*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1736431 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10360 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 01:03:36 πμ »
Έχετε ξεφύγει εντελώς συνάδελφοι. Δεν είναι ο προσωπικός σας λογαριασμό στο fb εδώ.
Εγώ θέλω να μου απαντήσετε μια ερώτηση:
Γιατί σε σύστημα αξιολόγησης εκπαιδευτικών μετράνε οι ξένες γλώσσες και δεν μετράει γραπτός διαγωνισμός με ειδική διδακτική, παιδαγωγικά και γνωστικό. Ας μου εξηγήσει κάποιος. Σε ποια άλλη χώρα μετράνε οι ξένες γλώσσες, τα παιδιά (έχω 1)  για να πάρει κάποιος το αντίστοι qualified teacher's status.

Γιατί ο σκοπός δεν είναι να διοριστούν οι αξιώτεροι μα εκπρόσωποι ορισμένων ομάδων που συναλλάσσονται διαχρονικά με το παιδείας. Έτσι προέκυψαν κι οι αντισυνταγματικοί νόμοι του παρελθόντος κτλ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:56:15 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10361 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 01:05:35 πμ »
Δλδ συνάδελφε, σε απλά ελληνικά, τι πάει να πει αυτό?Δεν θα προλάβουν εννοείς,? Για γενικής ρωτάω
ο ασεπ λειτουργεί ως εξής. βγάζει προκήρυξη για 100 θέσεις κάπου και για αυτές τις 100 θέσεις έχει 10.000 αιτήσεις
καταθέτεις την αίτηση με τα δικαιολογητικά που έχει και θέση υπεύθυνης δήλωσης και ότι δηλώσεις είσαι.
απο εκεί και πέρα βγαίνει ένας πίνακας με φθίνουσα σειρά μορίων, και πάνε στους πρώτους 100. αν έχουν σωστά δικαιολογητικά ανακοινώνουν αποτελέσματα για τους 100, αν έχεις ψεύτικα στοιχεία ακολουθούν κυρώσεις...
όλα αυτά για προκήρυξη με συγκεκριμένες θέσεις και περιοχές που ο  πίνακας των θέσεων είναι από πριν γνωστός
εδώ σε αυτό το Φρανκενστάιν σύστημα μου είναι δύσκολο να δεχθώ ότι θα μπορέσουν να προλάβουν
γιατί θα πρέπει να προχωρήσουν σε ΠΟΛΥ μεγάλο αριθμό βεβαιώσεων αιτήσεων, να δουν πόσα μόρια έχει ο καθένας
δε χρειάζεται νομίζω να αναλύσω γιατί, ξέρουμε ότι οι προσλήψεις είναι ανάλογα τα κενά και τις περιοχές που έχουμε δηλώσει. Μπορεί για 100 θέσεις σε ένα πίνακα να φτάσει στον 20000 αριθμό γιατί πολλοί δε πάνε , έχουμε και αυτούς...

