*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1736468 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1162 στις: Αύγουστος 20, 2018, 12:03:55 πμ »
Έτσι ακριβώς.. Εκ του ασφαλούς αλτρουιστέςς... Ότι τάχα μου κόπτονται για τους νέους... Οταν όμως ο πέλεκυς πάει να πέσει στα κεφαλάκια τους με μια πιθανή αξιολόγηση καίγεται το σύμπαν. Γιατί ο κόσμος δεν τελειώνει με έναν ασεπ, αλλά τελειώνει με μια απόλυση λόγω αρνητικής αξιολόγησης??? Για να δούμε ότι αν δεν υπάρχει μια δικλείδα ασφαλείας , η αγωνία μπορεί να είναι ατέρμονη για όλους!!!!Υπάρχουν τρόποι και για του φεκιτες ...Προσοχή μεγάλη λοιπόν..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:57:12 »

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1163 στις: Αύγουστος 20, 2018, 12:16:11 πμ »
Έτσι ακριβώς.. Εκ του ασφαλούς αλτρουιστέςς... Ότι τάχα μου κόπτονται για τους νέους... Οταν όμως ο πέλεκυς πάει να πέσει στα κεφαλάκια τους με μια πιθανή αξιολόγηση καίγεται το σύμπαν. Γιατί ο κόσμος δεν τελειώνει με έναν ασεπ, αλλά τελειώνει με μια απόλυση λόγω αρνητικής αξιολόγησης??? Για να δούμε ότι αν δεν υπάρχει μια δικλείδα ασφαλείας , η αγωνία μπορεί να είναι ατέρμονη για όλους!!!!Υπάρχουν τρόποι και για του φεκιτες ...Προσοχή μεγάλη λοιπόν..


Eδώ μιλάμε για το σύστημα διορισμών. Τώρα αν εσύ θες να μιλήσεις για το αν διορίστηκαν καλώς η κακώς στο παρελθόν άλλοι άνοιξε άλλο θέμα. Είναι εντελώς άσχετο με το θέμα που συζητάμε. Και επιτέλους καταλάβετε κάτι. Και οι 120 χιλιάδες που είναι στους πίνακες αναπληρωτών διορισμό και πρόσληψη θέλουν όπως και εσείς.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1164 στις: Αύγουστος 20, 2018, 12:55:44 πμ »


Eδώ μιλάμε για το σύστημα διορισμών. Τώρα αν εσύ θες να μιλήσεις για το αν διορίστηκαν καλώς η κακώς στο παρελθόν άλλοι άνοιξε άλλο θέμα. Είναι εντελώς άσχετο με το θέμα που συζητάμε. Και επιτέλους καταλάβετε κάτι. Και οι 120 χιλιάδες που είναι στους πίνακες αναπληρωτών διορισμό και πρόσληψη θέλουν όπως και εσείς.
   


 Σε σύστημα διορισμού αναφέρομαι κ εγώ όταν μιλάω για ασεπ και προϋπηρεσία ... Τι δεν καταλαβαίνεις ... Νευράκια διακρίνω??? Χτύπησα χορδή??Τώρα αν εσύ επειδή σαν παράδειγμα για να μας δείξετε ότι μετά συγχωρήσεως, χέστηκε η φοράδα στο αλώνι αν δεν διοριστούν όσοι δουλεύουν κάμποσα χρόνια για να διοριστούν οι νέοι , αναφέρουμε κ εμείς το ίδιο αν οι νέοι και εμείς μαζί διοριστούμε στη θέση όσων δεν αξίζουν να είναι την τάξη μετά από μια αξιόπιστη αξιολόγηση και φύγουν μερικοί κηφήνες που ποιος ξέρει με τι σύστημα διορίστηκαν κ αυτοί.... Γιατί είναι άλλο να εκφέρει κανείς  τη γνώμη του και την άποψη του και άλλο να λέει δεν χάθηκε και ο κόσμος αν κάποιοι μετά από χρόνια χάσουν τη δουλειά τους ....Άκρως συναδελφική ατάκα...

