*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης  (Αναγνώστηκε 7314 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 11:30:48 μμ »
Οι άνθρωποι γενικά προσπαθούν να βοηθήσουν, αλλά δεν πρέπει να έχουν αντιμετωπίσει ξανά αντίστοιχη περίπτωση. Ακόμα και με το υπουργείο που επικοινώνησα τόσο εγώ όσο και από το σχολείο, δεν έχουν να δώσουν ξεκάθαρη απάντηση για το τι ισχύει στην περίπτωσή μου σχετικά με τις άδειες που δικαιούμαι, τους μισθούς, τις κρατήσεις από το ΙΚΑ, τα διαδικαστικά κτλ. Όλοι εγκλωβίζονται μεταξύ του τι ισχύει βάσει Νόμου, τι προβλέπεται από ΕΣΠΑ και τι θεωρούν ότι είναι δίκαιο και θα έπρεπε να ισχύει... Ευχαριστώ πολύ όλους τόσο για τις ευχές, όσο και για τις οδηγίες!

Πιθανόν να θέλουν να βοηθήσουν και δέχομαι αυτό που λες γιατί τους συγκεκριμένους τους γνωρίζεις. Ωστόσο αυτά που έγραψα είναι αυτά που προβλέπει ο νόμος, σε κάθε περίπτωση αναρρωτικής άδειας είτε είναι μέσα στον αριθμό ημερών που δικαιούται κάποιος είτε όχι. Το ΕΣΠΑ δε νομίζω να αλλάζει κάτι στον εργατικό νόμο ή στα ασφαλιστικά. Ακόμα και να υπάρχουν κάποιες ειδικές διατάξεις δε θα έπρεπε να τις γνωρίζουν ή να ψάξουν να τις βρουν;
Σε κάθε περίπτωση, σου εύχομαι καλά ξεμπερδέματα και κυρίως να ξεπεράσεις γρήγορα κάθε πρόβλημα υγείας.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:52:00 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 02:15:08 μμ »
Συνάδελφοι άλλη μια ερώτηση (με κίνδυνο να γίνω κουραστικός πλέον), αλλά αισθάνομαι εντελώς βλάκας με όλα όσα αντιμετωπίζω με αυτή την άδεια...

Καταρχήν να συνοψίσω όλο το ιστορικό και όσα έχω μάθει μέχρι τώρα σε περίπτωση που βοηθηθεί μελλοντικά κάποιος συνάδελφος που αντιμετωπίζει παρεμφερές πρόβλημα. Μπήκα στο νοσοκομείο 22/11 και 23/11 χειρουργήθηκα (μεταμόσχευση νεφρού). Οι γιατροί σε αυτές τις περιπτώσεις γράφουν άδεια όσες είναι οι ημέρες νοσηλείας συν τρεις μήνες από την ημέρα του εξιτηρίου. Το πρώτο ερώτημα που προέκυψε είναι πόσες ημέρες άδεια δικαιούμαι ως αναπληρωτής. Το υπουργείο απάντησε τόσο σε μένα όσο και στο γραφείο προσωπικού της σχολικής μονάδα που εργάζομαι στεγνά 15 ημέρες... 3-4 αιρετούς που ρώτησα με παρέπεμψαν να διαβάσω το Νόμο. Την περισσότερη βοήθεια την πήρα από συναδέλφους σε αυτό το thread και από προσωπική έρευνα σε άρθρα για τα δικαιώματα των αναπληρωτών. Έμαθα λοιπόν ότι δικαιούμαστε 15 ημέρες + 15 ημέρες για δυσίατα νοσήματα + 7 ημέρες κανονικές + 6 ημέρες για άτομα με αναπηρία.

Το δεύτερο ερώτημα που προέκυψε είναι τι γίνεται με την πληρωμή, καθώς από το σχολείο αν πάρεις πάνω από 3 ημέρες άδεια πληρώνεσαι το 50% για τις πρώτες 3 μέρες και στη συνέχεια σταματούν να σε πληρώνουν. Τότε πρέπει να απευθυνθείς στο ΙΚΑ με ένα χαρτί από το νοσοκομείο που θα πρέπει να αναγράφει ημέρες και ημερομηνίες νοσηλείας και τις μέρες που σου δίνουν για άδεια οι γιατροί. Επίσης θα πρέπει να πάρεις μια βεβαίωση από το σχολείο/διεύθυνση το οποίο θα γράφει ότι τις 3 συγκεκριμένες μέρες πληρώθηκες 50% και τις υπόλοιπες καθόλου, ώστε να σε πληρώσει το ΙΚΑ. Στο ΙΚΑ στη συνέχεια σου δίνουν ένα διπλότυπο χαρτί που αναφέρει πόσα πληρώνεσαι και πηγαίνεις το ένα από τα 2 αντίτυπα στο σχολείο/διεύθυνση. Μετά τον πρώτο μήνα που πληρώνεσαι από το ΙΚΑ περνάς από επιτροπή για να εγκρίνουν δεύτερο μήνα πληρωμής.

