*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1733771 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8946 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 09:43:43 μμ »
Οι αληθεια ειναι πως ολοι εδω μεσα εχουν διαφορετικα συνφεροντα και συμφωνα με αυτα κινουνται και πραττουν!!!απλα μεγαλη απογοητευση!!!καλο βραδυ και καλο διορισμο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:59:07 »

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8947 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 09:47:09 μμ »
Οι δάσκαλοι γενικής αυτή τη στιγμή που δουλεύουν ως αναπληρωτές είναι πάνω από 8000.
Το τονίζω, μιλάω μόνο για δασκάλους με πτυχίο γενικής, όχι ειδική και γενικά πρωτοβάθμια.
Καλώς ή κακώς αυτοί ρυθμίζουν τις εξελίξεις. Σκεφτείτε μια οποιαδήποτε άλλη ειδικότητα,
π.χ. φιλόλογοι γενικής, να είχε τόσους χιλιάδες αναπληρωτές. Θα τους ισοπέδωνε όλους.
 Είναι τεράστιος ο αριθμός τους.
Αυτό εκμεταλλεύτηκαν δύο συγκεκριμένοι σύλλογοι αναπληρωτών και ειδικά ο ένας εξ' αυτών και αυτή τη στιγμή
κάνουν ό,τι γουστάρουν. Προφανώς όλες αυτές οι χιλιάδες δασκάλων δεν έχουν τα ίδια συμφέροντα μεταξύ τους.
Κατάφεραν όμως αυτοί οι δυο σύλλογοι να επηρεάσουν κάποιους απ' τους δασκάλους γενικής
και με κονέ στο υπουργείο τα παίζουν παντοδύναμοι.
Δυστυχώς αυτοί ακούγονται περισσότερο γιατί είναι και μέσα στο Υπουργείο
αλλά και στον δρόμο φαίνονται να έχουν κάποια δύναμη.
Προσωπικά πιστεύω όμως ότι το νομοσχέδιο εν τέλει θα ψηφιστεί γιατί τα προεδρεία των Συλλόγων δεν αδικούνται με το νέο σύστημα
και επειδή ξέρουν ότι αυτός ο νόμος τους εξασφαλίζει καθώς με Κούλη θα εφαρμοστεί ο υπάρχων νόμος, δηλαδή ο 3848.
Δεν το θεωρώ απίθανο οι Συριζαίοι να κωλώσουν αλλά επειδή όλοι ψιλοβολεύονται με το νέο σύστημα στο τέλος θα περάσει.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8948 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 09:49:26 μμ »
Οι αληθεια ειναι πως ολοι εδω μεσα εχουν διαφορετικα συνφεροντα και συμφωνα με αυτα κινουνται και πραττουν!!!απλα μεγαλη απογοητευση!!!καλο βραδυ και καλο διορισμο...
Σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου. Και είναι λογικό και ανθρώπινο. Κανένας δε θέλει να παραδώσει τους κόπους του αμαχητί και ειδικά άνθρωποι που μέχρι τώρα πήγαν με το σταυρό στο χέρι και βλέπουν να πετιούνται εν μία νυκτί. Καλό βράδυ, επίσης. Όσο για το τελευταίο, το εν λόγω σύστημα θα έχει την ίδια τύχη με εκείνου του Φίλη. Οπότε, καλή αναπλήρωση να ευχόμαστε από 'δω και πέρα και έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος asepoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8949 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 09:52:31 μμ »
https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/7b24652e-78eb-4807-9d68-e9a5d4576eff/s-ekpa-prak.pdf

Το νομοσχέδιο εισάγεται τη Δευτέρα 14/01 στην Ολομέλεια της Βουλής προς συζήτηση και ψήφιση.
Οι αλλαγές θα γίνουν την Δευτέρα .
ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:59:07 »

