*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 62601 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #294 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 02:39:00 μμ »
Κι εγώ συμφωνώ ότι αξίζει να το προχωρήσουμε. Τι έχουμε να χάσουμε; Κι εγώ ζω εκτός Αθηνών αλλά θα βρεθεί τρόπος να επικοινωνούμε. Ενημερώστε για οτιδήποτε νεότερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:56:21 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #295 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 02:45:16 μμ »
Λοιπόν παιδιά η ενημέρωση που είχα από τον δικηγόρο είναι η εξής:
Ίσως μπορούμε να πιαστούμε από το άρθρο 4 του συντάγματος. Η συγκεκριμένη υπόθεση θέλει πολύ καλό δικηγόρο και δεν είναι μία υπόθεση που απλά διαπιστώνουμε κάτι και το αναφέρουμε. Χρειάζεται να προσβάλλουμε κάποια συγκεκριμένη πράξη (πχ κάποιο διορισμό ή ανάθεση), να δούμε αν υπάρχουν στη διάθεση μας οι απαιτούμενες προθεσμίες, και το βασικότερο, εφόσον φτάσουμε στο δικαστήριο, να το καταλάβει και αυτό ότι πρόκειται περί αδικίας. Γενικά απαιτεί γάτο δικηγόρο. Δύσκολη υπόθεση όμως δεν είναι τελείως άχαστη.
Τέλος μου είπε ότι συνεχίζει να το κοιτάζει και για οτιδήποτε νεότερο θα με ενημερώσει.

Λοιπόν ακούω τις απόψεις σας σχετικά με το πως θα μπορούσαμε να συντονιστούμε επί του θέματος. Θεωρώ ότι αν πιστεύεται ότι αξίζει να το κυνηγίσουμε και υπάρχει διάθεση να γίνει κάτι, καλό θα ήταν να γίνει μια συνάντηση μεταξύ μας σε πρώτη φάση με κάποιο τρόπο γιατί μέσω του forum θα χαθούμε.
Όλες οι τοποθετήσεις δεκτές για συζήτηση..
Και πού είναι το πρόβλημα; Δεν προσλαμβάνονται κάθε χρόνο οι πολύτεκνοι, ακόμα και από τον πίνακα μηδενικής σε κάποιες ειδικότητες, επειδή προτάσσονται; Δεν καλούνται οι τρίτεκνοι ως αναπληρωτές, μόνο και μόνο επειδή είναι τρίτεκνοι και τίποτε άλλο; Δεν κόβουν θέσεις από όλους εμάς τους υπόλοιπους σε κάθε φάση; Δεν είναι αυτά συγκεκριμένες πράξεις; Τι δουλειά έχει να εμπλέκεται η κοινωνική πολιτική με την εύρεση εργασίας και την κατάληψη θέσεων στο δημόσιο; Πώς αποδεικνύεται η αξιοσύνη και η ικανότητα των τριτέκνων και των πολυτέκνων, έναντι ημών, όταν στην συντριπτική τους πλειοψηφία, τρίτεκνοι και πολύτεκνοι, δεν έχουν καμία επιτυχία σε ΑΣΕΠ, ούτε μεταπτυχιακούς τίτλους ή δεύτερα πτυχία;
Καλό θα ήταν να συναντηθούμε, αλλά να λάβετε υπόψη σας το γεγονός ότι κάποιοι συνάδελφοι θα φύγουν ίσως μακριά για αναπληρωτές τώρα ή στις αμέσως επόμενες φάσεις, οπότε είναι σκόπιμο να μην περιοριστεί η όλη μας προσπάθεια στην δια ζώσης συζήτηση. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι: τα e-mail και τα κινητά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2017, 04:27:57 μμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος rnr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #296 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 02:45:59 μμ »
Λοιπόν παιδιά η ενημέρωση που είχα από τον δικηγόρο είναι η εξής:
Ίσως μπορούμε να πιαστούμε από το άρθρο 4 του συντάγματος. Η συγκεκριμένη υπόθεση θέλει πολύ καλό δικηγόρο και δεν είναι μία υπόθεση που απλά διαπιστώνουμε κάτι και το αναφέρουμε. Χρειάζεται να προσβάλλουμε κάποια συγκεκριμένη πράξη (πχ κάποιο διορισμό ή ανάθεση), να δούμε αν υπάρχουν στη διάθεση μας οι απαιτούμενες προθεσμίες, και το βασικότερο, εφόσον φτάσουμε στο δικαστήριο, να το καταλάβει και αυτό ότι πρόκειται περί αδικίας. Γενικά απαιτεί γάτο δικηγόρο. Δύσκολη υπόθεση όμως δεν είναι τελείως άχαστη.
Τέλος μου είπε ότι συνεχίζει να το κοιτάζει και για οτιδήποτε νεότερο θα με ενημερώσει.

