*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ  (Αναγνώστηκε 238404 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #714 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 05:47:03 μμ »

Μια συμβουλή: Όσοι σκέφτεστε τη μετάταξη, αναρωτηθείτε αν έχει κάποιον πολύ σοβαρό λόγο για να το κάνετε, αλλιώς θα το μετανιώσετε!

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες dem!
Αλλά γιατί τόση απογοήτευση;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:28:36 »

Αποσυνδεδεμένος Sok-4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #715 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 05:55:20 μμ »
λες και η μεταταξη ειναι κατι που μπορει ο καθενας να παρει πολυ ευκολα....παλι μεσον δε θελει η δουλεια;

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #716 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 06:52:46 μμ »
Μια μικρή βοήθεια από όποιον γνωρίζει.
Δουλεύω ως μόνιμη βρεφονηπιοκόμος (ΤΕι) σε κρατικό βρεφονηπιακό σταθμό Δήμου.
Εχω ομως και δευτερο πτυχιο νηπιαγωγου (ΑΕΙ). Μπορω να κανω μεταταξη σε νηπιαγωγειο της πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης?

Αποσυνδεδεμένος force4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #717 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 09:18:51 μμ »
Μια μικρή βοήθεια από όποιον γνωρίζει.
Δουλεύω ως μόνιμη βρεφονηπιοκόμος (ΤΕι) σε κρατικό βρεφονηπιακό σταθμό Δήμου.
Εχω ομως και δευτερο πτυχιο νηπιαγωγου (ΑΕΙ). Μπορω να κανω μεταταξη σε νηπιαγωγειο της πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης?

μετάταξη σε θέση εκπαιδευτικού δε γίνεται ούτε γινόταν ποτέ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:28:36 »

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #718 στις: Δεκέμβριος 09, 2020, 10:47:28 μμ »
Οι παράγοντες που πρέπει να λάβεις υπόψη είναι:
- πιθανές υπερωρίες
- ύπαρξη της λεγόμενης προσωπικής διαφοράς
- ύπαρξη κάποιου άλλου επιδόματος
- ενδεχόμενη επανεξάταση της συνάφειας του μεταπτυχιακού με το αντικείμενο της νέας θέσης και πιθανή απώλεια 2 ΜΚ
Εννοείται πως στις μέρες μας υπερωρίες, επιδόματα και προσωπική διαφορά υπάρχουν πλέον σε πολύ λίγες υπηρεσίες
 
Πέρυσι, το δικό μου ΦΕΚ μετάταξης βγήκε το καλοκαίρι και ανέλαβα στη νέα θέση 1/9Το καλοκαίρι που μας πέρασε, λίγες ώρες πριν βγει το ΦΕΚ για τη μετάταξή μου στην υπηρεσία Α, έστειλα mail όπου απέσυρα το ενδιαφέρον μου και βρέθηκα στην υπηρεσία Β, που στο μεταξύ με είχε επιλέξει.
Μια συμβουλή: Όσοι σκέφτεστε τη μετάταξη, αναρωτηθείτε αν έχει κάποιον πολύ σοβαρό λόγο για να το κάνετε, αλλιώς θα το μετανιώσετε!
Εννοείται!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #719 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 12:46:52 πμ »
λες και η μεταταξη ειναι κατι που μπορει ο καθενας να παρει πολυ ευκολα....παλι μεσον δε θελει η δουλεια;

Εδώ πλέον χρειάζεται μέσον για το ποια θέση θα προσφερθεί για μετάταξη στην Κινητικότητα...