Που έχω τώρα το πρόβλημα... Σύμφωνα με το σχολείο οι 15+15 ημέρες δεν είναι εργάσιμες, αλλά ημερολογιακές! Δηλαδή, σήμερα κλείνω ένα μήνα από την ημέρα που απουσιάζω, άρα ολοκληρώνεται η αναρρωτική άδεια που δικαιούμαι. Αύριο είμαι δηλωμένος απών στο σχολείο (άλλωστε θα είμαι νοσοκομείο όλη μέρα). Οπότε τι γίνεται τώρα; Από αύριο σταματάει να μετράει η προϋπηρεσία μου (για μία μέρα!!) και είμαι τυπικά εκτεθειμένος για καταγγελία σύμβασης και απόλυση; Τυπικά τι πρέπει να κάνω; Να ζητήσω μόνο αύριο μια μέρα κανονική άδεια και να διακόψω την αμοιβή από το ΙΚΑ ώστε τουλάχιστον να πάρω την προϋπηρεσία μέχρι μετά τα Χριστούγεννα και να πληρώνομαι μέχρι τότε από το σχολείο και μετά έχει ο θεός; 

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 02:43:35 μμ »
Εάν σου έγραψαν 2 ημέρες άδεια για 22-23 οι γιατροί και εξιτήριο (το οποίο αναγράφει 23/11) να ξέρεις ότι το εξιτήριο επειδή είναι από νοσοκομείο μετράει από 24 (δηλαδή την επόμενη ημέρα) οπότε δεν έχεις πρόβλημα για αύριο . Αλλά οι συνάδελφοι πως το μέτρησαν το εξιτήριο ,από 23 ? Εάν Ναι είναι Λάθος τους .  Και στο 2 ερώτημα : To IKA απαιτεί η άδεια να είναι συνεχόμενη και όχι διακεκομμένη . Άρα στην περίπτωση σου φρονώ ότι θυσιάζεις 15 ημέρες προυπηρεσίας για να κερδίσεις 2 μήνες μισθοδοσία ΙΚΑ και για να μην μπλέξεις στα γρανάζια της ''τυπικής''  αλλά αξεπέραστης γραφειοκρατίας . Και με το καλό να επιστρέψεις  στην εργασία σου .

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 02:48:48 μμ »
Το εξιτήριο ήταν 12/12, αλλά δε νομίζω ότι έχει σημασία. Εφόσον η άδεια ξεκινάει 22/11 απλά ολοκληρώνεται μετά από 15+15 ημέρες, δηλαδή 21/12.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:52:00 »

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 02:56:50 μμ »
Δηλαδή με το μπήκες στο νοσοκομείο σου έγραψαν άδεια ?

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 02:58:22 μμ »
Με το που βγήκα την πήρα, αλλά έχει ισχύ από οταν μπηκα μεχρι μέσα Μαρτίου.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 03:05:50 μμ »
Έμαθα λοιπόν ότι δικαιούμαστε 15 ημέρες + 15 ημέρες για δυσίατα νοσήματα + 7 ημέρες κανονικές + 6 ημέρες για άτομα με αναπηρία.

Τις 15 ημέρες για δυσίατα νοσήματα και τις 6 ημέρες για άτομα με αναπηρία τις δικαιούσαι υπό την προυπόθεση ότι έχεις γνωμάτευση ΚΕΠΑ όπου αναγράφεται το ποσοστό αναπηρίας 50% και άνω και το χρονικό διάστημα για το οποίο ισχύει το πιστοποιητικό .Στην περίπτωση σου τυπικά δεν τις δικαιούσαι γιατί πολύ απλά δεν έχεις γνωμάτευση ΚΕΠΑ .Αργούνε μήνες για να σε περάσουνε ,εξού και απολύσανε συναδέλφους και μετά την γενική κατακραυγή τους επαναπροσλάβανε !!!


Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 03:08:27 μμ »
To IKA απαιτεί η άδεια να είναι συνεχόμενη και όχι διακεκομμένη . Άρα στην περίπτωση σου φρονώ ότι θυσιάζεις 15 ημέρες προυπηρεσίας για να κερδίσεις 2 μήνες μισθοδοσία ΙΚΑ και για να μην μπλέξεις στα γρανάζια της ''τυπικής''  αλλά αξεπέραστης γραφειοκρατίας . Και με το καλό να επιστρέψεις  στην εργασία σου

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αναπληρωτών σε περίπτωση μεταμόσχευσης
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 03:14:34 μμ »
Έχω γνωμάτευση ΚΕΠΑ για 80% αναπηρία. Κάνω 2 χρόνια αιμοκάθαρση ήδη... Πέρυσι έκανα 130 χιλιόμετρα κάθε μέρα και πλήρωνα 4 διόδια για να εξασφαλίσω την προϋπηρεσία, ενώ μου έμενε στην τσέπη ο μισός μισθός... Περισσότερο σημαντική πλέον για την ειδικότητά μας είναι η προϋπηρεσία, καθώς αν χάσεις 2-3 μόρια, την επόμενη χρονιά απλά αποχαιρετάς την εκπαίδευση και ψάχνεις να βρεις δουλειά αλλού... Δυστυχώς για εκεί το βλέπω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 199
Σύνολο: 206

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.