*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 63308 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #378 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 11:57:11 πμ »
PATRIK αν είμαι σκληρή με έκαναν όλες αυτές οι αδικίες που βλέπω να γίνονται στο χώρο της εκπαίδευσης.
Εμείς να παλεύουμε με τα μόριά μας και οι άλλοι με τα κοινωνικά κριτήρια και ό,τι και να κάνουμε πάντα να είναι πιο μπροστά από εμάς.
Άλλα επιχειρήματα εκτός από χαρακτηρισμούς δεν έχετε;
Δε φτάνει που χάνουμε τις θέσεις μας μας εμπαίζετε κιόλας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:00:16 »

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #379 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 12:06:35 μμ »
Πάντως εγώ συμφωνώ με την ελεύθερη πρόσβαση ρομά στο πανεπιστήμιο.
Πτυχίο, 0,5 μόριο ενισχυτικής και τσουπ κορυφή στους πίνακες αναπληρωτών!

Αποσυνδεδεμένος PATRIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #380 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 12:29:00 μμ »
may16 Μπορώ να σου κάνω μια προσωπική ερώτηση;

Αποσυνδεδεμένος ekdepeftis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #381 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 01:24:46 μμ »
συνάδελφοι, χωρίς διάθεση για αντιπαράθεση, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα όσο και να μην βολεύουν.

Το ΣΥΝΤΑΓΜΑ είναι ξεκάθαρο: σε ΚΑΘΕ (μα κάθε) περίπτωση και σε ΚΑΘΕ (μα κάθε) προκήρυξη, διαγωνισμό κτλ πρέπει να υπάρχει ΕΙΔΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ για ΟΛΟΥΣ (έναν-προς-έναν) τους πολύτεκνους, τέτοια μάλιστα που να διαχωρίζει με σαφήνεια ότι ευεργετούνται πρωτίστως όλοι αυτοί και όχι με ποσοστά και εκπτώσεις όπως υποβαθμιστικά, αντισυνταγματικά και με βλαπτική μεταβολή προτείνεται

Να εξαιρέσω ότι οι άνθρωποι αυτοί ήξεραν από πάρα πολλές δεκαετίες πριν ότι το Σύνταγμα τους δίνει τέτοια δικαιώματα και πήραν αποφάσεις, όχι για διδακτορικά και μεταπτυχιακά όπως εμείς, αλλά να αυγατίσουν παιδιά. Δεν μπορείς εσύ και εγώ επειδή δεν μας βολεύει να το αλλάξουμε αυτό. Θα καταπέσει δικαστικά (γιατί υπάρχει Σύνταγμα) και μάλιστα θα διεκδικήσουν και αυτό που γινόταν επι 10ετίες πριν: άμεση πρόσληψη στον τόπο τους επειδή έχουν 4 παιδιά (ρωτήστε τους 50αρηδες δασκάλους και καθηγητές, θα σας το πουν)

τέλος για αυτούς που λένε "στο πρόσωπο" ότι έκαναν 4 παιδιά για να διοριστούν: ακόμα και η προκλητικότητα μιας τέτοιας δήλωσης δεν αφαιρεί (α) το δικαίωμα τους να απολαμβάνουν όσα λέει το ΣΥΝΤΑΓΜΑ αλλά και (β) την καθημερινή 24/7/365 βάσανο που υφίστανται για να τα μεγαλώσουν

επομένως είναι λίγο αδιάφορο τι πιστεύει κανείς ότι πρέπει να γίνει, υπάρχει το ΣΥΝΤΑΓΜΑ που δεν αλλάζει εύκολα ... μια λύση: σε εμάς που δεν αρέσει μπορούμε να αναζητήσουμε τις τύχες μας εκεί που δεν ισχύει το Σύνταγμα δηλαδή να μεταναστεύσουμε (το σκέφτομαι) ... εκτός και αν ο σκοπός είναι να γεμίσουν άλλες 40 σελίδες και 5 threads του forum γράφοντας τα ίδια και τα ίδια ... πράγμα που με κάνει να σκέφτομαι ότι υπάρχουν άλλοι σκοποί (πολιτικούς, κομματικούς, διάπλαση κοινής γνώμης κτλ).

