*

Αποστολέας Θέμα: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς  (Αναγνώστηκε 27254 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 08:30:03 μμ »
εγώ έδωσα πριν 10 μέρες για 1+2 μου είπαν στο σχολείο , απλά υπάρχει ο περιορισμός να την πάρεις μέσα στο ημερολογιακό  έτος

Μέσα στο ημερολογιακό έτος ισχύει για αναπληρωτές; Νομίζω μόνο για μόνιμους. Για αναπληρωτές είναι κατά τη διάρκεια της σύμβασης. Εάν κάνω λάθος διορθώστε με παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:12:29 »

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 09:22:10 μμ »
Δεν κάνεις λάθος.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 09:46:36 μμ »
Χαίρεται! Θα ήθελα να μοιραστώ με την ομάδα τον Γολγοθά μιας αιμοδοτικής άδειας...
Δίνω αιμοπετάλια και από προηγούμενα χρόνια είχα υπόψη μου το 1+2 μέρες άδειας! Φέτος από τον διευθυντή έρχεται η πρώτη κατραπακια για 1+1. Παίρνω δευτεροβάθμια τα ίδια! Παίρνω υπουργείο, εκεί ο προϊστάμενος ανάφερει άδεια διευκόλυνσης την ημέρα αιμοδοσίας αλλά και ότι δεν μπορεί να υποδείξει στην δευτεροβάθμια τι να κάνει! Έπειτα ΟΛΜΕ παραπομπές και να δέχομαι γραπτές απαντήσεις στα αιτήματα... Έτσι, στην παραπομπή  ΔΙΔΑΧ/Φ51/538/12254/14-05-2007  ΥΠ. ΕΣ.) και ότι "Οι  δύο  αυτές  ημέρες  άδειας  είναι  πέραν  της  ημέρας  αιμοδοσίας" μου απαντούν: "Το «πέραν» δε σημαίνει «επιπλέον»" και μου τόνισε ότι δικαιούστε δύο μέρες  κάθε φορά. Η ΟΛΜΕ ενημερώθηκε αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει...έχει κανείς εμπειρία του 1+1; Γιατί στις περισσότερες σχετικές δημοσιεύσεις αναφέρεται από συναδέλφους 1+2! Το να δίνουμε αίμα είναι το ζητούμενο, αλλα και μια κοινή γραμμή, όχι κάθε διεύθυνση ή και κάθε διευθυντής να διευκολύνει αν θέλει. Να είστε καλά κι αν μπορείτε κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη! Πώς παρακάμπτεται αυτή η εμμονή της δευτεροβάθμιας;

Και γω το ειχα αυτο περυσι με ΠΔΕ οχι με πρωτοβαθμια ή δευτεροβαθμια….
Επισης, απ’ ο,τι μου ειπαν (και οσο θυμαμαι), ενας νομος που βγηκε μεσα στην καραντινα το 20 (νομιζω το Μαρτιο) δεν αναφερει μεσα την εθεκοντικη αιμοδοσια, οποτε δεν μπορουσαν να μου εγκρινουν καμια μερα, αν η βεβαιωση δεν ελεγε οτι εδωσα σε οργανωμενη αιμοδοςια ή μετα απο προσκληση για καλυψη εκτακτης αναγκης!!!!!

Εχω φυγει απο την ΠΔΕ οποτε δεν το κυνηγηδα παραπανω
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2549
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 25, 2021, 08:13:17 μμ »
Και γω το ειχα αυτο περυσι με ΠΔΕ οχι με πρωτοβαθμια ή δευτεροβαθμια….
Επισης, απ’ ο,τι μου ειπαν (και οσο θυμαμαι), ενας νομος που βγηκε μεσα στην καραντινα το 20 (νομιζω το Μαρτιο) δεν αναφερει μεσα την εθεκοντικη αιμοδοσια, οποτε δεν μπορουσαν να μου εγκρινουν καμια μερα, αν η βεβαιωση δεν ελεγε οτι εδωσα σε οργανωμενη αιμοδοςια ή μετα απο προσκληση για καλυψη εκτακτης αναγκης!!!!!

