*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1726061 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7420 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 10:51:41 μμ »
Το ΣΤΕ ζήτησε τα ακαδημαϊκά να είναι 60 τοις εκατό. Το υπουργείο ζήτησε για να ικανοποιήσει τους συνδικαλιστικούς φορείς 50.

Μα τα ακαδημαϊκά δεν είναι ουτε 50%. Όταν θα τα βάλει το ΣτΕ κάτω θα δει ότι είναι εξαιρετικά απίθανο να έχει κάποιος όχι 120, αλλά και 100 μόρια ακαδημαϊκά, ενώ αντίθετα είναι αρκετοί με τέτοιες προϋπηρεσίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:38:24 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7421 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 10:52:02 μμ »
Στο μεγάλο ταβάνι φτάσαμε γιατί έτσι βόλευε κάποιους που μπαινοβγαίνουν στο υπουργείο ασκώντας πιέσεις  για ταβάνι προϋπηρεσίας ανευ προηγουμένου στο Ελληνικό Δημόσιο και γιατί το υπουργείο φαίνεται πως υπέκυψε στις πιέσεις αυτές ....
 

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7422 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 10:52:18 μμ »
Φεβρουάριο η προκήρυξη.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7423 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 10:57:46 μμ »
Φεβρουάριο η προκήρυξη.

Για ειδική ή και για γενική;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:38:24 »

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7424 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 11:01:33 μμ »
Αυτό δεν το ξέρω. Ξέρω όμως ότι γίνεται αγώνας για Φεβρουάριο - Μάρτιο.
Oleum et operam perdidi!

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7425 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 11:05:49 μμ »
Συναδελφοι με email και παρεμβασεις δουλεια δεν γινεται. Η λυση ειναι μονο εξω απο το υπουργειο. Εχουμε μπει εδω και 18 χρονια σε εναν φαυλο κυκλο.
Αυτό!

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7426 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 11:40:34 μμ »
Η προϋπηρεσία στο 120 είναι υπερβολική. Μετρήσαμε για πλάκα με φίλη Φυσικό, μοναδική Ελληνίδα στο αντικείμενο της, με πρόγραμμα Μαρί Κιουρί, 3 μεταδιδακτορικά, ένα κάρο υποτροφίες και καριέρα στο εξωτερικό πόσα μόρια θα έπιανε στα ακαδημαϊκά και χτυπάει ταβάνι στο 93. Χάνει ουσιαστικά το 2ο πτυχίο μεταπτυχιακό και σεμινάρια.

Είναι να βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο να έχεις τα προσόντα (διδακτικό έργο, ερευνητικό, δημοσιεύσεις σε περιοδικά με κριτές κλπ) να πάρεις οποιαδήποτε θέση ανοίξει στην Ελλάδα και αν κάνεις τα χαρτιά για αναπληρωτής να μην έχεις ελπίδα. Οχι πως θα έκανε η συγκεκριμένη αίτηση μια χαρά δουλειά και χρήματα έχει εκεί που είναι αλλά πάλι κάπου λες πως κάτι δεν κάνουμε σωστά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2019, 11:43:33 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7427 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 12:31:35 πμ »
Η προϋπηρεσία στο 120 είναι υπερβολική. Μετρήσαμε για πλάκα με φίλη Φυσικό, μοναδική Ελληνίδα στο αντικείμενο της, με πρόγραμμα Μαρί Κιουρί, 3 μεταδιδακτορικά, ένα κάρο υποτροφίες και καριέρα στο εξωτερικό πόσα μόρια θα έπιανε στα ακαδημαϊκά και χτυπάει ταβάνι στο 93. Χάνει ουσιαστικά το 2ο πτυχίο μεταπτυχιακό και σεμινάρια.

Είναι να βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο να έχεις τα προσόντα (διδακτικό έργο, ερευνητικό, δημοσιεύσεις σε περιοδικά με κριτές κλπ) να πάρεις οποιαδήποτε θέση ανοίξει στην Ελλάδα και αν κάνεις τα χαρτιά για αναπληρωτής να μην έχεις ελπίδα. Οχι πως θα έκανε η συγκεκριμένη αίτηση μια χαρά δουλειά και χρήματα έχει εκεί που είναι αλλά πάλι κάπου λες πως κάτι δεν κάνουμε σωστά.

