*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 62589 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 10:49:41 μμ »
@ elranna
Προφανώς εννοείς τους πολύτεκνους....γιατί αυτό είναι το θέμα....και όχι η πλήρης κατάργηση των κοινωνικών κριτηρίων. Λεπτό το ζήτημα...υπάρχει και το άρθρο 21 του Συντάγματος. Θέλει σοβαρή  μελέτη , ήδη η τρόικα ζητά την περιστολή των επιδομάτων τριτέκνων και άνω

Εννοώ όλες τις προσλήψεις, μονίμων και αναπληρωτών και ΜΟΝΟ τις προσλήψεις. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να ισχύει κανένα κοινωνικό κριτήριο.

Από την πρόσληψη και μετά, για τοποθετήσεις, υπηρεσιακές μεταβολές, εννοείται ότι πρέπει να ισχύουν όλα τα κοινωνικά κριτήρια και με το παραπάνω. Και φυσικά γενναία επιδόματα σε όσους έχουν παιδιά, όχι μόνο σε τρίτεκνους και πολύτεκνους.

Για τους υπόλοιπους τομείς του δημοσίου -πλην υγείας και σωμάτων ασφαλείας-, ποσόστωση και για τις προσλήψεις όπως ισχύει σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:42:24 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 11:25:21 μμ »
Δεν εχεις ακούσει για επικουρικούς γιατρούς ...κάτι αντίστοιχο των αναπληρωτών; Για νοσηλευτικό προσωπικό με 8μηνες συμβάσεις δεν εχεις ακούσει;
Δεν εχεις ακούσει ότι η τρόικα ζητά αξιολόγηση πρώτα και μετά διορισμούς ή ξέχασες τι ακριβώς έγραφες όλο το καλοκαίρι για αυτό το ζήτημα;
Ξέρεις εσύ κάποιον γιατρό ή νοσηλευτή να καλείται να εργαστεί ακόμη και για 3 μήνες, όπως συμβαίνει με τους αναπληρωτές στα σχολεία; Εμένα δεν μου έχει τύχει ποτέ!
Κι αυτό με το κάθε χρόνο κι αλλού, σε άλλο νομό και σε άλλο σχολείο πού το πας; Συμβαίνουν τέτοια στον χώρο της Υγείας; Όχι, βέβαια!
Κι όσο για την αξιολόγηση, όχι μόνο δεν την ξεχνώ, αλλά αναμένω να δω να υλοποιείται κάποια στιγμή, για να σοβαρευτούν μερικοί-μερικοί!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 11:28:08 μμ »
Αναρωτιεμαι οι συναδελφοι που ειναι στα 45 και βαλε σε τι ελπιζουν...πηγαινοντας αναπληρωτες? Υπαρχει περιπτωση να διοριστουνε ολοι οι αναπληρωτες μεσα στα επομενα 10 χρονια...χλωμο το κοβω...και πως θα γινει αυτο αφου και με την διεξαγωγη ΑΣΕΠ θα υπαρχει σιγουρα οροφη για την προυπηρεσια και ενα σημαντικο ποσοστο θα παει και σε νεους ? μηπως συναδελφοι θα βρεθειτε στα 50-55 χωρις προοπτικη διορισμου και εγκλωβισμενοι χωρις επιλογες?
Αυτά πες τα σε όσους έχουν σίγουρο τον διορισμό με μερικούς μήνες αναπλήρωσης την κάθε χρονιά!
Κι όσο για την διεξαγωγή γραπτού ΑΣΕΠ και πλαφόν στην προυπηρεσία, εκεί να δεις "γλέντια"!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 11:30:33 μμ »
@ petko
Και με πως θα ζήσουν...εάν δεν έχουν άλλο τρόπο βιοπορισμού;
Με φρέσκο αέρα;

ΥΓ Αυτή την υφέρπουσα απαξίωση της ηλικίας να την προσέξετε....κάποτε θα φθάσετε και εσείς 50!
Το μέλλον αόρατο και η τύχη κοινή.
Και ουδείς αναντικατάστατος, επίσης!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:42:24 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 11:37:36 μμ »
gia 96
Μάλλον παίζεις με τις λέξεις...ή εχεις άγνοια της πραγματικότητας!
Περιορισμό στην προϋπηρεσία ξέχασε τον....(μάλλον εχεις λίγη!!!)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2017, 11:39:51 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 11:39:23 μμ »
gia 96 @
εσυ πιστεύεις ειλικρινά ότι αν ποτέ γίνει αξιολόγηση θα γίνει με αντικειμενικά κριτήρια; τι γίνεται σωστά σ'αυτή τη χώρα που θα γίνει η αξιολόγηση; αν ήταν αντικειμενική αύριο το πρωι θα έπρεπε να ξεκινήσει, αλλά εάν γίνει πολλοί ικανοί θα δουν την έξοδο και θα παραμείνουν ες αει οι κηφήνες που έχουν μπάρμπα στην Κορώνη...

