*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 63334 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #350 στις: Σεπτέμβριος 28, 2017, 03:55:17 μμ »
δεν καταλαβαινω που βοηθα η ολη αντιπαραθεση και ποιος κραταει τα σκηπτρα της καταπτυστιας....
Αν δεν εχει να ειπωθει κατι επι της ουσιας να το ξερουμε για να μην παρακολουθω το νημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:51:30 »

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #351 στις: Σεπτέμβριος 28, 2017, 04:02:46 μμ »
fertility έχεις απόλυτω δίκιο. Ας επικεντρωθούμε λοιπόν, όποιος μίλησε με δικηγόρο κι έχει νέα ας ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #352 στις: Σεπτέμβριος 28, 2017, 04:08:19 μμ »
''Απόλυτο' ήθελα να πω.. για να προλάβω κάποιους

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #353 στις: Σεπτέμβριος 28, 2017, 04:15:41 μμ »
Το γεγονός ότι συνεχίζεις να χρησιμοποιείς μία λέξη που είπα ότι απέσυρα, ενώ επί της ουσίας ΄ούτε λέξη, απλώς με επιβεβαίωνει για ότι είπα για εσένα. Επίσης κατάπτυστος είναι όποιος έχει εμπάθειες όπως εσύ-αν δούμε πως απαντάς κάθε φορά στη gia- και όποιος μόνο να ειρωνεύεται μπορεί και τίποπτα άλλο.Δηλαδή ΕΣΥ!!!! Αν δεν έχεις κάτι επι της ουσίας -το τονίζω- να πεις, που δεν έχεις, τι να πω.... ζήτα κι εσύ τα στοιχεία μου!!!!!
Τα στοιχεια σου μου ειναι αδιαφορα....μπορεις να εχεις οποια γνωμη θελεις για οποιο μελος θελεις.....αν αυτο απαλυνει καπως τον πονο σου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:51:30 »

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #354 στις: Σεπτέμβριος 28, 2017, 04:35:30 μμ »
Πόνο έχεις εσύ και εμπάθειες φοβερές. Τελειώνω μαζί σου εδώ. Ήταν που απαξι΄ούσες κιόλας.... Και μετά μιλάς για πόνο..

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #355 στις: Σεπτέμβριος 28, 2017, 04:54:39 μμ »
Κάποιοι εδώ παίζουν το παιχνίδι τους. Προκειμένου να αποπροσανατολίσουν τη συζήτηση και να δημιουργήσουν αναμπουμπούλα, άλλος ειρωνεύεται συστηματικά, άλλος απομονώνει φράσεις προκειμένου να επιτεθεί και να δημιουργήσει τσακωμό, άλλοι χωρίς άλλα επιχειρήματα χρησιμοποιούν χαρακτηρισμούς (ανώριμος, ανάξιος εκπαιδευτικός και το χειρότερο: Ηρώδης) εναντίον όσων εκφράζουν την αντίθετη από τη δική τους άποψη. Και βεβαίως όταν κάποιος γράφει κάτι τεκμηριωμένα απλά το προσπερνούν και δεν το σχολιάζουν.
Οκ, καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο όλο και περισσότεροι να αμφισβητούν τα "κεκτημένα" και όσα θεωρείς "δικαιώματά" σου αλλά ως εδώ και μην παρέκει.
Και για να μην παρασυρόμαστε σε στείρες αντιπαραθέσεις προέχει το να δούμε τι θα κάνουμε όσοι ενδιαφερόμαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2017, 04:57:12 μμ από may16 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #356 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 12:01:02 πμ »
Κάποιοι εδώ παίζουν το παιχνίδι τους. Προκειμένου να αποπροσανατολίσουν τη συζήτηση και να δημιουργήσουν αναμπουμπούλα, άλλος ειρωνεύεται συστηματικά, άλλος απομονώνει φράσεις προκειμένου να επιτεθεί και να δημιουργήσει τσακωμό, άλλοι χωρίς άλλα επιχειρήματα χρησιμοποιούν χαρακτηρισμούς (ανώριμος, ανάξιος εκπαιδευτικός και το χειρότερο: Ηρώδης) εναντίον όσων εκφράζουν την αντίθετη από τη δική τους άποψη. Και βεβαίως όταν κάποιος γράφει κάτι τεκμηριωμένα απλά το προσπερνούν και δεν το σχολιάζουν.
Οκ, καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο όλο και περισσότεροι να αμφισβητούν τα "κεκτημένα" και όσα θεωρείς "δικαιώματά" σου αλλά ως εδώ και μην παρέκει.
Και για να μην παρασυρόμαστε σε στείρες αντιπαραθέσεις προέχει το να δούμε τι θα κάνουμε όσοι ενδιαφερόμαστε.