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #720 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 10:52:39 πμ »
Καλημέρα σε όλους.... Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς ακούσει ή το έχει κάνει για το εξής: αφού παίρνει κάποιος μετάταξη μέσω ΕΣΚ, μπορεί να κάνει αναίρεση μετά από κάποιο χρονικό διάστημα (εννοώ πέρα του μηνός) με σκοπό την επιστροφή στην εκπαίδευση ή απαγορεύεται αυτό ; Είναι στην διακριτική ευχέρεια του Παιδείας αν θα υπογράψει για κάτι τέτοιο ; δηλ, για την επιστροφή του/της
Αν κάποιος ή κάποια έχει ακούσει κάτι....
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος jfk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #721 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 12:03:40 μμ »
ναι απαντήθηκε σε προηγούμενο σχόλιο. Πρέπει πριν βγει το ΦΕΚ να δηλώσεις ότι δεν θέλεις (ή παλαιότερα είχαν γράψει να μην πας στην συνέντευξη)

Εφόσον κάποιος υποβάλλει αίτηση , μπορεί μετά να κάνει ανάκληση;
Ή απλά να μην πάει στην συνέντευξη όπως είχα διαβάσει παλαιότερα;
Το καλοκαίρι που μας πέρασε, λίγες ώρες πριν βγει το ΦΕΚ για τη μετάταξή μου στην υπηρεσία Α, έστειλα mail όπου απέσυρα το ενδιαφέρον μου και βρέθηκα στην υπηρεσία Β, που στο μεταξύ με είχε επιλέξει.
Μια συμβουλή: Όσοι σκέφτεστε τη μετάταξη, αναρωτηθείτε αν έχει κάποιον πολύ σοβαρό λόγο για να το κάνετε, αλλιώς θα το μετανιώσετε!

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #722 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 03:48:24 μμ »
Μάλλον άλλο ρωτάει ο actor. Με τον παλιό νόμο, στις μετατάξεις εκπαιδευτικών σε διοικητικές θέσεις δινόταν μια προθεσμία (πέντε ετών νομίζω) να επιστρέψουν στην εκπαίδευση αν το επιθυμούν. Εργαζόταν δηλαδή κάποιο χρονικό διάστημα ως διοικητικοί και τους δινόταν η ευκαιρία να επιστρέψουν αν το ήθελαν. Σε αυτό δεν αναφέρεσαι; Προσωπικά δεν γνωρίζω, αν κάποιος γνωρίζει ας του απαντήσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2020, 03:50:37 μμ από anna_s »

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #723 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 05:03:48 μμ »
Καλησπέρα, ναι, δηλαδή, ας υποθέσουμε ότι έχεις μεταταχθεί σε ένα άλλο υπουργείο , όχι στο Παιδείας, και πέρασε ένα δίμηνο , μπορεί άραγε να υπάρχει ένα εύλογο χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο μπορείς να επιστρέψεις ξανά στο Παιδείας , ως εκπαιδευτικός εννοώ..... Έχει άραγε κάποιος τέτοια εμπειρία ; Αν και ο θεσμός του ΕΣΚ είναι σχετικά νέος οπότε πιθανόν να μην έχει προλάβει να υπάρξει κάτι ανάλογο... αυτά....,thanks...

Αποσυνδεδεμένος tommaxair

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #724 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 07:38:33 μμ »
Καλησπερα!αν ειναι να σκεφτεσαι αν μπορεις να επιστρεψεις στην  εκπαιδευση καλυτερα μην κανεις αιτηση!προσωπικα θα κανω αιτηση γιατι εχω απογοητευτει απο την απαξιωση της κοινωνιας απεναντι στο λειτουργημα του εκπαιδευτικου,απο την κατασταση στα σχολεια και απο την ηγεσια του υπουργειου η οποια φορες οσες φορες κι αν αλλαξει η ασχετοσυνη τους για το τι σημαινει σχολικη ταξη παραμενει η ιδια

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #725 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 07:44:19 μμ »
ναι απαντήθηκε σε προηγούμενο σχόλιο. Πρέπει πριν βγει το ΦΕΚ να δηλώσεις ότι δεν θέλεις (ή παλαιότερα είχαν γράψει να μην πας στην συνέντευξη)