Εχω φυγει απο την ΠΔΕ οποτε δεν το κυνηγηδα παραπανω

Είμαι ΠΔΕ πήρα κανονικά την αιμοδοτική άδεια την ημέρα πού έδωσα αίμα. Αλλά και στο παρελθόν  (2018) είχα πάρει την 1+2 πάλι ΠΔΕ
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:12:29 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 25, 2021, 10:02:58 μμ »
Είμαι ΠΔΕ πήρα κανονικά την αιμοδοτική άδεια την ημέρα πού έδωσα αίμα. Αλλά και στο παρελθόν  (2018) είχα πάρει την 1+2 πάλι ΠΔΕ

Στο παρελθον ξαι!
Περυσι οχι σε μας…..
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος AnnaKaterina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 25, 2021, 10:19:02 μμ »
Στο παρελθον ξαι!
Περυσι οχι σε μας…..
Να σας ρωτήσω τι δίνουν την ημέρα της αιμοδοσίας ως δικαιολογητικό έγγραφο για το σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 25, 2021, 10:25:04 μμ »
Να σας ρωτήσω τι δίνουν την ημέρα της αιμοδοσίας ως δικαιολογητικό έγγραφο για το σχολείο;

Ενα χαρτι που λεει οτι εδωσες αιμα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Panosn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 20, 2022, 01:37:57 μμ »
Καλησπερα
Εχω δωσει φετος 2 φορες αιμα, φεβρουαριο και τελη μαιου....μπορω να δωσω και τωρα μεσα στον Νοεμβριο για τριτη φορα?
Ευχαριστω πολυ
(Ειμαι αναπληρωτης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 20, 2022, 02:07:12 μμ »
Μπορείς να δίνεις αίμα 3 φορές τον χρόνο. Φυσικά ο Φεβρουάριος και Μάιος ανήκουν στην προηγούμενη σύμβασή σου.
Αν δώσεις τώρα αίμα θα είναι η 1η φορά για την σύμβαση του σχολικού έτους 2022-2023.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 20, 2022, 05:10:00 μμ »
Σύμφωνα με το

https://www.minedu.gov.gr/ekpaideutikoi-m/anaplirotes-m/adeies-anapl/51022-16-12-21-adeies-anapliroton-ekpaideftikon

Οι αιμοδοτικες άδειες δεν πάνε με το ημερολογιακό έτος; 

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 20, 2022, 05:29:49 μμ »
Σύμφωνα με το

https://www.minedu.gov.gr/ekpaideutikoi-m/anaplirotes-m/adeies-anapl/51022-16-12-21-adeies-anapliroton-ekpaideftikon

Οι αιμοδοτικες άδειες δεν πάνε με το ημερολογιακό έτος;

Λάθος είναι μάλλον. Δες εδώ:

http://takisroumpis.gr/wp-content/uploads/2015/01/%CE%91%CE%94%CE%95%CE%99%CE%95%CE%A3-%CE%95%CE%9A%CE%A0%CE%91%CE%99%CE%94%CE%95%CE%A5%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%A9%CE%9D-%CE%A0.%CE%95.-%CE%94.%CE%95..pdf

Είναι 1000% σίγουρο. Όλες οι άδειες των αναπληρωτών (και οι αιμοδοτικές) είναι ανά σύμβαση.

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 20, 2022, 05:49:22 μμ »
Λάθος είναι μάλλον. Δες εδώ:

http://takisroumpis.gr/wp-content/uploads/2015/01/%CE%91%CE%94%CE%95%CE%99%CE%95%CE%A3-%CE%95%CE%9A%CE%A0%CE%91%CE%99%CE%94%CE%95%CE%A5%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%A9%CE%9D-%CE%A0.%CE%95.-%CE%94.%CE%95..pdf

Είναι 1000% σίγουρο. Όλες οι άδειες των αναπληρωτών (και οι αιμοδοτικές) είναι ανά σύμβαση.