Ακριβώς, may16! Πριν λίγες μέρες σχολίασα κι εγώ υπέρ του να κάνουμε κάτι δραστικό για το θέμα που μας καίει, αλλά το σχόλιό μου προσπεράστηκε και συνέχισαν οι διαμάχες. Προσωπικά, όπως έχω ξαναπεί, είμαι μέσα σε οτιδήποτε συμφωνηθεί και ήδη πρότεινα να συνεχίσουμε το θέμα σε άλλο, πιο "κλειστό" νήμα, όπου οι απαντήσεις να είναι πιο ελεγχόμενες ως προς τη σχετικότητα με το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #357 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 08:55:13 πμ »
Καλημέρα!
wam συμφωνώ μαζί σου. Τι εννοείς πιο "κλειστό" νήμα; Θες να το δημιουργήσεις εσύ γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις κατά νου και να συζητάμε εκεί όσοι ενδιαφερόμαστε; Είμαστε πολλοί και θα βρεθούν κι άλλοι, το θέμα είναι μόνο να κάνει κάποιος την αρχή. Ας μη χάνουμε άλλο χρόνο γιατί με τον εφησυχασμό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.
Επίσης, να έχουμε υπόψη μας ότι ο Π. Καμμένος των ΑΝΕΛ ζητάει εξομοίωση των 3τεκνων με τους πολύτεκνους. Καταλαβαίνετε τι μπορεί να σημαίνει αυτό έτσι;

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #358 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 06:44:43 μμ »
Επίσης, να έχουμε υπόψη μας ότι ο Π. Καμμένος των ΑΝΕΛ ζητάει εξομοίωση των 3τεκνων με τους πολύτεκνους. Καταλαβαίνετε τι μπορεί να σημαίνει αυτό έτσι;

Για του λόγου το αληθές: Εφημερίδα "Κυριακάτικη Δημοκρατία" 17/9/2017
"Οι αλλαγές που προτείνουν οι ΑΝΕΛ για τη συνταγματική αναθεώρηση είναι οι ακόλουθες:
1..........
2..........
3. Για την προστασία της οικογένειας (άρθρο 21). Οι ΑΝΕΛ ζητούν την εξίσωση των τρίτεκνων οικογενειών με αυτές των πολύτεκνων."

Γιατί ως γνωστόν στην Ελλάδα οικογένεια είναι μόνο αυτή που έχει από 3 παιδιά και πάνω....

Αποσυνδεδεμένος PROFITIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #359 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 07:17:35 μμ »
Για του λόγου το αληθές: Εφημερίδα "Κυριακάτικη Δημοκρατία" 17/9/2017
"Οι αλλαγές που προτείνουν οι ΑΝΕΛ για τη συνταγματική αναθεώρηση είναι οι ακόλουθες:
1..........
2..........
3. Για την προστασία της οικογένειας (άρθρο 21). Οι ΑΝΕΛ ζητούν την εξίσωση των τρίτεκνων οικογενειών με αυτές των πολύτεκνων."

Γιατί ως γνωστόν στην Ελλάδα οικογένεια είναι μόνο αυτή που έχει από 3 παιδιά και πάνω....

Προσωπικα ειμαι υπερ της εξισωσης των διτεκνων ζευγαριων με τους πολυτεκνους...Πολλα ζευγαρια που γνωριζω ειναι ατεκνα η εχουν το πολυ ενα παιδι διοτι απλα δεν βγαινουν οικονομικα για δευτερο παιδι...

