*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 62184 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #168 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 09:14:22 μμ »
Με απόλυτη κατανόηση σε συναδελφους που δεν εργάζονται και πασχίζουν να τα βγαλουν πέρα να πω και τούτο:
Εστω ότι το πάλαιψες, δικαιώθηκες, δεν ξερω τι και έρχεται η στιγμή και διορίζεσαι.
Θα τα βγάλεις πέρα με 720 -900 ευρω ?
Αυτός δεν είναι μισθός αλλά επίδομα με το οποίο απλά δεν μπορείς να ζήσεις.
Είναι καλύτερα από το τίποτα θα μου πείς αλλά δεν παύεις να αδυνατείς να μεγαλώσεις και να ζήσεις οικογένεια ως πάμφτωχος που θα εξακολουθείς να παραμένεις , θα σου απαντήσω.
Και επειδή η φτώχεια δεν είναι πάντα εμπόδιο, θα έλεγα σε όσους μπορούν, να την μετατρέψουν σε κίνητρο και να φτιάξουν τη ζωή τους αλλού εκτός Ελλάδας.
Εκεί που μπορει να μην έχει τόσο ήλιο και να μην είναι " η ομορφότερη χώρα του κόσμου" όπως " ο εξυπνότερος λαός του κόσμου" πιστευει  για την Ελλάδα, αλλά σιγουρα εκεί που αυτός που αξίζει για "Α" θα πάρει "Α", έχοντας στο μυαλο του βεβαια ότι ¨παραδεισος¨δεν υπαρχει επάνω στη γη. Ακόμη.
Ξέρω ότι δεν θα κάνω ποτέ απόσβεση των χρημάτων που ξόδεψαν οι γονείς μου για να με μορφώσουν και να με σπουδάσουν ή των χρημάτων που δαπάνησα εγώ, για ν' αποκτήσω μεταπτυχιακούς τίτλους κι άλλα πιστοποιητικά ή των χρημάτων που "χάλασα" κάθε χρόνο που πήγαινα αναπληρώτρια ή ωρομίσθια μακριά από το σπίτι μου, αλλά το βασικότερο είναι ότι θα εξασκώ το επάγγελμα/λειτούργημα που αγαπώ, που ήθελα από μικρή ν' ακολουθήσω, αυτό που θεωρώ πως είμαι καλή και που ποτέ -όσες δυσκολίες κι αν συναντήσω- δεν θα με κάνει να βαρεθώ ή να απελπιστώ!
Κι αυτό είναι προτιμότερο για εμένα προσωπικά!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:49:25 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #169 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 09:36:09 μμ »
Γενικά πάντως υπάρχει η άποψη ότι στο εξωτερικό βρίσκονται όλοι οι αδιάφθοροι, όλοι οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι είναι εργατικοί και παραγωγικοί, ενώ ο Έλληνας είναι ο τεμπέλης. Εντωμεταξυ σύμφωνα με στοιχεία ερευνών η διαφθορά καλά κρατεί σε χώρες όπως η Γερμανία ας πούμε και οι Έλληνες εργάζονται πιο πολλές ώρες από άλλους Ευρωπαίους. Να μη μιλήσω για τα ενοικια των 1000+ λιρών για δωμάτια 20-30 τμ σε μέρη όπως το Λονδίνο ας πούμε. Όποιος θέλει ας φύγει ας φύγει εννοείται :) . Άλλωστε αρκετοί από αυτούς που φεύγουν, θα είναι και οι πρώτοι που θα γυρίσουν όταν αρχίσει πάλι η χώρα να αναπτύσσεται ;-) και να ρέει το χρήμα  να τα λέμε και αυτά.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #170 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 09:40:05 μμ »
Γενικά πάντως υπάρχει η άποψη ότι στο εξωτερικό βρίσκονται όλοι οι αδιάφθοροι, όλοι οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι είναι εργατικοί και παραγωγικοί, ενώ ο Έλληνας είναι ο τεμπέλης. Εντωμεταξυ σύμφωνα με στοιχεία ερευνών η διαφθορά καλά κρατεί σε χώρες όπως η Γερμανία ας πούμε και οι Έλληνες εργάζονται πιο πολλές ώρες από άλλους Ευρωπαίους. Να μη μιλήσω για τα ενοικια των 1000+ λιρών για δωμάτια 20-30 τμ σε μέρη όπως το Λονδίνο ας πούμε. Όποιος θέλει ας φύγει ας φύγει εννοείται :) . Άλλωστε αρκετοί από αυτούς που φεύγουν, θα είναι και οι πρώτοι που θα γυρίσουν όταν αρχίσει πάλι η χώρα να αναπτύσσεται ;-) και να ρέει το χρήμα  να τα λέμε και αυτά.

Διαφθορα υπαρχει παντου. Το Λονδινο αποτελει ειδικη περιπτωση για τα σπιτια. Σε αλλες χωρες δεν ειναι ετσι. Ειναι μεν πιο ακριβα απο εδω αλλα περιεχουν μεσα και κοινοχρηστα κ.ο.κ και με πολλαπλαδιους μισθους απο εδω και επισης αρκετα φθηνοτερα σουπερ μαρκετ τουλαχιστον Γαλλια και Γερμανια. Επισης ειναι πολυ καλυτερη πια η ποιοτητα ζωης αν σκεφτουμε εδω οτι ναι μεν εχοθμε επιλογες αλλα αν δενε χουμε λεφτα να τα χαρουμε;; μεγαλη κουβεντα

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #171 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 09:56:45 μμ »
Και Επιλογικα, συνήθως μετά από 15-20 χρόνια η Ελλάδα ξεπερνάει την εκάστοτε οικονομική κρίση που βιώνει, επομένως σε 8-12 τα πράγματα θα είναι καλύτερα :) . Η χώρα ξεπέρασε άλλες πιο δύσκολες καταστάσεις. Θα τα καταφέρει και τώρα :)

Ολες οι απόψεις είναι αποδεκτές, ανεξάρτητα επιχειρημάτων.
Στο μόνο που συμφωνώ είναι  η αισιοδοξία σου και στην ανοχή που φαίνεται ότι δείχνεις να μη σε ενοχλέι το γεγονός η ΕΛλάδα καθε τρεις και λιγο ¨πιάνει πάτο"



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:49:25 »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #172 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 10:23:20 μμ »
Γενικά πάντως υπάρχει η άποψη ότι στο εξωτερικό βρίσκονται όλοι οι αδιάφθοροι, όλοι οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι είναι εργατικοί και παραγωγικοί, ενώ ο Έλληνας είναι ο τεμπέλης. Εντωμεταξυ σύμφωνα με στοιχεία ερευνών η διαφθορά καλά κρατεί σε χώρες όπως η Γερμανία ας πούμε και οι Έλληνες εργάζονται πιο πολλές ώρες από άλλους Ευρωπαίους. Να μη μιλήσω για τα ενοικια των 1000+ λιρών για δωμάτια 20-30 τμ σε μέρη όπως το Λονδίνο ας πούμε. Όποιος θέλει ας φύγει ας φύγει εννοείται :) . Άλλωστε αρκετοί από αυτούς που φεύγουν, θα είναι και οι πρώτοι που θα γυρίσουν όταν αρχίσει πάλι η χώρα να αναπτύσσεται ;-) και να ρέει το χρήμα  να τα λέμε και αυτά.

