*

Αποστολέας Θέμα: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18  (Αναγνώστηκε 188639 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #742 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 12:38:55 μμ »
Η καθυστέρηση της Β΄φάσης οφείλεται στο ότι οι πιστώσεις δεν είναι αρκετές. Δεν φτάνουν για εννεάμηνες συμβάσεις αλλά για οχτάμηνες ή εξάμηνες. Φανταστείτε πόσα χρήματα εξοικονομεί το κράτος από την αναβολή προσλήψεων 2000 αναπληρωτών για ένα μήνα. Είναι τουλάχιστον 3 εκ. Για αυτό το τράβηξαν τόσο πολύ. Αυτή τη συζήτηση είχα με υπάλληλο του υπουργείου πριν λίγες μέρες.

Το απαράδεκτο κράτος, αν θέλει να εξοικονομήσει χρήματα, να κόψει τις βολευτικές αποζημιώσεις και τους παχυλούς μισθούς που τσεπώνουν υπουργάδες, βολευτάδες και κυβερνητικοί σύμβουλοι (καρανίκες και σία). Δεν θα κάνουν οικονομία από τις πιστώσεις των αναπληρωτών, για να περιδρομιάζουν αυτοί....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2017, 12:40:52 μμ από Star Quality »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:11:42 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #743 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 12:44:54 μμ »
Το απαράδεκτο κράτος, αν θέλει να εξοικονομήσει χρήματα, να κόψει τις βολευτικές αποζημιώσεις και τους παχυλούς μισθούς που τσεπώνουν υπουργάδες, βολευτάδες και κυβερνητικοί σύμβουλοι (καρανίκες και σία). Δεν θα κάνουν οικονομία από τις πιστώσεις των αναπληρωτών, για να περιδρομιάζουν αυτοί....
Eτσι ακριβώς! Εχουμε φτασει να θεωρούμε φυσιολογικό να μην εχουν τα παιδια καθηγητες! Αχ, το καημένο το κρατος που δεν εχει λεφτα...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #744 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 01:06:04 μμ »
Αυτό που γράφεις και φυσικά εχει μεγάλη δόση ρεαλισμού και αλήθειας δεν αναιρεί το γεγονός ότι για το φετινό μπάχαλο, για την έλλειψη ενημέρωσης και αντιδράσεων κάποιοι ευθύνονται. Και δεν αναφέρομαι μόνο στα άτομα του υπουργείου αλλά σε αυτούς που -υποτίθεται- είναι από τη δική μας πλευρά! Και όλοι αυτοί έχουν ονοματεπώνυμο και τους ξέρουμε. Δεν ξέρω για εσάς, εγώ βαρέθηκα τις δικαιολογίες τους.
Μεχρι σημερα ποτε μου δεν εχω κανει τοποθετηση πολιτικη..μα??? μου ειναι δυσκολο να μην αναφερω και για καποιες παρεμβασεις που γινονται απο καποιους συναδελφους...και θελω να πιστευω οτι αυτοι δεν ειναι εκπαιδευτικοι..που προσπαθουν να κανουν το ασπρο....μαυρο.Ειμαι αριστερος...και μαλιστα πολυ κοντα στο κομμα...μα???μου ειναι αδυνατο να μην φωναξω για το φετινο μπαχαλο...αν πιστευει ο κυριος υπουργος οτι με 954 προσληψεις στην ΔΕ ειναι ενταξει..τοτε τι να πω....Κενα σε σχολεια υπαρχουν και μαλιστα σε πανελλαδικα εξεταζομενα μαθηματα..περυσι στην νικαια κενα που ειχαν δοθει εξ αρχης..στους κλαδους βιολογους-οικονομολογους-πληροφορικους..τα καλυψε τα χριστουγεννα...Ευχομαι και πιστευω ο κυριος υπουργος να καταλαβει οτι εκπαιδευση δεν ειναι μονο η ΠΕ..ι