καλό κουράγιο συνάδελφοι


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:00:16 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #382 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 01:59:25 μμ »
Το Σύνταγμα και οι Νόμοι είναι το τελευταίο "στάδιο" στο οποίο επαφίονται όσοι βλέπουν τα "κεκτημάνα" τους να κινδυνεύουν.

"Μα το λέει το Σύνταγμα"!!

Κι αυτό ποιοί το φτιάξαν; Θεοί;
Άνθρωποι αναλογα με τις ανάγκες τις εκάστοτε εποχής (και με τις εκείνες συνθήκες).

Ότι ακόμα και το Σύνταγμα τροποποιείται κατά καιρούς (και πρακτικά): Άλλου παπά......
Να αφήσουμε τους Νόμους.

"Όταν τα πάντα καταρρέουν (και πια θα "φάει" ο ένας τον άλλον και σίγουρα οι νεότερες γενιές τους "γονείς" τους) το τελευταίο αποκούμπι είναι η φράση: "Το λέει το Σύνταγμα", "Το λέει ο Νόμος"".

Στη φύση ποιός "έφτιαξε" τους Νόμους ; Άνθρωποι;
Και εννοείται κανείς δε θα αλλάξει γνώμη όσο κινδυνεύει το "ξεροκόμματό" του.
Ώσπου να δει την πραγματικότητα μπροστά του.
Και ακόμα να επιμένει: "Μα το λέει το Σύνταγμα....Πολιτισμό δεν έχουμε; Με Νόμους;"


Δεν είναι ακριβώς έτσι. Και μένει να το "δούμε".
Έεεεεεερχεται._

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #383 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 02:16:22 μμ »
συνάδελφοι, χωρίς διάθεση για αντιπαράθεση, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα όσο και να μην βολεύουν.

Το ΣΥΝΤΑΓΜΑ είναι ξεκάθαρο: σε ΚΑΘΕ (μα κάθε) περίπτωση και σε ΚΑΘΕ (μα κάθε) προκήρυξη, διαγωνισμό κτλ πρέπει να υπάρχει ΕΙΔΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ για ΟΛΟΥΣ (έναν-προς-έναν) τους πολύτεκνους, τέτοια μάλιστα που να διαχωρίζει με σαφήνεια ότι ευεργετούνται πρωτίστως όλοι αυτοί και όχι με ποσοστά και εκπτώσεις όπως υποβαθμιστικά, αντισυνταγματικά και με βλαπτική μεταβολή προτείνεται

Να εξαιρέσω ότι οι άνθρωποι αυτοί ήξεραν από πάρα πολλές δεκαετίες πριν ότι το Σύνταγμα τους δίνει τέτοια δικαιώματα και πήραν αποφάσεις, όχι για διδακτορικά και μεταπτυχιακά όπως εμείς, αλλά να αυγατίσουν παιδιά. Δεν μπορείς εσύ και εγώ επειδή δεν μας βολεύει να το αλλάξουμε αυτό. Θα καταπέσει δικαστικά (γιατί υπάρχει Σύνταγμα) και μάλιστα θα διεκδικήσουν και αυτό που γινόταν επι 10ετίες πριν: άμεση πρόσληψη στον τόπο τους επειδή έχουν 4 παιδιά (ρωτήστε τους 50αρηδες δασκάλους και καθηγητές, θα σας το πουν)

τέλος για αυτούς που λένε "στο πρόσωπο" ότι έκαναν 4 παιδιά για να διοριστούν: ακόμα και η προκλητικότητα μιας τέτοιας δήλωσης δεν αφαιρεί (α) το δικαίωμα τους να απολαμβάνουν όσα λέει το ΣΥΝΤΑΓΜΑ αλλά και (β) την καθημερινή 24/7/365 βάσανο που υφίστανται για να τα μεγαλώσουν

