*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1737078 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3458 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 05:34:30 μμ »
Θα ήθελα να μην δοθεί συνέχεια μέχρι να διερευνηθεί τι ακριβώς έχει συμβεί.
Διαχειριστές είμαστε αρκετοί, δεν είναι ένας.
Ένα πρώτο βήμα θα ήταν να μου στείλει ή να δημοσιεύσει ο ekalaitz παράθεση του μηνύματος που δέχτηκε, γιατί στα προσωπικά μηνύματα δεν φαίνεται το e-mail του αποστολέα.
Ας γίνει αυτό και συζητάμε τα υπόλοιπα.

ΥΓ θα μπορούσα να τον παραπέμψω για παράβαση του όρου (15) τω όρων χρήσης αλλά, βλέπετε, ότι δεν το κάνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:22:12 »

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3459 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 05:36:08 μμ »
μου έχει έρθει με email το συγκεκριμένο μήνυμα  στις 5 Νοεμβρίου 4:09 μμ ελέξτε τα εξερχόμενά σας.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2018, 05:43:02 μμ από ekalaitz »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3460 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 05:42:31 μμ »
Μάλιστα, δεν ήταν προσωπικό μήνυμα αλλά e-mail.
Σου στέλνω e-mail από τον προσωπικό μου λογαριασμό για να μου προωθήσεις το e-mail που δέχτηκες.
(Δεν έχω πρόσβαση στον ηλεκτρονικό λογαριασμό που αναφέρεις)

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3461 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 05:46:26 μμ »
Θα πω κι εγώ τη γνώμη μου, όπως και όλοι εδώ μέσα. Αφού τα μεταπτυχιακά και διδακτορικά προσμετρώνται για βαθμολογική και μισθολογική εξέλιξη αφού διοριστείς, δεν ειναι σωστό να προσμετρώνται δυο φορές, και πριν το διορισμό και μετά. Επίσης τα παιδιά δίνουν μοριοδότηση για μεταθεσεις, αποσπάσεις αφού διοριστείς. Το μόνο πράγμα που πρέπει να κρίνει αν θα διοριστεί κάποιος ειναι το τι θα γράψει στον ΑΣΕΠ. Αντε και μια προσμέτρηση του βαθμού πτυχίου. Τίποτε άλλο. Όλοι αυτοι που κόπτονται για προσμέτρηση προϋπηρεσίας γιατί έτσι έχουν εμπειρία, να δεχτούν να προσμετρηθεί και η εμπειρία των εκπαιδευτικών που δουλεύουν στα φροντιστήρια.
Γραπτός ΑΣΕΠ. Μόνο. Ξερά. Τίποτε άλλο εκτός του βαθμού πτυχίου. Όλα τα αλλα μοριοδοτούνται και προωθούν μετά, οταν και αν περάσεις το διογωνισμο. Όταν δώσαμε πανελλήνιες δεν προσμετρήθηκαν ένα σκασμό αλλα πράγματα. Δώσαμε, περάσαμε. Το ίδιο και τώρα. Θελουμε δηλαδή ευνοϊκότερη μεταχείριση από αυτή που έχουν οι μαθητές μας στις εξετασεις. Ωραίοι εκπαιδευτικοί είμαστε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:22:12 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3462 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 05:54:08 μμ »
μου έχει έρθει με email το συγκεκριμένο μήνυμα  στις 5 Νοεμβρίου 4:09 μμ ελέξτε τα εξερχόμενά σας.
Το e-mail που έλαβες ήταν:
Παράθεση
Στις Δευ, 5 Νοε 2018 στις 4:09 μ.μ., ο/η **********@gmail.com <admin@pde.gr> έγραψε:
Όπως είναι γνωστό οι λογαριασμοί e-mail με τους οποίους γράφεστε είναι απόρρητοι/μυστικοί.
Σας γίνεται επίσης γνωστό πως αν στείλετε e-mail (και όχι προσωπικό μήνυμα) σε άλλο μέλος (που επιτρέπει αυτή την αποστολή) τότε το e-mail σας θα γίνει γνωστό στον παραλήπτη.
Το e-mail που δέχτηκες ήταν από τον χρήστη με e-mail αυτόν με τα "****" μέσω του admin του pde.gr

