*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 14745 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 13, 2018, 06:19:21 μμ »
Συνάδελφοι τι περιθώρια αντίδρασης - κινήσεων υπάρχουν για το χάλι που επικρατεί με τις ειδικές κατηγορίες;;α θα κάνουμε κάτι ή θα κλαίμε πάλι τη μοίρα μας το Σεπτέμβριο;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 13, 2018, 06:38:57 μμ »
Το φθινόπωρο εγώ και κάποιοι άλλοι (όχι πολλοί) φωνάζαμε εδώ μέσα γι' αυτό το θέμα. Τότε είχαν βγει μέχρι και δικηγόροι της Ασπε να υπερασπιστούν τα δικαιώματα των πολυτέκνων.
Το κακό είναι ότι πάντα προβληματιζόμαστε εκ των υστέρων! Τώρα φοβάμαι ότι είναι αργά γιατί δεν έχουμε τι να κάνουμε με το αυγό του φιδιού που έχουμε στον κόρφο μας. Για το Σεπτέμβριο φαντάζομαι ότι δεν γίνεται κάτι από τη στιγμή που δεν αλλάζει κάτι στον τρόπο επιλογής αναπληρωτών. Θα τους φάμε στη μάπα άλλη μια χρονιά και φέτος είναι και περισσότεροι! Και θα μαζεύουν και την προϋπηρεσία τους και μετά θα μας λένε ότι δικαιωματικά είναι μπροστά μας!

Η ελπίδα μας είναι να αλλάξει το σύστημα και να μπει ένας φραγμός για να μην τους βρούμε πάλι μπροστά μας.
Για μένα η λύση είναι έντονες διαμαρτυρίες μέσω συλλόγων και μεμονωμένα όπου σταθούμε κι όπου βρεθούμε, ΟΛΜΕ, ΕΛΜΕ, Αιρετοί, μεηλ στα υπουργεία, "βολευτές", κι ό,τι άλλο μπορεί να σκεφτεί κανείς.
Μην περιμένετε από κανέναν να λύσει μόνος του το πρόβλημα γιατί πλέον είναι "καυτή πατάτα", μόνοι μας ό,τι κάνουμε...

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 13, 2018, 07:19:48 μμ »
Μη περιμένεις τίποτα από τους συνδικαλιστες. Θα σου χτυπήσουν την πλάτη, θα σου πουν ότι έχεις δίκιο και ότι θα πρέπει να αγωνιστείς για διορισμους με αυτούς μπροσταρηδες. Στην πράξη δε θα κάνουν τίποτα γιατί θέλουν να τα έχουν με όλους καλά. Δυστυχώς η κατάσταση είναι εντελώς σαπια. Δεν ξέρω πως μπορεί να άλλαξει.

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 13, 2018, 07:21:47 μμ »
Με γραπτό άσεπ μπορεί να αλλάξει... Αλλά δεν θέλετε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 13, 2018, 07:28:29 μμ »
Με γραπτό άσεπ μπορεί να αλλάξει... Αλλά δεν θέλετε...
Δηλαδή αν γίνει γραπτώς άσεπ τι τους εμποδίζει να έχουν και πάλι πρόταξη ειδικών κατηγοριών; Εδώ λέμε ότι γίνεται κοινωνική πολιτική σε βάρος άλλων. Φυσικά να πω και φέτος, μια και το έχω πει και άλλες χρονιές που ανακοινωνονται οι πίνακες και κάθε φορά λέμε τα ίδια και τα ίδια, ότι αντιλαμβάνομαι το ζόρι που τραβάνε άτομα με ασθένειες. Η λύση όμως δεν είναι να δώσουμε σε αυτούς ένα κομμάτι ψωμί στερώντας το από κάποιους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 13, 2018, 07:31:10 μμ »
Δεν περιμένω τίποτα από τους συνδικαλιστές αλλά πρέπει να φανεί ότι η μεγάλη πλειοψηφία είναι δυσαρεστημένη. Δεν μπορεί να προασπίζονται τα δικαιώματα μερικών εκατοντάδων φιλολόγων (για τους Π02 μιλάω που είναι και οι περισσότεροι) και χιλιάδες άλλοι να είναι δυσαρεστημένοι. Όσο δεν ακούγεται η φωνή μας δεν γίνεται απλά τίποτα.
Και Ασεπ να γίνει αύριο δεν πρόκειται να γυρίσουμε πίσω από το 2008 και να μην ισχύουν κοινωνικά κριτήρια. Αυτό το πράγμα δεν έπρεπε να γίνει εξ αρχής.
Πρέπει να παλέψουμε στο νέο σύστημα αναπληρωτών και διορισμών να μπει ένας φραγμός και τα κοινωνικά κριτήρια να μην υπερτερούν των υπολοίπων.
Αλλιώς ας το χωνέψουμε ότι σε λίγο θα δουλεύουν μόνο αυτοί κι εμείς θα κοιτάμε από μακριά!

