*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 62570 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #154 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 02:23:22 μμ »
Κρίνοντας από την α΄ φάση μιλάμε για το 50% των προσλήψεων! Δε νομίζω ότι υπάρχει τόσο μεγάλο ποσοστό στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα. Και φυσικά οι τάσεις αυτού του ποσοστού είναι αυξητικές. Του χρόνου τα πράγματα θα είναι χειρότερα δεδομένης της αδιοριστίας και της αύξησης αυτών των κατηγ
οριών. Είναι μια αδιέξοδη κατάσταση για τους πολλούς...Πραγματικά τέτοιο δημόσιο σχολείο θέλουμε;
εισαι πραγματι φιλολογος και κανεις δεν προκειται να πεσει να σε φαει.....απλως η αποψη σου ειναι εντελως μονοδιαστατη και ουδεμια σχεση εχει με τη στατιστικη που παραθετεις. Στην α φετινη φ;αση πραγματοποιηθηκαν περιπου 15000 προσληψεις αναπληρωτων και το ποσοστο τριτεκνων πολυτεκνων και ειδικων κατηγοριων δεν αγγιζει ουτε καν το 15% του συνολου σε αντιθεση με το ποσοστο που προβλεπεται στο υπολοιπο δημοσιο οπου ειναι πολυ μεγαλυτερο. Ξερεις στο υπουργειο δεν μετρανε φιλολογους αποκλειστικα....ειναι πλεον σαφες οτι μια σειρα απο αστοχιες και λαθη ετων εχουν μετετρεψει τους φιλολογους, κακως, σε μια πλεον οχι και τοσο βασικη ειδικοτητα. Σε προηγουμενες χρονιες με προσληψεις 800 και πλεον φιλολογων απο την α φαση θεσεις που εσυ εκφραζεις δεν μπορουσε καποιος καν να τις σκεφτει.....θα σου προτεινα να αναζητησεις αλλου το προβλημα κι οχι σε ενα 10% των "συναδελφων" σου εκπαιδευτικων που στο κατω κατω διαθετουν τα απαραιτητα τυπικα προσοντα και τα ευεργετηματα του νομου για τις θεσεις αυτες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:21:24 »

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #155 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 02:39:01 μμ »
Δηλαδή δεν υφίσταται πρόβλημα επειδή "την πατάνε" μόνο οι φιλόλογοι προς το παρόν; Θα πρέπει δηλαδή να περιμένουμε να συμβεί κάτι ανάλογο και στις άλλες 15.000 προσλήψεις για να διαμαρτυρηθούμε; Αν ήσουν φιλόλογος θα έλεγες τα ίδια ή είσαι σε μια ειδικότητα που δεν αντιμετωπίζει τέτοιο πρόβλημα προς το παρόν; Θα ήσουν τότε τόσο γενναιόδωρη; Αλλά τι μας νοιάζει το σπίτι του γείτονα καίγεται...
Κι αυτή η υφέρπουσα ειρωνεία του ανώτερου ανθρώπου....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2017, 02:40:46 μμ από may16 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #156 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 03:11:34 μμ »
εισαι πραγματι φιλολογος και κανεις δεν προκειται να πεσει να σε φαει.....απλως η αποψη σου ειναι εντελως μονοδιαστατη και ουδεμια σχεση εχει με τη στατιστικη που παραθετεις. Στην α φετινη φ;αση πραγματοποιηθηκαν περιπου 15000 προσληψεις αναπληρωτων και το ποσοστο τριτεκνων πολυτεκνων και ειδικων κατηγοριων δεν αγγιζει ουτε καν το 15% του συνολου σε αντιθεση με το ποσοστο που προβλεπεται στο υπολοιπο δημοσιο οπου ειναι πολυ μεγαλυτερο. Ξερεις στο υπουργειο δεν μετρανε φιλολογους αποκλειστικα....ειναι πλεον σαφες οτι μια σειρα απο αστοχιες και λαθη ετων εχουν μετετρεψει τους φιλολογους, κακως, σε μια πλεον οχι και τοσο βασικη ειδικοτητα. Σε προηγουμενες χρονιες με προσληψεις 800 και πλεον φιλολογων απο την α φαση θεσεις που εσυ εκφραζεις δεν μπορουσε καποιος καν να τις σκεφτει.....θα σου προτεινα να αναζητησεις αλλου το προβλημα κι οχι σε ενα 10% των "συναδελφων" σου εκπαιδευτικων που στο κατω κατω διαθετουν τα απαραιτητα τυπικα προσοντα και τα ευεργετηματα του νομου για τις θεσεις αυτες.