 Διαφθορά βεβαίως και υπάρχει παντού αλλά προκειμένου για την ΕΛλάδα αναφερόμαστε στη μητρόπολη της διαφθοράς.
Ειναι λανθασμένο να θεωρούμε ότι εκεί οι ανθρωποι δεν ειναι διεφθαρμενοι, όμως είναι έτσι οργανωμένη η Δημόσια Διοίκηση που δεν επιτρεπει τη διαφθορά σε αυτό το βαθμο.

Ενοίκια Μόναχο 3αρι 110-1300 ευρώ στα 15 λεπτά από το κέντρο σε παλιά πολυκατοικια.
Φλωρεντία, φοιτητικό δωμάτιο γκαρσονιερα 700 ευρώ, στη Φερραρα όμως 300 , στη Μπολώνια 400.
  Μισθος όμως μηχανικού στο Μόναχο 3500-5500 καθαρα!
Στην Ιταλία γύρω στις 3000+.
Η σύζυγός αν εργάζεται στο Δημόσιο και έχει ας πούμε πτυχίο Νομικής έχει γύρω στα 3500 καθαρά στη Γερμανία και φυσικά περιμένει κάθε τόσο και αυξήσεις.
Να μην πουμε για γιατρούς , νομικούς κλπ με phd.
Επομένως με γύρω στα 7000 ευρώ καθαρά για μια οικογένεια και δεδομένου ότι ολα είναι πιο φτηνά εκτός από τα ενοίκια,  λίγο τη βενζίνη και οπωσδήποτε τα σουβλατζίδικα , ας μας πει κάποιος γιατί δεν περνάει καλά στη ΓΕρμανία.
Το κυριωτερο όμως δεν είναι ο μισθος. Το κυριώτερο είναι το επίπεδο ζωής, οι Υπηρεσίες, η ποιότητα σε κάθε τι.
Οποιος δεν το έχει ζήσει δύσκολα θα το καταλάβει.
Και να το έχει ζήσει σαν εργαζόμενος εκεί όχι σαν φοιτητής.
Η δυσκολία που θα συμφωνήσω κάπως είναι η διστακτικότητα που υπάρχει πλέον στο ότι ο Ελληνας  θεωρείται όχι τόσο ευρωπαίος και θα χρειασθεί κάποιο διάστημα να αποκτησει το σεβασμό που του αρμόζει.
Επίσης είναι άλλο πράγμα να συνηθίσεις σε εργοδότη ας πούμε Γερμανό..
κλπ κλπ

Πάντως σαν αυτό
 http://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/mytilini-salos-sto-diadiktyo-ayti-ti-fotografia-metafora-neogennitou-morou-se-mixanaki-pics/2213428//
αποκλείεται να συναντησεις στη Γερμανια, στην Ολλανδία, Ιταλία και αλλού...
** Μη μου βάλετε τώρα φωτογραφίες από το Νταχάου για να επιχειρηματολογήσετε ότι τετοια δεν συνεβησαν ποτε εδω, ..
Καλό βράδυ!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #173 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 09:01:10 πμ »
Διαφθορά βεβαίως και υπάρχει παντού αλλά προκειμένου για την ΕΛλάδα αναφερόμαστε στη μητρόπολη της διαφθοράς.
Ειναι λανθασμένο να θεωρούμε ότι εκεί οι ανθρωποι δεν ειναι διεφθαρμενοι, όμως είναι έτσι οργανωμένη η Δημόσια Διοίκηση που δεν επιτρεπει τη διαφθορά σε αυτό το βαθμο.

Ενοίκια Μόναχο 3αρι 110-1300 ευρώ στα 15 λεπτά από το κέντρο σε παλιά πολυκατοικια.
Φλωρεντία, φοιτητικό δωμάτιο γκαρσονιερα 700 ευρώ, στη Φερραρα όμως 300 , στη Μπολώνια 400.
  Μισθος όμως μηχανικού στο Μόναχο 3500-5500 καθαρα!
Στην Ιταλία γύρω στις 3000+.
Η σύζυγός αν εργάζεται στο Δημόσιο και έχει ας πούμε πτυχίο Νομικής έχει γύρω στα 3500 καθαρά στη Γερμανία και φυσικά περιμένει κάθε τόσο και αυξήσεις.
Να μην πουμε για γιατρούς , νομικούς κλπ με phd.
Επομένως με γύρω στα 7000 ευρώ καθαρά για μια οικογένεια και δεδομένου ότι ολα είναι πιο φτηνά εκτός από τα ενοίκια,  λίγο τη βενζίνη και οπωσδήποτε τα σουβλατζίδικα , ας μας πει κάποιος γιατί δεν περνάει καλά στη ΓΕρμανία.
Το κυριωτερο όμως δεν είναι ο μισθος. Το κυριώτερο είναι το επίπεδο ζωής, οι Υπηρεσίες, η ποιότητα σε κάθε τι.
Οποιος δεν το έχει ζήσει δύσκολα θα το καταλάβει.
Και να το έχει ζήσει σαν εργαζόμενος εκεί όχι σαν φοιτητής.
Η δυσκολία που θα συμφωνήσω κάπως είναι η διστακτικότητα που υπάρχει πλέον στο ότι ο Ελληνας  θεωρείται όχι τόσο ευρωπαίος και θα χρειασθεί κάποιο διάστημα να αποκτησει το σεβασμό που του αρμόζει.
Επίσης είναι άλλο πράγμα να συνηθίσεις σε εργοδότη ας πούμε Γερμανό..
κλπ κλπ