Αποσυνδεδεμένος KoutiPandoras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1165 στις: Αύγουστος 20, 2018, 01:39:10 πμ »
Παιδιά ερώτηση.... Αν λάβω μέρος στα κοινωφελή μέσω ΟΑΕΔ και με πάρουν εκεί, αλλά με πάρουν αργότερα και ως αναπληρωτή, μπορώ να δηλωσω παραίτηση από τα κοινωφελή και να πάω ως αναπληρωτης;;

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:57:12 »

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1166 στις: Αύγουστος 20, 2018, 02:11:12 πμ »
Διαβάζω τις απόψεις, οι οποίες αφορούν το νέο σύστημα διορισμών. Θεωρώ αναγκαίο, πως θα πρέπει όλοι μας και ειδικά όσοι εκφέρουν γνώμη δημόσια για το συγκεκριμένο θέμα να έχουν υπόψη τις παραγράφους 7 και 8 του άρθρου 103 του Συντάγματος οι οποίες αναφέρονται στη διαδικασία πλήρωσης κενών θέσεων τόσο στο δημόσιο όσο και στον ευρύτερο δημόσιο τομέα και τη διασφάλιση ίσων ευκαιριών και ίσης πρόσβασης σε όλους όσοι κατέχουν τα τυπικά και απαραίτητα προσόντα διορισμού( στην περίπτωσή μας το βασικό πτυχίο).
 
Όσον αφορά τις 3 κατηγορίες που θα πρέπει να συμπεριληφθούν στο νέο σύστημα, δεν υπάρχει παρά μια κατηγορία αυτή των 120 χιλιάδων ατόμων που κάθε χρόνο κάνουν τα χαρτιά τους για πρόσληψη σε θέση αναπληρωτή.
Αλλά, επειδή θεωρώ  την συγκεκριμένη κατηγοριοποίηση υπαρκτό γεγονός που ταλανίζει να γράψω τα εξής.
Με ποια λογική προτάσσεται συνεχώς το κριτήριο της προϋπηρεσίας ως το μοναδικό έναντι άλλων κριτηρίων(όπως ορίζονται από το ΑΣΕΠ για την πλήρωση θέσεων του δημοσίου τομέα) αιτιολογώντας το τις περισσότερες φορές ως μέγιστη θυσία με εκφράσεις τύπου(οργώνουμε κάθε χρόνο την Ελλάδα, παρατάμε τις οικογένειες μας) , αλλά κάθε φορά που πάει να ανοίξει, έστω συζήτηση, για άνοιγμα και σε άλλους συναδέλφους που κατέχουν το βασικό τυπικό προσόν(πτυχίο) να γίνεται ένας χαμός, ώστε να μη χάσει αυτός που εργάζεται κάθε χρόνο σαν αναπληρωτής τη θέση του, με αποτέλεσμα να μένει κάθε χρόνο ένας άλλος συνάδελφος  συνεχώς άνεργος.(Μακάρι να επαρκούσαν οι θέσεις εργασίας για όλους και να μην μένει κανείς συνάδελφος άνεργος,). Προφανώς δεν είναι και τόσο μεγάλη η θυσία. Με απλά λόγια θεωρείς ότι καταπιέζεσαι, δε σου αρέσει το όργωμα φεύγεις και έρχεται κάποιος άλλος που το αντέχει. Δε γίνεται και οργώνουμε την Ελλάδα και δε θέλουμε να χάσουμε όμως τη θέση. Φυσικά, όλοι έχουν δικαίωμα στην εργασία και η προϋπηρεσία αποτελεί ένα ισχυρό κριτήριο, όχι το μόνο όμως, και η πρόταξή του ως μοναδικού στην ουσία κριτηρίου δεν στοιχειοθετείται από τα κριτήρια του ΑΣΕΠ. 