Καταρχάς, σχολείο χωρίς φιλολόγους, δεν μπορεί να λειτουργήσει, εκτός κι αν τα Αρχαία, η Έκθεση, τα Λατινικά και η Φιλοσοφία είναι αντικείμενα που τα διδάχτηκαν κι άλλοι συνάδελφοι στις Παν/κές τους Σχολές και έχουν τη ικανότητα να τα διδάξουν και να τα περάσουν στους μαθητές τους.
Επιπρόσθετα, τα πράγματα "έχουν σφίξει" τα τελευταία 5-6 χρόνια, από την εποχή Διαμαντοπούλου (αν θυμάμαι καλά) και οι μεγάλες πρώτες φάσεις αναπληρωτών δεν υφίστανται πλέον πουθενά στην Δευτ/θμια! Στις μέρες μας οι πρώτες φάσεις στις βασικές ειδικότητες της Δευτ/θμιας κυμαίνονται γύρω στα 600-700 άτομα που καλούνται ως αναπληρωτές. Ακόμη, ο πιο πολυπληθής κλάδος της Δευτ/θμιας, αλλά ταυτόχρονα ο πιο "ευαίσθητος" σε πολύτεκνους, τρίτεκνους και απολυθέντες ιδιωτικών, είναι οι φιλόλογοι και το ποσοστό του 20% των τριτέκων επί των προσλήψεων των αναπληρωτών κάθε φορά και η πρόταξη ενός μεγάλου αριθμού φιλολόγων που δηλώνουν "ειδική κατηγορία", έχει τεράστιο αντίκτυπο σε όλους τους υπόλοιπους που δεν ανήκουμε σ' αυτές τις ομάδες! (Να μην παραθέσω πάλι το γιατί δεν γίνονται μόνιμοι διορισμοί στην εκπαίδευση, το έχω γράψει πολλές φορές, το ξέρετε!).
Τέλος, τα τυπικά προσόντα δεν κάνουν κανέναν αξιότερο ούτε ικανότερο έναντι πολλών άλλων συναδέλφων μας, που μπορεί να έχουν κι άλλα επιπρόσθετα, αντικειμενικά προσόντα (και τα οποία δεν φαίνονται στους παρόντες πίνακες αναπληρωτών), ούτε τα ευργετήματα του νόμου γίνεται να αδικούν τόσες χιλιάδες εκπαιδευτικούς κι εμείς να δεχόμαστε αυτήν την αδικία να συνεχίζεται!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2017, 03:27:32 μμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #157 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 03:15:21 μμ »
εισαι πραγματι φιλολογος και κανεις δεν προκειται να πεσει να σε φαει.....απλως η αποψη σου ειναι εντελως μονοδιαστατη και ουδεμια σχεση εχει με τη στατιστικη που παραθετεις. Στην α φετινη φ;αση πραγματοποιηθηκαν περιπου 15000 προσληψεις αναπληρωτων και το ποσοστο τριτεκνων πολυτεκνων και ειδικων κατηγοριων δεν αγγιζει ουτε καν το 15% του συνολου σε αντιθεση με το ποσοστο που προβλεπεται στο υπολοιπο δημοσιο οπου ειναι πολυ μεγαλυτερο. Ξερεις στο υπουργειο δεν μετρανε φιλολογους αποκλειστικα....ειναι πλεον σαφες οτι μια σειρα απο αστοχιες και λαθη ετων εχουν μετετρεψει τους φιλολογους, κακως, σε μια πλεον οχι και τοσο βασικη ειδικοτητα. Σε προηγουμενες χρονιες με προσληψεις 800 και πλεον φιλολογων απο την α φαση θεσεις που εσυ εκφραζεις δεν μπορουσε καποιος καν να τις σκεφτει.....θα σου προτεινα να αναζητησεις αλλου το προβλημα κι οχι σε ενα 10% των "συναδελφων" σου εκπαιδευτικων που στο κατω κατω διαθετουν τα απαραιτητα τυπικα προσοντα και τα ευεργετηματα του νομου για τις θεσεις αυτες.