Πάντως σαν αυτό
 http://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/mytilini-salos-sto-diadiktyo-ayti-ti-fotografia-metafora-neogennitou-morou-se-mixanaki-pics/2213428//
αποκλείεται να συναντησεις στη Γερμανια, στην Ολλανδία, Ιταλία και αλλού...
** Μη μου βάλετε τώρα φωτογραφίες από το Νταχάου για να επιχειρηματολογήσετε ότι τετοια δεν συνεβησαν ποτε εδω, ..
Καλό βράδυ!
Γνωρίζω καλά από στενό μου πρόσωπο, που σπουδάζει στη Στουτγγάρδη ότι τα ενοίκια είναι απαγορευτικά, για να καταλάβεις (κι εσύ και οι υπόλοιποι συνάδελφοι): 500 ευρώ για ένα δωμάτιο (δωμάτιο κι όχι δυάρι) και γι' αυτό ο ίδιος φέτος θα φιλοξενηθεί από μια οικογένεια Γερμανών, που ήξερε απο παλιότερα που έκαναν διακοπές στη χώρα μας.
Κάτι ανάλογο ισχύει και στη Στοκχόλμη. Χρειάζονται περίπου 1.000 ευρώ για ένα σπίτι, ώστε να στεγαστεί μια οικογένεια!
Μιλάς και λες ότι καλοπληρώνονται οι εργαζόμενοι στην Ευρώπη, με την προυπόθεση βέβαια να βρουν καλό επάγγελμα σαν αυτά που αναφέρεις (γιατροί, μηχανικοό, δικηγόροι) και ασφαλώς με την προυπόθεση να εργάζεται κι η σύζυγος! Όλα αυτά είναι πολύ δύσκολο να τα βρει και να τα απολαμβάνει ένας Έλληνας εκπαιδευτικός που θα φύγει από εδώ και θα πάει στο άγνωστο! Γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι στο άγνωστο θα βρίσκεται, αν μεταναστεύσει κάπου και δεν έχει κάποιου είδους βοήθεια, ειδικά στις αρχές! Επιπρόσθετα, πώς γίνεται ένας Έλληνας εκπαιδευτικός να αποκτήσει εργασιακή πρόσβαση στα επαγγέλματα που ανέφερες, αφού οι σπουδές του δεν σχετίζονται μ' αυτά και πώς η σύζυγός του θα προσληφθεί στο γερμανικό δημόσιο, ώστε να έχουν μηνιαίο εισόδημα 7.000 ευρώ;  Αυτά δεν γίνονται για τους φιλολόγους, τους μαθηματικούς κλπ. Έλληνες εκπαιδευτικούς! Αν μεταναστεύσουν στη Δυτ. Ευρώπη, θα αναγκαστούν να κάνουν άλλα επαγγέλματα, κατώτερα των γνώσεών τους, ίσως εργάτες σε εργοστάσια, μπέιμπυ σίτερς κλπ.! Και ασφαλώς δεν γίνεται να τρώει μια οικογένεια Ελλλήνων μεταναστών μόνο σουβλάκια! Γνωρίζεις μήπως ότι το ελληνικό λάδι στην Αγγλία πωλείται ως είδος πολυτελείας σε μικρά μπουκαλάκια των 200-250 ml, που κοστίζει 50 ευρώ το καθένα;
Επομένως, μην παρακινείς τους συναδέλφους μας να μεταναστεύσουν, λέγοντας πόσο εύκολη είναι η ζωή στα δυτικά κράτη, γιατί άλλο η θεωρία κι άλλο η πράξη!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #174 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 10:01:45 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Και εγώ γνωρίζω άτομα που επέστρεψαν από το εξωτερικό, και συγκεκριμένα από τη Γερμανία και ας δούλευαν με πτυχίο, γιατί δεν άντεχαν την υποτίμηση και το ρατσισμό από τους Γερμανούς συναδέλφους και ανωτερους τους. Επιπλέον, για τα παραιατρικα επαγγέλματα από άτομο νοσηλευτή πανεπιστημιακής εκπαίδευσης έχω μάθει ότι όσο καλός και να είσαι, στην κορυφή της ιεραρχίας δε θα φτάσεις (Οι Άγγλοι μέχρι προϊστάμενο σε τμήμα σε αφήνουν να φτάσεις, σε διευθυντικές θέσεις μόνο Άγγλοι υπάρχουν στα νοσοκομεία). Ακόμη ήξερα κοπέλα από ευκατάστατη οικογένεια που πήγε στην Αγγλία, έκανε MBA, και εργάστηκε σε τράπεζα. 12 χρόνια εργαζόταν, ενω πήρε και ενα χαρτί σαν υπηκοότητα, κάτι τέτοιο. Δούλευε στην τράπεζα 07-23.00 αρκετές φορές και της έστελναν και οι γονείς της χρήματα. Μάλιστα επέστρεψε στην Ελλάδα και στις οικογενειακές επιχειρήσεις. Το σχόλιο της:καμία σχέση δεν έχει η εργασία στον οικονομικό κλάδο και συγκεκριμένα στον τραπεζικό στην Ελλάδα σε σχέση με την Αγγλία. Οπότε δεν είναι όλα ιδανικά και εξιδανικευμένα στο εξωτερικό. Όποιος θέλει να φύγει το ξαναλεω ας φύγει. Πολλοί που φεύγουν άλλωστε δεν είναι εργαζόμενοι (περίπου 200.000 πηγαίνουν για σπουδές στο εξωτερικό). Εννοείται ότι έχουν φύγει και εργαζόμενοι, αλλά πέρα από την ανάγκη για εργασία, δε ξέρουμε ποια άλλα αίτια οδηγούν σε αυτή την επιλογή. Και εγώ γνωρίζω άτομα που έφυγαν και κάθε μήνα στέλνουν χρήματα για να ξεχρεωσουν τα δάνεια και τις πιστωτικές κάρτες των γονιών. Άλλοι πάλι θα φύγουν (αφού πρώτα αποποιηθουν από κάθε είδους υποθηκευμενη κληρονομιά των γονιών) για να κάνουν μια νέα αρχή.

