*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1734117 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7098 στις: Ιανουάριος 01, 2019, 10:44:25 πμ »
Το στε δεν αποφασισε τιποτα για ενιαια εκπαιδευση ουτε πρωτοβαθμια ουτε δευτεροβαθμια.To υπουργειο αν θελει μπορει να το κανει  απλως ας σταματησουν οι βλακειες οτι το αποφασισε το στε. Τωρα αν το υπουργειο το κανει τι θα προκυψει σε ενδεχομες προσφυγες στο στε αυτος κανεις δεν μπορει να το ξερει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:35:16 »

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7099 στις: Ιανουάριος 01, 2019, 10:49:52 πμ »
Ειναι συγκεκριμενη πολιτικη επιλογη αυτη η αποφαση με πολλαπλες στοχευσεις . Τουλαχιστον ας αναλαβουν το θαρρος να πουν οτι οι ιδιοι το αποφασισαν και ας αφησουν τα παραμυθια περι στε.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7100 στις: Ιανουάριος 01, 2019, 11:21:35 πμ »
"Συνάδελφοι, όλοι ανεξαιρέτως οι αναπληρωτές βιώνουμε με αγανάκτηση την αναστάτωση που φέρνουν οι τεράστιες αλλαγές που δρομολόγησε μέσα στις γιορτές, λίγο πριν μπει το 2019, το Υπουργείο για τα εργασιακά μας.

Φαίνεται πως το σύστημα προσλήψεων με το οποίο πορευόμασταν οι αναπληρωτές μέχρι σήμερα, θα αποτελέσει παρελθόν, απόρροια συμμόρφωσης σε σχετική απόφαση του ΣτΕ, που το έκρινε συνταγματικά ανεκτό έως την τρέχουσα σχολική χρονιά (ΣτΕ Α1882/2017). Οι αλλαγές που φέρνει το νέο ενιαίο σύστημα διορισμών/προσλήψεων που παρουσιάστηκε από το υπουργείο, αποτελεί ωστόσο ξεκάθαρα και χωρίς μισόλογα υποβάθμιση της προϋπηρεσίας, άρα και των κόπων όσων στήριξαν και στηρίζουν όλα αυτά τα χρόνια της κρίσης το δημόσιο σχολείο.

Στον αγώνα αλλαγής των έως τώρα δεδομένων προς όφελος της προϋπηρεσίας οφείλουμε να λάβουμε υπόψη τα εξής δεδομένα τα οποία και παραθέτουμε:

Στο Άρθρο 103 παρ. 7 του Συντάγματος αναφέρεται ότι η πρόσληψη υπαλλήλων στο Δημόσιο και στον ευρύτερο δημόσιο τομέα γίνεται με 2 τρόπους: α) είτε με διαγωνισμό (γραπτό) ΑΣΕΠ είτε β) με επιλογή σύμφωνα με προκαθορισμένα αντικειμενικά κριτήρια υπό την εποπτεία ανεξάρτητης αρχής (ΑΣΕΠ).

Ακολουθώντας την περίπτωση (β) προσλήψεων στο δημόσιο, υπάρχει η διεκδίκηση συλλόγων αναπληρωτών και συνδικαλιστικών παρατάξεων να νομοθετηθεί ο μόνιμος διορισμός αναπληρωτών με βάση το πτυχίο και την προϋπηρεσία ακυρώνοντας τα υπόλοιπα κριτήρια.

Ωστόσο, τα δεδομένα σήμερα είναι πιο σύνθετα. Κι αυτό διότι μια σειρά δικαστικών απόφασεων του ΣτΕ με βασική την 527/2015 έχει θεωρηθεί πως βάζει φρένο στους μόνιμους διορισμούς αναπληρωτών με αποκλειστικό κριτήριο την προϋπηρεσία, όπως επιτρεπόταν παλαιότερα.

Το ΣτΕ σαφώς δεν νομοθετεί, αλλά με ένα πλήθος αποφάσεων που σχετίζονται με τα εργασιακά μας, έπειτα από προσφυγές, έχει δημιουργήσει ένα σύνθετο πλέγμα, με όρια που δεν μπορούν να παραβλεφθούν (άρθρο 95 παρ. 5 του Συντάγματος).