Όσον αφορά του επιτυχόντες ΑΣΕΠ του 2008. Εφόσον είναι σε ισχύ ο νόμος 3848 ακόμη, καλά κάνουν και βασίζονται επί της αρχής εκεί όπως και στις αποφάσεις 527. Δεν γίνεται όμως σε περίπτωση συστήματος μοριοδότησης κριτηρίων να είναι μέσα από τη στιγμή που μισοί και πάνω από τους 120 χιλιάδες που κάνουν αίτηση για αναπληρωτές κάθε χρόνο να μην τους έχει δοθεί καν η ευκαιρία να διαγωνιστούν και να διεκδικήσουν τα μόρια αυτά. Είναι Ξεκάθαρη παραβίαση των παραγράφων 7 και 8 του άρθρου 103 του Συντάγματος που μιλά για ίσες ευκαιρίες και ίση πρόσβαση σε όλους του Έλληνες πολίτες που κατέχουν τα τυπικά προσόντα διορισμού(πτυχίο). Θα μπορούσαν να διατηρήσουν τα μόρια του ΑΣΕΠ 2008 στο μισό(αποφάσεις 527 αναφέρονται ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΟΡΙΣΜΟ_ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ) , σε περίπτωση που προκηρυχθεί νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ.

Όσον αφορά τους νέους, τα νέα τα παιδιά που λέγεται και από επίσημα χείλη, το 40% αυτών είναι άτομα πάνω από 30 χρονών. Αυτοί, τα νέα τα παιδιά,  είναι 80 χιλιάδες από τους συνολικά 120 χιλιάδες αιτούντες αναπληρωτές  σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση που ούτε έχουν προϋπηρεσία ούτε τους έχει δοθεί ευκαιρία να συμμετάσχουν σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ για πρόσληψη, διορισμό. Συγκλονιστικός πραγματικά αριθμός όσον αφορά το μέγεθός του.  Θα πρέπει να καταλάβουν πως εύκολες λύσεις και συνταγές δεν υπάρχουν(χάθηκαν όπως και πολλά άλλα στη σφαίρα του παρελθόντος).

ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ 527 ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΠΕΡΙ ΙΣΩΝ ΕΥΚΑΙΡΙΩΝ ΚΑΙ ΙΣΗΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ, ΚΑΤΕΧΟΝΤΕΣ ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ(ΒΑΣΙΚΟ ΠΤΥΧΙΟ), ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ.

Α. Κατάργηση ΟΡΙΣΤΙΚΑ των διαγωνισμών ΑΣΕΠ(προηγούμενων και μελλοντικών) και θέσπισης συστήματος κριτηρίων, ακριβώς εκείνων που ισχύουν στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα(κριτήρια ΑΣΕΠ) με την ιδια ακριβώς μοριοδότηση.  Σε αυτή την περίπτωση η μοριοδότηση προηγούμενου διαγωνισμού ΑΣΕΠ από τη στιγμή που ο μεγαλύτερος αριθμός των υποψηφίων δεν είχε ποτέ την ευκαιρία να δώσει παραβιάζει κατάφορα το άρθρο 103.

Β. Προκήρυξη νέου διαγωνισμού ΑΣΕΠ   και- διατήρηση μορίων (για όσους δε θέλουν να ξαναδώσουν)  ΑΣΕΠ του 2008 στο μισό-( όπως ορίζεται  στις αποφάσεις 527, δεν το βγάζω από το μυαλό μου).

Τα συστήματα που γράφουν ορισμένοι με μοριοδότηση και όλων των κριτηρίων του ΑΣΕΠ (με διαφορετική βαρύτητα από ότι στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα) και τα μόρια του ΑΣΕΠ 2008, ή ακόμη χειρότερα επιλεκτικά μόνο της προυπηρεσίας του χρόνου κτίσης και του ΑΣΕΠ 2008 φτιάχνοντας δικιά τους μοριοδότηση ανάλογα πως βολεύει, πως μπορεί να προχωρήσει όταν 80 χιλιάδες από τους 120 χιλιάδες δε διαθέτουν κυρίως τα μόρια του ΑΣΕΠ καθώς δε τους δόθηκε ποτέ η ευκαιρία να δώσουν? Γι αυτό αναφέρω στον πρόλογο, ότι θα πρέπει να έχουμε όλοι κατά νου τις παραγράφους 7 και 8 του άρθρου 103.
Καλή (Κακή κάκιστη για μένα) η πρόταξη του ατομικού συμφέροντος αλλά να στηρίζεται και σε κάποια δεδομένα.

ΥΓ. Ας καταλάβουμε όλοι και ειδικά εμείς οι εκπαιδευτικοί που αποτελούμε τις ελπίδες αυτού του τόπου για ένα καλύτερο αύριο πως η κρίση αξιών(πρόταξη ατομικού και όχι συλλογικού συμφέροντος,ατομισμός,) που ταλανίζει την χώρα μας την οδήγησε σε μια μεγάλη οικονομική κρίση και άλλες επιμέρους κρίσεις.