Σε σχέση με την οικονομία της χώρας, η χώρα εδώ και σχεδόν 200 χρόνια χρεοκοπεί ανά τακτά διαστήματα. Επομένως, ποτέ δεν ήταν Ελβετία. Συνεπώς οι κάτοικοι της όφειλαν να προνοούν και όχι να δανείζονται από πιστωτικά ιδρύματα ποσά αδιανόητα μεγάλα για έναν απλό εργαζόμενο (300.000 ευρώ ας πούμε) και τώρα να τους φταίει η κρίση. Η γνώμη μου αυτή είναι. Όπως και ότι η Ελλάδα σε πραγματικά άσχημη θέση ηταν μέχρι και τα μετεμφυλιακά χρόνια. Θα το ξαναγραψω :η ζωή στη χώρα κυλάει κανονικά. Οι άνθρωποι και διακοπές πάνε, και νέα αυτοκίνητα αγοράζουν, και νέες συσκευές τεχνολογίας, και τα σχολεία λειτουργούν (ειδικά φέτος 15370 αναπληρωτές βρέθηκαν στο σχολείο με τον αγιασμό) κοκ. Οκ υπάρχει κρίση, όπως σε αρκετά ευρωπαϊκά κράτη, αλλά όχι τόση εξαθλίωση και φτώχεια. Τέλος, πιστεύω ότι στο χέρι του καθένα βρίσκεται η μοίρα του. Ακόμη και στην Ελλάδα της κρίσης, υπάρχουν νέοι επιστήμονες που ασχολήθηκαν με εναλλακτικές καλλιέργειες, άνοιξαν καινοτόμες start up, και γενικά έκαναν ένα δικό τους ξεκίνημα (μάλιστα υπάρχουν και χρηματοδοτουμενα προγράμματα απο ΟΑΕΔ & ΕΣΠΑ για νέους επιστήμονες που θέλουν να δημιουργήσουν κάτι δικό τους). Φυσικά και είμαι αισιόδοξη :-)  και ευτυχώς η οικογένεια μου αλλά και εγώ η ίδια ρυθμισα με τέτοιο τρόπο τη ζωή μου ώστε να μπορώ να εργάζομαι κανονικά στη χώρα μου και να απολαμβανω όσα έχω εδώ πέρα (και τα υλικά αγαθά και τις φυσικές ομορφιές :) )
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #175 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 01:22:06 μμ »
Επιπρόσθετα, πώς γίνεται ένας Έλληνας εκπαιδευτικός να αποκτήσει εργασιακή πρόσβαση στα επαγγέλματα που ανέφερες, αφού οι σπουδές του δεν σχετίζονται μ' αυτά και πώς η σύζυγός του θα προσληφθεί στο γερμανικό δημόσιο, ώστε να έχουν μηνιαίο εισόδημα 7.000 ευρώ;  Αυτά δεν γίνονται για τους φιλολόγους, τους μαθηματικούς κλπ.
Επομένως, μην παρακινείς τους συναδέλφους μας να μεταναστεύσουν, λέγοντας πόσο εύκολη είναι η ζωή στα δυτικά κράτη, γιατί άλλο η θεωρία κι άλλο η πράξη!
Δεν παρακινώ κανέναν, απλά απόψεις ανταλλάσσουμε.
Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, δεδομένου ότι ο κυριος όγκος αυτών που έχουν μεταναστεύσει αποτελείται από νεους πτυχιούχους και όχι απλούς εργάτες , σε αυτούς αναφερομαι.
Σε αυτούς που πηγαίνουν έξω και εργάζονται στο αντικειμενο τους με αξιωσεις και όχι απλοί εργάτες.
Είναι αυτονόητο ότι ένας φιλόλογος, θεολόγος κλπ είναι σχεδόν αδύνατο να εργασθούν στο αντικειμενό τους.

Και επειδή όλοι δεν είναι μηχανικοί άλλο παράδειγμα: Εργαζόμενη στην AVIS  με ένα παιδί στη Νυρεμβέργη μισθος 2000 και ο σύζυγος σε εταιρία με δίκτυα υπολογιστών ( συντληρηση κλπ), απόφοιτος τεχνικής σχολής, ούτε καν ΤΕΙ, μισθός 2500 καθαρά.
Αθροισέ τα, αφαίρεσε 1500 περίπου για σπίτι και κοινόχρηστα και δες αν φτάνουν.
50 ευρώ το η απλή συσευασία το μπουκαλάκι το λάδι των 200 ml που λες, δεν κοστίζει σε κανένα Λονδίνο γιατί απλά οι άνθρωποι δεν είναι ηλίθιοι. Πιθανόν να κοστίζει ειδική γκουρμέ συσκευασία που δεν απευθύνεται στον απλό καταναλωτή.

Το σχόλιο της:καμία σχέση δεν έχει η εργασία στον οικονομικό κλάδο και συγκεκριμένα στον τραπεζικό στην Ελλάδα σε σχέση με την Αγγλία. Οπότε δεν είναι όλα ιδανικά και εξιδανικευμένα στο εξωτερικό.

Με εκπλήσεις με όσα αναφέρεις.
Η γενίκευση δεν είναι ασφαλής τρόπος για συμπεράσματα.
Ουτε  ένα άτομο, μιας ευκατάστατης οικογένειας που πήγε στην Αγγλία και δούλευε 7-23:00 αποτελεί αντιπροσωπευτικό παράδειγμα.
Αυτό το 7-23:00 πώς γίνεται? Εβαζε και τη μετακίνηση μέσα , το φαγητό το βραδυ και μετά ποτό στις παμπ?
Να με συγχωρείς αλλά αυτό το ωραριο δεν υπάρχει  ούτε στην Κίνα!
Επειτα πόσο σίγουρη είσαι ως προς το πόσο καλά έκανε τη δουλειά της?
Προσωπικά δεν περιμένω μεμονωμένα παραδείγματα για συμπεράσματα, αλλά προσπαθω να βλέπω τη συνολική εικόνα.
Σε αντιδιαστολή με τη γνωστή σου της ευκαταστατης οικογένειας που δουλευε με ωραριο σκλαβου, θ ασου παραθέσω το παράδειγμα συγγενή μου Α βαθμού 27 ετών, ο οποίος τελειωσε οικονομικά στον Πειραιά και έφυγε για μεταπτυχιακό έξω κατευθειαν.
Ηδη δουλευει εκεί (Γερμανία) γύρω στα 4 χρόνια, σε διάφορες εταιριες  και τωρα σε τράπεζα.
Τελευταία του ζητήθηκε και ηρθε σε επαφη με πανεπιστημιο  και με την ομαδα του  εχουν αναλαβει καποιο εργο. Παράλληλα ο καθητής από το ΠΑνεπιστήμιο στου οποίου το πρότζεκτ εργάζεται, του πρότεινε και έχει ήδη κάνει εναρξη phd.
O ανθρωπος ποτε δεν κληθηκε να δουλεψει 7-23:00 που αναφερεις και ποτε δεν είπε τι χαλια που ειναι εξω.
Aντιθετα χαιρεται που του αναγνωρίζεται η προσπαθεια του και προχωρα.
Δεν ειναι από ευκαταστατη οικογενεια και ποτε δεν του στειλαμε χρηματα εξω εκτός στην αρχική περίοδο που εκανε το μεταπτυχιακό και συγκατοικουσε. Αυτη τη στιγμή έχει μισθο 3300 €.
Ερώτηση :Εδω τι θα έκανε αν έκανε?
Το παραπάνω δεν αποτελεί το μοναδικό παραδειγμα για να λέω τι καλα που ειναι εξω.