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3463 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 05:59:54 μμ »
Θα πω κι εγώ τη γνώμη μου, όπως και όλοι εδώ μέσα. Αφού τα μεταπτυχιακά και διδακτορικά προσμετρώνται για βαθμολογική και μισθολογική εξέλιξη αφού διοριστείς, δεν ειναι σωστό να προσμετρώνται δυο φορές, και πριν το διορισμό και μετά. Επίσης τα παιδιά δίνουν μοριοδότηση για μεταθεσεις, αποσπάσεις αφού διοριστείς. Το μόνο πράγμα που πρέπει να κρίνει αν θα διοριστεί κάποιος ειναι το τι θα γράψει στον ΑΣΕΠ. Αντε και μια προσμέτρηση του βαθμού πτυχίου. Τίποτε άλλο. Όλοι αυτοι που κόπτονται για προσμέτρηση προϋπηρεσίας γιατί έτσι έχουν εμπειρία, να δεχτούν να προσμετρηθεί και η εμπειρία των εκπαιδευτικών που δουλεύουν στα φροντιστήρια.
Γραπτός ΑΣΕΠ. Μόνο. Ξερά. Τίποτε άλλο εκτός του βαθμού πτυχίου. Όλα τα αλλα μοριοδοτούνται και προωθούν μετά, οταν και αν περάσεις το διογωνισμο. Όταν δώσαμε πανελλήνιες δεν προσμετρήθηκαν ένα σκασμό αλλα πράγματα. Δώσαμε, περάσαμε. Το ίδιο και τώρα. Θελουμε δηλαδή ευνοϊκότερη μεταχείριση από αυτή που έχουν οι μαθητές μας στις εξετασεις. Ωραίοι εκπαιδευτικοί είμαστε

Συμφωνώ απόλυτα
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3464 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 06:03:25 μμ »
Το e-mail που έλαβες ήταν:Όπως είναι γνωστό οι λογαριασμοί e-mail με τους οποίους γράφεστε είναι απόρρητοι/μυστικοί.
Σας γίνεται επίσης γνωστό πως αν στείλετε e-mail (και όχι προσωπικό μήνυμα) σε άλλο μέλος (που επιτρέπει αυτή την αποστολή) τότε το e-mail σας θα γίνει γνωστό στον παραλήπτη.
Το e-mail που δέχτηκες ήταν από τον χρήστη με e-mail αυτόν με τα "****" μέσω του admin του pde.gr
Δεν κατάλαβα;
Δεν είναι admin αυτός που μου έστειλε το μήνυμα;

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3465 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 06:11:50 μμ »
Τελικά δεν κατάλαβα. Ήταν αδμίν ή δεν ήταν αυτός που έστειλε το μαίηλ στον ekalaitz; Και πόσα παιδιά έχει; (το τελευταίο έχει να κάνει με τη διδακτική του επάρκεια)

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3466 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 06:13:18 μμ »
Τώρα κατάλαβες γιατί θέλουμε γραπτό ΑΣΕΠ!
Γιατί δουλεύουν άτομα που δεν μπορούν να διαβάσουν ουτε τα email τους.