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 13, 2018, 07:40:04 μμ »
Υφιστάμεθα ρατσισμό, εγώ έτσι το καταλαβαίνω.
Δεν μπορεί να μας παίρνουν τη δουλειά και τη θέση στον πίνακα, που με τόσο κόπο αποκτήσαμε, επειδή δεν έχουμε 3-4 παιδιά και επειδή δεν είμαστε ασθενείς εμείς ή τα παιδιά μας.
Από τη στιγμή που οι θέσεις δεν αυξάνονται, καθένας που μπαίνει στον πίνακα και προτάσσεται παίρνει τη θέση του επόμενου άρα το πρόβλημα που έχει ο ένας το επωμίζεται ο άλλος! Γιατί;;;  Αν δεν είναι αυτό ρατσισμός τότε τι είναι;
Σε λίγο θα είναι ντροπή να λες ότι δεν έχεις 3-4 παιδιά και είσαι υγιής!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 13, 2018, 07:55:09 μμ »
may16, κατανοώ την αγανάκτησή σου, γιατί τίθεται θέμα ισότητας. Δεν θα έπρεπε θέσεις στον δημόσιο τομέα να καταλαμβάνονται με βάση το πόσα παιδιά έχεις. Αλλά κανένας δεν μιλάει γι΄αυτό. Οι πολιτικοί για να μην χάσουν ψήφους. Οι συνδικαλιστές για  να μην χάσουν ψήφους, και πάει λέγοντας... Ας μη μιλήσουμε για τις μητέρες με τρία και τέσσερα παιδιά που αφήνουν το ένα ή τα δύο στην μητέρα ή στην πεθερά και παίρνουν το άλλο μαζί σε νησιά και βουνά, όπου τις στείλουν. Ναι, ο διορισμός είναι ο στόχος. Μια φορά όμως, ένα παιδάκι 14 ετών που η μητέρα του το έπαιρνε κάθε χρόνο και σε άλλο νησί, μακριά από τα αδέρφια και τον πατέρα του, μού έγραψε σε μια έκθεση για την εργαζόμενη μητέρα: Η μητέρα πρέπει να μένει στο σπίτι της και να μην αφήνει πίσω τα παιδιά της για να πάει για δουλειά!!!
Το άλλο που καταντάει αστείο είναι το εξής: Μάνες με τρία παιδιά κάνουν και τέταρτο για να έχουν καλύτερη θέση στους πίνακες, και μετά λένε: α, ήταν τυχαίο το τέταρτο παιδί... και εκεί απλώς κρατιέσαι για να μην γελάσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2018, 07:57:02 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 13, 2018, 08:31:20 μμ »
Για μένα αυτή η κατάσταση όχι μόνο δεν είναι για γέλια. αλλά είναι μια τραγωδία! Εγώ και πόσοι άλλοι γι' αυτό παλέψαμε να μαζέψουμε όσα περισσότερα μόρια μπορούσαμε, για να είμαστε κοντά στον τόπο μας και να μη γυρίσει το παιδί μας αύριο να μας πει "γιατί με άφησες;"
Και τη θέση μας την παίρνει με το έτσι θέλω, με μισό μόριο και 1 και 2 και 3 η άλλη που έχει υποτίθεται περισσότερη ανάγκη! Εγώ τι θα πω στα παιδιά μου; "Σας άφησα γιατί κάποια άλλα παιδιά είχαν περισσότερη ανάγκη από εσάς";
Το Σύνταγμα και το κράτος τους προστατεύει εις βάρος μας. Εμάς και το παιδιά μας ποιος θα μας προστατεύσει; Το Σύνταγμα της Χαμένης Ατλαντίδας;
Και επειδή είμαστε υγιείς τι να κάνουμε δηλαδή να τα παρατήσουμε και να βαρέσουμε κασμά;

