*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1733631 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4452 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 03:53:46 μμ »
Μιλάς εσύ ή πρώτη διδαξασα στην σπιλωση ανθρώπων και της προϋπηρεσία τους; Έλεος, τι άλλο θα ακούσουμε.
Ό,τι να 'ναι γράφεις! Ποτέ μου δε χαρακτήρισα ανθρώπους που δε γνωρίζω, αλλά μόνο τις άθλιες τακτικές που ακολούθησαν για δικό τους όφελος!
Αλήθεια, όσοι έκαναν προυπηρεσία με "αθέμιτα" μέσα και τώρα (με το νέο σύστημα δηλ.) θέλουν αυτή να μετρήσει ολόκληρη (χωρίς πλαφόν) ή ακόμη-ακόμη, να διοριστούν μόνο με αυτή και την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου τους, δεν θεωρούν όλους τους άλλους κορόιδα και δεν φέρονται τουλάχιστον απρεπώς; (για μη γράψω κάτι πιο "χοντρό").
???
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:06:53 »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4453 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 04:13:05 μμ »

Δε θα δεχτεί να τον περάσει κάποιος που δεν πήγε να δώσει ΑΣΕΠ.... Μάλιστα. Εσύ με 4 χρόνια κόντεψες να διαλύσεις την οικογένειά σου ενώ ο άλλος με 10+ καλοπέρασε και αυτός και η οικογένειά του. Ωστόσο δε θα δεχτείς να σε πέράσει αυτός με 10+ προυπηρεσία επειδή δεν πήγε να δώσει ΑΣΕΠ, πήγε όμως εκεί που εσύ άντεξες μόνο για 4 χρόνια. Πιο ελληναράς πεθαίνεις...
άσε γιατί αυτοί που ήταν μπροστά στους πίνακες τα τελευταία χρόνια είναι οι προϋπηρεσίακηδες οι οποίοι δεν έφυγαν ποτέ από τον τόπο συμφερόντων τους. Μάθημα όχι σε μένα
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος makehan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Ραγιάδες...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4454 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 04:19:18 μμ »
Αυτοί που αναμένουν επιπλέον μοριοδότηση λόγω τέκνων, με τα τέκνα τους άραγε θα μπουν στην τάξη και θα αποδείξουν ότι είναι ικανοί? Εγώ, για παράδειγμα, που είμαι ομοφυλόφιλος και το κράτος δε μου δίνει τη δυνατότητα να υιοθετήσω με τον σύντροφό μου, γιατί να μείνω πίσω εξαιτίας αυτής της επιπλέον μοριοδότησης? Είμαι λιγότερο ικανός εκπαιδευτικός? Κράτος δικαίου για τους έχοντες τέκνα αλλά για τους υπόλοιπους κράτος μη δικαίου!

Όχι αγαπητέ μου, σίγουρα δεν είναι πιο ικανοί από σένα. Αλλά σίγουρα εσύ θα έχεις την ευκαιρία να διδάξεις σε τέκνα που κάνουν άλλοι για σένα μια και συ ως ομοφιλόφιλος (όπως  είπες), θα έχεις το χρόνο να κάνεις διδακτορικό όσο οι άλλοι θα ασχολούνται με την ανατροφή των τέκνων τους. Θα γνωρίζεις ίσως ότι σχολεία χωρίς παιδιά κλείνουν...
Κάποια στιγμή πρέπει να ειπωθούν και αυτά....
Υ.Γ.   Τρίτεκνος στηρίζει δάσκαλο σε μονοθέσιο σχολείο..... Αυτά λοιπόν, κατά τα άλλα σεβαστέ μου άνθρωπε!

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4455 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 04:35:03 μμ »
Αυτή δεν είναι λογική. Δηλαδή κάνω παιδιά για να υπάρχουν εκπαιδευτικοί στα σχολεία και για να μου ξεπληρώσει η πολιτεία το καλό που έκανα με προτάσσει έναντι όλων των άλλων και χωρίς κανένα άλλο κριτήριο "τρώω" τη θέση από τον αποκάτω μου που σαν ηλίθιος έδινε ασεπ και έτρεχε δεξιά κι αριστερά; Πολύ έξυπνο όλο αυτό το σκεπτικό και πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί αποτελεί ελληνική πατέντα και κανένας άλλος στον κόσμο δεν το σκέφτηκε...
Επίσης, να σου θυμίσω ότι οι άνθρωποι συνήθως δεν κάνουν παιδιά όταν δεν έχουν εργασία και επομένως χρήματα.