Επειδή όμως δεν είμαστε νομικοί ή συνταγματολόγοι, για να έχουμε ξεκάθαρη εικόνα, καταθέσαμε ως ΠΣΑΕΠ αίτημα στη ΔΟΕ προς το νομικό της τμήμα α) να τεκμηριώσει σε όλους εμάς τους αναπληρωτές αν με βάση τα σημερινά δεδομένα είναι νομικά και συνταγματικά εφικτό να δρομολογηθεί σύστημα διορισμών με σύστημα κατάταξης βάσει μόνο της προϋπηρεσίας ώστε να σταθούμε όλοι με αυτό β) εάν πράγματι υπάρχει η δυνατότητα αυτή, τότε να συνταχθεί και να κατατεθεί η πρόταση άμεσα στο υπουργείο για να υπάρξει εμπεριστατωμένο αντίβαρο σε σχέση με το προσοντολόγιο χωρίς γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ που παρουσίασε υπουργείο ή το προσοντολόγιο με γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ που είναι νομοθετημένο (Ν.3848) χωρίς να έχει εφαρμοστεί από το 2010.

Σε κάθε περίπτωση, ως ΠΣΑΕΠ, απορρίπτουμε το προσχέδιο που παρουσιάστηκε που υποβαθμίζει την προϋπηρεσία ενώ την ίδια στιγμή υπερμοριοδοτεί τα ακαδημαϊκά. Διεκδικούμε την αναγνώριση όλης της προϋπηρεσίας και την εξάντληση των ορίων στήριξης αυτής, με τη ΔΟΕ να πρέπει επιτέλους να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων. Ειδικότερα στην ΕΑΕ, να προσμετράται η προϋπηρεσία που έχει προσφερθεί ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ σε δομές ΕΑΕ, στον οικείο κλάδο, όπως επισημαίνει και ο Π.Ε.Σ.Ε.Α.

Τέλος, αναφορικά με τα δυσπρόσιτα, ήταν αναμενόμενο πως δεν θα μετράνε στο μόνιμο διορισμό, αλλά χωρίς μόνιμους διορισμούς στον προϋπολογισμό για τη Γενική Αγωγή, οι συνάδελφοι ΚΑΙ θα συνεχίσουν ως αναπληρωτές ΚΑΙ θα δουν τα μόρια τους να χάνονται, γεγονός που δημιουργεί αδικίες.

Συνάδερφοι είναι μια κρίσιμη ώρα για τον κλάδο, μια ώρα που η ανθρωποφαγία, στην οποία επιχειρεί να μας βάλει το υπουργείο, κυριαρχεί και που ο καθένας πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του ατομικά και συλλογικά. Ο ΠΣΑΕΠ θα δώσει την μάχη όπως κάνει από την μέρα της ίδρυσης του,γνωρίζοντας πως οι αναπληρωτές δεν μπορούν να ανεχθούν άλλα καθώς το ποτήρι ξεχείλισε.

Τέλος να μην ξεχνάμε το πάγιο αίτημα του κλάδου:

Μαζικοί μόνιμοι διορισμοί τώρα σε γενική και ειδική αγωγή σε όλες τις πραγματικές ανάγκες του δημόσιου σχολείου

Το ΔΣ του ΠΣΑΕΠ"

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/277319_systima-diorismon-psaep-na-anagnoristei-olokliri-i-proypiresia-ti-zita-gia-eidiki
ΝΑ ΜΕΤΡΆΝΕ τα διπλά σε ξεχωριστό πίνακα αναπληρωτών, που στην τελική κανείς δεν μας είπε πως ειναι αντισυνταγματικός παράλληλος πίνακας...αλλίως θα κατέβει η Κεραμέως στα ξερόνησα η δεν θα κάνει κατεύθυνση η μαθητής της Κύθνου...

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7101 στις: Ιανουάριος 01, 2019, 11:52:33 πμ »
Ειναι συγκεκριμενη πολιτικη επιλογη αυτη η αποφαση με πολλαπλες στοχευσεις . Τουλαχιστον ας αναλαβουν το θαρρος να πουν οτι οι ιδιοι το αποφασισαν και ας αφησουν τα παραμυθια περι στε.
Πάντως αν ανατρέξουμε και στη θεωρία των παιδαγωγικών, η εκπαίδευση είναι ενιαία και κάποια στιγμή πρέπει να εφαρμόζεται και η θεωρία. Εκτός αν προσφεύγουμε σε αυτή μόνο όποτε μας βολεύει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:35:16 »

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7102 στις: Ιανουάριος 01, 2019, 11:58:23 πμ »
Καλημέρα και καλή χρονιά.

Όσο εμείς εδώ χτυπάμε τα κεφάλια μας για το τι θα γίνει, η ΟΙΕΛΕ, παραμονή πρωτοχρονιάς κάνει μιτινγκς με τον υπουργο και  και τα έχουνε βρει κιόλας.