επομένως είναι λίγο αδιάφορο τι πιστεύει κανείς ότι πρέπει να γίνει, υπάρχει το ΣΥΝΤΑΓΜΑ που δεν αλλάζει εύκολα ... μια λύση: σε εμάς που δεν αρέσει μπορούμε να αναζητήσουμε τις τύχες μας εκεί που δεν ισχύει το Σύνταγμα δηλαδή να μεταναστεύσουμε (το σκέφτομαι) ... εκτός και αν ο σκοπός είναι να γεμίσουν άλλες 40 σελίδες και 5 threads του forum γράφοντας τα ίδια και τα ίδια ... πράγμα που με κάνει να σκέφτομαι ότι υπάρχουν άλλοι σκοποί (πολιτικούς, κομματικούς, διάπλαση κοινής γνώμης κτλ).

καλό κουράγιο συνάδελφοι

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν!
Επιβεβαιώνεις το θράσος και την αλαζονεία της "άλλης πλευράς".
Με το καλό να μεταναστεύσεις...

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #384 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 02:34:31 μμ »
Νομιζω οτι αυτος ο κυκλος προβληματιμου εκλεισε. Απο εδω και στο εξης πρεπει, εφοσον υπαρχει τελικα ενδιαφερον, να αρχισουν οι πραξεις. Καποτε αντιμετωπιζαν και τα παιδια των πολυτεκνων ως ειδικη κατηγορια για την εισοδο στο Πανεπιστημιο. Οταν ξεκινησε η δικαστικη διαδικασια καποιοι λεγανε χαμενη υποθεση. Κι ομως για λογους ισοτητας καταργηθηκε το προνομοιο αυτο. Οι αντιπαραθεσεις εδω δεν οφελουν. Οποιος μπορει να εχει επικοινωνια με δικηγορικο γραφειο της Αθηνας ας μας ενημερωσει για το τι μπορει να γινει.

Αποσυνδεδεμένος ekdepeftis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #385 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 02:51:03 μμ »
παρακαλώ μην μου στέλνετε προσωπικά μηνύματα, ας μιλήσουμε εδώ. Σχετικά με το προσωπικό μήνυμα που παρέλαβα σχετικά

(α) με την ισονομία, ισοπολιτεία κτλ που αναφέρει το Σύνταγμα σε σχέση με το αν αυτή τηρείται στους ευεργετημένους πολύτεκνους
(β) με το να διδάσκει πολύτεκνος μόνο και μόνο επειδή είναι πολύτεκνος
(β) με το ότι το "ψάχνουν" οι συνάδελφοι με δικηγόρο

το Σύνταγμα δεν μπορεί να είναι και δεν είναι αντιφατικό ως προς τα εν αυτώ γεγραμμένα.
Μας ορίζει ότι υπάρχουν αυτές οι αρχές (ισονομία ισοπολιτεία ίση μεταχείριση κτλ) και εξαιρεί με ΕΙΔΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ τους ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ.
Θα ήταν διαφορετικό αν έλεγε ΕΙΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ή ΕΙΔΙΚΗ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ επι διαγωνισμών ή ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΤΑΞΗ κτλ. όπως κάποιοι υποβαθμιστικά, αντισυνταγματικά και με βλαπτική μεταβολή προτείνουν.
Τελεία εδώ.

Η ύπαρξη ή η ανυπαρξία πολυτεκνικής ιδιότητας δεν αποτελεί κριτήριο ποιότητας παροχής εκπαιδευτικής υπηρεσίας.
Όλοι συμμετέχουν στην διαδικασία ΑΣΕΠ με τα ίδια τυπικά προσόντα. Προτάσσονται, ως οφείλουν, κάποιες ομάδες.
(μικρή παρένθεση εδώ: προβλέπω να έρχεται αξιολόγηση αναπληρωτών με τέτοιες συζητήσεις που ανοίγονται, μια χαρά ρουθούνι δεν θα ανοίξει, οι μόνιμοι δεν θα θιγούν και ο υπουργός θα διατρανώσει σε κάθε τόνο την αξία της αξιολόγησης ...) 
Τελεία εδώ.

