*

Αποστολέας Θέμα: Συνάφεια διδακτορικού  (Αναγνώστηκε 16662 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 09:08:08 πμ »
Εύλογη η απορία σου. Από όσο έχω καταλάβει όμως η συνάφεια δίνεται σε σχέση με τα πρώτης ανάθεσης μαθήματα του κάθε κλάδου και την κύρια μεθοδολογία με την οποία αυτά διδάσκονται. Η διαθεματικότητα όντως προτείνεται και αποτελεί τάση, αλλά εφαρμόζεται κατά περίπτωση και όχι ως κύρια μέθοδος προσέγγισης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:24:28 »

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 02:45:39 μμ »
Αν μπορώ να βοηθήσω...

Είμαι φιλόλογος, έκανα διδακτορικό σε θεολογική αλλά είχε αρκετή αρχαία φιλοσοφία το θέμα μου. Βρήκα, νομίζω, μια νομική γνωμοδότηση που αφορούσε το υπόλοιπο δημόσιο και εκεί όταν υποβάλλουν την αίτηση αναγνώρισης, υποβάλλουν και τα περιεχόμενα και μια περίληψη για να φανεί η συνάφεια.

Το ίδιο έκανα και εγώ στην αίτησή μου για αναγνώριση συνάφειας.

Επίσης, στη διαύγεια έχει αρκετές αναγνωρίσεις διδακτορικών από διαφορετική σχολή από τον κλάδο που ανήκεις ως εκπαιδευτικός. Οπότε αν δεν το αναγνώριζαν, θα το πήγαινα δικαστικά.

Ψάξε τι διδακτορικά έχει αναγνωρίσει η ΔΔΕ που ανήκεις.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 02:48:04 μμ »
Αν μπορώ να βοηθήσω...

Είμαι φιλόλογος, έκανα διδακτορικό σε θεολογική αλλά είχε αρκετή αρχαία φιλοσοφία το θέμα μου. Βρήκα, νομίζω, μια νομική γνωμοδότηση που αφορούσε το υπόλοιπο δημόσιο και εκεί όταν υποβάλλουν την αίτηση αναγνώρισης, υποβάλλουν και τα περιεχόμενα και μια περίληψη για να φανεί η συνάφεια.

Το ίδιο έκανα και εγώ στην αίτησή μου για αναγνώριση συνάφειας.

Επίσης, στη διαύγεια έχει αρκετές αναγνωρίσεις διδακτορικών από διαφορετική σχολή από τον κλάδο που ανήκεις ως εκπαιδευτικός. Οπότε αν δεν το αναγνώριζαν, θα το πήγαινα δικαστικά.

Ψάξε τι διδακτορικά έχει αναγνωρίσει η ΔΔΕ που ανήκεις.


Η γνωμοδοτηση που λεω….
Ειναι απο το 2015 και βγηκε για εναν οδοντιατρο με διδακτοριο στη διοικηση
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος AnnaKaterina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 02:50:18 μμ »
Αν μπορώ να βοηθήσω...

Είμαι φιλόλογος, έκανα διδακτορικό σε θεολογική αλλά είχε αρκετή αρχαία φιλοσοφία το θέμα μου. Βρήκα, νομίζω, μια νομική γνωμοδότηση που αφορούσε το υπόλοιπο δημόσιο και εκεί όταν υποβάλλουν την αίτηση αναγνώρισης, υποβάλλουν και τα περιεχόμενα και μια περίληψη για να φανεί η συνάφεια.

Το ίδιο έκανα και εγώ στην αίτησή μου για αναγνώριση συνάφειας.

Επίσης, στη διαύγεια έχει αρκετές αναγνωρίσεις διδακτορικών από διαφορετική σχολή από τον κλάδο που ανήκεις ως εκπαιδευτικός. Οπότε αν δεν το αναγνώριζαν, θα το πήγαινα δικαστικά.

