το 8-2 και ο κόσμος ξαφνικά θα αγαπήσει τον εκπαιδευτικό και δε θα τον θεωρεί τεμπέλη μάλλον γελιέσαι.

Το παιχνίδι της απαξίωσης το έχει παίξει η ηγεσία πολύ καλά και σε συνθήκες κρίσης ο ταλαιπωρημένος κόσμος θέλει αίμα...

Σε λίγο θα μας πεις να πάμε και το καλοκαίρι να σβήσουμε φωτιές για να μας αγαπήσει ακόμη περισσότερο η κοινωνία.

Αυτό με το αν έχουμε "νιονιό" δεν το σχολιάζω...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2017, 12:18:08 μμ από may16 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #117 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 12:15:15 μμ »
Ασχετα με την αποψή μου για το αν πρέπει να τηρείται το εργασιακό ωράριο ή όχι , έχω κάποιους προβληματισμός να θέσω. Πολλοί εκπαιδευτικοί και κυρίως αναπληρωτές τοποθετούνται σε 2,3, 4 σχολεία. Σε κάποια από αυτά πρέπει να μετακινηθούν εντός της ίδιας ημέρας. Αν τους συμβεί ατύχημα, θεωρειται εργατικό;
Ας πούμε ότι το σχολείο τοποθέτησης βρίσκεται σε μια απόσταση 80 χλμ από το ένα από τα σχολεία διάθεσης όπου ο εκπαιδευτικός διατίθεται για 2 ώρες . Λόγω της αποστασης "διευκολύνεται" ο εκπαιδευτικός με το να τροποποιείται το πρόγραμμα έτσι ώστε να πηγαί νει μόνο σε αυτό το σχολείο μία ημέρα. Η μετακινηση θα είναι μέσα στο εργασιακό του ωράριο ή οφείλει να βρίσκεται εκεί στις 8 και να φεύγει στις 2;

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #118 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 12:26:23 μμ »
αλλη απορία......

στα ιδιωτικά θα γίνεται το ίδιο??
ο αδερφος μου δουλευει σε ιδιωτικό εκπαιδευτήριο με διδακτικο ωράριο 12 ωρων...
για να συμπληρώνει εισόδημα, τις μερες που δε διδασκει, δουλεύει σε καφετερια.

Θα υποχρεούται να μείνει 30 ωρες στο εκπαιδευτήριο με συνέπεια να χάσει την άλλη δουλειά?

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #119 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 12:31:54 μμ »
Καταρχήν καλημέρα.
Θα συμφωνήσω με έναν προηγουμένως που είπε πως αν είναι να μην ισχύσει κάτι τότε τι πραγματικά υπέγραψε ο Υπουργός.
Δηλαδή γιατί τόση φθορά για κάτι που θεωρητικά υπήρχε.
Η συγχώνευση των σχολείων πρέπει να συνδυαστεί με την 30ωρη παραμονή σε αυτό.
Θεωρώ πως για να καταλάβουμε τι θα γίνει θα το συνδυάσουμε με ενοποίηση ειδικοτήτων.
Με λίγα λόγια ένα λιθαράκι προς το ο εκπαιδευτικός θα ανήκει σε ένα σχολείο και στο μέλλον θα ακολουθεί τη μοίρα αυτού.