Σε σχέση με την οικονομία της χώρας, η χώρα εδώ και σχεδόν 200 χρόνια χρεοκοπεί ανά τακτά διαστήματα. .........η ζωή στη χώρα κυλάει κανονικά. Οι άνθρωποι και διακοπές πάνε, και νέα αυτοκίνητα αγοράζουν, και νέες συσκευές τεχνολογίας, και τα σχολεία λειτουργούν (ειδικά φέτος 15370 αναπληρωτές βρέθηκαν στο σχολείο με τον αγιασμό) κοκ. ........   και ευτυχώς η οικογένεια μου αλλά και εγώ η ίδια ρυθμισα με τέτοιο τρόπο τη ζωή μου ώστε να μπορώ να εργάζομαι κανονικά στη χώρα μου και να απολαμβανω όσα έχω εδώ πέρα (και τα υλικά αγαθά και τις φυσικές ομορφιές :) )


Αφού η ζωή κυλάει κανονικά σε μια χώρα που χρεωκοπεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα και οι  άνθρωποι πάνε και διακοπές , αγοράζουν και αυτοκίνητα ....τότε τι να πω...

Πολύ φοβάμαι ότι βγάζεις συμπεράσματα από μεμονωμένα παραδείγματα.
Χαίρομαι πάντως που συνάδελφος δεν έχει ιδιαιτερα θεματα και μάλιστα διαθετει και δουλειά και σπίτι και εξοχικο χωρλις δάνεια. Πραγματικά χαίρομαι.
Ομως νομίζω ότι δεν βλέπεις πιο πέρα από τη μυτη σου, ούτε την ανεργία στο 30%. Αν έβλεπες , θα ηξερες και αυτά:

 "Με βάση τα στοιχεία που ανακοίνωσε η ΤτΕ στις αρχές Απριλίου και αφορούσαν την εικόνα του τελευταίου τριμήνου 2016, στο τέλος Δεκεμβρίου 2016 το ποσοστό των μη εξυπηρετούμενων δανείων ως προς το σύνολο των δανείων ανερχόταν σε επίπεδο τραπεζών σε 44,8%, δηλαδή σε περίπου 106 δισ. ευρώ.

Σύμφωνα με στοιχεία που έδωσε χθες, στο πλαίσιο ομιλίας του, ο υποδιοικητής της ΤτΕ, Θεόδωρος Μητράκος, το ποσοστό 41,5% στα μη εξυπηρετούμενα στεγαστικά δάνεια αφορά περίπου 464 χιλιάδες δανειολήπτες, το 44,4% μη εξυπηρετούμενων επιχειρηματικών 423 χιλιάδες δανειολήπτες, ενώ σε 1,9 εκατομμύρια δανειολήπτες αντιστοιχεί το ποσοστό 54% στα μη εξυπηρετούμενα καταναλωτικά δάνεια¨

Τέλος πάντων, τα επιχειρηματα σου κατα τη γνωμη μου ειναι ετεροκλητα μου και δίνεις την εντύπωση ότι επειδή εσύ δεν έχεις κάποιο θέμα  δεν έχει κανένας, μάλιστα προσπερνάς την όλη κρίση αναφέροντας ότι ¨..όφειλαν να προνοούν και όχι να δανείζονται από πιστωτικά ιδρύματα ποσά αδιανόητα μεγάλα για έναν απλό εργαζόμενο (300.000 ευρώ ας πούμε) και τώρα να τους φταίει η κρίση".
 Αν το ψάξεις θα δείς ότι αυτοί που έχουν δανεισθεί  τέτοια ποσά είναι πολύ λίγοι. Η πλειοψηφία είναι με πολύ χαμηλά δάνεια επειχειρηματικά ή στεγαστικά. Επίσης οι Τράπεζες ζουν από τα δάνεια που χορηγούν. Χωρίς αυτά δεν υπάρχουν Τράπεζες και χωρίς Τραπεζες δεν υπάρχει οικονομια  και χωρίς οικονομία δεν υπαρχει τιποτα.


sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #176 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 03:27:53 μμ »

Σε σχέση με την οικονομία της χώρας, η χώρα εδώ και σχεδόν 200 χρόνια χρεοκοπεί ανά τακτά διαστήματα. Επομένως, ποτέ δεν ήταν Ελβετία. Συνεπώς οι κάτοικοι της όφειλαν να προνοούν και όχι να δανείζονται από πιστωτικά ιδρύματα ποσά αδιανόητα μεγάλα για έναν απλό εργαζόμενο (300.000 ευρώ ας πούμε) και τώρα να τους φταίει η κρίση. Η γνώμη μου αυτή είναι. Όπως και ότι η Ελλάδα σε πραγματικά άσχημη θέση ηταν μέχρι και τα μετεμφυλιακά χρόνια. Θα το ξαναγραψω :η ζωή στη χώρα κυλάει κανονικά. Οι άνθρωποι και διακοπές πάνε, και νέα αυτοκίνητα αγοράζουν, και νέες συσκευές τεχνολογίας, και τα σχολεία λειτουργούν (ειδικά φέτος 15370 αναπληρωτές βρέθηκαν στο σχολείο με τον αγιασμό) κοκ.

Αφού η ζωή κυλάει κανονικά σε μια χώρα που χρεωκοπεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα και οι  άνθρωποι πάνε και διακοπές , αγοράζουν και αυτοκίνητα ....τότε τι να πω...



Σε αυτό έχει δίκιο η pink.
Συνεπώς: Υπάρχει ακόμα πολύ μεγάλος "πάτος": ΔΕΝ είδαμε τπτ ΑΚΟΜΑ.
1 χαρά είμαστε. ΑΦΟΥ δεν έχει αλλάξει τπτ (πχ στις νοοτροπίες).