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10362 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 01:05:45 πμ »
Επιτρέψτε μου μια μικρή παρέμβαση. Το άρθρο με τις μεταβατικές διατάξεις, νομίζω το 66 το διαβάσατε με τις επισημάνσεις τού; Δηλαδή αν κατάλαβα  καλά χθες ψηφίστηκε ένα νομοσχέδιο που καθορίζει τον τρόπο που θα κατατάσσονται οι υποψήφιοι αναπληρωτές και μόνιμοι σε νέους πίνακες που πιθανόν να μην είναι έτοιμοι για τις προσλήψεις αναπληρωτών του χρονου, όπως επίσης πριν βγουν οι νέοι τελικοι πίνακες δεν είναι υποχρεωμένος ο υπουργός να δώσει αριθμό και περιοχές διορισμού μονίμων. Λαμπρά!
Επίσης σε ένα μήνα από την λήψη ΦΕΚ του νομοσχεδίου πρέπει ο ΑΣΕΠ να καλέσει υποψήφιους να καταθέσουν χαρτιά. Σε ένα μήνα έχουμε Μάρτιο. Θα πρέπει μέχρι 15 Ιουλίου ο ΑΣΕΠ να έχει δεχθεί δικαιολογητικά (μεγαλύτερο πλήθος από τα έως τώρα αποδεχόμενα), να έχει βγάλει προσωρινούς πίνακες, ενστάσεις και τέλος οριστικούς πίνακες.
Ερωτώ μήπως κάτι δεν είναι όπως δείχνει;
Άνθρωποι που ψηφίζουν σύστημα διορισμού που θα εφαρμοστεί το '20 και από Οκτώβρη τουλάχιστον δε θα 'ναι κυβέρνηση τι περιμένεις; Απλώς έπρεπε κάτι να κάνουν, γιατί το ΣΤΕ ήταν ξεκάθαρο και τους απαγόρευε να συνεχίσουν τον πίνακα αναπληρωτών με το υπάρχον σύστημα. Άσε που ο ΑΣΕΠ δεν έχει μόνο τον δικό μας τον καημό, για να τρέξει τις διαδικασίες. Προηγούνται τόσες άλλες. Εκτίμησή μου είναι πως δε θα προλάβουν στη Γενική, θα πάμε με το παλιό με τη χιλιοειπωμένη ατάκα περί δημόσιου συμφέροντος, θα βγουν οι δικαστικές αποφάσεις που θα του δώσουν λιγότερη αξία και από ένα κουρελόχαρτο, βγαίνει και ο Κούλης και με το καλό πάμε σε γραπτό. Μετά από χρόνια, μακάρι να 'μαστε εδώ, γεροί και δυνατοί, να θυμόμαστε και να αναπολούμε το ξεκατίνιασμα  ;D ;D Όσοι έραψαν ή άρχισαν να ράβουν κουστούμια υπάρχουν και οι γάμοι. Τίποτα δεν πάει χαμένο.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10363 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 01:08:40 πμ »
να δω τώρα όλους αυτούς που λέγανε '' έλα μωρέ τώρα με τον γραπτό ασεπ, με ένα κουμπί άλλαζες τη βαθμολογία του γραπτού στον υπολογιστή'' αν θα λένε τα ίδια για τα δικαιολογητικά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:56:15 »

fileprovider

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10364 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 01:14:10 πμ »
ο ασεπ λειτουργεί ως εξής. βγάζει προκήρυξη για 100 θέσεις κάπου και για αυτές τις 100 θέσεις έχει 10.000 αιτήσεις
καταθέτεις την αίτηση με τα δικαιολογητικά που έχει και θέση υπεύθυνης δήλωσης και ότι δηλώσεις είσαι.
απο εκεί και πέρα βγαίνει ένας πίνακας με φθίνουσα σειρά μορίων, και πάνε στους πρώτους 100. αν έχουν σωστά δικαιολογητικά ανακοινώνουν αποτελέσματα για τους 100, αν έχεις ψεύτικα στοιχεία ακολουθούν κυρώσεις...
όλα αυτά για προκήρυξη με συγκεκριμένες θέσεις και περιοχές που ο  πίνακας των θέσεων είναι από πριν γνωστός
εδώ σε αυτό το Φρανκενστάιν σύστημα μου είναι δύσκολο να δεχθώ ότι θα μπορέσουν να προλάβουν
γιατί θα πρέπει να προχωρήσουν σε ΠΟΛΥ μεγάλο αριθμό βεβαιώσεων αιτήσεων, να δουν πόσα μόρια έχει ο καθένας
δε χρειάζεται νομίζω να αναλύσω γιατί, ξέρουμε ότι οι προσλήψεις είναι ανάλογα τα κενά και τις περιοχές που έχουμε δηλώσει. Μπορεί για 100 θέσεις σε ένα πίνακα να φτάσει στον 20000 αριθμό γιατί πολλοί δε πάνε , έχουμε και αυτούς...

Το ακόμα χειρότερο εδώ είναι πως ο ΑΣΕΠ πρέπει να ελέγξει ενδελεχώς τα δικαιολογητικά ΟΛΩΝ. Γιατί εν δυνάμει όλοι μπορεί να εργαστούν ως μόνιμοι
ή αναπληρωτές στα επόμενα τρία χρόνια ισχύος των πινάκων.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10365 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 01:15:06 πμ »
Περνάν ένα νόμο για το ΑΣΕΠ τώρα. Δεν ξέρω αν επηρεάζει τα της εκπαίδευσης.
https://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Epexergasia-stis-Epitropes?law_id=29c01699-8f62-480d-9916-a9cf01447ea3

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10366 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 01:18:05 πμ »
Θα το ξαναπω.Η ειδικη τους νοιαζει μονο