Αλήθεια πόσο δίκιο έχεις...
Στην Ελλάδα αν δεν είσαι μέτριος δεν κάνεις τπτ...

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7428 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 12:35:01 πμ »
Αυτό ακριβώς εξυπηρετεί το συγκεκριμένο σύστημα..Ευνοοεί την τεράστια , άνευ προηγουμένου, προϋπηρεσία , όπως και αν αποκτήθηκε αυτή, αφήνοντας την  ψευδαίσθηση ότι δίνει ίσες ευκαιρίες και στους υπόλοιπους μέσω ακαδημαϊκων...

Αποσυνδεδεμένος brebal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7429 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 12:43:20 πμ »
Kαλησπέρα,
αναφέρεται ως κριτήριο το πιστοποιητικό Α επιπέδου χειρισμού ηλεκτρονικού υπολογιστή. Θα μπορούσε κάποιος να μας ενημερώσει σχετικά; Για τι είδους πιστοποιητικό πρόκειται; Μια γνωστή μου πληροφορικός, μου εξήγησε ότι πρόκειται για ένα πιστοποιητικό που το δίνεις με εξετάσεις κάθε Ιούνιο. Υπάρχει περίπτωση να μην δέχονται κάτι άλλο; Πώς θα προλάβει όλος αυτός ο κόσμος που δεν έχει το συγκεκριμένο, να το δώσει αν η προκήρυξη γίνει πριν από τον Ιούνιο; Έχει κάποιος πληροφόρηση γι αυτό; :( :(

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7430 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 12:46:29 πμ »
Είμαι διορισμένος εδώ και 29 χρόνια. Τότε που διορίστηκα υπήρχε μια αναλογία μέσων, μεσαίων και μικρών ηλικιών στην εκπαίδευση. Τα νιάτα και ο ενθουσιασμός, οι νέες γνώσεις αναμειγνύονταν με την πείρα. Σε κάθε σύλλογο εκπαιδευτικών γινόταν σοβαρό έργο. Σήμερα στο σχολείο που είμαι διευθυντής έχουμε έναν Σύλλογο με μέσο όρο ηλικίας τα 50 έτη. Θα συνεχίσουμε να είμαστε οι ίδιοι λογικά για την επόμενη δεκαετία. Το ίδιο συμβαίνει και στα διπλανά σχολεία. Κοιτάζω τη γενική συνέλευση και βλέπω φαλακρούς ή ασπρομάλληδες και κυρίες σεβαστές. Παππούδες και γιαγιάδες να το πω ωμά. Αποφοίτησα το 1986. Θα εκπαιδεύσω τις γενιές που θα κυβερνήσουν τη χώρα μας μετά από σαράντα ή πενήντα χρόνια. Με ποια εφόδια; αυτά που πήρα στις σπουδές μου; Μιλάω ωμά αλλά η νέα Ελλάδα έχει ανάγκη και την πείρα και τον ενθουσιασμό και κυρίως προσόντα. Για μένα - που ήμουν φανατικός υπέρ της επετηρίδας - ένας είναι ο δρόμος: γραπτός διαγωνισμός ανά διετία και μετά τα όποια ακαδημαϊκά προσόντα και η προϋπηρεσία. Σα χώρα έχουμε ανάγκη τους αρίστους χωρίς παραθυράκια. Αυτά μας κάναν 1000 υποκατηγορίες. Χρειάζεται μαχαίρι. Προέχει το εθνικό από το ατομικό συμφέρον. Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.
35 χρόνια στην εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7431 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 12:59:08 πμ »
ένας είναι ο δρόμος: γραπτός διαγωνισμός ανά διετία και μετά τα όποια ακαδημαϊκά προσόντα και η προϋπηρεσία. Σα χώρα έχουμε ανάγκη τους αρίστους χωρίς παραθυράκια. Αυτά μας κάναν 1000 υποκατηγορίες. Χρειάζεται μαχαίρι. Προέχει το εθνικό από το ατομικό συμφέρον. Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα, με τη μόνη διαφορά ότι σ'αυτή τη χώρα όχι απλά βασιλεύουν αλλά επιβραβεύονται κιόλας σε βάρος άλλων τα παραθυράκια, που έχουν γίνει πλέον πόρτες ορθάνοιχτες...