Λοιπόν ακούω τις απόψεις σας σχετικά με το πως θα μπορούσαμε να συντονιστούμε επί του θέματος. Θεωρώ ότι αν πιστεύεται ότι αξίζει να το κυνηγίσουμε και υπάρχει διάθεση να γίνει κάτι, καλό θα ήταν να γίνει μια συνάντηση μεταξύ μας σε πρώτη φάση με κάποιο τρόπο γιατί μέσω του forum θα χαθούμε.
Όλες οι τοποθετήσεις δεκτές για συζήτηση..



’ξιος φιλόλογος που χάνει την θέση του από ανάξιους τρίτεκνους και πολύτεκνους!!! Προς γνώση και διόρθωση: κυνηγήσουμε, πιστεύετε..

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #297 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 03:18:27 μμ »

’ξιος φιλόλογος που χάνει την θέση του από ανάξιους τρίτεκνους και πολύτεκνους!!! Προς γνώση και διόρθωση: κυνηγήσουμε, πιστεύετε..
Ο αυτοπροσδιορισμος σου μπορει να φανει χρησιμος σε μια μελλοντικη δικη.
Υ. Γ. Μη κρινεις αβιαστα την ορθογραφια των αλλων γιατι μπορει να γραφουν απο smartphones η tablets.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2017, 03:20:49 μμ από Bigbrother »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:56:21 »

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #298 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 03:50:38 μμ »
Εξάλλου δεν είναι όλοι φιλόλογοι εδώ μέσα, στους μαθηματικούς γράφουμε.
Συνάδελφοι κάποιοι ίσως έχουν στόχο να μας αποπροσανατολίσουν. Εμείς θα εστιάσουμε στο στόχο και όποιος θέλει ακολουθεί.
Γενικώς μη δίνετε σημασία στις αντίθετες φωνές.

Αποσυνδεδεμένος wotanmetal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: ’ντρας
  • HMH
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #299 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 04:26:43 μμ »
Καταρχάς θεωρώ πως η βάση της όποιας προσπάθειας θα ήταν αρκετά βολικό να είναι η πόλη στην οποία υπάρχουν οι περισσότεροι συνάδελφοι που ενδιαφέρονται για το θέμα. Γενικά χρειάζεται κάποιος συντονιστής.

Αποσυνδεδεμένος rnr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #300 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 05:01:30 μμ »
Ο αυτοπροσδιορισμός έγινε σκοπίμως καθώς τυχαία διάβασα τα μηνύματα σας και η αλήθεια είναι ότι εξεπλάγη με τα γραφόμενα. Όπως κατάλαβες μέλος έγινα για να απαντήσω. Προσωπικά το θέμα σας δε με αφορά αφού έχω διοριστεί εδώ και χρόνια ως επιτυχούσα Ασεπ και έχουσα μεταπτυχιακό και διδακτορικό, πολύ πριν γίνω ria3, όταν ήμουν ria0. ’πλα είναι στενάχωρο να μιλάμε έτσι για ανθρώπους που έχουν παιδιά, ανθρώπους συναδέλφους που φοίτησαν σε ίδιες σχολές με έμας.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #301 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 05:11:04 μμ »

’πλα είναι στενάχωρο να μιλάμε έτσι για ανθρώπους που έχουν παιδιά, ανθρώπους συναδέλφους που φοίτησαν σε ίδιες σχολές με έμας.