Αποσυνδεδεμένος pa18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8950 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 09:53:57 μμ »
Καλησπέρα, παρακολουθώ τη δημόσια συζήτηση στο φόρουμ τις πέντε τελευταίες μέρες.
Θεωρώ το νέο σύστημα διορισμών την απαρχή για ένα ατελείωτο κυνήγι μορίων (για μόνιμους και αναπληρωτές)χωρίς κανένα  παιδαγωγικό - εκπαιδευτικό όφελος.
Οι πίνακες κάθε χρόνο ρώσικη ρουλέτα και η ανασφάλεια μεγαλύτερη.
Θα πρέπει κάποιος να ξοδέψει πολύ χρόνο και χρήμα απλά για να παίξει στη ρουλέτα! Διότι θα μπουν όλοι στο παιχνίδι για μεταπτυχιακά επιμορφώσεις Αγγλικα κτλ οι νέοι για βαθμό πτυχίου κ.ο.κ
Η μπάλα πάει στα Πανεπιστήμια εσωτερικού και εξωτερικού όπου ξεκινάμε  από  700 ευρώ για επιμόρφωση και φτάνουμε στα 5.500 -6500 για ΜΔΕ πολλά λεφτά λοιπόν.Αν υπολογίσετε και τα άλλα φεύγουμε αρκετά ψηλά.
Πέρα από τα χρήματα ποιοι έχουν το χρόνο να τα κάνουν όλα αυτά? οι νέοι έχουν πλεονέκτημα με την προϋπηρεσία οι παλιοί και το ξέρουν αυτό.
Ο βαθμός του πτυχίου κατά τη γνώμη   μου δεν πρέπει να έχει κανένα συντελεστή διότι όποια διαφορά υπάρχει δίνεται ήδη με το 5-10.
Έχω απογοητευθεί από το πώς η μία ομάδα τρέφει μίσος για την άλλη(ασεπ, ειδικής, ιδωτικά,νέοι ,παλιοί,δικαιωθέντες) βλέπετε λοιπόν πως έχουμε χωριστεί.
Η άποψη μου είναι ότι θα πρέπει να μπουν και οι νέοι στο παιχνίδι απαραίτητα,για άπειρους λόγους ,πρέπει να έχουν την ευκαιρία.
Τελειώνοντας θεωρώ ότι η προτιμότερη λύση θα ήταν γραπτές εξετάσεις οι οποίες είναι σκληρές δύσκολες αλλά και ο καλός νέος περνάει και ο έμπειρος παλιότερος (αυτό το χάσαμε πλέον) και επιπλέον έχεις μία βάση στους πίνακες κάθε χρόνο πιστεύω ότι αυτό που θα έρθει είναι   χειρότερο και εάν τώρα πάνε όλοι για ΜΔΕ και Lower μετά από λίγα χρόνια θα τρέχουν για διδακτορικά κτλ.
Απογοήτευση επιπλέον για μένα είναι πώς ελάχιστα γράφτηκαν για τις κινητοποιήσεις.


Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8951 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 09:55:18 μμ »
λοιπόν δεν θα μετρήσουν , είναι οριστικό . Είναι  θέματος Στε :o :o :o :o :o :o :o . Έσκασε πληροφορία.
Για όσους βιαστούν να πυροβολήσουν, ας κάνουν τις προσφυγές τους και ας μην το σχολιάσουν.
Θες να μας πει δηλαδή ότι το ΣΤΕ γνωμοδότησε να μη μετρήσουν τα μόρια ΑΣΕΠ;;;; Εεεεεε το ακούσαμε εδώ μέσα κι αυτό!!!!

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8952 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:00:39 μμ »
Οι δάσκαλοι γενικής αυτή τη στιγμή που δουλεύουν ως αναπληρωτές είναι πάνω από 8000.
Το τονίζω, μιλάω μόνο για δασκάλους με πτυχίο γενικής, όχι ειδική και γενικά πρωτοβάθμια.
Καλώς ή κακώς αυτοί ρυθμίζουν τις εξελίξεις. Σκεφτείτε μια οποιαδήποτε άλλη ειδικότητα,
π.χ. φιλόλογοι γενικής, να είχε τόσους χιλιάδες αναπληρωτές. Θα τους ισοπέδωνε όλους.
 Είναι τεράστιος ο αριθμός τους.
Αυτό εκμεταλλεύτηκαν δύο συγκεκριμένοι σύλλογοι αναπληρωτών και ειδικά ο ένας εξ' αυτών και αυτή τη στιγμή
κάνουν ό,τι γουστάρουν. Προφανώς όλες αυτές οι χιλιάδες δασκάλων δεν έχουν τα ίδια συμφέροντα μεταξύ τους.
Κατάφεραν όμως αυτοί οι δυο σύλλογοι να επηρεάσουν κάποιους απ' τους δασκάλους γενικής
και με κονέ στο υπουργείο τα παίζουν παντοδύναμοι.
Δυστυχώς αυτοί ακούγονται περισσότερο γιατί είναι και μέσα στο Υπουργείο
αλλά και στον δρόμο φαίνονται να έχουν κάποια δύναμη.
Προσωπικά πιστεύω όμως ότι το νομοσχέδιο εν τέλει θα ψηφιστεί γιατί τα προεδρεία των Συλλόγων δεν αδικούνται με το νέο σύστημα
και επειδή ξέρουν ότι αυτός ο νόμος τους εξασφαλίζει καθώς με Κούλη θα εφαρμοστεί ο υπάρχων νόμος, δηλαδή ο 3848.
Δεν το θεωρώ απίθανο οι Συριζαίοι να κωλώσουν αλλά επειδή όλοι ψιλοβολεύονται με το νέο σύστημα στο τέλος θα περάσει.
Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο...
Ακριβώς έτσι!