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #177 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 05:37:14 μμ »
Συγγνώμη αλλά και εσύ προσωπικά παραδείγματα χρησιμοποιείς.
Και όσο για τη γνωστή μου, δε δούλευε κάθε μέρα αυτά τα ωράρια αλλά όταν υπήρχε φόρτος εργασίας. Μάλιστα υπάρχουν και φοιτητές οικονομικών που λόγω των συνθηκών πρακτικής άσκησης σε τράπεζες στην Αγγλία (06.00-07.00 δούλευαν με 1-2 ώρες κενό) δεν άντεξαν την πίεση και αυτοκτόνησαν. Υπάρχουν στο διαδίκτυο δημοσιεύματα για αυτό το θέμα. Το ξανά λέω για Αγγλία μιλάω. Τώρα στη Γερμανία ή αλλού δε ξέρω τι γίνεται (έχω γνωστή στη Γερμανία βέβαια με ΙΕΚ ακτινολογίας και παίρνει 1200 για να εργάζεται δευτέρα ως Σάββατο πολλές ώρες και λόγω της πίεσης εμφάνισε και γυροειδης αλωπεκία :( και έχασε πολλά μαλλιά δυστυχώς). Τέλος με όλο το σεβασμό, γιατί να πάει κάποιος στο εξωτερικό, αν μπορεί και εδώ να παίρνει 1200-1500 το μήνα μισθό ;Εφόσον έχει και το σπίτι του εδώ μια χαρά τα βγάζει πέρα. Προσωπικά γνωρίζω πολλά άτομα πτυχιούχους ΤΕΙ απο παραιατρικα μέχρι πληροφορική που ξεκίνησαν με 700 μισθό και ανεβαίνουν μισθολογικα :) . Και γενικότερα οι γνωστοί μου που το ξανά λέω είναι απόφοιτοι σχολών με καλές και πολύ καλές προοπτικές εργασίας στην Ελλάδα, σε ηλικία 30-35 1200 ευρώ -1500 ευρώ παίρνουν. Και αναφέρομαι σε θέσεις ιδιωτικού τομέα. Από εκεί και πέρα και εγώ εννοείται δε θα φύγω (εφόσον δεν χρεοκοπήσει η χώρα)  :). Τώρα γιατί η Ελλάδα σαν χώρα έχει οικονομικά προβλήματα διαχρονικά, δεν είμαι εγώ το κατάλληλο άτομο να απαντήσει. Αλλά δεν κάνω γενικεύσεις, σε προάστιο του Πειραιά μένω και βλέπω γύρω μου τι γίνεται (να μη μιλήσω για όσους εργάζονται μαύρα, παίρνουν και το ΚΕΑ ή προσλαμβάνονται στα προγράμματα του ΟΑΕΔ οπότε τα 1000 ευρώ τα παίρνουν έτσι και αλλιώς με ενα απολυτήριο γυμνασίου ή ΕΠΑΛ). Έχω προσωπικά πολλά παραδείγματα. Και Κρινω ανάλογα. Καλη συνέχεια σε ολους :)  και καλη μετανάστευση.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #178 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 05:49:49 μμ »
Τέλος μέχρι και πριν 10 χρόνια ενα σπίτι 100-120 τμ 200-300.000 κόστιζε και αρκετοί λόγω ματαιοδοξίας δεν ήθελαν μικρότερα σπίτια και μπήκαν σε αυτό το τρυπάκι. Είναι δικο τους πρόβλημα, δε δανείστηκαν εγώ. Το σχολιακι σας :δε βλέπω πιο μακριά απο τη μύτη μου να το κρατήσετε για τον εαυτό σας. Σας ανέφερα παραδείγματα γνωστών και φίλων απο το περιβάλλον μου. Εσείς από την άλλη, που παρακινειται για μαζική φυγή στο εξωτερικό,  είστε μόνιμος (αν δεν κάνω λάθος) οπότε και το μισθό σας τον παίρνετε κανονικά και δεν υπάρχει και ο έλεγχος απο το αφεντικό βλέπε εξωτερικό ή και ιδιωτικο τομέα. Ξέρετε κάτι :πιο πολυ θα ήταν σημαντική η άποψη σας, αν ο ίδιος ησασταν στο εξωτερικό και μας λεγατε τη γνώμη σας. Αλλα είπαμε και εγώ δεν εργάζομαι έξω, όμως λέω και τα άσχημα. Εσείς παρουσιαζετε μια ιδανική κατάσταση, χωρίς να τη ζειτε. Για ποιό λόγο να μεταναστεύσει η νεολαία στο εξωτερικό ;Όλοι οι νέοι που μας λέτε ;Εσείς τι θα κερδισετε ;Και υπερασπιζεστε τόσο ένα ξένο μέρος;Εσείς ξέρετε τι σας ωθεί σε κάτι τέτοιο και τι φοβάστε ;-)  αλλά εμείς δε θα φύγουμε. Και μελλοντικά θα μπουν και αξιόλογοι συναδελφοι συνομιλήκοι μου στα σχολεία και θα φέρουν εναν αέρα ανανέωσης και αισιοδοξίας :) . Σε λίγο θα πείτε οτι είμαστε και Βενεζουέλα. Δε σχολιαζω άλλο. Το έχετε τερματίσει. Καλό σας απόγευμα.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #179 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 06:15:25 μμ »
Δεν παρακινώ κανέναν, απλά απόψεις ανταλλάσσουμε.
Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, δεδομένου ότι ο κυριος όγκος αυτών που έχουν μεταναστεύσει αποτελείται από νεους πτυχιούχους και όχι απλούς εργάτες , σε αυτούς αναφερομαι.
Σε αυτούς που πηγαίνουν έξω και εργάζονται στο αντικειμενο τους με αξιωσεις και όχι απλοί εργάτες.
Είναι αυτονόητο ότι ένας φιλόλογος, θεολόγος κλπ είναι σχεδόν αδύνατο να εργασθούν στο αντικειμενό τους.

Και επειδή όλοι δεν είναι μηχανικοί άλλο παράδειγμα: Εργαζόμενη στην AVIS  με ένα παιδί στη Νυρεμβέργη μισθος 2000 και ο σύζυγος σε εταιρία με δίκτυα υπολογιστών ( συντληρηση κλπ), απόφοιτος τεχνικής σχολής, ούτε καν ΤΕΙ, μισθός 2500 καθαρά.
Αθροισέ τα, αφαίρεσε 1500 περίπου για σπίτι και κοινόχρηστα και δες αν φτάνουν.
50 ευρώ το η απλή συσευασία το μπουκαλάκι το λάδι των 200 ml που λες, δεν κοστίζει σε κανένα Λονδίνο γιατί απλά οι άνθρωποι δεν είναι ηλίθιοι. Πιθανόν να κοστίζει ειδική γκουρμέ συσκευασία που δεν απευθύνεται στον απλό καταναλωτή.