Αξιόλογη συνάδελφος ΠΕ02,  εκεί γύρω στα 50 εχθές βράδυ στο φαγητο, η οποία δουλεύει εδώ και 19 χρόνια  σε τοπικό ιδιωτικό σχολείο, μου έδειχνε τα κατεβατά από mail που έχει μέσα στα χριστούγεννα, από τον συμπαθέστατο κατά άλλα σχολάρχη, τους συμπαθέστατους κατά τα άλλα γονείς, τα αμέτρητα "προτζεκτς" και μου περιέγραφε τα φανταστικά κατά άλλα ωράρια που έχει ακόμα και τα Σ/Κ!!

Ούτε διορισμό δε θέλει.  Και αναπληρώτρια μειωμένου πάει αν είναι εδώ κοντά και κάνει 2 ιδιαίτερα, που δεν έχει κάνει ποτέ γιατί δεν προλαβαίνει!!

Σε ερώτηση μου τι θα γίνει με το σχολάρχη, μου είπε ότι ο σχολάρχης πρώτος και καλύτερος θέλει να τη σουτάρει, αλλά πρέπει ο τρόπος να είναι νόμιμος και να εξασφαλίζει και εκείνη την πρυπηρεσία της οπότε είναι σε αναμονή.

Δεν μας φταίει βέβαια η συνάδελφος με αυτά που έχει περάσει, όλοι το ίδιο θα θέλαμε. Αλλά έτσι όπως πάει με 120 μήνες προυπηρεσία η συνάδελφος θα διοριστεί!!

 Εάν την αυξήσουν κίολας , όπως ζητά η ΔΟΕ , η ΟΙΕΛΕ και η ΟΛΜΕ και χωρίς ΑΣΕΠ, ειδκότητες Βθμιας, μόνο ιδιωτικοί θα διοριστούν στο τέλος. Βλέπω τις απολύσεις στα ιδιωτικά να γίνονται όπως τα Μαστερ Ειδικής από την ζήτησηηη  ;D ;D ;D
Θα τους χρυσώνουν τους σχολάρχες για να τους απολύσουν!







Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7103 στις: Ιανουάριος 01, 2019, 12:03:58 μμ »
Όταν τα λέγαμε...

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7104 στις: Ιανουάριος 01, 2019, 12:13:31 μμ »

Marie1980 λύσε μου μια απορία. Η συνάδελφος από τον ιδιωτικό τομέα έχει κάνει 2 χρόνια αναπληρώτρια;

Δεν καταλαβαίνεις ότι και 300 μήνες να έχει ο ιδιωτικός αν δεν έχει κάνει 2 χρόνια αναπληρωτής δεν αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία.

Στο έχω ξαναπεί και θα το γράψω άλλη μια φορά ότι δεν συμφωνώ καθόλου με την νοοτροπία των αναπληρωτών με ή χωρίς προϋπηρεσία σχετικά με το θέμα των ιδιωτικών εκπαιδευτικών.

Και παίρνοντας  μεμονωμένα μια περίπτωση μιας γνωστής σου δεν βγάζουμε άκρη. Ανάλογα με την ειδικότητα. Αν κάποιος έχει τη δική μου ειδικότητα δεν γίνεται να απολυθεί για κατάργητη τμημάτων γιατί εγώ κάνω σε όλα τα τμήματα. Μόνο αν καταργηθεί το μάθημα ή κλείσει το σχολείο. Δεν γίνεται να του πω να το κλείσει. Δεν είναι ξάδερφος μου. Δεν είναι τοπικό.

Άρα μην βγάζεις συμπεράσματα από μια περίπτωση και δεν έχουν όλοι οι ιδιωτικοί 2 χρόνια αναπληρωτές.


Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7105 στις: Ιανουάριος 01, 2019, 12:30:34 μμ »
Αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι πως το σύστημα είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα όσων έχουν πρόσβαση και συναλλάσσονται με το υπουργείο. Αν μαζί μ' αυτούς ωφεληθούν και κάποιοι άλλοι με παρόμοια προσόντα έτυχε.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7106 στις: Ιανουάριος 01, 2019, 12:49:23 μμ »
Marie1980 λύσε μου μια απορία. Η συνάδελφος από τον ιδιωτικό τομέα έχει κάνει 2 χρόνια αναπληρώτρια;

Δεν καταλαβαίνεις ότι και 300 μήνες να έχει ο ιδιωτικός αν δεν έχει κάνει 2 χρόνια αναπληρωτής δεν αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία.