Αν και πολλες φορες εχουμε συμφωνησει εδω θα διαφωνησω. Δε μπορει ατομο ειδικης κατηγοριας, φιλολογος συγκεκριμενα, με 0,4 μορια περιπου στον πινακα φιλολογων να αφηνει απεξω τον αλλο με 10 και πλεον επειδη μονο και μονο τον πηραν μια χρονια προσθετη. Το συστημα πρεπει να αλλαξει. Σαφως δεν ειμαι υπερ της υποβαθμισης της προυπηρεσιας. Πρεπει ομως να μπουν καποια στεγανα για να υπαρχει ισοτητα για ολους, και οχι μονο για καποιες κατηγοριες.Δεν ειναι προνοια του κρατους να παρει την εργασια απο εσενα κσι να την προσφερει σε εναν πολυτεκνο ή σε καποιες που παρει απο παθηση ο ιδιος ή παιδι του. ΝΑΙ, να βοηθηθουν οι ανθρωποι συτοι σαφεστατα οχι ομως καταδικαζοντας στην ανεργια καποιες αλλους. Ομως επισης αδικο ειναι ή προσμετρηση της προυπηρεσιας απο την ειδικη στην πινακα της γενικης. Θα ειδες ποσο large ηταν το υπουργειο με τα χρηματα του εσπα. Αντιθετα ειχε καβουρια στη τσεπη του για τη γενικη παιδεια. Αν εμενα λοιπον με παρει Δεκεμβρη ενω εσενα Σεπτεμβρη και αυτο συμβαινει καθε χρονια μπορουμε να μιλαμε για ισοτητα;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2017, 03:19:03 μμ από Bigbrother »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:21:24 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #158 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 03:29:46 μμ »
Μια ερώτηση μόνο :) θέλω να κάνω :επειδή μιλάτε από πάνω για τους φιλολόγους, μπορεί δηλαδή κάποιος φιλόλογος με πτυχίο από το 2009 και μετά χωρίς μόρια από διαγωνισμό και με μηδενική προϋπηρεσία, αν κάνει 3 παιδιά και πάνω να εργαστεί ως αναπληρωτής ;
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #159 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 03:37:12 μμ »
Μια ερώτηση μόνο :) θέλω να κάνω :επειδή μιλάτε από πάνω για τους φιλολόγους, μπορεί δηλαδή κάποιος φιλόλογος με πτυχίο από το 2009 και μετά χωρίς μόρια από διαγωνισμό και με μηδενική προϋπηρεσία, αν κάνει 3 παιδιά και πάνω να εργαστεί ως αναπληρωτής ;
Δεν έχω παρακολουθήσει όλες τις φάσεις μέσα στη σχολική χρονιά, για να δω τι γίνεται, αλλά αν κάποιος τρίτεκνος έχει δηλώσει τα πάντα, είναι πολύ πιθανό να κληθεί ως αναπληρωτής κάποια στιγμή διαρκούντος του σχολικού έτους, ακόμη κι αν βρίσκεται στον πίνακα Γ, δηλ. δεν έχει προυπηρεσία, ούτε μόρια από γραπτό ΑΣΕΠ!
Αυτό συμβαίνει σίγουρα σε κάποιους άλλους κλάδους, όπως στους βιολόγους.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #160 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 03:48:19 μμ »
Δεν έχω παρακολουθήσει όλες τις φάσεις μέσα στη σχολική χρονιά, για να δω τι γίνεται, αλλά αν κάποιος τρίτεκνος έχει δηλώσει τα πάντα, είναι πολύ πιθανό να κληθεί ως αναπληρωτής κάποια στιγμή διαρκούντος του σχολικού έτους, ακόμη κι αν βρίσκεται στον πίνακα Γ, δηλ. δεν έχει προυπηρεσία, ούτε μόρια από γραπτό ΑΣΕΠ!
