*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης  (Αναγνώστηκε 7196 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 04:46:45 μμ »
Δεν έχω να προσθέσω κάτι όσον αφορά τις άδειες, απλά εύχομαι καλή δύναμη, να πάνε όλα κατ' ευχήν και σιδερένιος!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:36:24 »

Αποσυνδεδεμένος kmixanikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 06:36:55 μμ »
ηθελα κ γω να ρωτησω με τη σειρα μου....επροκειτο να μπω σε χειρουργειο για καποια επεμβαση...ειμαι ωρομισθιος στις επας του οαεδ....τι προβλεπεται σε αυτες τις περιπτωσεις...ευχαριστω....

Περαστηκα σε ολους παιδια και με το καλο να επιστρεψετε. Στις επας δικαιουσε 15 ημερολογιακες οπου πληρωνεσαι κανονικα και παιρνεις την προυπηρεσια σου. Αν ομως εχεις χαρτι απο γιατρο για αναρωτικη αδεια π.χ  ενος μηνα, τοτε τις πρωτες 15 οπως ειπα και τις υπολοιπες δεν πληρωνεσαι και δεν μετρουν τα μορια. Ομως δεν σε απολυουν απλα προσλαμβανουν αλλον για τις ωρες και οταν επιστρεφεις τις αναλαμβανεις παλι εσυ. Αρκει η αναρρωτικη αδεια να ειναι απο δημοσιο φορεα, και εισαι οκ. Τουλαχιστον αυτο εγινε προπερσι σε γνωστη μου. Ευχομαι ολα καλα σε ολους!!

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 06:59:51 μμ »
Δεν απολύεσαι. Παίρνεις παραπάνω μερες αναρρωτική απλά χωρίς αποδοχές και προυπηρεσία. Μετα μπορείς να επιστρεψεις. Καλή επιτυχία ολόψυχα!

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 20, 2017, 12:41:51 πμ »
Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις ευχές και τις οδηγίες. Να πω και εγώ με τη σειρά μου περαστικά στον ωρομίσθιο συνάδελφο Jill. Και εγώ για 15 ημέρες ξέρω, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν σε καλύπτει ο Νόμος στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ. Πχ και εγώ έχω κάποιες ώρες σε Δημόσια ΙΕΚ. Εκεί υπογράφεις σύμβαση έργου και απλά κάνεις δήλωση παραίτησης και πληρώνεσαι μόνο για τις ώρες που έχεις δουλέψει. Αν στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ ισχύει ο Νόμος που ισχύει για πρωτοβάθμια-δευτεροβάθμια είσαι καλυμμένος για 15 μέρες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:36:24 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 20, 2017, 02:35:42 μμ »
Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις ευχές και τις οδηγίες. Να πω και εγώ με τη σειρά μου περαστικά στον ωρομίσθιο συνάδελφο Jill. Και εγώ για 15 ημέρες ξέρω, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν σε καλύπτει ο Νόμος στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ. Πχ και εγώ έχω κάποιες ώρες σε Δημόσια ΙΕΚ. Εκεί υπογράφεις σύμβαση έργου και απλά κάνεις δήλωση παραίτησης και πληρώνεσαι μόνο για τις ώρες που έχεις δουλέψει. Αν στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ ισχύει ο Νόμος που ισχύει για πρωτοβάθμια-δευτεροβάθμια είσαι καλυμμένος για 15 μέρες.
Η υγεία μετράει πάνω απ'όλα κι ας χάσεις και κάποια προυπηρεσία και κάποιες αποδοχές!

Καλή επιτυχία και να επιστρέψεις στην δημόσια εκπαίδευση, όταν νιώσεις απόλυτα έτοιμος και δυνατός! Τίποτε άλλο δεν αξίζει!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 20, 2017, 03:38:28 μμ »
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και για τους δυο σας παιδιά. Αν προκύψει κάποιο θέμα υποθέτω ότι οι σύλλογοι μας μπορούν να βοηθήσουν, τουλάχιστον δημοσιοποιοντας το θέμα. gpapage επικοινωνήσεις με τη διεύθυνση; Τι σου είπαν;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 01:03:15 πμ »