Επειδή το αναφέρεις αρκετές φορές, να σημειώσω και για όσους διαβάζουν εδώ, πως η αρχή της ισότητας των ίδιων ευκαιριών έναντι όλων των πολιτών (άλλως ισονομίας/ισοπολιτείας) κατοχυρώνεται σε άλλα άρθρα του Συντάγματος.

Το άρθρο 103, (παρ. 7Σ), στο οποίο αναφέρεσαι κατοχυρώνει τη συνταγματική αρχή της διαφάνειας και της αξιοκρατίας στις διαδικασίες διορισμού ή πρόσληψης στο δημόσιο.

Edit: Επίσης, έχει τεράστια (συνταγματική και σημειολογική) διαφορά, το όνομά σου ως εκπαιδευτικού προς διορισμό, να δημοσιεύεται αρχικά, όπως συνταγματικά προβλέπεται, στο τεύχος των ΦΕΚ του ΑΣΕΠ, από το να δημοσιεύεται απ' ευθείας στα ΦΕΚ, τεύχος Γ', στα οποία φιγουράρει απλώς και μόνο μία (1) υπογραφή ενός και μόνο ανθρώπου, του υπουργού, δίκην ρουσφετιού
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2018, 02:48:18 πμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1167 στις: Αύγουστος 20, 2018, 08:09:33 πμ »
E?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2018, 08:12:47 πμ από trofh_gia_skepsh »

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1168 στις: Αύγουστος 20, 2018, 08:14:24 πμ »
   


 Σε σύστημα διορισμού αναφέρομαι κ εγώ όταν μιλάω για ασεπ και προϋπηρεσία ... Τι δεν καταλαβαίνεις ... Νευράκια διακρίνω??? Χτύπησα χορδή??Τώρα αν εσύ επειδή σαν παράδειγμα για να μας δείξετε ότι μετά συγχωρήσεως, χέστηκε η φοράδα στο αλώνι αν δεν διοριστούν όσοι δουλεύουν κάμποσα χρόνια για να διοριστούν οι νέοι , αναφέρουμε κ εμείς το ίδιο αν οι νέοι και εμείς μαζί διοριστούμε στη θέση όσων δεν αξίζουν να είναι την τάξη μετά από μια αξιόπιστη αξιολόγηση και φύγουν μερικοί κηφήνες που ποιος ξέρει με τι σύστημα διορίστηκαν κ αυτοί.... Γιατί είναι άλλο να εκφέρει κανείς  τη γνώμη του και την άποψη του και άλλο να λέει δεν χάθηκε και ο κόσμος αν κάποιοι μετά από χρόνια χάσουν τη δουλειά τους ....Άκρως συναδελφική ατάκα...
   
Mάλλον, έχεις πρόβλημα στην κατανόηση των όσων γράφω. Που έγραψα εγώ ότι δε χάθηκε ο κόσμος αν κάποιοι μετά από χρόνια  χάσουν τη δουλειά τους. Εσύ γράφεις συνέχεια να αξιολογηθούν μόνιμοι και ορισμένοι να φύγουν, ώστε να ανοίξουν θέσεις. Απίστευτο αυτό που γράφεις.  Εντάξει, το καταλαβαίνω πως όλη η ζωή σου και το να αποκτήσουν νόημα άλλα πράγματα που έχεις στο μυαλό σου να πραγματοποιήσεις περιστρέφονται γύρω από ένα διορισμό. 120 χιλιάδες άτομα επιθυμούν το ίδιο με εσένα να διοριστούν, προσληφθούν. Πολίτες είναι και αυτοί, φόρους πληρώνουν και αυτοί το ίδιο δικαίωμα στο διορισμό με εσένα έχουν, αυτονόητο ένα νέο σύστημα που θα δίνει ευκαιρίες ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους 120 χιλιάδες να διεκδικήσουν μία θέση.  Σε παρακαλώ, επειδή δεν κατανοείς τα γραφόμενα μου(να δοθεί ευκαιρία διορισμό- πρόσληψης ΣΕ ΟΛΟΥΣ στη βασή της ισονομία και των ίσων ευκαιριών, και παρουσιάζεις σαν γραφόμενά μου γραφόμενα άλλων σχολίασε πάνω σε αυτά που γράφουν εκείνοι. Βρες ποιος έγραψε την ατάκα αυτή και χώσε. Σε λάθος άνθρωπο αναφέρεσαι.   