Αυτό συμβαίνει σίγουρα σε κάποιους άλλους κλάδους, όπως στους βιολόγους.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #161 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 04:16:18 μμ »
Αν και πολλες φορες εχουμε συμφωνησει εδω θα διαφωνησω. Δε μπορει ατομο ειδικης κατηγοριας, φιλολογος συγκεκριμενα, με 0,4 μορια περιπου στον πινακα φιλολογων να αφηνει απεξω τον αλλο με 10 και πλεον επειδη μονο και μονο τον πηραν μια χρονια προσθετη. Το συστημα πρεπει να αλλαξει. Σαφως δεν ειμαι υπερ της υποβαθμισης της προυπηρεσιας. Πρεπει ομως να μπουν καποια στεγανα για να υπαρχει ισοτητα για ολους, και οχι μονο για καποιες κατηγοριες.Δεν ειναι προνοια του κρατους να παρει την εργασια απο εσενα κσι να την προσφερει σε εναν πολυτεκνο ή σε καποιες που παρει απο παθηση ο ιδιος ή παιδι του. ΝΑΙ, να βοηθηθουν οι ανθρωποι συτοι σαφεστατα οχι ομως καταδικαζοντας στην ανεργια καποιες αλλους. Ομως επισης αδικο ειναι ή προσμετρηση της προυπηρεσιας απο την ειδικη στην πινακα της γενικης. Θα ειδες ποσο large ηταν το υπουργειο με τα χρηματα του εσπα. Αντιθετα ειχε καβουρια στη τσεπη του για τη γενικη παιδεια. Αν εμενα λοιπον με παρει Δεκεμβρη ενω εσενα Σεπτεμβρη και αυτο συμβαινει καθε χρονια μπορουμε να μιλαμε για ισοτητα;
Καταρχήν ούτε τώρα θα διαφωνήσουμε δεν εκπροσωπώ ούτε τους τριτεκνοι ούτε τις ειδικές κατηγορίες και κυρίως δεν στηρίζω το ισχύον σύστημα....λέω απλά ότι το ποσοστό ειδικών κατηγοριών στην εκπαίδευση είναι λιγότερο από αυτό του υπόλοιπου δημοσίου και πως αν εναρμονιστεί με τις ισχύουσες διατάξεις θα αυξηθεί περαιτέρω

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 04:20:37 μμ »
Παιδιά, η Ελλάδα είναι πολύ μικρή και πολύ φτωχή για να "χωρέσει¨ όλη αυτή την ανεργία.
Απορώ όμως πώς χωρά τόση μεγάλη και αγεφύρωτη διχόνοια..
Τα προγνωστικά λένε ότι θα είναι για δεκαετίες ακόμη όχι μόνο φτωχή αλλά πάμφτωχη.

Είναι επίσης και πολύ διεφθαρμένη και ως εκ τούτου χώρος για Αριστεία και για τους εξ υμών αρίστους δεν έχει προβλεφθεί και  απλά δεν υπάρχει.
Ο πραγματικά Αριστος για να επιβιώσει σε αυτό το διαφθοροχανείο ή θα πρέπει να αφομοιωθεί ή να την εγκαταλείψει όπως αρκετοί που διέπρεψαν έξω.
Στην Ελλάδα υπάρχουν είτε μετριότητες είτε συμβιβασμένοι με τη διαφθορά.
Αναζητήστε τη λύση αλλού, όσοι προλαβαίνετε, όπως και οι 500,000 Ελληνες που την αναζήτησαν εκτός Ελλάδας.
Σίγουρα θα τους βγει σε καλό έστω και αν την απόφαση την πήραν από αναγκη.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2017, 08:06:18 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 04:38:23 μμ »
Καταρχήν ούτε τώρα θα διαφωνήσουμε δεν εκπροσωπώ ούτε τους τριτεκνοι ούτε τις ειδικές κατηγορίες και κυρίως δεν στηρίζω το ισχύον σύστημα....λέω απλά ότι το ποσοστό ειδικών κατηγοριών στην εκπαίδευση είναι λιγότερο από αυτό του υπόλοιπου δημοσίου και πως αν εναρμονιστεί με τις ισχύουσες διατάξεις θα αυξηθεί περαιτέρω

Οι ειδικές κατηγορίες και οι πολύτεκνοι δεν έχουν ποσόστωση στους πίνακες αναπληρωτών, ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ.

Ποσοστό 20% έχουν οι τρίτεκνοι, ενώ σε όλο τον υπόλοιπο δημόσιο τομέα είναι 8% και πρόκεται να αυξηθεί σε 10%.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 07:06:00 μμ »
Διχόνοια λέγεται η διεκδίκηση του δικαιώματός σου στην εργασία όταν τόσα χρόνια έχεις φτύσει κυριολεκτικά αίμα για να αποκτήσεις μια θέση στον πίνακα αναπληρωτών; Η λύση είναι η παραίτηση και η ξενιτιά;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 07:22:28 μμ »
Παιδιά, η Ελλάδα είναι πολύ μικρή και πολύ φτωχή για να "χωρέσει¨ όλη αυτή την ανεργία.