Ποσα ειναι τα ατεκνα ζευγαρια στην Ελλαδα...γνωριζει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #360 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 08:05:47 μμ »
Καλημέρα!
wam συμφωνώ μαζί σου. Τι εννοείς πιο "κλειστό" νήμα; Θες να το δημιουργήσεις εσύ γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις κατά νου και να συζητάμε εκεί όσοι ενδιαφερόμαστε; Είμαστε πολλοί και θα βρεθούν κι άλλοι, το θέμα είναι μόνο να κάνει κάποιος την αρχή. Ας μη χάνουμε άλλο χρόνο γιατί με τον εφησυχασμό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.
Επίσης, να έχουμε υπόψη μας ότι ο Π. Καμμένος των ΑΝΕΛ ζητάει εξομοίωση των 3τεκνων με τους πολύτεκνους. Καταλαβαίνετε τι μπορεί να σημαίνει αυτό έτσι;

may16, εννοώ να ανοιχτεί νέο νήμα, όπου το θέμα να είναι πιο συγκεκριμένο και αν μπορούν οι διαχειριστές ή ο συντάκτης του θέματος (δεν ξέρω πώς λειτουργεί το φόρουμ) να δέχονται αυστηρά μόνο σχόλια πάνω στο θέμα για να μην παρατηρείται αυτό που γίνεται εδώ.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #361 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 09:16:32 πμ »
wam μπορούμε να ανοίξουμε ένα άλλο θέμα αν και δεν βλέπω κινητικότητα ούτε σε αυτό.
Δε νομίζω ότι υπάρχει δυνατότητα για πιο "κλειστό" νήμα. Όλα τα θέματα είναι ελεύθερα να γράφει όποιος θέλει, ό,τι θέλει.
Αν θέλουμε να το συζητήσουμε πιο "ιδιωτικά" αυτό πρέπει να γίνει αλλού κι όχι εδώ.
Πάντως αν δεν κινητοποιηθούμε και δεν γίνει κάτι θα το βρούμε μπροστά μας του χρόνου γιατί οι ειδικές κατηγορίες δεν πρόκειται να μειωθούν το αντίθετο θα συμβεί. Και πάλι τα ίδια θα συζητάμε αλλά θα είμαστε όλοι σε χειρότερη θέση.
wotanmetal θα κάνουμε κάτι με το δικηγόρο ή να ψάξουμε άλλον;
 

Αποσυνδεδεμένος wotanmetal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • HMH
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #362 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 10:20:32 πμ »
Παιδιά εγώ δεν έχω νεότερη ενημέρωση δυστυχώς..

Αποσυνδεδεμένος ekdepeftis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #363 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 02:26:24 μμ »
Δύο σημεία αγαπητοί συνάδελφοι να καταθέσω χωρίς διάθεση για αντιπαράθεση.

Πρώτο σημείο

Έχει προσέξει κανείς μείωση των τμημάτων στα δημοτικά γυμνάσια και λύκεια ;
Στα σχολεία που φοίτησα εγώ π.χ. για γυμνάσιο ήταν 6 με 7 τμήματα των 25+ παιδιών σε κάθε τάξη, στο λύκειο το ίδιο.

Είναι έτσι στα σχολεία μας σήμερα ; Δεν είμαι σίγουρος, νομίζω παντού είναι πλέον μειωμένα και η "μείωση των παιδιών" οφείλεται σε πολλούς λόγους (τεράστια συζήτηση με πολύ πόνο από κάθε πλευρά).

Δεν αποτελεί και αυτό μια απειλή για το επάγγελμα μας ;

Παραθέτω από την Α.Σ.Π.Ε. τα επίσημα στοιχεία Ληξ. πράξεων του ΥΠΕΣ
2017: Θάνατοι:   89.121 / Γεννήσεις : 61.422 (11/9/2017)
2016: Θάνατοι: 118.623 / Γεννήσεις : 93.418
2015: Θάνατοι: 121.785 / Γεννήσεις : 92.984

Δεύτερο σημείο

Ας έχουμε κατά νου ότι το ΣΥΝΤΑΓΜΑ είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ για το ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ των πολυτέκνων.
Ας το προσέξουμε αυτό, λέει ΕΙΔΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ και όχι απλά "βοήθεια" με κάτι που σκέφτηκα εγώ και με βολεύει.


 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161199
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 709
Σύνολο: 732

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.