Ψάξε τι διδακτορικά έχει αναγνωρίσει η ΔΔΕ που ανήκεις.
Να σας ρωτήσω σε ποια σχολή κάνατε το διδακτορικό σας; Με ενδιαφέρει στο ίδιο γνωστικό αντικείμενο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:24:28 »

Αποσυνδεδεμένος netGuy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 13, 2022, 03:53:14 μμ »
Χαίρετε, εγώ είμαι αναπληρωτής εκπαιδευτικός Πληροφορικής και θα ήθελα να κάνω Διδακτορικό στα Παιδαγωγικά. Θα προσμετρηθεί κανονικά στους πίνακες αναπληρωτών; Υπάρχει θέμα με την συνάφεια ή ακούγεται να έρχεται κάποιο σχετικό μέτρο στο εγγύς μέλλον;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 13, 2022, 05:41:05 μμ »
Χαίρετε, εγώ είμαι αναπληρωτής εκπαιδευτικός Πληροφορικής και θα ήθελα να κάνω Διδακτορικό στα Παιδαγωγικά. Θα προσμετρηθεί κανονικά στους πίνακες αναπληρωτών; Υπάρχει θέμα με την συνάφεια ή ακούγεται να έρχεται κάποιο σχετικό μέτρο στο εγγύς μέλλον;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ψαξε τις γνωμοδοτησεις του νομικου συμβουλιου του κρατους. Νομιζω το 2015 ειχε βγει μια που ελεγε οτι η συναφεια πρεπει να σχετιζεται με το γενικο αντικειμενο και οχι με το αμεσο αντικειμενο εργασιας.
Ηταν για μια οδοντιατρο σε καποιο ικα που εκανε διδακτορικο στη διοικηση μοναδων υγειας και δεν της το εβρισκαν συνεφες….


Εμενα δεν ηθελαν να μου δωσουν συναφεια, γιατι το διδακτορικο μου ηταν στη γενικη αγωγη και εγω ημουν στην ειδικη. Την πηρα τελικα με βαση αυτη τη γνωμοδοτηση
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 13, 2022, 05:55:04 μμ »
Δεν μπορεί να την ανεβάσει κάποιος εδώ ή να βάλει το λινκ να βοηθησει;

Αποσυνδεδεμένος Marphil

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Γυναίκα
  • «Κάθε πρόχειρη γραφή [θέλει] τον Πικιώνη της»
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 13, 2022, 05:55:39 μμ »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση κ την ενθάρρυνση!  Είμαι ήδη διορισμένος , αλλά με  ενδιαφέρει ο κόπος που θα κάνω για 5-6 χρονια να αναγνωρισθεί κ από πλευράς συνάφειας.

Συνάδελφε, εγώ θα σου έλεγα όχι. Η διατριβή θέλει κόπο και χρόνο σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό! Ξεχνάς τα πάντα, οικογένεια, εξόδους, δουλειά, μπερδεύεις τη μέρα με τη νύχτα. Αν, φυσικά, μιλάμε για έρευνα και όχι για παιχνίδι. Κι επειδή καταλαβαίνω ότι δεν ενδιαφέρεσαι (εκεί υπάρχουν και άλλα κριτήρια που μάλλον δεν πληρούνται) για ακαδημαϊκή καριέρα, καλύτερα να μην το κάνεις. Αν μου έλεγαν να ξαναρχίσω τη διατριβή, θα το απέφευγα με νύχια και με δόντια! Κάνε ένα μεταπτυχιακό ή δεύτερο πτυχίο. Η διατριβή ας γίνει από κάποιον που θέλει πραγματικά να ασχοληθεί με την έρευνα. Συγγνώμη για την παρέμβαση• ελπίζω να αντιληφθείς το σημαινόμενο των λεγομένων μου!