Απορώ όμως πώς χωρά τόση μεγάλη και αγεφύρωτη διχόνοια..
Τα προγνωστικά λένε ότι θα είναι για δεκαετίες ακόμη όχι μόνο φτωχή αλλά πάμφτωχη.

Είναι επίσης και πολύ διεφθαρμένη και ως εκ τούτου χώρος για Αριστεία και για τους εξ υμών αρίστους δεν έχει προβλεφθεί και ως εκ τούτου απλά δεν υπάρχει.
Ο πραγματικά Αριστος για να επιβιώσει σε αυτό το διαφθοροχανείο ή θα πρέπει να αφομοιωθεί ή να την εγκαταλείψει όπως αρκετοί που διέπρεψαν έξω.
Στην Ελλάδα υπάρχουν είτε μετριότητες είτε συμβιβασμένοι με τη διαφθορά.
Αναζητήστε τη λύση αλλού, όσοι προλαβαίνετε, όπως και οι 500,000 Ελληνες που την αναζήτησαν εκτός Ελλάδας.
Σίγουρα θα τους βγει σε καλό έστω και αν την απόφαση την πήραν από αναγκη.
Aυτό ίσως να ισχύει για όσους είναι νεώτεροι και δεν έχουν δημιουργήσει οικογένεια. Για όσους όμως έχουν οικογενειακές (κι όχι μόνο) υποχρεώσεις, δεν γίνεται!
Και οι εκπαιδευτικοί που καλούνται να εργαστούν ως αναπληρωτές τα τελευταία χρόνια, είναι άνω των 35, ως επί το πλείστον, πράγμα που σημαίνει ότι είναι δύσκολο σε τέτοια ηλικία να αναζητήσουν καλύτερη εργασία στο εξωτερικό (όταν τις δεκαετίες του 1960-70 πήγαιναν οι Έλληνες ως μετανάστες στο εξωτερικό ήταν-δεν ήταν 30 χρόνων)!
Και προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο ένας εκπαιδευτικός που έχει κουραστεί τόσα χρόνια να διαβάζει για να δώσει στον ΑΣΕΠ, που έχει ξοδευτεί για να αποκτήσει μεταπτυχιακά-διδακτορικά διπλώματα, που έχει ταλαιπωρηθεί διδάσκοντας κάθε χρόνο και σε διαφορετικό σχολείο, να φύγει στο εξωτερικό και να μην το παλαίψει μέχρι τέλους (ακόμη και δικαστικώς)!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2017, 07:33:08 μμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 07:56:35 μμ »

Και προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο ένας εκπαιδευτικός που έχει κουραστεί τόσα χρόνια να διαβάζει για να δώσει στον ΑΣΕΠ, που έχει ξοδευτεί για να αποκτήσει μεταπτυχιακά-διδακτορικά διπλώματα, που έχει ταλαιπωρηθεί διδάσκοντας κάθε χρόνο και σε διαφορετικό σχολείο, να φύγει στο εξωτερικό και να μην το παλαίψει μέχρι τέλους (ακόμη και δικαστικώς)!
Με απόλυτη κατανόηση σε συναδελφους που δεν εργάζονται και πασχίζουν να τα βγαλουν πέρα να πω και τούτο:
Εστω ότι το πάλαιψες, δικαιώθηκες, δεν ξερω τι και έρχεται η στιγμή και διορίζεσαι.
Θα τα βγάλεις πέρα με 720 -900 ευρω ?
Αυτός δεν είναι μισθός αλλά επίδομα με το οποίο απλά δεν μπορείς να ζήσεις.
Είναι καλύτερα από το τίποτα θα μου πείς αλλά δεν παύεις να αδυνατείς να μεγαλώσεις και να ζήσεις οικογένεια ως πάμφτωχος που θα εξακολουθείς να παραμένεις , θα σου απαντήσω.