Από την άλλη υπάρχει και το δικαίωμα στην εργασία το οποίο έχει εξασφαλιστεί μέσα από το Σύνταγμα. Άρα δεν αποτελεί για το Κράτος υποχρέωση να βρει εργασία σε κάθε πιθανό αναπληρωτή εκπαιδευτικό και αντί αυτού του δίνει το δικαίωμα εργασίας στον ιδιωτικό τομέα (του οποίου η προϋπηρεσία παραδόξως δεν μοριοδοτείται... να κάτι ωραίο να προτείνουμε στον δικηγόρο που θα αναλάβει)


Καλά κάνουν και την ψάχνουν δικαστικά οι συνάδελφοι, αν και πιθανολογώ ότι θα εκπέσει. 


Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #386 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 03:47:57 μμ »
παρακαλώ μην μου στέλνετε προσωπικά μηνύματα, ας μιλήσουμε εδώ. Σχετικά με το προσωπικό μήνυμα που παρέλαβα σχετικά

(α) με την ισονομία, ισοπολιτεία κτλ που αναφέρει το Σύνταγμα σε σχέση με το αν αυτή τηρείται στους ευεργετημένους πολύτεκνους
(β) με το να διδάσκει πολύτεκνος μόνο και μόνο επειδή είναι πολύτεκνος
(β) με το ότι το "ψάχνουν" οι συνάδελφοι με δικηγόρο

το Σύνταγμα δεν μπορεί να είναι και δεν είναι αντιφατικό ως προς τα εν αυτώ γεγραμμένα.
Μας ορίζει ότι υπάρχουν αυτές οι αρχές (ισονομία ισοπολιτεία ίση μεταχείριση κτλ) και εξαιρεί με ΕΙΔΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ τους ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ.
Θα ήταν διαφορετικό αν έλεγε ΕΙΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ή ΕΙΔΙΚΗ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ επι διαγωνισμών ή ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΤΑΞΗ κτλ. όπως κάποιοι υποβαθμιστικά, αντισυνταγματικά και με βλαπτική μεταβολή προτείνουν.
Τελεία εδώ.

Η ύπαρξη ή η ανυπαρξία πολυτεκνικής ιδιότητας δεν αποτελεί κριτήριο ποιότητας παροχής εκπαιδευτικής υπηρεσίας.
Όλοι συμμετέχουν στην διαδικασία ΑΣΕΠ με τα ίδια τυπικά προσόντα. Προτάσσονται, ως οφείλουν, κάποιες ομάδες.
(μικρή παρένθεση εδώ: προβλέπω να έρχεται αξιολόγηση αναπληρωτών με τέτοιες συζητήσεις που ανοίγονται, μια χαρά ρουθούνι δεν θα ανοίξει, οι μόνιμοι δεν θα θιγούν και ο υπουργός θα διατρανώσει σε κάθε τόνο την αξία της αξιολόγησης ...) 
Τελεία εδώ.

Από την άλλη υπάρχει και το δικαίωμα στην εργασία το οποίο έχει εξασφαλιστεί μέσα από το Σύνταγμα. Άρα δεν αποτελεί για το Κράτος υποχρέωση να βρει εργασία σε κάθε πιθανό αναπληρωτή εκπαιδευτικό και αντί αυτού του δίνει το δικαίωμα εργασίας στον ιδιωτικό τομέα (του οποίου η προϋπηρεσία παραδόξως δεν μοριοδοτείται... να κάτι ωραίο να προτείνουμε στον δικηγόρο που θα αναλάβει)


Καλά κάνουν και την ψάχνουν δικαστικά οι συνάδελφοι, αν και πιθανολογώ ότι θα εκπέσει.