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 13, 2018, 09:47:21 μμ »
Για μένα αυτή η κατάσταση όχι μόνο δεν είναι για γέλια. αλλά είναι μια τραγωδία! Εγώ και πόσοι άλλοι γι' αυτό παλέψαμε να μαζέψουμε όσα περισσότερα μόρια μπορούσαμε, για να είμαστε κοντά στον τόπο μας και να μη γυρίσει το παιδί μας αύριο να μας πει "γιατί με άφησες;"
Και τη θέση μας την παίρνει με το έτσι θέλω, με μισό μόριο και 1 και 2 και 3 η άλλη που έχει υποτίθεται περισσότερη ανάγκη! Εγώ τι θα πω στα παιδιά μου; "Σας άφησα γιατί κάποια άλλα παιδιά είχαν περισσότερη ανάγκη από εσάς";
Το Σύνταγμα και το κράτος τους προστατεύει εις βάρος μας. Εμάς και το παιδιά μας ποιος θα μας προστατεύσει; Το Σύνταγμα της Χαμένης Ατλαντίδας;
Και επειδή είμαστε υγιείς τι να κάνουμε δηλαδή να τα παρατήσουμε και να βαρέσουμε κασμά;
Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο, όπως εσύ ΄΄πάλεψες΄΄ για τα μόρια σου σε βόλτες στα νησιά, άλλοι να παλέψανε σε αίθουσες τοκετού για να μπορέσουνε να δουλέψουνε. Μου αρέσει που όλοι μιλάνε για την υπογεννητικότητα και όταν έρθει η ώρα να στηρίξουν την πολύτεκνη οικογένεια βλέπουν μικροσυμφέροντα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 13, 2018, 10:18:39 μμ »
Να με συγχωρείς αλλά σε τέτοια "επιχειρήματα" δεν μπορώ να απαντήσω. Θες να μου πεις τώρα ότι οι 200 τόσοι πολύτεκνοι φιλόλογοι σώσανε την Ελλάδα; Τότε τι έχεις να πεις για τους 500.000 νέους αυτής της χώρας που έφυγαν εξωτερικό; Μόνο τον εαυτό τους σώσανε οι πολύτεκνοι!
Εσένα το δικό σου μεταπτυχιακό με πόσες αίθουσες τοκετών ισούται;
Μιλάς εκ του ασφαλούς και μπορείς να λες ό,τι θες!
Οι περισσότεροι αντιλαμβάνονται αυτά που λέω αλλά δε θα μπω στη διαδικασία να εξηγώ τα αυτονόητα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 13, 2018, 11:19:49 μμ »
Παράθεση
Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο, όπως εσύ ΄΄πάλεψες΄΄ για τα μόρια σου σε βόλτες στα νησιά, άλλοι να παλέψανε σε αίθουσες τοκετού για να μπορέσουνε να δουλέψουνε.

Συντάσσομαι με may16 και αγανακτώ με τέτοιες δηλώσεις. Δηλαδή κάνουμε παιδιά και ρισκάρουμε και την ζωή μας ακόμη στις γέννες για να δουλέψουμε; Δηλαδή όσοι κάνουν 4 παιδιά θα δουλέψουν και όσοι έχουν 2 όχι; Και στα παιδιά τους τι λένε οι πολύτεκνες; Παιδί μου, "συνελήφθης" για τα μόρια και την προϋπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 14, 2018, 08:09:28 πμ »
Με το νεο συστημα μεσω ασεπ οι προσληψεις θα γινονται με ποσοστο κατηγοριων  ειδικες κατηγοριες πολυτεκνοι  υπολοιποι......τουλαχιστον δε θα ειναι 200 και βαλε ατομα πανω απο εμας...

Αποσυνδεδεμένος koctas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 14, 2018, 09:59:35 πμ »
Ειστε και ρομαντικοι ...καποιοι... 8)



Με το νεο συστημα μεσω ασεπ οι προσληψεις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 260
Σύνολο: 270

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.