 Γράφεις, γράφεις, γράφεις, το σύστημα που προτείνεις πες μας.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1169 στις: Αύγουστος 20, 2018, 09:52:33 πμ »
Η μοναδικη διαφορα σε αυτα που γραφετε ειναι οτι οι σημερινοι 40δες 50αδες δυσκολα μπορουν να κανουν στροφη στη ζωη τους! και αυτο το γραφει καποιος που δουλευει παραλληλα και στον ιδιωτικο τομεα παραλληλα ολα αυτα τα χρονια της αναπληρωσης του. 12 χρονια αναπληρωτης που τα απεκτησα μεσω ΑΣΕΠ δεν θα τα χαρησω σε κανεναν επειδη καποιοι αλλοι φαληρησανε ενα κρατος και λογω μνημονιακων συνθηκων δεν διοριστηκα!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1170 στις: Αύγουστος 20, 2018, 02:04:03 μμ »
Στο υπουργείο Παιδείας φαίνεται ότι θα παραμείνει ο κ. Γαβρόγλου, καθώς έχει ανοίξει σημαντικά θέματα για τη λειτουργία των σχολείων, ενώ δεν αποκλείεται να γίνουν αλλαγές σε επίπεδο υφυπουργών. Σε μια τέτοια περίπτωση ακούγεται η τοποθέτηση της Γεωργίας Γένια από τον Πειραιά, που έχει άριστες σχέσεις με τον Αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο και το ΠΡΑΤΤΩ του κ. Κοτζιά.

http://www.vradini.gr/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%BF-%CE%B1%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CE%B4%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%B1%CF%81/
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1171 στις: Αύγουστος 20, 2018, 02:37:23 μμ »
   
Mάλλον, έχεις πρόβλημα στην κατανόηση των όσων γράφω. Που έγραψα εγώ ότι δε χάθηκε ο κόσμος αν κάποιοι μετά από χρόνια  χάσουν τη δουλειά τους. Εσύ γράφεις συνέχεια να αξιολογηθούν μόνιμοι και ορισμένοι να φύγουν, ώστε να ανοίξουν θέσεις. Απίστευτο αυτό που γράφεις.  Εντάξει, το καταλαβαίνω πως όλη η ζωή σου και το να αποκτήσουν νόημα άλλα πράγματα που έχεις στο μυαλό σου να πραγματοποιήσεις περιστρέφονται γύρω από ένα διορισμό. 120 χιλιάδες άτομα επιθυμούν το ίδιο με εσένα να διοριστούν, προσληφθούν. Πολίτες είναι και αυτοί, φόρους πληρώνουν και αυτοί το ίδιο δικαίωμα στο διορισμό με εσένα έχουν, αυτονόητο ένα νέο σύστημα που θα δίνει ευκαιρίες ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους 120 χιλιάδες να διεκδικήσουν μία θέση.  Σε παρακαλώ, επειδή δεν κατανοείς τα γραφόμενα μου(να δοθεί ευκαιρία διορισμό- πρόσληψης ΣΕ ΟΛΟΥΣ στη βασή της ισονομία και των ίσων ευκαιριών, και παρουσιάζεις σαν γραφόμενά μου γραφόμενα άλλων σχολίασε πάνω σε αυτά που γράφουν εκείνοι. Βρες ποιος έγραψε την ατάκα αυτή και χώσε. Σε λάθος άνθρωπο αναφέρεσαι.   

 Γράφεις, γράφεις, γράφεις, το σύστημα που προτείνεις πες μας.