Εφόσον κάποιος υποβάλλει αίτηση , μπορεί μετά να κάνει ανάκληση;
Ή απλά να μην πάει στην συνέντευξη όπως είχα διαβάσει παλαιότερα;
Το καλοκαίρι που μας πέρασε, λίγες ώρες πριν βγει το ΦΕΚ για τη μετάταξή μου στην υπηρεσία Α, έστειλα mail όπου απέσυρα το ενδιαφέρον μου και βρέθηκα στην υπηρεσία Β, που στο μεταξύ με είχε επιλέξει.
Μια συμβουλή: Όσοι σκέφτεστε τη μετάταξη, αναρωτηθείτε αν έχει κάποιον πολύ σοβαρό λόγο για να το κάνετε, αλλιώς θα το μετανιώσετε!
Εγώ αμέσως μετά την γνωστοποίηση της αποδέσμευσης μου τον περασμένο Μάιο πήρα τηλέφωνο, έστειλα φαξ και mail τόσο στην υπηρεσία που επρόκειτο να με δεχθεί ότι δηλαδή δε συμμετέχω στη διαδικασία συνέντευξης κτλ όσο και στο αρμόδιο τμήμα του Υπουργείου Εσωτερικών για να είμαι ήσυχη. Και να φανταστείτε ότι πριν ήθελα πάρα πολύ για μετακίνηση σε άλλη υπηρεσία(εντός ΥΠΑΙΘ πάντα).
Οπότε μιλάμε για μεγάλη απόφαση, ζωής θα έλεγα, άρα και τα ρίσκα που παίρνει κανείς είναι πολύ μεγάλα. Επιπλέον, αμφιβάλλω  ως ένα βαθμό αν η διαδικασία αυτή είναι πέρα για πέρα αδιάβλητη.

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #726 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 05:50:16 μμ »
Εγώ αμέσως μετά την γνωστοποίηση της αποδέσμευσης μου τον περασμένο Μάιο πήρα τηλέφωνο, έστειλα φαξ και mail τόσο στην υπηρεσία που επρόκειτο να με δεχθεί ότι δηλαδή δε συμμετέχω στη διαδικασία συνέντευξης κτλ όσο και στο αρμόδιο τμήμα του Υπουργείου Εσωτερικών για να είμαι ήσυχη. Και να φανταστείτε ότι πριν ήθελα πάρα πολύ για μετακίνηση σε άλλη υπηρεσία(εντός ΥΠΑΙΘ πάντα).
Οπότε μιλάμε για μεγάλη απόφαση, ζωής θα έλεγα, άρα και τα ρίσκα που παίρνει κανείς είναι πολύ μεγάλα. Επιπλέον, αμφιβάλλω  ως ένα βαθμό αν η διαδικασία αυτή είναι πέρα για πέρα αδιάβλητη.
Μην αμφιβάλλεις καθόλου... φυσικά και δεν είναι!! Κανένας πίνακας αιτούντων, καμιά μοριοδότηση, τίποτε... άντε ψάξε να βρεις ποιος και γιατί πήρε μετάταξη στη θέση που κ εσύ ήθελες και με ποια κριτήρια έγινε η επιλογή του!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2020, 11:53:54 μμ από sofia1975 »

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #727 στις: Δεκέμβριος 15, 2020, 11:47:36 μμ »
Μπορεί κάποιος, που έχει ξανασυμμετάσχει στη διαδικασία να μας πει αν ισχύουν τα παρακάτω χωρία της εγκυκλίου:
ως 28/2 απορρίπτουν ή εγκρίνουν την αίτηση αιτιολογημένη, άρα τσεκάρουν κ το κουτάκι στην αίτηση μας;
ως 15/3 οι φορείς υποδοχής διενεργούν συνεντεύξεις;
Μήπως είναι πολύ αισιόδοξα τα χρονικά αυτά όρια  (αναρωτιέμαι, διαβάζοντας  τις 51 προηγούμενες σελίδες);
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2020, 11:59:11 μμ από billimember »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159547
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 288
Σύνολο: 299

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.