στεναχωρο η οχι, το μελλον δειχνει οτι θα αλλαξουν πολλα πραγματα.
Στο βαθμο που συνεχισει να εμπλεκεται ο ΑΣΕΠ στην διαδικασια προσληψεων και των αναπληρωτων,
αν οχι την επομενη χρονια, την αμεσως επομενη εφοσον αναλαβει ολο το πακετο ο ΑΣΕΠ θα αλλαξουν και ο τροπος που συντασσονται οι πινακες.
Μια απο τις αλλαγες θα ειναι και ποιοι προτασσονται εναντι ποιων, αν δειτε στους πινακες που συντασει ο ΑΣΕΠ οι πολυτεκνοι δεν πανε στην κορυφη και εληξε, αλλα μονο παιρνουν καποια ποσόστωση και τελος.

Βεβαιως αν καποιοι αναπληρωτες πιεσουν σε αλλα επιπεδα, πολυ πιθανον αυτο να προσμετρηθει.

Αποσυνδεδεμένος BAKOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #302 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 05:11:50 μμ »
ria3 δεν εχεις καταλαβει οτι τα αδικημενα τα παιδια ειναι λαγοι δικηγορικου γραφειου που ψαχνουν για κοροιδα:Δεν πρεπει να τους απαντας, μονο να τα διαβαζεις και να προβληματιζεσαι

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #303 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 05:12:30 μμ »
Ο αυτοπροσδιορισμός έγινε σκοπίμως καθώς τυχαία διάβασα τα μηνύματα σας και η αλήθεια είναι ότι εξεπλάγη με τα γραφόμενα. Όπως κατάλαβες μέλος έγινα για να απαντήσω. Προσωπικά το θέμα σας δε με αφορά αφού έχω διοριστεί εδώ και χρόνια ως επιτυχούσα Ασεπ και έχουσα μεταπτυχιακό και διδακτορικό, πολύ πριν γίνω ria3, όταν ήμουν ria0. ’πλα είναι στενάχωρο να μιλάμε έτσι για ανθρώπους που έχουν παιδιά, ανθρώπους συναδέλφους που φοίτησαν σε ίδιες σχολές με έμας.
Nαι, μόνο που πάνε να βολευτούν και να διοριστούν (αν γίνουν κάποια στιγμή διορισμοί) δια της πλαγίας οδού!
Γιατί εγώ, που δεν σκέφτομαι και δεν κινούμαι έτσι, πρέπει να τους θεωρώ αυτούς συναδέλφους μου; Δεν το καταλαβαίνω!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #304 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 05:20:18 μμ »
ria3 δεν εχεις καταλαβει οτι τα αδικημενα τα παιδια ειναι λαγοι δικηγορικου γραφειου που ψαχνουν για κοροιδα:Δεν πρεπει να τους απαντας, μονο να τα διαβαζεις και να προβληματιζεσαι
Η Nasa αναζητα φοβερα μυαλα σαν το δικο σου. Ουτε μια στο εκατομμυριο δε μπορει να ειμαστε θιγμενοι απο τον τροπο των προσληψεων.

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #305 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 05:30:19 μμ »
Ο αυτοπροσδιορισμός έγινε σκοπίμως καθώς τυχαία διάβασα τα μηνύματα σας και η αλήθεια είναι ότι εξεπλάγη με τα γραφόμενα. Όπως κατάλαβες μέλος έγινα για να απαντήσω. Προσωπικά το θέμα σας δε με αφορά αφού έχω διοριστεί εδώ και χρόνια ως επιτυχούσα Ασεπ και έχουσα μεταπτυχιακό και διδακτορικό, πολύ πριν γίνω ria3, όταν ήμουν ria0. ’πλα είναι στενάχωρο να μιλάμε έτσι για ανθρώπους που έχουν παιδιά, ανθρώπους συναδέλφους που φοίτησαν σε ίδιες σχολές με έμας.
Οι συναδελφοι αυτοι πρεπει να καταλαβουν οτι ο κοσμος δεν περιστρεφεται γυρω τους. Επι Καραμανλη καταφεραν και πετυχαν διορισμους μονο λογω πολυτεκνικης ιδιοτητας, εχοντας τις πλατες της εκκλησιας. Και μαλιστα με οργανικη απεναντι απο το σπιτι τους Η κριση τους ζορισε λιγο δε λεω, εχασαν το παραπανω προνομιο. Η απολυτη προταξη που εχουν ομως ομως και Οι υπολοιπες ειδικες κατηγοριες δημιουργει σοβαροτατες αδικιες. Δεν αμφισβητω την επιστημονικη τους καταρτιση, αλλα το δικαιωμα της απολυτη προταξης. Οι θεσεις ειναι μετρημενες. Για καθεναν απο ειδικες κατηγοριες που μπαινει καποιος θα χασει τη δουλεια του, και ας εχει χρονια προυπηρεσιας. Αυτοι δεν ειναι συναδελφοι αραγε κι ας μην εχουν παιδια ή εως 3; Τι θα πρεπει να κανουν σε ηλικια 45+;