ΥΓ. Περί κοινωνικών ομάδων τώρα που αντιδρούν στις εργασιακές μας σχέσεις. Η αλήθεια είναι πως με την ίδια λογική θα πρέπει να αντιδράσω και εγώ σε συντάξεις στα 30-40, σε εργαζόμενους που πατάνε όποτε γουστάρουν, σε εισοδηματίες που τα βρήκαν έτοιμα, σε τέκνα βαμπίρ γονεων που και ζούνε με συντάξεις εδώ και χρόνια πριν την κρίση και παίρνουν αρκετοί και "επιδόματα" μαιμού, σε ελεύθερους επαγγελματίες μεταπράτες που κάθονταν στα μαγαζιά με τηλεόραση και με φέσωναν πριν το ηλεκτρονικό εμπόριο με 3-4 φορές πάνω και γενικά να αντιδράσω με όλους όσους έκλεβαν το δημόσιο σε εισφορές, φόρους. Επίσης να αντιδράσω σε όσους πήραν δάνεια και δεν δίνουν μία ενώ έχουν μέχρι να κοκκινήσουν και να απαλλαγούν. Και γενικώς η λίστα να μακραίνει όσο βάζω το μυαλό μου να δουλεύει. Για να το πω ξεκάθαρα και να το καταλάβουν αρκετοί όπως αναφέρθηκε και από συνάδελφο προηγουμένως. Υπάρχει η ποιότητα και η ποσότητα. Συνήθως δεν πάνε μαζί...Και επειδή μας διαβάζουν πολλοί θεωρώ ότι σε όλες τις δουλειές όταν ο εργαζόμενος είναι δυσαρεστημένος πολύ απλά δεν παράγει έργο. Και ας κάτσει 100 ώρες...Ειδικά στον χώρο της Παιδείας που τα αποτελέσματα φαίνονται μετά από μια γενιά η δυσαρέσκεια του εργαζόμενου σε αυτήν επηρεάζει το κοινωνικό σύνολο όταν πλέον δεν μπορούν να αποδοθούν ευθύνες σε αυτόν. Τόσο απλά που δεν χρειάζεται μεταπτυχιακό και διδακτορικό να το καταλάβεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2017, 12:42:58 μμ από guestteacher »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #120 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 01:28:40 μμ »
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.

Και όντως: ΔΕ διάβασα τι γράφετε σε αυτή τη σελίδα.
Και όντως: Υπάρχουν κάποιοι εκπαιδευτικοί που το εκμεταλλεύονται.

Ένα πρόσφατο γιατί έχω και άλλα πολλά εδώ και 30 χρόνια για το αν τηρείται ο Νόμος (1566/85)!!!
Αλλά βαριέμαι να τα βρω.
Βρήκα 1 στα γρήγορα:
https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1517-wrario-ekpaideytikwn.html

Αποχώρηση εκπαιδευτικών από το σχολείο μπορεί να γίνει με τη ληξη του διδακτικού τους ωραρίου μόνο στην περίπτωση που δεν τους έχει ανατεθεί  συγκεκριμένη υπηρεσία από τα όργανα διοίκησης του σχολείου (πχ. αναπλήρωση εκπαιδευτικού που έκτακτα απουσιάζει, ή προσφορά υπηρεσιών που συνέονται με το γενικότερο εκπαιδευτικό έργο).

Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΙΩΑΝΝΑ ΚΟΡΟΜΠΕΛΗ

Και όντως:
1. Ποσότητα αντί ποιότητας δε πανάνε και 100 τόνοι σκ@τ@: Αυτό "μας" ενδιαφέρει.
2. Αλληλοφάγωμα μέχρις εξοντώσεως αρκεί η χιλιούμπα του καθενός να τον ταΐζει (και τους συν αυτώ): Δε πανα πεθάνουν οι άλλοι.

3. Εεεεεεχεται: ΚΑΙ θα είναι οδυνηρό: ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ._