Αποσυνδεδεμένος Vipera Berus mkiii

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 14, 2022, 12:08:08 μμ »
Συνάδελφε, εγώ θα σου έλεγα όχι. Η διατριβή θέλει κόπο και χρόνο σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό! Ξεχνάς τα πάντα, οικογένεια, εξόδους, δουλειά, μπερδεύεις τη μέρα με τη νύχτα. Αν, φυσικά, μιλάμε για έρευνα και όχι για παιχνίδι. Κι επειδή καταλαβαίνω ότι δεν ενδιαφέρεσαι (εκεί υπάρχουν και άλλα κριτήρια που μάλλον δεν πληρούνται) για ακαδημαϊκή καριέρα, καλύτερα να μην το κάνεις. Αν μου έλεγαν να ξαναρχίσω τη διατριβή, θα το απέφευγα με νύχια και με δόντια! Κάνε ένα μεταπτυχιακό ή δεύτερο πτυχίο. Η διατριβή ας γίνει από κάποιον που θέλει πραγματικά να ασχοληθεί με την έρευνα. Συγγνώμη για την παρέμβαση• ελπίζω να αντιληφθείς το σημαινόμενο των λεγομένων μου!

Ακριβώς. Όλα. Τα παραπάνω λόγια…
Κοίτα εκεί που θες να πας, αλλιώς...
...θα πας εκεί που κοιτάς.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 14, 2022, 12:44:18 μμ »
Συνάδελφε, εγώ θα σου έλεγα όχι. Η διατριβή θέλει κόπο και χρόνο σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό! Ξεχνάς τα πάντα, οικογένεια, εξόδους, δουλειά, μπερδεύεις τη μέρα με τη νύχτα. Αν, φυσικά, μιλάμε για έρευνα και όχι για παιχνίδι. Κι επειδή καταλαβαίνω ότι δεν ενδιαφέρεσαι (εκεί υπάρχουν και άλλα κριτήρια που μάλλον δεν πληρούνται) για ακαδημαϊκή καριέρα, καλύτερα να μην το κάνεις. Αν μου έλεγαν να ξαναρχίσω τη διατριβή, θα το απέφευγα με νύχια και με δόντια! Κάνε ένα μεταπτυχιακό ή δεύτερο πτυχίο. Η διατριβή ας γίνει από κάποιον που θέλει πραγματικά να ασχοληθεί με την έρευνα. Συγγνώμη για την παρέμβαση• ελπίζω να αντιληφθείς το σημαινόμενο των λεγομένων μου!

Πολύ ωραία και σωστά τα λες. Το διδακτορικό όμως τώρα πια ούτε για ακαδημαϊκη καριέρα - έρευνα ανοίγει πόρτες. Αφού έχει καταλήξει προσόν πρόσληψης στην εκπαίδευση…. Οπότε, ή το κάνει κάποιος ελπίζοντας ότι θα συνεχίσει να διευκολύνει την πρόσληψη (με ρίσκο να αλλάξει ο νόμος), ή το κάνει απλώς γιατί του αρέσει. Κατά τ άλλα, σαν προσόν έχει χάσει την αξία του ακόμη και στη εκπαίδευση, αφού άλλοι έχουν και δυο μεταπτυχιακά ή και σεμινάρια ή και συνέδρια ή και δημοσιεύσεις κλπ, δεν άου εγγυάται κανεις ότι με διδακτορικό και στην αστροφυσική που λέει ο λόγος, θα θεωρείσαι επαρκής για διευθυντής σχολείου!