Αφού ευχηθώ να πάνε όλα καλά με τους συναδέλφους θα ήθελα να ρωτήσω, κυρίως τους συναδέλφους που γράφουν για απόλυση, αν έχει πέσει στην αντίληψή τους κάποια παρόμοια περίπτωση που κάποιος συνάδελφος να έχει αναρρωτική άδεια από γιατρό και να απολυθεί. Εγώ τόσα χρόνια δεν έχω δει κάτι τέτοιο, γι`αυτό, όπως έχω ξαναγράψει, ακόμα και να μη φτάνουν οι ημέρες άδειας που δικαιούται κάποιος, όταν υπάρχει χαρτί γιατρού δεν απολύουν. Πιθανόν να χαθούν κάποιες ημέρες υπηρεσίας και κάποιες αποδοχές.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 12:32:26 μμ »
Εύχομαι ταχεία ανάρρωση στους συναδέλφους! Πιστεύω ότι το πρωτεύον είναι η υγεία τους. Πρέπει να έχουν θετική σκέψη. Είμαι σίγουρη ότι οι υπάλληλοι στη Διεύθυνση και οι συνάδελφοι στα σχολεία θα δείξουν ευαισθησία και διάθεση για παροχή βοήθειας, όπως έχουν κάνει κι άλλες φορές στο παρελθόν σε περιπτώσεις που γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 15, 2017, 03:43:20 μμ »
Σε συνέχεια παραπάνω ερώτησης που είχα κάνει θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα αν κάποιος έχει πάρει κάποια μακροχρόνια άδεια. Απ' ότι έχω καταλάβει ρωτώντας εδώ και εκεί πληρωνόμαστε κανονικά τις 3 πρώτες μέρες της άδειας από το σχολείο και στη συνέχεια θα πρέπει να έχουμε κάποια επικοινωνία με ΙΚΑ (επιτροπές κτλ), ώστε να πληρώνει κάποιο ποσοστό στην αρχή, ενώ μετά από κάποιο σημείο πληρωνόμαστε αποκλειστικά από ΙΚΑ. Έχει μήπως κανείς κάποια προσωπική εμπειρία; Με ενδιαφέρει να μάθω γραφειοκρατικά τι χρειάζεται καθώς είμαι πρόσφατα εγχειρισμένος και θα πρέπει να αγγαρέψω γονείς και φίλους για όλη αυτή τη διαδικασία. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 15, 2017, 04:23:04 μμ »
gpapage, αρχικά χαίρομαι που είσαι καλά και από ό,τι αντιλαμβάνομαι η εγχείρισή σου έγινε με επιτυχία.

Δεν έχω πάρει ποτέ μακρόχρονη άδεια ως συμβασιούχος, αλλά αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι όντως τις πρώτες τρεις μέρες δεν πληρώνει το ΙΚΑ, αλλά μόνο ο εργοδότης την μισή ημέρα.  Στη συνέχεια πληρώνει και το ΙΚΑ, άρα θα πληρώνεσαι ολόκληρη την ημέρα. Αυτό που δεν ξέρω είναι το σημείο από το οποίο πληρώνεσαι μόνο από το ΙΚΑ. Όταν θα είναι να περάσεις από επιτροπή θα σε ενημερώσουν.

Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση!

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 15, 2017, 04:32:34 μμ »
gpapage, αρχικά χαίρομαι που είσαι καλά και από ό,τι αντιλαμβάνομαι η εγχείρισή σου έγινε με επιτυχία.

Δεν έχω πάρει ποτέ μακρόχρονη άδεια ως συμβασιούχος, αλλά αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι όντως τις πρώτες τρεις μέρες δεν πληρώνει το ΙΚΑ, αλλά μόνο ο εργοδότης την μισή ημέρα.  Στη συνέχεια πληρώνει και το ΙΚΑ, άρα θα πληρώνεσαι ολόκληρη την ημέρα. Αυτό που δεν ξέρω είναι το σημείο από το οποίο πληρώνεσαι μόνο από το ΙΚΑ. Όταν θα είναι να περάσεις από επιτροπή θα σε ενημερώσουν.

Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση!
Σε ευχαριστώ πολύ Lasid! Πήγε καλά η επέμβαση, απλά σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται σχεδόν καθημερινή παρακολούθηση μέχρι να γίνουν όλοι οι δείκτες όπως πρέπει και να βεβαιωθούμε ότι το μόσχευμα έγινε δεκτό από τον οργανισμό. Οπότε έχουμε δρόμο ακόμα...

Όσον αφορά το ΙΚΑ... Ρώτησα στο αρμόδιο τμήμα στο σχολείο και μου είπαν ότι αυτοί γενικά δεν εμπλέκονται με ΙΚΑ και το πολύ πολύ να μου συμπληρώσουν κάποια έγγραφο για το ΙΚΑ αν τους το προσκομίσω εγώ. Στο ΙΚΑ που ρώτησε ο πατέρας μου του είπαν ότι μάλλον το σχολείο θα πρέπει να του δώσει κάποια βεβαίωση ότι σταματάνε οι πληρωμές από εκεί για να αρχίσουν αυτοί τις δικές τους διαδικασίες... Αυτό το μπέρδεμα με προβλημάτισε, καθώς βλέπω να μην υπάρχει συμβατότητα στις πληροφορίες που παίρνω από τις δύο πλευρές. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω και από Δευτέρα με το ΙΚΑ, μήπως και βγάλω άκρη. Διαφορετικά αν γνωρίζει κάποιος από προσωπική εμπειρία (ίσως κάποια εγκυμονούσα συνάδελφος) θα εκτιμούσα τη βοήθεια! Ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 05:37:07 πμ »