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 11:41:28 μμ »
gia 96 @
εσυ πιστεύεις ειλικρινά ότι αν ποτέ γίνει αξιολόγηση θα γίνει με αντικειμενικά κριτήρια; τι γίνεται σωστά σ'αυτή τη χώρα που θα γίνει η αξιολόγηση; αν ήταν αντικειμενική αύριο το πρωι θα έπρεπε να ξεκινήσει, αλλά εάν γίνει πολλοί ικανοί θα δουν την έξοδοκαι θα παραμείνουν οι κηφήνες που έχουν μπάρμπα στην Κορώνη...
Το έχει δηλώσει περιμενει την έξοδο......πολλών....ελάχιστοι είναι ικανοί ισχυρίζεται!
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 11:43:58 μμ »
Το έχει δηλώσει περιμενει την έξοδο......πολλών....ελάχιστοι είναι ικανοί ισχυρίζεται!
και ποιος θα το κρινει αυτο συναδελφε; αυτοί στο υπουργείο; αυτοι δεν ξερουν τι τους γινεται..

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 11:46:06 μμ »
και ποιος θα το κρινει αυτο συναδελφε; αυτοί στο υπουργείο; αυτοι δεν ξερουν τι τους γινεται..

Αν ήξεραν θα είχαν αποφασίσει για πολλά και διάφορα...αλλά καλλιεργούν αυταπάτες.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 07:31:29 πμ »
gia 96
Μάλλον παίζεις με τις λέξεις...ή εχεις άγνοια της πραγματικότητας!
Περιορισμό στην προϋπηρεσία ξέχασε τον....(μάλλον εχεις λίγη!!!)
Έχω πάνω από 60 μήνες και δεν θα χρειαστεί περισσότερους με το πλαφόν που θα τεθεί να "παίζει" κάπου εκεί!

Και ναι, πλαφόν στην προυπηρεσία! Όσο κι αν δεν αρέσει σε κάποιους! Πώς αλλιώς οι νεώτεροι συνάδελφοι που δεν την έχουν, θα "μπουν στο παιχνίδι" των προσλήψεων; Κι ο Υπουργός πολλάκις έχει δηλώσει πως θέλει να μπουν και οι νέοι εκπαιδευτικοί στα σχολεία (μπορείτε να βρείτε πολές δηλώσεις του κατά καιρούς)!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 07:35:28 πμ »
gia 96 @
εσυ πιστεύεις ειλικρινά ότι αν ποτέ γίνει αξιολόγηση θα γίνει με αντικειμενικά κριτήρια; τι γίνεται σωστά σ'αυτή τη χώρα που θα γίνει η αξιολόγηση; αν ήταν αντικειμενική αύριο το πρωι θα έπρεπε να ξεκινήσει, αλλά εάν γίνει πολλοί ικανοί θα δουν την έξοδο και θα παραμείνουν ες αει οι κηφήνες που έχουν μπάρμπα στην Κορώνη...
Ναι , περιμένω πώς και πώς να γίνει και σίγουρα θα πρέπει να εφαρμοστεί με αντικειμενικά κριτήρια (που οι περισσότεροι λένε πως έχουν)!
Είναι πλέον επιβεβλημένο να γίνει στην εκπαίδευση! Να  κοπεί και η έπαρση κάποιων, που θεωρούν πως είναι άψογοι και πως όλα βαίνουν καλώς και πως δεν χρειάζονται αλλαγές, ούτε ανανέωση στα σχολεία!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 01:06:07 μμ »
Καλές οι θεωρητικές συζητήσεις αλλά επειδή συνήθως δεν καταλήγουμε πουθενά ας δούμε λίγο τα νούμερα για να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.
Προσλήψεις φιλολόγων α΄ φάσης: 276 άτομα.
Από αυτά: Νο 1-92 ειδικές κατηγορίες. Τα λιγότερα μόρια με τα οποία προσελήφθη κάποιος ως ειδική κατηγορία: 0,434!!!!!!
Νο 93-235: προσλήψεις με κριτήριο τη σειρά στον πίνακα. Ανάμεσα σε αυτούς πολλοί με μόρια ιδιωτικών σχολείων και τρίτεκνοι.
Νο 236-276: τρίτεκνοι. Μόρια τελευταίου τρίτεκνου: 45,626. Μόρια τελευταίου μη τρίτεκνου: 97,108.