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 14, 2022, 09:08:31 μμ »
Πολύ ωραία και σωστά τα λες. Το διδακτορικό όμως τώρα πια ούτε για ακαδημαϊκη καριέρα - έρευνα ανοίγει πόρτες. Αφού έχει καταλήξει προσόν πρόσληψης στην εκπαίδευση…. Οπότε, ή το κάνει κάποιος ελπίζοντας ότι θα συνεχίσει να διευκολύνει την πρόσληψη (με ρίσκο να αλλάξει ο νόμος), ή το κάνει απλώς γιατί του αρέσει. Κατά τ άλλα, σαν προσόν έχει χάσει την αξία του ακόμη και στη εκπαίδευση, αφού άλλοι έχουν και δυο μεταπτυχιακά ή και σεμινάρια ή και συνέδρια ή και δημοσιεύσεις κλπ, δεν άου εγγυάται κανεις ότι με διδακτορικό και στην αστροφυσική που λέει ο λόγος, θα θεωρείσαι επαρκής για διευθυντής σχολείου!


Ας αναφέρουμε και κάποια άλλη παράμετρο για όσους είναι ήδη δημόσιοι υπάλληλοι ή πρόκειται να γίνουν..αν σου αρέσει το διδακτορικό και το κάνεις τελικά έχεις και εξέλιξη 6 ΜΚ (νομίζω) στο μισθό σου. Με το 2ο πτυχίο δεν υπάρχουν οικονομικές απολαβές..

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 14, 2022, 09:25:27 μμ »
Ας αναφέρουμε και κάποια άλλη παράμετρο για όσους είναι ήδη δημόσιοι υπάλληλοι ή πρόκειται να γίνουν..αν σου αρέσει το διδακτορικό και το κάνεις τελικά έχεις και εξέλιξη 6 ΜΚ (νομίζω) στο μισθό σου. Με το 2ο πτυχίο δεν υπάρχουν οικονομικές απολαβές..
ε, μα ας πει κάποιος (και η Έσπερος αλλά πιο ήπια)  και κάτι ρεαλιστικό πέρα από απαράδεκτες κατ'εμέ αποθαρρυντικές "υποδείξεις" σε υποψήφιο διδάκτορα ! φυσικά και ο καθένας να κάνει ό,τι θέλει για την προσωπική και επαγγελματική-υπηρεσιακή του ανάπτυξη, έλεος με κάποια σχόλια ! βλέπουμε τόσα και τόσα εξάλλου στα υπηρεσιακά . άντε, βρε και καλή καρδιά για την αυριανή εορτή!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 14, 2022, 09:57:32 μμ »
Τα 6 ΜΚ δεν είναι καθολου αμελητέα φυσικά, αυτό δεν το συζητώ καν. Εγω δεν θέλω να αποθαρρύνω κανέναν, απλώς ας ξέρουν όλοι ότι δεν έχει καμία σχέση με τα μεταπτυχιακά, είναι άλλος τρόπος σκέψης και εργασίας, κι επειδή έχει κορεστεί ως προσόν, δεν είναι κάτι που αξίζει να κανεις για το τυπικό ή επειδή απλα είσαι φιλομαθης. Θέλει άλλη σχέση με την έρευνα και την επιστήμη, και πρέπει να σου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 15, 2022, 02:12:20 πμ »
ε, μα ας πει κάποιος (και η Έσπερος αλλά πιο ήπια)  και κάτι ρεαλιστικό πέρα από απαράδεκτες κατ'εμέ αποθαρρυντικές "υποδείξεις" σε υποψήφιο διδάκτορα ! φυσικά και ο καθένας να κάνει ό,τι θέλει για την προσωπική και επαγγελματική-υπηρεσιακή του ανάπτυξη, έλεος με κάποια σχόλια ! βλέπουμε τόσα και τόσα εξάλλου στα υπηρεσιακά . άντε, βρε και καλή καρδιά για την αυριανή εορτή!

6ΜΚ αν δεν εχεις μεταπτυχιακο

Συνολικα μεταπτυχιακο και διδακτορικο ειναι 6 ΜΚ


(Προσωπικα μονο για 4 ΜΚ δεν θα το εκανα! Πολλη δουλεια που δεν πληρωνεται!!!! Αλλα αυτο ειναι προσωπικο θεμα)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 247
Σύνολο: 253

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.