Το παράδειγμα του Σπύρου ήταν υπερβολικό για να τονίσει το άδικο και παράλογο της κατάστασης που έχει δημιουργηθεί τα τελευταία χρόνια με τις ειδικές κατηγορίες. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:06:53 »

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4456 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 04:36:37 μμ »
Eνω δεν ειναι Ελληναρας ....αυτος που εχει την δυνατοτητα να δωσει τουλαχιστον σε 4-5 ΑΣΕΠ...αλλα ετρεχε σε πολιτικα γραφεια για 24μηνα κτλ...ενω υποστηριζε τον Συριζα που του εταζε διορισμο με βαση μονο την προυπηρεσια ...Με λενε Ριζο και οπως θελω τα γυριζω...

Πόσο μάλλον, όταν επιπλέον σε προστατεύουν και οι Ποσοστώσεις και δουλεύεις σε θέσεις άλλων.

@ekalaitz Έτσι δεν είναι?
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος Spiros06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 196
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4457 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 04:58:33 μμ »
Αυτή δεν είναι λογική. Δηλαδή κάνω παιδιά για να υπάρχουν εκπαιδευτικοί στα σχολεία και για να μου ξεπληρώσει η πολιτεία το καλό που έκανα με προτάσσει έναντι όλων των άλλων και χωρίς κανένα άλλο κριτήριο "τρώω" τη θέση από τον αποκάτω μου που σαν ηλίθιος έδινε ασεπ και έτρεχε δεξιά κι αριστερά; Πολύ έξυπνο όλο αυτό το σκεπτικό και πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί αποτελεί ελληνική πατέντα και κανένας άλλος στον κόσμο δεν το σκέφτηκε...
Επίσης, να σου θυμίσω ότι οι άνθρωποι συνήθως δεν κάνουν παιδιά όταν δεν έχουν εργασία και επομένως χρήματα.

Το παράδειγμα του Σπύρου ήταν υπερβολικό για να τονίσει το άδικο και παράλογο της κατάστασης που έχει δημιουργηθεί τα τελευταία χρόνια με τις ειδικές κατηγορίες.

Υπερβολικό αλλά πέρα για πέρα αληθινό! Και, οσονούπω, πραγματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4458 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 05:01:32 μμ »
άσε γιατί αυτοί που ήταν μπροστά στους πίνακες τα τελευταία χρόνια είναι οι προϋπηρεσίακηδες οι οποίοι δεν έφυγαν ποτέ από τον τόπο συμφερόντων τους. Μάθημα όχι σε μένα


Το θετικό πάντως είναι ότι σιγά σιγά αρχίζετε να εκδηλώνεστε παραδεχομενοι των δυσκολιών που αντιμετωπίζει κάποιος που πάει αναπληρωτής μακριά από τον τόπο κατοικίας του οπότε και αναγνωρίζονται οι κόποι αυτών που αναγκάστηκαν να το κάνουν όσο κάποιοι προτίμησαν να παραμείνουν με τις οικογένειές τους.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4459 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 05:08:02 μμ »
Εντάξει η ζωή του καθενός είναι δική του και κάνει ό,τι θέλει μ' αυτήν. Εμάς δε μας πέφτει λόγος.

Μας απασχολεί όμως η αδικία όσον αφορά την εργασία. Ο καθένας πρέπει να αποκτά μια θέση εργασίας με βάση το πόσο άξιος είναι και όχι αν έχει παιδιά. Αυτό ήταν και το νόημα του γραπτού διαγωνισμού. Τα άλλα έγιναν σε άλλες εποχές που η πίτα έφτανε για όλους. Τώρα όμως άλλαξαν τα δεδομένα και κάποιες παθογένειες του παρελθόντος θα αλλάξουν σύντομα!