Και επειδή η φτώχεια δεν είναι πάντα εμπόδιο, θα έλεγα σε όσους μπορούν, να την μετατρέψουν σε κίνητρο και να φτιάξουν τη ζωή τους αλλού εκτός Ελλάδας.
Εκεί που μπορει να μην έχει τόσο ήλιο και να μην είναι " η ομορφότερη χώρα του κόσμου" όπως " ο εξυπνότερος λαός του κόσμου" πιστευει  για την Ελλάδα, αλλά σιγουρα εκεί που αυτός που αξίζει για "Α" θα πάρει "Α", έχοντας στο μυαλο του βεβαια ότι ¨παραδεισος¨δεν υπαρχει επάνω στη γη. Ακόμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2017, 08:00:46 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 08:39:18 μμ »
Παιδιά, η Ελλάδα είναι πολύ μικρή και πολύ φτωχή για να "χωρέσει¨ όλη αυτή την ανεργία.
Απορώ όμως πώς χωρά τόση μεγάλη και αγεφύρωτη διχόνοια..
Τα προγνωστικά λένε ότι θα είναι για δεκαετίες ακόμη όχι μόνο φτωχή αλλά πάμφτωχη.

Είναι επίσης και πολύ διεφθαρμένη και ως εκ τούτου χώρος για Αριστεία και για τους εξ υμών αρίστους δεν έχει προβλεφθεί και  απλά δεν υπάρχει.
Ο πραγματικά Αριστος για να επιβιώσει σε αυτό το διαφθοροχανείο ή θα πρέπει να αφομοιωθεί ή να την εγκαταλείψει όπως αρκετοί που διέπρεψαν έξω.
Στην Ελλάδα υπάρχουν είτε μετριότητες είτε συμβιβασμένοι με τη διαφθορά.
Αναζητήστε τη λύση αλλού, όσοι προλαβαίνετε, όπως και οι 500,000 Ελληνες που την αναζήτησαν εκτός Ελλάδας.
Σίγουρα θα τους βγει σε καλό έστω και αν την απόφαση την πήραν από αναγκη.
Θα μου επιστρέψετε να διαφωνησω. Προσωπικά, έχω γονείς χαμηλόμισθους ιδιωτικούς υπαλλήλους νυν συνταξιούχους οι οποίοι εκτός από αξίες και οικονομική βοήθεια στις σπουδές μου, φρόντισαν να μη μου αφήσουν ούτε ένα ευρώ χρέος. Αντίθετα, χωρίς κανένα δανεισμό απο οποιονδήποτε (τράπεζα & ιδιώτη) μου αφήνουν και ακίνητα (όχι πολλά φυσικά, μια κατοικία και ένα εξοχικό). Ταυτόχρονα δε όλους τους φόρους τους τους καταβάλλουν κανονικά στην ώρα τους. Εννοείται ότι εγώ προσωπικά θα μείνω στην Ελλάδα γιατί ευτυχώς υπάρχουν πολλά επαγγέλματα που έχουν καλές απολαβές, ακόμη και σήμερα. Η μόνη περίπτωση για να φύγω είναι να χρεοκοπησει εντελώς η χώρα. Πλέον αυτό δε θα γίνει. Εντάξει δεν έχει η χώρα μας τους μισθούς της Αγγλίας και της Ελβετίας, αλλά ακόμη και με τις περικοπές, και νέα αυτοκίνητα αγοράζουν οι Έλληνες και διακοπές πάνε. Τέλος, αν υπήρχε τόσο σοβαρό οικονομικό πρόβλημα, θα ζουσαμε σε άλλες εποχές όπως στην κατοχή ή και στα μετεμφυλιακα χρόνια που υπήρχε όντως φτώχεια και πείνα. Και εννοείται ότι θα υπήρχε μαζική καθημερινή αντίδραση σε κάθε γειτονιά, σε κάθε πόλη για τις συνθήκες διαβίωσης. Κάτι τέτοιο δεν υπάρχει. Και Επιλογικα, συνήθως μετά από 15-20 χρόνια η Ελλάδα ξεπερνάει την εκάστοτε οικονομική κρίση που βιώνει, επομένως σε 8-12 τα πράγματα θα είναι καλύτερα :) . Η χώρα ξεπέρασε άλλες πιο δύσκολες καταστάσεις. Θα τα καταφέρει και τώρα :)
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 572
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 570
Σύνολο: 575

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.