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7432 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 01:10:38 πμ »
Kαλησπέρα,
αναφέρεται ως κριτήριο το πιστοποιητικό Α επιπέδου χειρισμού ηλεκτρονικού υπολογιστή. Θα μπορούσε κάποιος να μας ενημερώσει σχετικά; Για τι είδους πιστοποιητικό πρόκειται; Μια γνωστή μου πληροφορικός, μου εξήγησε ότι πρόκειται για ένα πιστοποιητικό που το δίνεις με εξετάσεις κάθε Ιούνιο. Υπάρχει περίπτωση να μην δέχονται κάτι άλλο; Πώς θα προλάβει όλος αυτός ο κόσμος που δεν έχει το συγκεκριμένο, να το δώσει αν η προκήρυξη γίνει πριν από τον Ιούνιο; Έχει κάποιος πληροφόρηση γι αυτό; :( :(

Πρόκειται για πιστοποιητικό γνώσης Η/Υ του Υπ.Παιδείας το οποίο αφορά μόνο εκπαιδευτικούς .Δεν ξέρω αν γίνονται ακόμα εξετάσεις (εγώ το είχα δώσει το 2012)- νόμιζα βασικά ότι δεν γίνονται πλέον  καθώς οι επόμενες εξετάσεις θα αφορούν το Β επίπεδο.
Δεν θα προλάβει ο κόσμος να το δώσει προφανώς ,όπως δεν θα προλάβω και 'γω να βάλω το 2ο πτυχίο μου που το τελειώνω στην εξεταστική του Ιουνίου κια όπως δε θα προλάβει και ο Χ,Ψ να βάλει το μεταπτυχιακό του που επίσης το τελειώνει τον Ιούνιο (εκτός αυτά της Ιταλοβουλγαρίας που τον Απρίλη τα έχεις στο χέρι ), όπως επίσης δεν θα προλάβουν να κάνουν αίτηση και όσοι παίρνουν πτυχίο τον Ιούνιο επίσης...

Αποσυνδεδεμένος ioudas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • εις εκ των αρίστων
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7433 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 01:35:01 πμ »
Είμαι διορισμένος εδώ και 29 χρόνια. Τότε που διορίστηκα υπήρχε μια αναλογία μέσων, μεσαίων και μικρών ηλικιών στην εκπαίδευση. Τα νιάτα και ο ενθουσιασμός, οι νέες γνώσεις αναμειγνύονταν με την πείρα. Σε κάθε σύλλογο εκπαιδευτικών γινόταν σοβαρό έργο. Σήμερα στο σχολείο που είμαι διευθυντής έχουμε έναν Σύλλογο με μέσο όρο ηλικίας τα 50 έτη. Θα συνεχίσουμε να είμαστε οι ίδιοι λογικά για την επόμενη δεκαετία. Το ίδιο συμβαίνει και στα διπλανά σχολεία. Κοιτάζω τη γενική συνέλευση και βλέπω φαλακρούς ή ασπρομάλληδες και κυρίες σεβαστές. Παππούδες και γιαγιάδες να το πω ωμά. Αποφοίτησα το 1986. Θα εκπαιδεύσω τις γενιές που θα κυβερνήσουν τη χώρα μας μετά από σαράντα ή πενήντα χρόνια. Με ποια εφόδια; αυτά που πήρα στις σπουδές μου; Μιλάω ωμά αλλά η νέα Ελλάδα έχει ανάγκη και την πείρα και τον ενθουσιασμό και κυρίως προσόντα. Για μένα - που ήμουν φανατικός υπέρ της επετηρίδας - ένας είναι ο δρόμος: γραπτός διαγωνισμός ανά διετία και μετά τα όποια ακαδημαϊκά προσόντα και η προϋπηρεσία. Σα χώρα έχουμε ανάγκη τους αρίστους χωρίς παραθυράκια. Αυτά μας κάναν 1000 υποκατηγορίες. Χρειάζεται μαχαίρι. Προέχει το εθνικό από το ατομικό συμφέρον. Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.
Αποφοίτηση το 1986 και δυο χρόνια στρατό πάμε 1988.
Διορισμός το 1989.
Δεν περιγράφω άλλο!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 595
Σύνολο: 614

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.