Απλά σε όλη αυτή την πορεία οι ζωές κάποιων πήγαν πίσω και ίσως έμειναν και άτεκνοι προκειμένου να ικανοποιηθούν τα αγαπητά τέκνα του συστήματος! Και αυτό είναι πραγματικά λυπηρό...

Αποσυνδεδεμένος Spiros06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 196
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4460 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 05:10:58 μμ »
Όχι αγαπητέ μου, σίγουρα δεν είναι πιο ικανοί από σένα. Αλλά σίγουρα εσύ θα έχεις την ευκαιρία να διδάξεις σε τέκνα που κάνουν άλλοι για σένα μια και συ ως ομοφιλόφιλος (όπως  είπες), θα έχεις το χρόνο να κάνεις διδακτορικό όσο οι άλλοι θα ασχολούνται με την ανατροφή των τέκνων τους. Θα γνωρίζεις ίσως ότι σχολεία χωρίς παιδιά κλείνουν...
Κάποια στιγμή πρέπει να ειπωθούν και αυτά....

Υ.Γ.   Τρίτεκνος στηρίζει δάσκαλο σε μονοθέσιο σχολείο..... Αυτά λοιπόν, κατά τα άλλα σεβαστέ μου άνθρωπε!

 Παραλογισμός και φοβία! Δε θέλω κανείς να κάνει τέκνα για εμένα ούτε να κάνω διδακτορικό. Θέλω να με αντιμετωπίσει αυτό το κράτος δίκαια και ισότιμα!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4461 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 05:15:27 μμ »

Το θετικό πάντως είναι ότι σιγά σιγά αρχίζετε να εκδηλώνεστε παραδεχομενοι των δυσκολιών που αντιμετωπίζει κάποιος που πάει αναπληρωτής μακριά από τον τόπο κατοικίας του οπότε και αναγνωρίζονται οι κόποι αυτών που αναγκάστηκαν να το κάνουν όσο κάποιοι προτίμησαν να παραμείνουν με τις οικογένειές τους.
Κάνατε μία επιλογή: πήγατε ως αναπληρωτές μακριά απο τα σπίτια σας, για Χ, Ψ ... χρόνια. Ωραία. Δεν σας ανάγκασε κάποιος να το πράξετε. Μόνοι σας το αποφασίσατε, μετά από σκέψη (υπολογίζοντας προφανώς πως έτσι θα τακτοποιηθείτε). Κάποιοι άλλοι, όμως, δεν το έκαναν, πάλι μετά από σκέψη.
Τώρα δηλ. τι πρέπει να γίνει; Όταν πηγαίνατε εκεί που πηγαίνατε, είχε δεσμευτεί κάποιος απέναντί σας ότι θα σας διορίσει; Λογικά, όχι. Επομένως, τώρα έρχεστε και λέτε και απαιτείται τι ακριβώς; Να έχετε προτεραιότητα στο νέο σύστημα διορισμών κι όλοι οι άλλοι (νεώτεροι συνάδελφοι, επιτυχόντες σε ΑΣΕΠ ...) να κάνουν υπομονή ή να αλλάξουν επάγγελμα; 
Είναι αυτά σοβαρά πράγματα;
Και το άλλο πάλι; Οι πολύτεκνοι κι οι τρίτεκνοι, επειδή "συμβάλλουν" στη διατήρηση κάποιων δημόσιων σχολείων, με τα πολλά παιδιά που απέκτησαν, νομιμοποιούνται να προτάσσονται στους μελλοντικούς διορισμούς; Γι' αυτό τα έκαναν τα 3, 4, 5 ... παιδιά; Τι σχέση δόσης και ανταπόδοσης είναι αυτή; Στέλνω στο δημόσιο σχολείο τα παιδιά μου, εγώ, ο πολύτεκνος, ο τρίτεκνος και ταυτόχρονα απαιτώ και τον διορισμό μου, μιας και συνέβαλα στο να μην κλείσει το τάδε σχολείο; Τέλεια λογική!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4462 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 06:14:49 μμ »
Να γιατί οι Έλληνες δεν κάνουν παιδιά:

https://www.protothema.gr/zoi/article/843744/washington-post-pou-pigan-ta-paidia-stin-ellada-pos-i-oikonomiki-krisi-odigise-stin-upogennitikotita/