Τι προσπαθείς να μας πεις:
1) Επικαλείσαι το Σύνταγμα ενώ ξέρεις ότι το έχουν καταντήσει ένα κουρελόχαρτο χωρίς ουσιαστική αξία. Το μόνο που δεν μπορεί να αλλάξει είναι η μορφή του πολιτεύματος.
2) Οι πολύτεκνοι προηγούνται έτσι κι αλλιώς αλλά μην τα πολυσκαλίζετε γιατί θα σας έρθει δώρο καμία αξιολόγηση (2η σκέψη: η αξιολόγηση για εσάς, οι πολύτεκνοι είναι στο απυρόβλητο). Δηλαδή μας λες να πάψουμε να ασχολούμαστε.
3)Έχουμε όλοι εξασφαλίσει το δικαίωμα της εργασίας (λογικό αφού δεν είμαστε σκλάβοι) αλλά για εμάς είναι καλός ο ιδιωτικός τομέας ενώ για τους πολύτεκνους ο δημόσιος.
Πάλι προσπαθείς να στρέψεις το ενδιαφέρον μας αλλού! Μας προτείνεις να κάνουμε προσφυγή να αναγνωρίσουμε την προυπηρεσία   από τα φροντιστήρια; Καλή ιδέα! Θα αφήσουμε προς το παρόν την προσφυγή για τους πολύτεκνους!
4) Και για το κερασάκι στην τούρτα μας λες ότι καλά κάνουμε αλλά κατά τη γνώμη σου δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.
Δεν πιστεύω να θες πάλι να μας αποθαρρύνεις;

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #387 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 04:09:35 μμ »
Το "ειδική φροντίδα" έχει πολλές ερμηνείες και προφανώς το Σύνταγμα δεν υπεισέρχεται σε τέτοιου είδους λεπτομέρειες. Κατά τη γνώμη μου και η ειδική μοριοδότηση αποτελεί "ειδική φροντίδα". Αντιθέτως, το να ξεπερνά ο πολύτεκνος όλους τους άλλους, ανεξαρτήτως λοιπών προσόντων και ημερομηνίας λήψης πτυχίου, μπορεί να θεωρηθεί ότι έρχεται σε αντίθεση με την αρχή της ισότητας-ισονομίας σε σχέση με το δικαίωμα όλων των πολιτών στην εργασία και στην ομαλή και ανεμπόδιστη επαγγελματική εξέλιξη. Δεν μιλάμε εδώ για δυνατότητες φιλοξενίας των παιδιών σε δημόσιο παιδικό σταθμό ή παρόμοιες διευκολύνσεις. Αυτές προφανώς και πρέπει να παραχωρούνται στις πολύτεκνες οικογένειες, όπως και τα αντίστοιχα επιδόματα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος ekdepeftis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #388 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 05:04:51 μμ »
Το "ειδική φροντίδα" έχει πολλές ερμηνείες και προφανώς το Σύνταγμα δεν υπεισέρχεται σε τέτοιου είδους λεπτομέρειες. Κατά τη γνώμη μου και η ειδική μοριοδότηση αποτελεί "ειδική φροντίδα". Αντιθέτως, το να ξεπερνά ο πολύτεκνος όλους τους άλλους, ανεξαρτήτως λοιπών προσόντων και ημερομηνίας λήψης πτυχίου, μπορεί να θεωρηθεί ότι έρχεται σε αντίθεση με την αρχή της ισότητας-ισονομίας σε σχέση με το δικαίωμα όλων των πολιτών στην εργασία και στην ομαλή και ανεμπόδιστη επαγγελματική εξέλιξη. Δεν μιλάμε εδώ για δυνατότητες φιλοξενίας των παιδιών σε δημόσιο παιδικό σταθμό ή παρόμοιες διευκολύνσεις. Αυτές προφανώς και πρέπει να παραχωρούνται στις πολύτεκνες οικογένειες, όπως και τα αντίστοιχα επιδόματα.  ;)

συμφωνώ ότι και η ειδική μοριοδότηση αποτελεί και ειδική φροντίδα αλλά δεν ισχύει το αντίθετο, και υπό την προϋπόθεση ότι  η ειδική μοριοδότηση εντάσσεται και σε τέτοιες διατάξεις και ρυθμίσεις που προσδίδουν καταφανή πρόταξη των πολυτέκνων εις οτιδήποτε μπορεί να αναχθεί ότι συντελεί στην απάλειψη του δημογραφικού προβλήματος.
 