Όσον αφορά το ΙΚΑ... Ρώτησα στο αρμόδιο τμήμα στο σχολείο και μου είπαν ότι αυτοί γενικά δεν εμπλέκονται με ΙΚΑ και το πολύ πολύ να μου συμπληρώσουν κάποια έγγραφο για το ΙΚΑ αν τους το προσκομίσω εγώ. Στο ΙΚΑ που ρώτησε ο πατέρας μου του είπαν ότι μάλλον το σχολείο θα πρέπει να του δώσει κάποια βεβαίωση ότι σταματάνε οι πληρωμές από εκεί για να αρχίσουν αυτοί τις δικές τους διαδικασίες... Αυτό το μπέρδεμα με προβλημάτισε, καθώς βλέπω να μην υπάρχει συμβατότητα στις πληροφορίες που παίρνω από τις δύο πλευρές. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω και από Δευτέρα με το ΙΚΑ, μήπως και βγάλω άκρη. Διαφορετικά αν γνωρίζει κάποιος από προσωπική εμπειρία (ίσως κάποια εγκυμονούσα συνάδελφος) θα εκτιμούσα τη βοήθεια! Ευχαριστώ και πάλι!

Θέλουν να αποφύγουν ή έχουν άγνοια! Όλοι εμπλέκονται στην περίπτωσή σου. Οι 3 πρώτες ημέρες αναρρωτικής άδειας πληρώνονται από τη μισθοδοσία του σχολείου, κατά το ήμισυ. Οι υπόλοιπες ημέρες αναρρωτικής που δικαιούσαι, πληρώνονται από το ΙΚΑ και από τον εργοδότη, ο οποίος συμπληρώνει το ημερομίσθιο. Επειδή θα κάνεις χρήση και της κανονικής άδειας, αυτή πληρώνεται κανονικά.
Εννοείται ότι σε κάθε περίπτωση απαιτούνται οι ιατρικές βεβαιώσεις, ακόμα και αν χρειαστεί άδεια άνευ αποδοχών.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος GRIA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 08:00:35 πμ »
Εύχομαι ολόψυχα περαστικά, νομίζω πρέπει να επικοινωνήσεις εκ νέου με το ικα. Οταν ήμουν εγκυος σε προβληματική εγκυμοσύνη, νοσηλεύτηκα λίγες μέρες και στη συνέχεια πήρα την αναρρωτική. Δυστυχως δεν θυμαμαι όλη τη διαδικασία (εξάλλου εχει περάσει πενταετία και πιθανόν να έχουν αλλάξει κάποια πραγματα, τοτε δεν γινοταν καταγγελία) αλλά έπρεπε να περάσω από επιτροπή του ικα που βεβαιώνει ότι δεν μπορω να μετακινηθω ως το σχολέιο (μετακινουμουν καθημερινα σε άλλη πολη). Στην επιτροπή πήγαινε κάποιος από την οικογενεια μου με χαρτια γιατρων αφου εγω ημουν σε ακινησία, λογικά δεν θα έχεις προβλημα με το ικα, δεν ρισκάρουν να αρνηθουν γιατι φέρουν ευθυνη αν εσυ πάθεις κάτι, ειδικά στη δική σου περίπτωση είναι αδιανοητο. Τα χαρτια από κει τα πήγαινε ο αντρας μου πάλι σε συνάδερφο η οποία τα πηγαινε στο σχολείο και ξανά και ξανα. Τι να πω; πραγματικά προέχει η υγεία, ρωτα και στη δδε ακομη και στο υπουργειο γιατι πιθανόν στο σχολείο να μην εχει υπάρξει ξανά τετοια πρίπτωση και να μην γνωρίζουν. Περαστικάααααα!

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 08:26:42 πμ »
Θέλουν να αποφύγουν ή έχουν άγνοια! Όλοι εμπλέκονται στην περίπτωσή σου. Οι 3 πρώτες ημέρες αναρρωτικής άδειας πληρώνονται από τη μισθοδοσία του σχολείου, κατά το ήμισυ. Οι υπόλοιπες ημέρες αναρρωτικής που δικαιούσαι, πληρώνονται από το ΙΚΑ και από τον εργοδότη, ο οποίος συμπληρώνει το ημερομίσθιο. Επειδή θα κάνεις χρήση και της κανονικής άδειας, αυτή πληρώνεται κανονικά.
Εννοείται ότι σε κάθε περίπτωση απαιτούνται οι ιατρικές βεβαιώσεις, ακόμα και αν χρειαστεί άδεια άνευ αποδοχών.
Οι άνθρωποι γενικά προσπαθούν να βοηθήσουν, αλλά δεν πρέπει να έχουν αντιμετωπίσει ξανά αντίστοιχη περίπτωση. Ακόμα και με το υπουργείο που επικοινώνησα τόσο εγώ όσο και από το σχολείο, δεν έχουν να δώσουν ξεκάθαρη απάντηση για το τι ισχύει στην περίπτωσή μου σχετικά με τις άδειες που δικαιούμαι, τους μισθούς, τις κρατήσεις από το ΙΚΑ, τα διαδικαστικά κτλ. Όλοι εγκλωβίζονται μεταξύ του τι ισχύει βάσει Νόμου, τι προβλέπεται από ΕΣΠΑ και τι θεωρούν ότι είναι δίκαιο και θα έπρεπε να ισχύει... Ευχαριστώ πολύ όλους τόσο για τις ευχές, όσο και για τις οδηγίες!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158546
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.