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #121 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 02:54:33 μμ »
Εντάξει, συγγνώμη που θα το πω χοντρά, αλλά κάποιοι δίνετε ρέστα εδώ μέσα. Σε ποια οργάνωση του Σύριζα είστε, αλήθεια; Για να συνεννοούμαστε, το ωράριο μας είναι το διδακτικό και οι ώρες που καθόμαστε για να εκπληρώσουμε τα καθήκοντα που μας έχει αναθέσει ο σύλλογος (έως 30 ώρες δηλαδή). Αυτό, γιατί το επάγγελμά μας έχει ιδιαιτερότητες. Ποιες; Ότι η διδακτική ώρα είναι ιδιαίτερα απαιτητική και ότι χρειάζεται διδακτική προετοιμασία. Να προσθέσουμε ότι πλέον πολλοί εκπαιδευτικοί πηγαίνουν σε δυο, τρία, τέσσσερα, πέντε σχολεία για να καλύψουν ωράριο. Φυσικά, νομίζω ότι όλα αυτά τα γνωρίζετε, αλλά γράφετε μερικοί όπου βρείτε ελεύθερο έδαφος, για να δημιουργείτε εντυπώσεις. Γιατί; Μάλλον, ή δεν είσαστε εκπαιδευτικοί ή είστε εκπαιδευτικοί που δεν μπαίνετε στην τάξη ή δε σας έτυχε εσάς να γυρίζετε κάθε χρόνο από σχολείο σε σχολείο σαν την άδικη κατάρα ή είστε μέλη του Σύριζα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #122 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 02:59:27 μμ »
Α, και για να μιλήσουμε σοβαρά, η αύξηση του ωραρίου μας ήταν μέσα στο μνημόνιο που ψήφισε Σύριζα με σχεδόν όλα τα άλλα κόμματα το 2015. Είναι μέτρο που έχει καθυστερήσει. Τα δημοσιεύματα στις συγκεκριμένες εφημερίδες είναι διαρροές της κυβέρνησης. Ειδικά η διαρροή για το 8-2 στόχο έχει να παρουσιαστούμε στα μάτια της κοινωνίας ως τεμπέληδες, ώστε να μας αυξήσουν το ωράριο τελικά και να αποφύγουν τις προσλήψεις εκπαιδευτικών. Πολύ απλά είναι τα πράγματα!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #123 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 03:24:33 μμ »
κομματοσκυλα και λαμογια ειναι οταν διασπειρουν τρομοειδησεις για να παρει ψηφους το κομμα τους, γκεγκε?

Λυπάμαι για το ύφος σου και το λεξιλόγιο σου.
Σήμερα στις 08:48:38 πμ προφανώς είχες την δυνατότητα να μας αποδείξεις πόσο τηρείς το ωράριο και πόσο κρατάς τα προσχήματα.....Έχω μείνει άφωνος με τα δημοκρατικά επιχειρήματα σου.


Συνάδελφοι ο υπουργός στην συνέντευξη του δήλωσε επί λέξει: "Υπέγραψα υποχρεωτική παρουσία 30 ωρών των εκπαιδευτικών στο σχολείο"

Από τις χθεσινές δηλωσεις δηλωσεις του προκύπτει οτι :Δυο θέματα έθεσαν οι Θεσμοί στο Υπουργείο Παιδείας και αυτά δεν ήταν άλλα από την  αύξηση του ωραρίου και του αριθμού των μαθητών ανά τμήμα.

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2017/12/gavroglou-min-sygkrinoun-tous-ellines-ekpaideftikous-tous-evropaious/

Και τελικά κατέληξαν σε όσα ανακοινωθηκαν......(πάντως ας περιμενουμε εντός των ημερών το νομοσχέδιο για λεπτομέρειες)
Ο συνάδελφος sapore έχει ευφυώς σχολιάσει και αποδείξει ότι ο διαβολάκος κρύβεται στης λεπτομέρειες.
Φυσικά το ωράριο μας είναι 08 έως 14.
Αλλα με ποιες προϋποθέσεις;
Αντί άλλης απαντήσεως προτείνω το εξής άρθρο....τα σχόλια δικά σας.

https://www.esos.gr/arthra/54423/paremvasi-toy-esos-ti-simainei-ypohreotiko-30oro-ton-ekpaideytikon-sto-sholeio
Παρέμβαση του esos: Τι σημαίνει το υποχρεωτικό 30ωρο των εκπαιδευτικών στο σχολείο;
Οι μηχανικοί και αρχιτέκτονες του ΟΣΚ κατασκεύαζαν τα σχολικά κτήρια με τρόπο ώστε να μην μπορεί κανείς να παραμείνει σ’ αυτά για πολλές ώρες και αυτό προφανώς οφειλόταν σε οδηγίες ανωτέρων.



