*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1735025 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9730 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 06:27:07 μμ »
Εχω αναφερθει παραπανω στους λογους για τους οποιους ΣΥΜΦΩΝΩ κατα βαση με τη μεταφορα ΟΧΙ ΤΗ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ!!!!πιο συγκεκριμενη δεν μπορω να γινω.....
Συγνώμη βρε συνάδελφε, θα γινω κακός και ειλικρινα ΔΕ ΘΕΛΩ.

Ειμαστε εδώ μέσα δάσκαλοι, καθηγητες με μεταπτυχιακα απο τη βουλγαρια, Ιταλια , Χαρβαρντ Τιμπουκτου, γενικη/ειδικη κλπ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.  ΟΤΙ και να είμαστε, εχουμε  βασικη νοημοσυνη -νομιζω- .
 
1) Μας λες ότι ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ, οτι δλδ ΚΑΛΑ τα λέει ο νόμος, ΕΝΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ αλλά δεν θες να εφαρμοστει ΤΩΡΑ, γιατί ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ το ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΟ! ;D

= "ΚΑΛΑ τα ΛΕΕΙ το νομοσχέδιο, ένας πρέπει να είναι ο πινακας,  αλλά εμένα που  είμαι ψηλα στην ειδική ΔΕΝ με βολεύει για να διοριστώ ΤΩΡΑ στους 4,500!!Ας διορισει εμένα να χωθω στους 4,500 και ΜΕΤΑ ας ειναι ένας πίνακας."

Αυτά που λέτε τα καταλαβαινετε ?!Πειτε τουλάχιστον την αληθεια να τελειωνουμε, παρα μας λέτε εδώ μεσα ιστοριες για αγριους οτι ο Τσιπρας και Γαβριγλου είναι ΤΟΣΟ ηλιθιοι που κάνου οτι τους λενε 5 νηπιαγωγοι και 5 δάσκαλοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:22:50 »

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9731 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 06:34:48 μμ »
Εγώ έχω καταλάβει πολύ καλά, εσύ ως μόνιμος έχεις;;;
Ή παίζεις άλλα παιχνίδια;;;
Είναι αδιανόητο αυτό που ζητάς. Άλλο αξιολόγηση και άλλο γραπτός στους μόνιμους. Τι θα πεις στο μόνιμο που διορίστηκε με επετηρίδα; Κάτσε και γράψε; Αφού βάσει του τότε υπάρχοντα νόμου διορίστηκε νόμιμα και ωραία. Να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε.

Αποσυνδεδεμένος Ekpaideutikos18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9732 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 06:38:17 μμ »
Στο ίντερνετ υπάρχουν πληροφορίες για ενδεχόμενη επίσπευση της συζήτησης για τη Συμφωνία, για αυτή την Πέμπτη, και ψήφιση Παρασκευή - Σάββατο. Λέτε να επηρεάσει κάτι τέτοιο, αν ισχύει βέβαια, και τη συζήτηση για το νέο σύστημα;

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9733 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 06:42:20 μμ »
Στο ίντερνετ υπάρχουν πληροφορίες για ενδεχόμενη επίσπευση της συζήτησης για τη Συμφωνία, για αυτή την Πέμπτη, και ψήφιση Παρασκευή - Σάββατο. Λέτε να επηρεάσει κάτι τέτοιο, αν ισχύει βέβαια, και τη συζήτηση για το νέο σύστημα;
Θα 'χουν έλθει μέχρι την Πέμπτη τ' απαραίτητα χαρτιά απ' τη Μακεδονία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:22:50 »

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9734 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 06:43:08 μμ »
Συγνώμη βρε συνάδελφε, θα γινω κακός και ειλικρινα ΔΕ ΘΕΛΩ.

Ειμαστε εδώ μέσα δάσκαλοι, καθηγητες με μεταπτυχιακα απο τη βουλγαρια, Ιταλια , Χαρβαρντ Τιμπουκτου, γενικη/ειδικη κλπ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.  ΟΤΙ και να είμαστε, εχουμε  βασικη νοημοσυνη -νομιζω- .
 