Οικονομικοί οι λόγοι σαφέστατα.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4463 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 06:23:14 μμ »
Κάνατε μία επιλογή: πήγατε ως αναπληρωτές μακριά απο τα σπίτια σας, για Χ, Ψ ... χρόνια. Ωραία. Δεν σας ανάγκασε κάποιος να το πράξετε. Μόνοι σας το αποφασίσατε, μετά από σκέψη (υπολογίζοντας προφανώς πως έτσι θα τακτοποιηθείτε). Κάποιοι άλλοι, όμως, δεν το έκαναν, πάλι μετά από σκέψη.
Τώρα δηλ. τι πρέπει να γίνει; Όταν πηγαίνατε εκεί που πηγαίνατε, είχε δεσμευτεί κάποιος απέναντί σας ότι θα σας διορίσει; Λογικά, όχι. Επομένως, τώρα έρχεστε και λέτε και απαιτείται τι ακριβώς; Να έχετε προτεραιότητα στο νέο σύστημα διορισμών κι όλοι οι άλλοι (νεώτεροι συνάδελφοι, επιτυχόντες σε ΑΣΕΠ ...) να κάνουν υπομονή ή να αλλάξουν επάγγελμα; 
Είναι αυτά σοβαρά πράγματα;
Και το άλλο πάλι; Οι πολύτεκνοι κι οι τρίτεκνοι, επειδή "συμβάλλουν" στη διατήρηση κάποιων δημόσιων σχολείων, με τα πολλά παιδιά που απέκτησαν, νομιμοποιούνται να προτάσσονται στους μελλοντικούς διορισμούς; Γι' αυτό τα έκαναν τα 3, 4, 5 ... παιδιά; Τι σχέση δόσης και ανταπόδοσης είναι αυτή; Στέλνω στο δημόσιο σχολείο τα παιδιά μου, εγώ, ο πολύτεκνος, ο τρίτεκνος και ταυτόχρονα απαιτώ και τον διορισμό μου, μιας και συνέβαλα στο να μην κλείσει το τάδε σχολείο; Τέλεια λογική!
Σε λίγες γραμμές περιγράφεις τον ελληνικό παραλογισμό!!! Δεν θα αλλάξει τίποτα αν δεν επικρατήσει η κοινή λογική. Έχει μια ευκαιρία ο εκπαιδευτικός κόσμος να διατηρήσει όση αξιοπρέπεια του έχει απομείνει. Αξιοκρατία παντού και πάντα και κατά προτεραιότητα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4464 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 06:33:54 μμ »
@ gia 96

Εκ του ασφαλούς τα πάντα κρίνονται και κατακρίνονται....η πικρή αλήθεια όμως είναι ότι η πολιτεία βασιζόμενη στις βιοποριστικές ανάγκες του καθενός από εμάς...έπραξε ο,τι έπραξε και συνεχίζει να πράττει καθημερινά και τώρα όλοι ψάχνουν να βρουν μια λύση στα προβλήματα τους.
Πρότεινε λοιπόν εσύ μια αντικειμενική λύση γιατί όπως φαίνεται το υπουργείο αργεί να αποφασίσει....ακομα δεν προχώρησε την διαδικασία για τους 600 στους οποιους συμπεριλαμβάνεσαι και εσύ.
Αν όμως ήσουν εκτός των 600 και είχες 10-12 χρόνια προϋπηρεσία ως αναπληρώτρια μάλλον άλλα θα έλεγες...
Όσο για τα διδακτορικά και λοιπά....καλα και άγια είναι...αλλά δεν λύνουν το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2018, 06:50:12 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4465 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 06:48:48 μμ »
Υ.Γ.   Τρίτεκνος στηρίζει δάσκαλο σε μονοθέσιο σχολείο..... Αυτά λοιπόν, κατά τα άλλα σεβαστέ μου άνθρωπε!


Και λοιπόν; Το οφείλει το κράτος διορισμό γι'αυτό τον λόγο; Ήμαρτον δλδ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 268
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 264
Σύνολο: 267

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.