Αποσυνδεδεμένος mmetaxari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #745 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 01:32:59 μμ »
Γεια σας!! Και εγώ συνάδελφος είμαι  αλλά όχι της ίδιας ειδικότητας!! Απλά οι δικοί μας κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου ως συνήθως!!Χαίρομαι πάντως γιατί βλέπω ότι είσαστε πολύ δεμένοι και αγωνίζεστε για αυτή την έρμη Β' θμια!!Κάθε μέρα διαβάζω από διάφορα site, προσπαθώ και εγώ να μάθω τι γίνετε αλλά δυστυχώς τίποτα! Μου κάνει εντύπωση ότι ενω υπάρχουν τόσα κενά δεν φωνάζει κανένας!! Οι δευτεροβάθμιες εμφανίζουν τα κενά τους σε διάφορα site αλλά δεν έχω δει κανένα να βγαίνει στην τηλεόραση να ενημερώνει για την τραγική αυτή κατάσταση!Την προηγούμενη εβδομάδα έγινε πορεία εγώ δεν είδα να αναφέρετε σε αυτή κανένα τηλεοπτικό κανάλι!Μήπως θα έπρεπε λοιπόν να φωνάξουμε όλοι μαζί? Να ενημερώσουμε παιδιά και γονείς ότι δεν πρέπει να κάθονται με σταυρωμένα χέρια? Να κατεβούμε όλοι μαζί στους δρόμους? όταν κάνουν απεργία οι αγρότες η κυβέρνηση φοβάται και κάνει τα πάντα να τη σταματήσει!Μήπως ήρθε η ώρα να φοβηθεί και εμάς?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:11:42 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #746 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 01:47:21 μμ »
Και καψουρης να ημουν τοσα τηλεφωνα δεν θα ειχα κανει.... ;D...λοιπον...
Μολος εβγαλα γραμμη "ξεκιναμε απο δευτερα να καλουμε ειναι οριστικο"...
Απο δευτερα...
Αντε να δουμε...
Ποια Δευτέρα; Τη Μεγάλη; Του Πάσχα; Τη Δευτέρα Παρουσία;
Μίλησα και εγώ με υπουργείο. Μόνο που δεν τραύλιζε ο υπάλληλος.
-Ε, ε από Δευτέρα κάποια στιγμή...
-Ε, ε λογικά όλες οι ειδικότητες....
-Ε, ε δεν γνωρίζουμε κάτι σίγουρα....
Αν ήταν οριστικό για Δευτέρα, οι αιρετοί θα το είχαν σημαία. Κάτι θα είχαν ποστάρει.
Τα εκπαιδευτικά sites δε, θα το είχαν αποκλειστικό!
Επαναλαμβάνω μετά λύπης μου: "Μας γλεντάνε, μας γελοιοποιούν."
Καλό Σαββατοκύριακο. 
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος kefi73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #747 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 01:49:49 μμ »
Η πολιτική τοποθέτηση  tolakis είναι αναπόφευκτη και θεμιτή , δηλαδή τι δεν βλέπουμε και τι δεν καταλαβαίνουμε; οι πολιτικές τακτικές και αποφάσεις μας φέρνουν εδώ που μας φέρνουν από όπου και αν προέρχονται. Αριστερός μπορεί να είσαι εσύ αλλά δεν είναι αυτοί. Syllas απευθύνθηκα στον αντρικό πληθυσμό, το δήλωσα, και η απορία μου είναι πραγματική, θα ήθελα απαντήσεις. Τώρα οι δικές μου πληροφορίες λένε ότι δεν θα είναι από Δευτέρα οι κλήσεις αλλά αργότερα, μακάρι εγώ να διαψευσθώ.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #748 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 02:22:55 μμ »
Ευχομαι και πιστευω ο κυριος υπουργος να καταλαβει οτι εκπαιδευση δεν ειναι μονο η ΠΕ..ι

Εκπαιδευση για ολους τους υπουργους τα τελευταια χρονια ειναι εκει που ο γονιος το καταλαβαινει περισσοτερο και αυτη ειανι η πρωτοβαθμια. Για την ΔΕ δεν υπαρχουν αντιδρασεις απο γονεις.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #749 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 02:23:38 μμ »
οι απομακρυσμενες περιοχες και κυριως της νησιωτικης χωρας στεναζουν απο κενα......στην κεντρικη χωρα εχουν ηδη ξεκινησει οοι μετακινησεις εντος περιφερειας και συζητιουνται κι απο περιφερεια προς αλλη  περιφερεια....γι αυτο και οι καθυστερηησεις, αυτα απο κεντρικοτατη περιφερεια