Σύνολο προσλήψεων ειδικών κατηγοριών, πολύτεκνων, τρίτεκνων: 132
Σύνολο όλων των υπολοίπων: 144 (μέσα σ' αυτούς και όσοι τρίτεκνοι προσελήφθησαν με βάση τη σειρά τους στον πίνακα, περίπου 13 άτομα)
Οι προσλήψεις ειδικών κατηγοριών, πολύτεκνων, τρίτεκνων είναι σχεδόν το 50% των προσλήψεων.
Αν από τις 144 προσλήψεις που απομένουν αφαιρέσουμε όσους έχουν μόρια από ιδιωτικά σχολεία τι απομένει για κάποιον ο οποίος δεν ανήκει σε μια από αυτές τις κατηγορίες;
Έχουν νόημα οι διαμαρτυρίες μας ή είμαστε παράλογοι;
Με δεδομένο ότι ειδικές κατηγορίες, πολύτεκνοι, τρίτεκνοι, απολυμένοι από ιδιωτικά αυξάνονται κάθε χρόνο ποιο είναι το μέλλον κάποιου που δεν έχει καμία από αυτές τις ιδιότητες αλλά έχει π.χ. 80 μόρια στον πίνακα αναπληρωτών;
(Αν έκανα και κανένα ψιλολαθάκι μην πέσετε να με φάτε...φιλόλογος είμαι!)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2017, 01:29:53 μμ από may16 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 01:32:24 μμ »
Καλές οι θεωρητικές συζητήσεις αλλά επειδή συνήθως δεν καταλήγουμε πουθενά ας δούμε λίγο τα νούμερα για να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.
Προσλήψεις φιλολόγων α΄ φάσης: 276 άτομα.
Από αυτά: Νο 1-92 ειδικές κατηγορίες. Τα λιγότερα μόρια με τα οποία προσελήφθη κάποιος ως ειδική κατηγορία: 0,434!!!!!!
Νο 93-235: προσλήψεις με κριτήριο τη σειρά στον πίνακα. Ανάμεσα σε αυτούς πολλοί με μόρια ιδιωτικών σχολείων και τρίτεκνοι.
Νο 236-276: τρίτεκνοι. Μόρια τελευταίου τρίτεκνου: 45,626. Μόρια τελευταίου μη τρίτεκνου: 97,108.

Σύνολο προσλήψεων ειδικών κατηγοριών, πολύτεκνων, τρίτεκνων: 132
Σύνολο όλων των υπολοίπων: 144 (μέσα σ' αυτούς και όσοι τρίτεκνοι προσελήφθησαν με βάση τη σειρά τους στον πίνακα, περίπου 13 άτομα)
Οι προσλήψεις ειδικών κατηγοριών, πολύτεκνων, τρίτεκνων είναι σχεδόν το 50% των προσλήψεων.
Αν από τις 144 προσλήψεις που απομένουν αφαιρέσουμε όσους έχουν μόρια από ιδιωτικά σχολεία τι απομένει για κάποιον ο οποίος δεν ανήκει σε μια από αυτές τις κατηγορίες;
Έχουν νόημα οι διαμαρτυρίες μας ή είμαστε παράλογοι;
Με δεδομένο ότι ειδικές κατηγορίες, πολύτεκνοι, τρίτεκνοι, απολυμένοι από ιδιωτικά αυξάνονται κάθε χρόνο ποιο είναι το μέλλον κάποιου που δεν έχει καμία από αυτές τις ιδιότητες αλλά έχει π.χ. 80 μόρια στον πίνακα αναπληρωτών;
(Αν έκανα και κανένα ψιλολαθάκι μην πέσετε να με φάτε...φιλόλογος είμαι!)

την γνωμη μου την ανεφερα σε προηγουμενο ποστ.

Προσωπικα αδικια θεωρω τους ιδιωτικους και οχι τους τριτεκνους κ.ο.κ

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 01:50:40 μμ »
Κρίνοντας από την α΄ φάση μιλάμε για το 50% των προσλήψεων! Δε νομίζω ότι υπάρχει τόσο μεγάλο ποσοστό στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα. Και φυσικά οι τάσεις αυτού του ποσοστού είναι αυξητικές. Του χρόνου τα πράγματα θα είναι χειρότερα δεδομένης της αδιοριστίας και της αύξησης αυτών των κατηγοριών. Είναι μια αδιέξοδη κατάσταση για τους πολλούς...Πραγματικά τέτοιο δημόσιο σχολείο θέλουμε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 589
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 576
Σύνολο: 583

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.