Μερικά σχόλια άκρως υποτιμητικά δεν μας τιμούν....
Υπηρετώ σε 5 επαρχιακά σχολεία και δεν υπάρχουν όχι υπολογιστές...αλλά γραφεια (εξοπλισμός) να τοποθετήσουμε τα απαραίτητα.

Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #124 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 03:58:01 μμ »
"Φυσικά το ωράριο μας είναι 08 έως 14"

'Οχι, συνάδελφέ μου, το ωράριό μας είναι έως τις 2. Δηλαδή,  πρέπει να κάνεις τη διδασκαλία σου και ό,τι σου έχει ανατεθεί μέσα σε αυτό το ωράριο, χωρίς να το υπερβαίνεις. Δε λέει πουθενά να παραμένεις υποχρεωτικά στο σχολείο για 6 ώρες και αυτό, για το λόγο που αναφέρεται στο άρθρο που εσύ παρέθεσες, ότι δηλαδή πρέπει να πας να προετοιμαστείς και να διορθώσεις. Δεν μπορεί ο εκπαιδευτικός να απομονωθεί και να κάνει τα παραπάνω, όταν δεν έχει στη διάθεσή του τη βιβλιοθήκη του, το γραφείο του, έναν υπολογιστή. Εντάξει, στην ίδια πραγματικότητα ζούμε. Δε ζω σε παράλληλο σύμπαν εγώ. Εγώ που περιφέρομαι από σχολείο σε σχολείο δεν έχω ούτε καρέκλα να κάτσω. Κάθομαι όπου βρω. Καλά, για ντουλάπι, ούτε λόγος. Τέτοιο πράγμα δεν είχα ποτέ μου. Για υπολογιστή, ας μην το συζητήσουμε... Κάνουμε ουρές για μια εκτύπωση ή για να περάσουμε απουσίες. Για ησυχία επίσης  δεν το συζητώ... Για να μπορέσω να βγάλω φωτοτυπίες παίρνω χαρτάκι. Γι αυτό, κάποτε, έδιναν και το λεγόμενο "εξωδιδακτικό επίδομα" αναγνωρίζοντας ότι υπάρχει και η εξωδιδακτική εργασία.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου εκπαιδευτικών;
« Απάντηση #125 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 04:04:38 μμ »
Και τέλος, είναι λάθος τακτική οι εργαζόμενοι σε κάθε επίθεση που δεχόμαστε να παίρνουμε θέση άμυνας. Δηλαδή, άρχισε η συκοφάντηση από το υπουργείο μέσω των διαρροών από τα ΜΜΕ και εμείς προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες. Η αλήθεια είναι μία και πρέπει να βγούμε επιθετικά: υπέγραψαν όλοι μαζί, ακόμα και αυτοί που τάχα μου κοκκορομαχούν για το θεαθήναι, το μνημόνιο του 2015. Εκεί γινόταν λόγος για αύξηση ωραρίου και αύξηση μαθητών στην τάξη. Αυτό θέλουν να εφαρμόσουν, σε μια χώρα όπου μειώνονται οι γεννήσεις, σε έναν κλάδο που έχει να κάνει προσλήψεις  μόνιμου προσωπικού εδώ και 8 χρόνια. Αντί να τους τα ρίξουμε στα μούτρα όλα αυτά, προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε τεμπέληδες. Έτσι, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μας στριμώξουν ακόμα περισσότερο. Διεκδικητικά πρέπει να κινούμαστε και όχι απολογητικά. Αυτοί να απολογηθούν και όχι οι εκπαιδευτικοί.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.