Στο έχω ξαναπεί και θα το γράψω άλλη μια φορά ότι δεν συμφωνώ καθόλου με την νοοτροπία των αναπληρωτών με ή χωρίς προϋπηρεσία σχετικά με το θέμα των ιδιωτικών εκπαιδευτικών.

Και παίρνοντας  μεμονωμένα μια περίπτωση μιας γνωστής σου δεν βγάζουμε άκρη. Ανάλογα με την ειδικότητα. Αν κάποιος έχει τη δική μου ειδικότητα δεν γίνεται να απολυθεί για κατάργητη τμημάτων γιατί εγώ κάνω σε όλα τα τμήματα. Μόνο αν καταργηθεί το μάθημα ή κλείσει το σχολείο. Δεν γίνεται να του πω να το κλείσει. Δεν είναι ξάδερφος μου. Δεν είναι τοπικό.

Άρα μην βγάζεις συμπεράσματα από μια περίπτωση και δεν έχουν όλοι οι ιδιωτικοί 2 χρόνια αναπληρωτές.

Συναδελφε η νοοτροπια για τα ιδιωτικα υπαρχει γιατι πολυ απλα ολοι γνωριζουμε πως μπαινει το 95% απο τους ιδιωτικους στα ιδιωτικα σχολεια.
Επειδη αναφερθηκες στην δικια σου ειδικοτητα που δεν ξερω ποια ειναι και φυσικα εχεις δικιο οτι δεν μπορεις εσυ να εκμεταλευτεις . Αυτο ομως δεν συμβαινει για τους περισσοτερους. Ποσοι ιδιωτικοι βρεθηκανε τα τελευταια 3 χρονια στους πινακες;;; αυτους πανε να διορισουνε και οχι αυτους που συνεχιζουν αυτη τη στιγμη να δουλευουν στα ιδιωτικα.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7107 στις: Ιανουάριος 01, 2019, 01:01:32 μμ »
Αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι πως το σύστημα είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα όσων έχουν πρόσβαση και συναλλάσσονται με το υπουργείο. Αν μαζί μ' αυτούς ωφεληθούν και κάποιοι άλλοι με παρόμοια προσόντα έτυχε.

Αυτό ακριβώς!

Εγώ επίσης θέλω να προσθέσω -κάνοντας ένα πολιτικό σχόλιο- ότι φαίνεται ότι αρκετοί προσβλέπουν στην (τωρινή) αξιωματική αντιπολίτευση, αλλά τη ΝΔ του Κυριάκου δεν την ξέρουμε (και δεν ανοίγει τα χαρτιά της για το θέμα που μας αφορά). Σίγουρα όμως δεν είναι η λαική δεξιά του Καραμανλή...

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7108 στις: Ιανουάριος 01, 2019, 01:26:01 μμ »
Nikolopol ΑΣΕΠ για διορισμούς μηχανικών σε δήμους δεν θα αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία σε μια ιδιωτική τεχνική εταιρία. Εκεί πρέπει οι συνυποψήφιοι να διαμαρτυρηθούν γιατί ο άλλος είχε τη γνωριμία (αν την είχε!;!) να δουλέψει σε ιδιωτικό τομέα.

Nikolopol μεγάλος αριθμός μπαίνει με κάποια γνωριμία αν και από την εμπειρία μου δεν νομίζω να είναι 95% αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι μάλλον είναι ένα μεγάλο ποσοστό. Δεν το ξέρω γιατί ανήκω στο μικρό ποσοστό αλλά προφανώς ο σχολάρχης θα πάρει αυτόν που θέλει και άρα με βάση τα δικά του κριτήρια (γνωριμία, προσόντα, παλιός μαθητής του ιδιωτικού, κλπ).

Είναι πολύ άδικο όμως όπως το συζητάω με συναδέλφους στα ιδιωτικά σχολεία ειδικοτήτων που το ωράριο τους είναι 7/8/9 ώρες τη βδομάδα να μην τους αναγνωριστεί η προϋπηρεσία όταν μετά από χρόνια θεωρήσουν ότι δεν μπορούν να ζουν άλλο με 7/8/9 ώρες τη βδομάδα και δηλώσουν παραίτηση. Το είπα και σε προηγούμενο post κανένας σχολάρχης δεν θα βάλει "ξαδερφάκι" του (εννοώ γνωστό του) για 300-350 ευρώ το μήνα. Αν θέλει να βολέψει το "ξαδερφάκι" του θα τον βάλει σε μια καλή θέση. Αυτό το ξαδερφάκι θα περνάει τόσο καλά που δεν θα θέλει να πάει στο δημόσιο. Το θέμα είναι τι γίνεται με αυτούς που έχουν λίγες ώρες και επομένως κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι γνωστοί και δεν μπορούν να συμπληρώσουν ωράριο γιατί είναι τέτοια η ειδικότητα τους που δεν μπορούν να έχουν πολλές ώρες. Αυτοί θα ζήσουν έτσι μέχρι τα 65; Είναι τόσο κακό λοιπόν να τους αναγνωριστεί η προϋπηρεσία;