Αγαπητέ victor123, δυστυχώς είναι όπως τα λέει το excel του ΥΠΑΙθ... Και το λέω ως παθούσα την προηγούμενη σχολική χρονιά... Για αναπληρωτές λοιπόν: εάν κάποιος αιμοδοτήσει πριν τη λήξη του 2022, ΠΡΕΠΕΙ να πάρει τις 2 εξτρά μέρες άδεια ΠΡΙΝ λήξει το 2022. Πέρυσι σκέψου είχα αιμοδοτήσει τον Οκτώβρη και τον Μάρτη, θέλοντας να πάρω τις 4 εξτρά μέρες κάπου στον Μάιο... Αλλά η ΔΔΕ απέρριψε τις 2 μέρες από την αιμοδοσία του Οκτώβρη, γιατί έπρεπε λέει να της είχα πάρει ως 31/12/21... Μέχρι πρόπερσι πάντως οι αναπληρωτές παίρναμε τις εξτρά μέρες όποτε θέλαμε εντός σύμβασης, χωρίς περιορισμούς ημερολογιακού έτους. Από πέρυσι άλλαξε εντελώς αυτό!
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 20, 2022, 06:00:24 μμ »
Αγαπητέ victor123, δυστυχώς είναι όπως τα λέει το excel του ΥΠΑΙθ... Και το λέω ως παθούσα την προηγούμενη σχολική χρονιά... Για αναπληρωτές λοιπόν: εάν κάποιος αιμοδοτήσει πριν τη λήξη του 2022, ΠΡΕΠΕΙ να πάρει τις 2 εξτρά μέρες άδεια ΠΡΙΝ λήξει το 2022. Πέρυσι σκέψου είχα αιμοδοτήσει τον Οκτώβρη και τον Μάρτη, θέλοντας να πάρω τις 4 εξτρά μέρες κάπου στον Μάιο... Αλλά η ΔΔΕ απέρριψε τις 2 μέρες από την αιμοδοσία του Οκτώβρη, γιατί έπρεπε λέει να της είχα πάρει ως 31/12/21... Μέχρι πρόπερσι πάντως οι αναπληρωτές παίρναμε τις εξτρά μέρες όποτε θέλαμε εντός σύμβασης, χωρίς περιορισμούς ημερολογιακού έτους. Από πέρυσι άλλαξε εντελώς αυτό!

Έχω κολλητό σε μεγάλη ΔΔΕ που είναι στο τμήμα των αδειών. Αυτό που σου συνέβει είναι σίγουρα άγνοια του υπαλλήλου. Μου έχει τύχει αρκετές φορές μια ΔΔΕ να συγχέει τις άδειες που διακιούνται οι μόνιμοι με τις άδειες που δικαιούνται οι αναπληρωτές. Εγώ επιμένω λοιπόν ότι είναι ανα σύμβαση στους αναπληρωτές και ανα έτος στους μόνιμους.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 20, 2022, 06:11:37 μμ »
Έχω κολλητό σε μεγάλη ΔΔΕ που είναι στο τμήμα των αδειών. Αυτό που σου συνέβει είναι σίγουρα άγνοια του υπαλλήλου. Μου έχει τύχει αρκετές φορές μια ΔΔΕ να συγχέει τις άδειες που διακιούνται οι μόνιμοι με τις άδειες που δικαιούνται οι αναπληρωτές. Εγώ επιμένω λοιπόν ότι είναι ανα σύμβαση στους αναπληρωτές και ανα έτος στους μόνιμους.

*Οι δύο ημέρες άδειας είναι πέραν της ημέρας αιμοδοσίας και μπορούν να ληφθούν είτε συνεχόμενα με το χρόνο της αιμοδοσίας ή οποτεδήποτε εντός της σύμβασης. Σε κάθε περίπτωση δεν μεταφέρονται στο επόμενο ημερολογιακό έτος.

Τελικά είναι ακόμα χειρότερα συνάδελφοι. Ισχύει και αυτό που λέει η despinoula4 και αυτό που είπα αρχικά εγώ.  Πρέπει και εντος της σύμβασης και εντος του ίδιου έτους. Δηλαδη αν δώσεις αίμα απο 1/1 πρέπει μέχρι 30/6 να την πάρεις. Επίσης πρέπει αν δώσεις απο 1/9 να την πάρεις μέχρι 31/12. Αλλιώς χάνεται και στις δυο περιπτώσεις.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2022, 06:31:15 μμ από victor123 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 411

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.