1) Μας λες ότι ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ, οτι δλδ ΚΑΛΑ τα λέει ο νόμος, ΕΝΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ αλλά δεν θες να εφαρμοστει ΤΩΡΑ, γιατί ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ το ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΟ! ;D

= "ΚΑΛΑ τα ΛΕΕΙ το νομοσχέδιο, ένας πρέπει να είναι ο πινακας,  αλλά εμένα που  είμαι ψηλα στην ειδική ΔΕΝ με βολεύει για να διοριστώ ΤΩΡΑ στους 4,500!!Ας διορισει εμένα να χωθω στους 4,500 και ΜΕΤΑ ας ειναι ένας πίνακας."

Αυτά που λέτε τα καταλαβαινετε ?!Πειτε τουλάχιστον την αληθεια να τελειωνουμε, παρα μας λέτε εδώ μεσα ιστοριες για αγριους οτι ο Τσιπρας και Γαβριγλου είναι ΤΟΣΟ ηλιθιοι που κάνου οτι τους λενε 5 νηπιαγωγοι και 5 δάσκαλοι.
Συμφωνω κατα βαση εννοω πχ προταση να μεταφερεται η προυπηρεσια απο την ημερομηνια κτησης μτπχ ή αν εχει καποιος  24 μηνες πχ προυπηρεσια στην ειδικη...με προυποθεσεις που ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΘΟΥΝ ΠΟΟΟΟΟΟΟΛΥ ΠΡΙΝ!!!πόσο πιο ξεκαθαρη να ειμαι....επρεπε να μπουν οι συο πλευρες σε συζητησεις για να δουν με ποιες προυποθεσεις θα μπορουσε να γινει!!!Δεν γνωριζω να εχει προηγηθει απολυτως καμια συζητηση.....αν εχει γινει ζηταω εκ των προτερων συγγνωμη!!!

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9735 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 06:43:19 μμ »
Ελάχιστοι 70.50 είναι μέσα σε διορισμούς. Μιλάμε για 1400-1500 προσλήψεις δασκάλων ειδικής το πολύ η συντριπτική πλειοψηφία θα είναι ΠΕ71.

Τι θα πει στο ΣΤΕ? Πως ποτέ στο Δημόσιο δεν έχει υπάρξει παρόμοια αναδρομική μεταφορά προϋπηρεσίας. Θα μιλήσει για συνέχεια του κράτους. 
Πως για λόγους δημοσίου συμφέροντος είναι καλύτερα να προσληφθούν σε ειδικά σχολεία και ΚΕΣΥ δάσκαλοι με εξειδίκευση και προϋπηρεσία παρά δάσκαλοι μόνο με εξειδίκευση.

Επίσης για όσους δε γνωρίζουν πρόσφατα ένας σύλλογος προσέφυγε στο Διοικητικό Εφετείο Αθηνών ζητώντας η προϋπηρεσία της γενικής να μετρά στην ειδική. Η συγκεκριμένη προσφυγή έχει απορριφθεί και είναι σε φάση καθαρογραφής.

Αυτά δε χρειάζεται και κάτι άλλο νομίζω.
Αυτό δεν ισχύει. Αναδρομική μεταφορά προϋπηρεσίας έχει γίνει πολλές φορές. Πχ η προϋπηρεσία από τον ΟΑΕΔ
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος ioudas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • εις εκ των αρίστων
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9736 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 06:56:48 μμ »
Τζέρμαν συνάδελφε, Τζέρμαν.
Γκριχισ δασκαλοι κανουνε οτι θελουνε.
Μια μικρή λεπτομέρεια

"As calculated by the education portal lehrerfreund.de, a 35-year-old full-time grammar school teacher with civil servant status with no children who has been in the profession for eight years will take home €2,820 of their gross salary of €4,030. Without civil servant status, they would receive a net salary of €2,430 per month."

https://www.academics.com/guide/teacher-salary-germany

Αποσυνδεδεμένος Ekpaideutikos18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9737 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 06:58:50 μμ »
Στο ίντερνετ υπάρχουν πληροφορίες για ενδεχόμενη επίσπευση της συζήτησης για τη Συμφωνία, για αυτή την Πέμπτη, και ψήφιση Παρασκευή - Σάββατο. Λέτε να επηρεάσει κάτι τέτοιο, αν ισχύει βέβαια, και τη συζήτηση για το νέο σύστημα;

Η ίδια πηγή στο ίντερνετ υποστηρίζει ότι τα σχετικά έγγραφα ενδέχεται να φτάσουν από τη γείτονα αύριο.