Αποσυνδεδεμένος rnr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #306 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 06:04:39 μμ »
Προς gia
Δεν ξέρω αν πηγαίνουν δια της πλαγια οδού όπως αναφέρεις! Κάνουν χρήση ενός προνομίου που τους προσέφερε η πολιτεία. Εσύ δε θα το χρησιμοποιούσες; Δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει άνθρωπος που κάνει παιδια για να προηγηθεί στους πίνακες. Για παιδιά μιλάμε για ανθρώπους που πιστέψτε με δεν φτάνει ένας 9μηνος διορισμός αναπληρωτή για να τα μεγαλώσει. Δεν με αφορά το θέμα και πρέπει να σταματήσω να μιλάω, γιατί σίγουρα θα παρεξηγηθώ. Καλό ειναι να διεκδικούμε τα δικαιώματα μας όλοι αλλα όχι να τρωγόμαστε μεταξύ μας. Ευχαριστώ πολυ

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #307 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 07:04:12 μμ »
Προς gia
Δεν ξέρω αν πηγαίνουν δια της πλαγια οδού όπως αναφέρεις! Κάνουν χρήση ενός προνομίου που τους προσέφερε η πολιτεία. Εσύ δε θα το χρησιμοποιούσες; Δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει άνθρωπος που κάνει παιδια για να προηγηθεί στους πίνακες. Για παιδιά μιλάμε για ανθρώπους που πιστέψτε με δεν φτάνει ένας 9μηνος διορισμός αναπληρωτή για να τα μεγαλώσει. Δεν με αφορά το θέμα και πρέπει να σταματήσω να μιλάω, γιατί σίγουρα θα παρεξηγηθώ. Καλό ειναι να διεκδικούμε τα δικαιώματα μας όλοι αλλα όχι να τρωγόμαστε μεταξύ μας. Ευχαριστώ πολυ
Επειδη μιλησες για προνομια..το αρθρο 21 του συνταγματος εκτος απο τους πολυτεκνους κανει αναφορα και στα παρακατω<'Αρθρο 21: (Προστασία οικογένειας, γάμου, μητρότητας και παιδικής ηλικίας, δικαιώματα ατόμων με αναπηρίες)

1. H οικογένεια, ως θεμέλιο της συντήρησης και προαγωγής του Έθνους, καθώς και ο γάμος, η μητρότητα και η παιδική ηλικία τελούν υπό την προστασία του Kράτους.
2. Πολύτεκνες οικογένειες, ανάπηροι πολέμου και ειρηνικής περιόδου, θύματα πολέμου, χήρες και ορφανά εκείνων που έπεσαν στον πόλεμο, καθώς και όσοι πάσχουν από ανίατη σωματική ή πνευματική νόσο έχουν δικαίωμα ειδικής φροντίδας από το Kράτος.
3. Tο Kράτος μεριμνά για την υγεία των πολιτών και παίρνει ειδικά μέτρα για την προστασία της νεότητας, του γήρατος, της αναπηρίας και για την περίθαλψη των απόρων.
4. H απόκτηση κατοικίας από αυτούς που την στερούνται ή που στεγάζονται ανεπαρκώς αποτελεί αντικείμενο ειδικής φροντίδας του Kράτους.
**5. O σχεδιασμός και η εφαρμογή δημογραφικής πολιτικής, καθώς και η λήψη όλων των αναγκαίων μέτρων αποτελεί υποχρέωση του Κράτους.
**6. Τα άτομα με αναπηρίες έχουν δικαίωμα να απολαμβάνουν μέτρων που εξασφαλίζουν την αυτονομία, την επαγγελματική ένταξη και τη συμμετοχή τους στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή της Χώρας.Πες μου εσυ τωρα που αλλου βλεπεις την φροντιδα του κρατους...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.