 Θα πρέπει για εσάς να θεωρούνται αυτοί οι εκπαιδευτικοί μηδενικής προϋπηρεσίας;

Καλή χρονιά!!!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7109 στις: Ιανουάριος 01, 2019, 01:26:16 μμ »
Πάντως αν ανατρέξουμε και στη θεωρία των παιδαγωγικών, η εκπαίδευση είναι ενιαία και κάποια στιγμή πρέπει να εφαρμόζεται και η θεωρία. Εκτός αν προσφεύγουμε εσε αυτή μόνο όποτε μας βολεύει.

Μπορεις να μας παραπεμψεις εσυ στη συγκεκριμενη βιβλιογραφια ? Τη μια χρησιμοποιεις ως επιχειρηματα αναφορες σε νομους που ομως  δεν θυμασαι ποιοι ειναι, την αλλη μιλας για παιδαγωγικες θεωριες γενικα και αοριστα χωρις να λες τίποτα συγκεκριμενο. τι σόι "επιχειρηματα" ειναι αυτα? Πιστευεις οτι ενισχυουν την αποψη σου ή τα λες απλα για να πεις κατι?

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7110 στις: Ιανουάριος 01, 2019, 01:34:09 μμ »
Συναδελφε η νοοτροπια για τα ιδιωτικα υπαρχει γιατι πολυ απλα ολοι γνωριζουμε πως μπαινει το 95% απο τους ιδιωτικους στα ιδιωτικα σχολεια.
Επειδη αναφερθηκες στην δικια σου ειδικοτητα που δεν ξερω ποια ειναι και φυσικα εχεις δικιο οτι δεν μπορεις εσυ να εκμεταλευτεις . Αυτο ομως δεν συμβαινει για τους περισσοτερους. Ποσοι ιδιωτικοι βρεθηκανε τα τελευταια 3 χρονια στους πινακες;;; αυτους πανε να διορισουνε και οχι αυτους που συνεχιζουν αυτη τη στιγμη να δουλευουν στα ιδιωτικα.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!

Τα ειπες ολα συναδελφε...ειδικα οι 3 τελευταίες σειρες του μηνύματος σου ειναι  ακριβως η πραγματικοτητα!

Αποσυνδεδεμένος Ekpaideutikos18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7111 στις: Ιανουάριος 01, 2019, 01:40:56 μμ »
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Αν και δεν με αφορά το ζήτημα της μεταφοράς προϋπηρεσίας από τη γενική στην ειδική και αντίστροφα, παρακολουθώντας τη σχετική συζήτηση (εδώ και σε άλλες περιπτώσεις) ένα σημείο που μου κάνει εντύπωση (προχθές ένα μέλος του forum απαντώντας σε σχετικό ερώτημά μου είπε ότι δεν έχει διευθετηθεί το ζήτημα προς το παρόν) είναι το εξής: Μπορούν αυτή τη στιγμή, κατά την οποία οι ΠΕ70-60 μπορούν να μεταφέρουν προϋπηρεσία από τη γενική στην ειδική, οι ΠΕ71-61 να διεκδικήσουν θέσεις στη γενική εκπαίδευση; Δηλαδή, αν οι ΠΕ70-60 μπορούν τώρα να διεκδικήσουν θέσεις στην ειδική, μπορούν και οι ΠΕ71-61 να διεκδικήσουν τώρα θέσεις στη γενική;Έχει φροντίσει, δηλαδή, ο νομοθέτης να δώσει - στο πλαίσιο της λεγόμενης ενιαίας εκπαίδευσης - τη δυνατότητα και στους μεν και στους δε να διεκδικήσουν θέσεις στη γενική και στην ειδική αγωγή, ειδικά τώρα που ενδέχεται να εφαρμοστεί νέο σύστημα για αναπληρωτές και μόνιμους και να γίνουν μονιμοποιήσεις στην ειδική και στη γενική αγωγή;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159637
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.