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9738 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 07:03:04 μμ »
Αυτό δεν ισχύει. Αναδρομική μεταφορά προϋπηρεσίας έχει γίνει πολλέ
ς φορές. Πχ η προϋπηρεσία από τον ΟΑΕΔ
Φυσικα ...και απο ΠΔΣ κι ενισχυτικη  οπου διοριζονταν ο καθενας ρουσφετολογικα!!!και βλεπουμε τι γινεται στη δευτεροβαθμια χρονια μετα!!!!..μετα απο αυτο ολοι ειναι χωρισμενοι σε ομαδες για το ποια προυπηρεσια αποκτηθηκε δικαια...ποια δεν πρεπει να ισχυει κι αυτο ειχε αρνητικο αντικτυπο στις ζωες των ανθρωπων που το βιωσαν με βιαιο και κι αιφνιδιο τροπο τοτε...αλλαξαν πινακες και δεδομενα....οσοι αυτο το θεωρουν δικαιο ..it' sfine by me!!!απλα αν περσσει κατι τετοιο θα πρεπει να δουμε πως το βλεπει και το ΣΤΕ!!δεν λεμε κατι παραλογο νομιζω...ολοι θα κριθουμε για το σωστο μας ή το λαθος μας

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9739 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 07:14:07 μμ »
Η ίδια πηγή στο ίντερνετ υποστηρίζει ότι τα σχετικά έγγραφα ενδέχεται να φτάσουν από τη γείτονα αύριο.
Αν ισχύσει αυτό τότε μου φαίνεται κι εμένα λογικό να ξεκινήσουν άμεσα οι διαδικασίες ψήφισης των Πρεσπών και να πάει το σχέδιο νόμου από βδομάδος.

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9740 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 07:16:49 μμ »
Και πριν πει καποιος πως συγκρινω προυπηρεσιες αμφιβολου προελευσης με αυτες απο επιτυχια ασεπ, γιατι κι εγω εχω επιτυχιες ασεπ...απλα συγκρινω το ξαφνικο και βιαιο του πραγματος....σαν κινηση αιφνιδιαστικη..

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9741 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 07:19:04 μμ »
Ααααα οποτε δεν υπαρχει περιπτωση ουτε για αστειο να προλαβει ο σσεπ να βγαλει καποια στιγμη πριν......το 2030 πινακε διορισμων!!

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9742 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 07:23:02 μμ »
Φυσικα ...και απο ΠΔΣ κι ενισχυτικη  οπου διοριζονταν ο καθενας ρουσφετολογικα!!!και βλεπουμε τι γινεται στη δευτεροβαθμια χρονια μετα!!!!..μετα απο αυτο ολοι ειναι χωρισμενοι σε ομαδες για το ποια προυπηρεσια αποκτηθηκε δικαια...ποια δεν πρεπει να ισχυει κι αυτο ειχε αρνητικο αντικτυπο στις ζωες των ανθρωπων που το βιωσαν με βιαιο και κι αιφνιδιο τροπο τοτε...αλλαξαν πινακες και δεδομενα....οσοι αυτο το θεωρουν δικαιο ..it' sfine by me!!!απλα αν περσσει κατι τετοιο θα πρεπει να δουμε πως το βλεπει και το ΣΤΕ!!δεν λεμε κατι παραλογο νομιζω...ολοι θα κριθουμε για το σωστο μας ή το λαθος μας
Καταλαβαίνω τι λες. Καπως έτσι ξαφνικά και βίαια έπεσα και εγώ 200 και θέσεις όταν μπήκε η προϋπηρεσία της ειδικής στη γενική.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9743 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 07:26:50 μμ »
Είναι αδιανόητο αυτό που ζητάς. Άλλο αξιολόγηση και άλλο γραπτός στους μόνιμους. Τι θα πεις στο μόνιμο που διορίστηκε με επετηρίδα; Κάτσε και γράψε; Αφού βάσει του τότε υπάρχοντα νόμου διορίστηκε νόμιμα και ωραία. Να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε.
Αυτό ακριβώς λέω και εγώ συνάδελφε,  να προσέχουμε τι γράφουμε εδώ μέσα, ειδικά όταν απευθυνόμαστε σε επιτυχόντες των ΑΣΕΠ με βαθμολογίες 70+.
Η ισοπέδωση των πάντων ενέχει κινδύνους και για τους μόνιμους, βλέπε αξιολόγηση.
ΠΕ08

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159747
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 367
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.