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8953 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:01:39 μμ »
Θες να μας πει δηλαδή ότι το ΣΤΕ γνωμοδότησε να μη μετρήσουν τα μόρια ΑΣΕΠ;;;; Εεεεεε το ακούσαμε εδώ μέσα κι αυτό!!!!
Δε δέχεται τα μόρια ΑΣΕΠ, αλλά την ίδια στιγμή δεν έχει κανένα πρόβλημα με τις 120 μονάδες σε μια προϋπηρεσία που  δεν έχει ελεγχθεί και νομικά μέρος της έχει θεωρηθεί παράνομο. Ελλάς το μεγαλείο σου, αν ισχύει ή η τρολιά πάει σύννεφο.

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8954 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:03:21 μμ »
Δε δέχεται τα μόρια ΑΣΕΠ, αλλά την ίδια στιγμή δεν έχει κανένα πρόβλημα με τις 120 μονάδες σε μια προϋπηρεσία που  δεν έχει ελεγχθεί και νομικά μέρος της έχει θεωρηθεί παράνομο. Ελλάς το μεγαλείο σου, αν ισχύει ή η τρολιά πάει σύννεφο.
Καλά δεν έχεις καταλάβει ότι λειτουργούν χειρότερα από μαθητή δημοτικού.... Ειπαμε η 527 του ΣΤΕ ,αναγνωστική ικανότητα προϋποθέτει όχι διδακτορικό!

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8955 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:03:36 μμ »
https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/7b24652e-78eb-4807-9d68-e9a5d4576eff/s-ekpa-prak.pdf
Ποιες αλλαγές θα γίνουν πες μας ασεπουλα/ πρακτορα, τι σου είπε ο Γαβρογλου , τι σου ειπε ο πρωθυπουργός, η Μερκελ τώρα που ηρθε  τι είπε?

πουυς έχεις κάνει όλους εδώ μέσα ροιδοοο. ;D

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8956 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:05:23 μμ »
Δε δέχεται τα μόρια ΑΣΕΠ, αλλά την ίδια στιγμή δεν έχει κανένα πρόβλημα με τις 120 μονάδες σε μια προϋπηρεσία που  δεν έχει ελεγχθεί και νομικά μέρος της έχει θεωρηθεί παράνομο. Ελλάς το μεγαλείο σου, αν ισχύει ή η τρολιά πάει σύννεφο.
Δεν δέχεται ούτε τα μόρια ΑΣΕΠ ούτε τα 120 μόρια. Μάλιστα το ΣΤΕ ξεκαθάρισε πως μια προσφυγή εναντίον των 120 μορίων θα κερδηθεί. Έχω μέρες που γράφω πως ούτε το ΣΤΕ ούτε το ΑΣΕΠ δέχεται τα μόρια ΑΣΕΠ.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8957 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:09:23 μμ »
Δεν δέχεται ούτε τα μόρια ΑΣΕΠ ούτε τα 120 μόρια. Μάλιστα το ΣΤΕ ξεκαθάρισε πως μια προσφυγή εναντίον των 120 μορίων θα κερδηθεί. Έχω μέρες που γράφω πως ούτε το ΣΤΕ ούτε το ΑΣΕΠ δέχεται τα μόρια ΑΣΕΠ.
Το ότι δε δέχεται τα 120 μόρια πρώτη φορά το ακούω.

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8958 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:09:59 μμ »
Καλά δεν έχεις καταλάβει ότι λειτουργούν χειρότερα από μας βρήκε δημοτικού.... Ειπαμε η 527 του ΣΤΕ ,αναγνωστική ικανότητα προϋποθέτει όχι διδακτορικό!
Εγώ συνάδελφε, διδακτορικο έχω  αλλά πλέον έχω χάσει τη μπάλα. Ούτε καταλάβαινω τι γίνεται πλέον. Τι θα μετρήσει πού, ποιος είναι τρολ , ποιος δεν είναι. Το μόνο που έχω καταλάβει είναι ότι δεν θα είναι για καλό του να το ψηφίσει. Από κει που πάει να κάνει ρουσφέτι, θα χάσει ένα σκασμός ψήφους, από παντού. Προφανώς για να βγει κερδισμένος πρέπει να κάνει 15.000 σε μια φάση. Αλλιώς καλύτερα για εκείνον, να μην κάνει.

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8959 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:13:21 μμ »
Εγώ συνάδελφε, διδακτορικο έχω  αλλά πλέον έχω χάσει τη μπάλα. Ούτε καταλάβαινω τι γίνεται πλέον. Τι θα μετρήσει πού, ποιος είναι τρολ , ποιος δεν είναι. Το μόνο που έχω καταλάβει είναι ότι δεν θα είναι για καλό του να το ψηφίσει. Από κει που πάει να κάνει ρουσφέτι, θα χάσει ένα σκασμός ψήφους, από παντού. Προφανώς για να βγει κερδισμένος πρέπει να κάνει 15.000 σε μια φάση. Αλλιώς καλύτερα για εκείνον, να μην κάνει.
MARIOS1980 με το μνμ μου δε στρέφομαι εναντίον του διδακτορικού αλλά όλων ίσως ερμηνεύουν τις αποφάσεις του ΣΤΕ κατά το συμφέρον !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159582
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 349
Σύνολο: 379

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.