Αυτά που προτείνεις είναι επικουρικά βοηθήματα, όχι φροντίδα. Από όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα αυτό που ίσως εσφαλμένα και απλοϊκά κατάλαβα είναι ότι το πρώτο μέλημα του νομοθέτη και του νομολογητή είναι να διαφυλαχθεί ότι: η πολύτεκνη οικογένεια θα μπορέσει να ζήσει και να αναθρέψει τα παιδιά της (και όχι απλά να της αγοράσει μαντζούνια και να τα βάλει σε παιδικό σταθμό). Για να γίνει αυτό αποτελεί εθνικό μέλημα να δοθεί ΦΡΟΝΤΙΔΑ στην πολύτεκνη οικογένεια δηλαδή να δοθούν ΧΡΗΜΑΤΑ. Τελεία εδώ,

Επειδή αυτό δεν μπορεί να γίνει, δίνεται πρόταξη με ποσόστωση σε σταθερή δουλειά (ΑΣΕΠ κτλ), αν και όπως το βλέπω θα έπρεπε να δίνεται χωρίς πρόταξη και αυτό είναι κάτι που οι πολύτεκνοι μπορούν να διεκδικήσουν επίσης νομικά αφού το Σύνταγμα δεν μιλά για ποσοστώσεις.

Το δημογραφικό πρόβλημα σε αποφάσεις του ΣτΕ θεωρείται ως πρώτου μεγέθους εθνικό προβλήμα με σοβαρότατες οικονομικές και κοινωνικές επιπτώσεις και υπάρχει μέριμνα για την ανατροπής των δυσμενών δημογραφικών δεδομένων ως βάσης για την οικονομική ανάπτυξη της Χώρας. (ΣτΕ 1095/2001) ενώ ξεκαθαρίζεται ότι " ... Η συγκεκριμένη απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας, η οποία έκρινε αντισυνταγματική την εισαγωγή εισοδηματικών κριτηρίων για τη χορήγηση του παρεχόμενου στις πολύτεκνες οικογένειες επιδόματος, συνιστά αξιοσημείωτη εξέλιξη στη νομολογιακή αντιμετώπιση της συνταγματικής προστασίας των πολύτεκνων οικογενειών. Η παλαιότερη νομολογία δεχόταν ότι το άρθρο 21 παρ. 2 Συντάγματος έχει κατευθυντήριο χαρακτήρα και αφήνει στο νομοθέτη την ευχέρεια να προσδιορίσει κατά την εκτίμησή του το είδος και την έκταση της ειδικής φροντίδας για τους πολύτεκνους, έστω και αν θίγει κεκτημένα δικαιώματα τους. Δεν αναγνωριζόταν η κανονιστική ποιότητα που προσιδιάζει σε κοινωνικά δικαιώματα, όπως η κατοχύρωση ενός κοινωνικού κεκτημένου.Το σκεπτικό της αποφάσεως ήταν ότι η προστασία των πολυτέκνων οικογενειών αποσκοπεί στην αντιμετώπιση του δημογραφικού προβλήματος, επομένως είναι αντισυνταγματικός ο περιορισμός της σχετικής ειδικής κρατικής φροντίδας αν δεν συντρέχουν αποχρώντες λόγοι.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #389 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 05:49:33 μμ »
Η διαπίστωση  ότι είμαστε κακός λαός, πολύ κακός, γίνεται κάθε μέρα πιο ισχυρή.  Είμαστε κακοί άνθρωποι στην κυριολεξία, η επιβεβαίωση στο φορουμ.  Κακός λαός είμαστε πάντα, ακόμη και  τότε που το χρήμα έρρεε άφθονο και οι διορισμοί γίνονταν κατά χιλιάδες,  η διαπίστωση ίδια ήταν, απλά ήταν συγκαλυμένη και χρειαζόταν προσεκτικότερη ματιά.
Το "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα" όταν λέγεται από Ελληνα σήμαινε και σημαίνει ¨να πεθάνεις εσύ γείτονα , αρκεί να ζήσω εγώ".
Τώρα όμως   που τίποτα δεν είναι  όπως πριν και που η χώρα δε λάμπει από τα φώτα τα αστραφτερά της Ολυμπιαδας   ενώ το "σκοτάδι" απλώνεται παντού, τωρα είναι ευκαιρια να συνειδητοποιήσουμε  την εκταση της καταστροφής που εχει συντελεσθεί αλλά και να αναρωτηθούμε:
Είναι μόνο οικονομική η καταστροφή που έχει συντελεσθεί ή είναι και άλλες πιο σημαντικές, προυπάρχουσες της οικονομικής?