Με εκπλήσεις με όσα αναφέρεις.
Η γενίκευση δεν είναι ασφαλής τρόπος για συμπεράσματα.
Ουτε  ένα άτομο, μιας ευκατάστατης οικογένειας που πήγε στην Αγγλία και δούλευε 7-23:00 αποτελεί αντιπροσωπευτικό παράδειγμα.
Αυτό το 7-23:00 πώς γίνεται? Εβαζε και τη μετακίνηση μέσα , το φαγητό το βραδυ και μετά ποτό στις παμπ?
Να με συγχωρείς αλλά αυτό το ωραριο δεν υπάρχει  ούτε στην Κίνα!
Επειτα πόσο σίγουρη είσαι ως προς το πόσο καλά έκανε τη δουλειά της?
Προσωπικά δεν περιμένω μεμονωμένα παραδείγματα για συμπεράσματα, αλλά προσπαθω να βλέπω τη συνολική εικόνα.
Σε αντιδιαστολή με τη γνωστή σου της ευκαταστατης οικογένειας που δουλευε με ωραριο σκλαβου, θ ασου παραθέσω το παράδειγμα συγγενή μου Α βαθμού 27 ετών, ο οποίος τελειωσε οικονομικά στον Πειραιά και έφυγε για μεταπτυχιακό έξω κατευθειαν.
Ηδη δουλευει εκεί (Γερμανία) γύρω στα 4 χρόνια, σε διάφορες εταιριες  και τωρα σε τράπεζα.
Τελευταία του ζητήθηκε και ηρθε σε επαφη με πανεπιστημιο  και με την ομαδα του  εχουν αναλαβει καποιο εργο. Παράλληλα ο καθητής από το ΠΑνεπιστήμιο στου οποίου το πρότζεκτ εργάζεται, του πρότεινε και έχει ήδη κάνει εναρξη phd.
O ανθρωπος ποτε δεν κληθηκε να δουλεψει 7-23:00 που αναφερεις και ποτε δεν είπε τι χαλια που ειναι εξω.
Aντιθετα χαιρεται που του αναγνωρίζεται η προσπαθεια του και προχωρα.
Δεν ειναι από ευκαταστατη οικογενεια και ποτε δεν του στειλαμε χρηματα εξω εκτός στην αρχική περίοδο που εκανε το μεταπτυχιακό και συγκατοικουσε. Αυτη τη στιγμή έχει μισθο 3300 €.
Ερώτηση :Εδω τι θα έκανε αν έκανε?
Το παραπάνω δεν αποτελεί το μοναδικό παραδειγμα για να λέω τι καλα που ειναι εξω.
 

Αφού η ζωή κυλάει κανονικά σε μια χώρα που χρεωκοπεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα και οι  άνθρωποι πάνε και διακοπές , αγοράζουν και αυτοκίνητα ....τότε τι να πω...

Πολύ φοβάμαι ότι βγάζεις συμπεράσματα από μεμονωμένα παραδείγματα.
Χαίρομαι πάντως που συνάδελφος δεν έχει ιδιαιτερα θεματα και μάλιστα διαθετει και δουλειά και σπίτι και εξοχικο χωρλις δάνεια. Πραγματικά χαίρομαι.
Ομως νομίζω ότι δεν βλέπεις πιο πέρα από τη μυτη σου, ούτε την ανεργία στο 30%. Αν έβλεπες , θα ηξερες και αυτά:

 "Με βάση τα στοιχεία που ανακοίνωσε η ΤτΕ στις αρχές Απριλίου και αφορούσαν την εικόνα του τελευταίου τριμήνου 2016, στο τέλος Δεκεμβρίου 2016 το ποσοστό των μη εξυπηρετούμενων δανείων ως προς το σύνολο των δανείων ανερχόταν σε επίπεδο τραπεζών σε 44,8%, δηλαδή σε περίπου 106 δισ. ευρώ.

Σύμφωνα με στοιχεία που έδωσε χθες, στο πλαίσιο ομιλίας του, ο υποδιοικητής της ΤτΕ, Θεόδωρος Μητράκος, το ποσοστό 41,5% στα μη εξυπηρετούμενα στεγαστικά δάνεια αφορά περίπου 464 χιλιάδες δανειολήπτες, το 44,4% μη εξυπηρετούμενων επιχειρηματικών 423 χιλιάδες δανειολήπτες, ενώ σε 1,9 εκατομμύρια δανειολήπτες αντιστοιχεί το ποσοστό 54% στα μη εξυπηρετούμενα καταναλωτικά δάνεια¨