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10367 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 01:19:39 πμ »
να δω τώρα όλους αυτούς που λέγανε '' έλα μωρέ τώρα με τον γραπτό ασεπ, με ένα κουμπί άλλαζες τη βαθμολογία του γραπτού στον υπολογιστή'' αν θα λένε τα ίδια για τα δικαιολογητικά
Α, υπήρχαν και τέτοιοι;  ;D Κοίταξε να δεις που σε εμάς δε βρέθηκε ποτέ κανένας, ρε παιδί μου, να πατήσει αυτό το διαολεμένο το κουμπάκι  >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10368 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 01:20:20 πμ »
Το ακόμα χειρότερο εδώ είναι πως ο ΑΣΕΠ πρέπει να ελέγξει ενδελεχώς τα δικαιολογητικά ΟΛΩΝ. Γιατί εν δυνάμει όλοι μπορεί να εργαστούν ως μόνιμοι
ή αναπληρωτές στα επόμενα τρία χρόνια ισχύος των πινάκων.
ε βέβαια, αυτο λέω
συν το ότι δεν εξαρτάται μόνο απο το ασεπ η διαδικασία
το ασεπ, οι υπάλληλοι του δλδ πόσο χρόνο θέλουν για να διασταυρώσουν όλα αυτά τα στοιχεία?
150.000 αιτήσεις χ 5 σου λέω ο καθένας ( και λίγα ίσως λέω ) 750.000 πτυχια/μπσ/ξένες γλώσσες κτλπα και το καλοκαίρι εμάς θα περιμένουν...

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10369 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 01:23:31 πμ »
Καλά τα λες. Τα ακαδημαϊκά δεν έπρεπε να μοριοδοτουνται καθόλου. Μόνο η προϋπηρεσία, και μάλιστα μόνο η προϋπηρεσία στο δημόσιο σχολείο. Α, και τα δυσπρόσιτα δίπλα, σε κάνουν καλύτερο δάσκαλο.
Προϋπηρεσία που αποκτηθηκε πως? Επειδη ο μπαμπας ή ο θειος μου ηταν διεθυντης Βθμιας,Αθμιας και επαιρνα ωρες σε βαρος αλλων?

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10370 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 01:24:14 πμ »
Πιστεύω πως θα βγουν οι πίνακες με το "ό,τι δηλώσεις είσαι" και θα μείνουν δυο μήνες από μέσα Γιούλη μέχρι μέσα Σεπτέμβρη να ελέγχουν στο ΑΣΕΠ τα πρώτα ονόματα. Όσα μπορέσουν και βγάλουν. Και μετά σιγά σιγά και καθώς παράλληλα θα καλούν θα ελέγχονται κι οι ρέστοι.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10371 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 01:26:33 πμ »
Παιδιά ο anpapath86 το γράφει ειρωνικά.

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10372 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 01:26:43 πμ »
Βρε συνάδελφοι, μπορεί να λέω βλακεία, αλλά στην 3Κ έβγαλαν προσωρινούς πίνακες σε 3 βδομάδες μέσα , μόνο από ότι είχε δηλώσει ο καθένας. Κάνω λάθος ?!
Και ΜΕτα ψάχνουν αν οι αρλουμπες που δήλωνε ο καθένας ήταν αληθείς.
Μάλιστα από τα προσωρινά κάποιοι πηγααν κ δούλευαν στους φορείς OTA κλπ. Και αν λέει δεν είναι στους οριστικούς ι φεύγουν.

fileprovider

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10373 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 01:28:01 πμ »
Πιστεύω πως θα βγουν οι πίνακες με το "ό,τι δηλώσεις είσαι" και θα μείνουν δυο μήνες από μέσα Γιούλη μέχρι μέσα Αυγούστου να ελέγχουν στο ΑΣΕΠ τα πρώτα ονόματα. Όσα μπορέσουν και βγάλουν. Και μετά σιγά σιγά και καθώς παράλληλα θα καλούν θα ελέγχονται κι οι ρέστοι.

Αν διαβάσεις καλά η εγκύκλιος θα καλεί κόσμο να μπει σε πίνακες. Μαζί με τους πίνακες σε κάθε διαγωνισμό βγαίνουν απορριπτέοι. Μετά τις ενστάσεις οι τελικοί πίνακες είναι οριστικοί. Με βάση αυτούς καλεί κόσμο το υπουργείο να δηλώσουν περιοχές. Είτε για μόνιμοι είτε για αναπληρωτές. Το ελέγχω μετά τους 10,20 ή 100 καλούμενος δεν παίζει γιατί πολύ απλά ο ΑΣΕΠ δεν ρισκάρει την αξιοπιστία του
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2019, 01:29:49 πμ από linkprovider »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.