Αν ήταν μόνο η οικονομική, νομίζω ότι δεν θα υπήρχε αυτό το αίσχος συμπεριφοράς στο φορουμ εδω, στα σχόλια των εφημερίδων, στα μέσα κοινωνικής δικτυωσης κλπ,  που δείχνουν μια ζουγκλα, μια κοινωνία εντελώς διαλυμένη, χωρίς συνοχή , χωρίς αξίες, χωρίς θεσμούς αλλά προπαντός χωρίς πολιτισμό.

Ζουσαμε στη χώρα του τίποτα, σε μια χώρα χωρίς αξίες, χωρίς  θεσμούς και χωρίς παραγωγή πολιτισμού και αυτά "πληρώνουμε σήμερα.
Νομίζαμε ότι  τα ψώνια στο Μιλάνο και  το Παρίσι, τα σαββατοκυριακα στα σαλέ της Αυστρίας και αλλού, ότι  μας έκαναν αυτόματα Ευρωπαίους παρόλο που γνωρίζαμε πολύ καλά  ότι τα "μεταξωτά εσώρουχα" προυποθέτουν  και την ανάλογη "επιδεξιότητα".
Πολλοί γνωρίζουν πλέον -ευτυχώς-ότι η καταστροφή δεν ειναι μονο η οικονομικη και η αναστροφή της δε μπορεί να συμβεί με συμπεριφορές από την εποχή της "αρπαχτής' και του "αρπακολα".
Τα "ερειπια" δεν ειναι μονο τα οικονομικα που χρηζουν αποκαταστασης αλλά πρωτιστως τα θεσμικα, τα αξιακά και  τα πολιτισμικα.

Πιστευω, ότι είναι επιτακτικό να αφήσουμε στην άκρη την " ανθρωποφαγία", για να βγούμε από αυτή τη  "ζουγκλα".

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #390 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 06:03:56 μμ »
nickitol είσαι μόνιμος ή αναπληρωτής; Και αν είσαι αναπληρωτής εργάζεσαι κάθε χρόνο;

Αν ναι κάνε πράξη τα λόγια σου και παραχώρησε τη θέση σου σε έναν πολύτεκνο. Και κάντο επώνυμα για να το επικροτήσουμε.

Μ' αυτό τον τρόπο και θα κάνεις πράξη τα λόγια σου και θα δώσεις το καλό παράδειγμα στον "κακό" Έλληνα αναπληρωτή.
Περιμένουμε....

Εκτός κι αν είσαι ήδη πολύτεκνος οπότε οκ καταλαβαίνουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2017, 06:05:49 μμ από may16 »

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #391 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 06:07:01 μμ »
Ετσι μπραβο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161196
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 745
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 723
Σύνολο: 746

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.