Τέλος πάντων, τα επιχειρηματα σου κατα τη γνωμη μου ειναι ετεροκλητα μου και δίνεις την εντύπωση ότι επειδή εσύ δεν έχεις κάποιο θέμα  δεν έχει κανένας, μάλιστα προσπερνάς την όλη κρίση αναφέροντας ότι ¨..όφειλαν να προνοούν και όχι να δανείζονται από πιστωτικά ιδρύματα ποσά αδιανόητα μεγάλα για έναν απλό εργαζόμενο (300.000 ευρώ ας πούμε) και τώρα να τους φταίει η κρίση".
 Αν το ψάξεις θα δείς ότι αυτοί που έχουν δανεισθεί  τέτοια ποσά είναι πολύ λίγοι. Η πλειοψηφία είναι με πολύ χαμηλά δάνεια επειχειρηματικά ή στεγαστικά. Επίσης οι Τράπεζες ζουν από τα δάνεια που χορηγούν. Χωρίς αυτά δεν υπάρχουν Τράπεζες και χωρίς Τραπεζες δεν υπάρχει οικονομια  και χωρίς οικονομία δεν υπαρχει τιποτα.
Εμένα πάντως έτσι μου φαίνεται, πως παρακινείς τους συναδέλφους να φύγουν για το εξωτερικό, όπου όλα θα είναι όμορφα, ιδανικά και άψογα!
Συνάδελφε, στα δυτικοευρωπαικά κράτη δεν είναι μόνο το σπίτι που κοστίζει πιο ακριβά σε σχέση με την χώρα μας, είναι και πολλά άλλα πράγματα! Παραθέτω συγκεκριμένα: στη Δανία το ένα κιλό ψωμί κοστίζει 4,82 και στο Όσλο 5,91. Στη Γενεύη το ένα πακέτο τσιγάρα κοστίζει 8,72 και το 1 lt αμόλυβδης βενζίνης στη Νορβηγία 2,41! Επιπλέον, το ελληνικό λάδι στο Λονδίνο πωλείται ως είδος πολυτελείας (προφανώς όχι για μαγειρική χρήση, γιατί εκεί χρησιμοποιούν άλλα, άσχετα λάδια) σε μπουκαλάκια μικρά, σαν αυτά που βάζουμε τα αρώματα και που κοστίζουν 82 ευρώ! Ακόμη, το τυποποιημένο ελαιόλαδο Κρήτης πωλείται στα Harrords 23 ευρώ το 5κιλο!
Πέρα απ' αυτά όμως υπάρχουν κι άλλα θέματα στα οποία δεν έχεις απαντήσει ή δεν είχαν τεθεί. Από πού να περιμένει βοήθεια ένας 'Ελληνας εκπαιδευτικός που μεταναστεύει στη Γερμανία ή στην Ολλανδία ή στη Γαλλία ή οπουδήποτε (τουλάχιστον στην αρχή) για την εξεύρεση κατοικίας και εργασίας, αν δεν έχει συγγενείς εκεί; Τι γίνεται με την ιατροφαρμακευτική κάλυψη του ιδίου και της οικογένειάς του; Πόσο εύκολο θα είναι να προσαρμοστεί ο ίδιος κι η οικογένειά του στη νέα τους πραγματικότητα/καθημερινότητα και μιλώ για πρακτικά θέματα (γλώσσα, μετακινήσεις, σχολεία παιδιών κλπ); Είναι σίγουρο πως θα έχουν έσοδα ή τελικά κι εκεί, στη ξενιτιά, όσα παίρνουν θα τους φτάνουν ίσα-ίσα για να περνάνε; Ακόμη, πώς θα εγκλιματιστούν στην εκεί νοοτροπία και πώς θα αντιμετωπίσουν τα πιθανά αρνητικά σχόλια του περίγυρού τους; Χώρια που θα έχουν αναγκαστεί να κάνουν ένα άλλο επάγγελμα, να ζουν σ' ένα άλλο περιβάλλον κατ' ανάγκη και να αποτελούν μέλη μιας πολυπολιτισμικής κοινωνίας που δεν επέλεξαν!
Συνεπώς, είναι συνετό να μην παρακινούμε κανέναν προς καμια κατεύθυνση! Όλοι μας εδώ είμαστε ενήλικες και ξέρουμε να κρίνουμε, να σταθμίζουμε τα πράγματα και να παίρνουμε τις πιο σωστές για 'μας αποφάσεις! Επαγγελματική εξασφάλιση στην Ελλάδα για τους εκπαιδευτικούς δεν είναι μόνο το δημόσιο, αν και όσοι έχουν ήδη ξοδέψει, στερηθεί και κουραστεί για μια θέση στη δημόσια εκπαίδευση, είναι κρίμα να μην το παλαίψουν μέχρι το τέλος!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2017, 06:33:28 μμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #180 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 09:48:33 μμ »
Παιδιά, ο καθένας έχει προφανώς τις απόψεις του και ολοι πρπεπει να σεβομαστε ολων τις αποψεις.
Μετά όμως από αρκετά χρόνια στη Γερμανία, στις ΗΠΑ και Ιταλία, νομίζω  ότι  μπορώ  να έχω ιδια άποψη και να πιστεύω  ότι τελικά η Ελλάδα δεν είναι σε καμία περίπτωση Ευρώπη- για να χρησιμοποιήσω ήπια έκφραση.

Μόνο αν κάποιος έχει ζήσει και εργασθεί σε δύο διαφορετικά μέρη, μόνο αυτός θα μπορούσε να περιγράψει με  ακρίβεια τα συν και τα πλην στο καθένα από αυτά  και φυσικα ποιο μέρος είναι καλύτερο και σε ποιους τομεις.
Αλλη είναι η βαρύτητα της άποψης του επισκεπτη σε μια χώρα, αλλη αυτου που βασίζεται σε αφηγήσεις και  άλλη ασφαλώς αυτού που έχει ζήσει, εργασθηκε ή εργαζεται εκεί.
Αγαπητή gia96, αγαπητή  butterfly αναρωτιέμαι αν θα είχατε την ιδια αποψη για την κατάσταση εδώ στην περίπτωση κατά την οποία θα είχατε εργασθει στην Ευρωπη για 5,6,7 χρόνια και δεν θα στηριζόσαστε στις περιγραφές άλλων, όπως επισης και αν θα λέγατε τα ιδια όπως και τωρα.Εντελώς πληροφοριακά πάντως δείτε ποιο ειναι το ποσοστό φοιτητών που επιστρέφουν στην Ελλάδα μετα τις σπουδες τους σε ξένα πανεπιστημια.
 Αν θέλει καποιος να βρει ασχημιες  ή ομορφιές  σε μια χωρα σιγουρα θα βρει και απο τα δυο. Το ζητούμενο είναι ποιο ειναι το επίπεδο του καθε λαου σε πολλους μετρησιμους τομεις . Η Ελλάδα για όποιον ενημερωνεται οχι μονο απο τον ελληνικο τυπο, θα διαπιστωσει ότι βρισκεται σε άσχημες πρωτιες. Αλλοι δεν τα πιστευουν αυτά  τα θεωρουν κατασκευασμενα, αλλοι λενε ότι μας ψεκαζουν , αλλοι οτι εχουν βαλει σκοπο οι κακοι της γης να μας διαλυσουν γιατι μας ζηλευουν κλπκλπ. Σεβαστες αποψεις ειλικρινα αλλα δεν μπορω να συμφωνησω, να μου επιτρεψετε.

Θα προτιμουσα φυσικα να μεινω εξω αλλά σοβαροι οικογενειακοι και καθαρά προσωπικοι λόγοι, δεν μου το επετρεψαν  χωρίς να υπάρχει εναλλακτική.
Παραπάνω από το να ευχηθώ τα πράγματα να πάνε πολύ καλύτερα για να να έχει αυτός ο τόπος αυτό που του αξίζει δεν μπορώ να κάνω αν και δεν είμαι πολιτικός.
Αν ήμουν, ένας από δαυτους ,θα προτιμούσα  όχι να κανω ως ειθισται ευχη για την ευχη, αλλά γνωρίζοντας ότι η μηχανη της χωρας δουλευει στο φουλ και οχι οι μηχανες του φραπε.
Δεν αρκει η ευχή, ο εφησυχασμός και η επικινδυνα χαζοχαρουμενη αποψη οτι και αλλου τα ιδια ειναι γιατι δεν αλλαζεις κατι αν νομιζεις οτι ολα ειναι πολυ καλα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #181 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 10:14:53 μμ »
Οι ειδικές κατηγορίες και οι πολύτεκνοι δεν έχουν ποσόστωση στους πίνακες αναπληρωτών, ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ.

Ποσοστό 20% έχουν οι τρίτεκνοι, ενώ σε όλο τον υπόλοιπο δημόσιο τομέα είναι 8% και πρόκεται να αυξηθεί σε 10%.
Ακριβώς έτσι! Για να ξέρουμε και τι λέμε...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.