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #750 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 02:34:34 μμ »
Ποια Δευτέρα; Τη Μεγάλη; Του Πάσχα; Τη Δευτέρα Παρουσία;
Μίλησα και εγώ με υπουργείο. Μόνο που δεν τραύλιζε ο υπάλληλος.
-Ε, ε από Δευτέρα κάποια στιγμή...
-Ε, ε λογικά όλες οι ειδικότητες....
-Ε, ε δεν γνωρίζουμε κάτι σίγουρα....
Αν ήταν οριστικό για Δευτέρα, οι αιρετοί θα το είχαν σημαία. Κάτι θα είχαν ποστάρει.
Τα εκπαιδευτικά sites δε, θα το είχαν αποκλειστικό!
Επαναλαμβάνω μετά λύπης μου: "Μας γλεντάνε, μας γελοιοποιούν."
Καλό Σαββατοκύριακο.
Το αντίθετο ισχυει: τα σάιτ σιωπούν οταν κατι ειναι σίγουρο πλέον, αλλα δεν τους βολεύει καθολου. Θα ήθελαν να πουν "β φάση γενικής τάδε ημερομηνία (σε δυο εβδομάδες), δηλ εσεις με μας"
Αλλά δεν τους βγαίνει και δεν προλαβαίνει βλέπετε ο σύλλογος να παει το σκ στο υπουργείο να αναβάλει τη φάση της βθμιας. Γι αυτο μούγκα

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #751 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 02:36:38 μμ »
Εκπαιδευση για ολους τους υπουργους τα τελευταια χρονια ειναι εκει που ο γονιος το καταλαβαινει περισσοτερο και αυτη ειανι η πρωτοβαθμια. Για την ΔΕ δεν υπαρχουν αντιδρασεις απο γονεις.
Γονιός είχε καλέσει εισαγγελέα το 2013 στις 17.10 για να γινει Γ φάση βθμιας. Φοβερό ε; Ξεπεράσαμε τον Αρβανιτόπουλο.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #752 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 02:42:15 μμ »
Μεχρι σημερα ποτε μου δεν εχω κανει τοποθετηση πολιτικη..μα??? μου ειναι δυσκολο να μην αναφερω και για καποιες παρεμβασεις που γινονται απο καποιους συναδελφους...και θελω να πιστευω οτι αυτοι δεν ειναι εκπαιδευτικοι..που προσπαθουν να κανουν το ασπρο....μαυρο.Ειμαι αριστερος...και μαλιστα πολυ κοντα στο κομμα...μα???μου ειναι αδυνατο να μην φωναξω για το φετινο μπαχαλο...αν πιστευει ο κυριος υπουργος οτι με 954 προσληψεις στην ΔΕ ειναι ενταξει..τοτε τι να πω....Κενα σε σχολεια υπαρχουν και μαλιστα σε πανελλαδικα εξεταζομενα μαθηματα..περυσι στην νικαια κενα που ειχαν δοθει εξ αρχης..στους κλαδους βιολογους-οικονομολογους-πληροφορικους..τα καλυψε τα χριστουγεννα...Ευχομαι και πιστευω ο κυριος υπουργος να καταλαβει οτι εκπαιδευση δεν ειναι μονο η ΠΕ..ι
Οι δάσκαλοι πήγαν κι έκαψαν τος βαλίτσες τους στη Βουλή, αλλά επειδή δε βρίσκουν στέγη για τη βαλίτσα, εμεις θα πρεπει να τους πάμε τη βαλίτσα με τα ρούχα μας και των παιδιών μας που περιμένουμε να πάρουμε δρομο. Ή καλυτερα προτείνω να τους στείλουμε τα λερωμένα βρακάκια των παιδιών μας, σε μια μέρα απο διαφορα ταχυδρομεία, γιατι οταν αρρωσταίνουν δε δικαιούμαστε άδεια ασθένειας ουτε γι αυτα, οπως οι μόνιμοι. Αυτο τους αξίζει. Προτείνω να ονομαστεί η πρωτοβουλία "στέλνουμε τα λερωμένα βρακιά των παιδιών μας στο υπουργείο" με υπογραφές στο avaaz. Προτείνω καποια να αποσταλούν σε αιρετούς και συλλόγους.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #753 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 02:48:11 μμ »
Και για να ειμαστε σε φάση: επιβεβαιώνεται και απο άλλες πηγές η Δευτέρα ως σίγουρη

Αποσυνδεδεμένος konstantina1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #754 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 02:52:17 μμ »
Από περιοχές τί λέτε να παίξει;;; αφού λύσαμε το θέμα της ημερομηνίας, ας δούμε αριθμό κ περιοχές! έτσι, σε δουλειά να βρισκόμαστε!!! :P

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #755 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 02:56:22 μμ »
Από περιοχές τί λέτε να παίξει;;; αφού λύσαμε το θέμα της ημερομηνίας, ας δούμε αριθμό κ περιοχές! έτσι, σε δουλειά να βρισκόμαστε!!! :P

Περιφερειακές. Τα κενά στα αστικά κέντρα θα τα κρατήσουν για τη γ' φάση αποσπάσεων. Αυτό λέει η λογική.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.