Αποσυνδεδεμένος grita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3467 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 06:17:29 μμ »
Πες τα. Εμείς δλδ πως κάναμε μεταπτυχιακό σε δημόσιο πανεπιστήμιο; Και χωρίς δίδακτρα. Αλλά μάλλον κάποιοι
με το βαθμό πτυχίου που έχουν δε τολμούν να κάνουν ουτε αίτηση.
Κατ'αρχάς δεν ξέρω ποιον εννοείς αγαπητέ, αλλά αν εννοείς εμένα, και βαθμό πτυχίου έχω 7 και 2 γλώσσες γνωρίζω με C2. Δεν μπήκα με κανένα μέσο στον πίνακα προϋπηρεσίας, αλλά όταν εξαντλήθηκε αυτός και ήμουν στο μηδενικής. ΑΣΕΠ δεν έδωσα, γιατί ελάχιστοι έχουν στην ειδικότητά μου. Και θα το θεωρούσα και ντροπή να απαιτώ διορισμό επειδή απλά κατάφερα να περάσω τη βάση. Επίσης είναι γνωστό σε όλους ότι και ο γραπτός ΑΣΕΠ δεν ήταν και τόσο αντικειμενικός, αφού όποιος είχε φράγκα τα έσταζε στα φροντιστήρια (άλλη βιομηχανία της εποχής κι αυτή) και θέματα διαίρεαν. Έχουμε μπερδέψει κάποια πράγματα πιστεύω. Η εκπαίδευση δεν είναι κάποιος απλός διαγωνισμός τεχνοκρατών στο δημόσιο, ένας 3Κ ας πούμε. Εκεί να μετρήσουν και διδακτορικά και μεταδιδακτορικά και γλώσσες και απ 'όλα. Στο σχολείο έχουμε να κάνουμε με παιδικές ψυχές, που αν δεν "το'χεις" δεν μπορεί να στο δώσουν εκατό μεταπτυχιακά. Και καλύτερος κριτής και αξιολογητής μου είναι "τα παιδιά μου" όπως τα αποκαλώ, αν και έχω και δικά μου παιδιά, που στο τέλος κάθε χρονιάς κλαίνε που πιθανόν δεν θα είμαι μαζί τους την επόμενη χρονιά. Αυτό για μένα είναι η μεγαλύτερη ικανοποίηση ότι κάτι έχω πετύχει. Έχω δουλέψει με συναδέλφους με πολύ περισσότερα ακαδημαϊκά, που μέσα στην τάξη των ΕΠΑΛ που μπαίνω, δεν μπορούσαν να σταθούν.....

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3468 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 06:22:08 μμ »
μήπως το admin@pde.gr να το κάνετε mail@pde.gr ή user@pde.gr;;;;;


Λέω μήπως ;;;;

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3469 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 06:22:22 μμ »
Έχω δει και εγώ το ίδιο φαινόμενο να μη μπορούν να σταθούν μέσα στη τάξη καθηγητές που δεν έχουν ασεπ αλλά μόνο προϋπηρεσία, το αμφισβητείς? Αμφιβάλεις για αυτό?

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3470 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 06:25:39 μμ »
Θα συμφωνήσω με grita. Επιτέλους δυο κουβέντες αγάπης ψυχής ανθρωπιάς. Δεν έχουν σημασία τα πτυχία κι οι γραπτοί κι όλα ετούτα τα ξενέρωτα με διαβάσματα και λοιπά στην εκπαίδευση. Μα η ζεστή καρδιά που δίνεις στα παιδιά καθώς σε κοιτούν στα μάτια και σε παρακαλούν να μη μείνεις, συγνώμη να μείνεις, και την άλλη χρονιά και την άλλη για πάντα μαζί τους ως διορισμένος μόνιμος (για τα παιδιά πάντα).

Αποσυνδεδεμένος grita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3471 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 06:28:07 μμ »
Έχω δει και εγώ το ίδιο φαινόμενο να μη μπορούν να σταθούν μέσα στη τάξη καθηγητές που δεν έχουν ασεπ αλλά μόνο προϋπηρεσία, το αμφισβητείς? Αμφιβάλεις για αυτό?
Τώρα τι μου λες δλδ; Οτι αν δωσω εξετασεις στο γνωστικό μου αντικείμενο, που σημειωτέον η σχολή μου είναι και 5ετούς φοίτησης και στα θεωρητικά παιδαγωγικά που διδάχτηκα στην ασπαιτε, εντάξει το κατέχω; Όχι βέβαια... Μέσα στην τάξη αποκτάς τριβή, εμπειρία...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 572
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 572
Σύνολο: 577

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.