 Μια χαρά κατανοώ όσα γράφεις... Εσύ μάλλον δεν κατανοείς εμένα... Στο τέλος του μνμ σου γράφεις να σου πω τι σύστημα προτείνω... Έχω πει ήδη.. Διάβασέ με σε παρακαλώ πριν μου απαντήσεις... Να εξασφαλιστούν όσι είναι με προϋπηρεσία και ασεπ.. Άρα αυτα προτείνω.. Και μη μου βάζεις λόγια σε παρακαλώ... Ποτέ δεν είπα να α[πολυθούν άλλοι για να διοριστώ εγω... Μια -δυο σελίδες πίσω έγραψα ότι διαφωνώ μια μια τιμωρητική αξιολόγηση α, αλλά το έφερα ως παράδειγμα γιατί κάποιοι λένε ότι οι αναπληρωτές δεν έχουν κάτι να φοβηθούν σε επικείμενο ασεπ γιατί εφόσον δουλεύουν θα ξέρουν το να γράψουν , με την ίδια λογοκ΄ή όσοι είναι μόνιμοι και διορίστηκαν με την αξία τους δεν θα χουν να φοβηθούν σε μια αξιολόγηση.. Δηλαδή εμείς να μην ξεσηκώνουμε το σύμπαν εμείς αλλά οι μόνιμοι όταν κινδυνεύουν τα κεκτημένα του να διαμαρτύρονται... Γιατί??? Όσο για το δεν χάθηκε ο κόσμος αν αποτύχουν κάποιοι στον ασεπ το ξέρω ότι δεν το γραψες εσύ το έγραψε ο tiel. τί σημαίνει αυτό?? ότι αν απαντήσω σε εσένα δεν μπορώ να σχολιάσω και να γράψω και κάτι άλλο???

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1172 στις: Αύγουστος 20, 2018, 03:03:41 μμ »

  με σε παρακαλώ πριν μου απαντήσεις... Να εξασφαλιστούν όσι είναι με προϋπηρεσία και ασεπ.. Άρα αυτα προτείνω..
Αρα οι 80.000+που δεν έχουν δώσει ποτέ άσεπ????? Να μην μπουν στο παιχνίδι... Για να έχεις παραπάνω πιθανότητες... Λογικό και δίκαιο!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1173 στις: Αύγουστος 20, 2018, 03:13:10 μμ »
Αρα οι 80.000+που δεν έχουν δώσει ποτέ άσεπ????? Να μην μπουν στο παιχνίδι... Για να έχεις παραπάνω πιθανότητες... Λογικό και δίκαιο!
εγω προσωπικα θα σου ελεγα να κανεις κατι αλλο στην ζωη σου...εαν ημουν 33 και ηξερα οτι στα 45 δεν θα ειχα διοριστει πιστεψε με θα ειχα κανει αλλες επιλογες στην ζωη μου γενικοτερα.......
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1174 στις: Αύγουστος 20, 2018, 03:33:15 μμ »
εγω προσωπικα θα σου ελεγα να κανεις κατι αλλο στην ζωη σου...εαν ημουν 33 και ηξερα οτι στα 45 δεν θα ειχα διοριστει πιστεψε με θα ειχα κανει αλλες επιλογες στην ζωη μου γενικοτερα.......
Εδώ χάνεται το πράγμα....Οκ συμφωνώ,  δύσκολες οι συνθήκες στον ιδιωτικό τομέα αλλά μη κάνεις λαβαρο ένα διαγωνισμό-αρενα όσο κι αν πιστεύεις ότι είσαι ο καλύτερος.  Βέβαια αν αποτυχεις θα σου μείνει έτσι κι αλλιώς η εργασία στον ιδιωτικό, επιλογή την οποία δεν έχει ο νυν αναπληρωτής.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1175 στις: Αύγουστος 20, 2018, 03:46:03 μμ »
Αρα οι 80.000+που δεν έχουν δώσει ποτέ άσεπ????? Να μην μπουν στο παιχνίδι... Για να έχεις παραπάνω πιθανότητες... Λογικό και δίκαιο!


  Πραγματικά με στεναχωρείτε όσοι μου απαντάτε χωρίς να με έχετε προηγουμένως διαβάσει  και με κουράζετε ταυτοχρόνως γιατί με αναγκάζετε να επαναλαμβάνομαι...Έχω πει να εξασφαλιστούν όσοι είναι με ασεπ και πήγαν με την αξία τους και οι νέοι να μπουν στις θέσεις όσων αναπληρωτών προήλθαν από ιδιωτικά, διπλή προσμέτρηση στην ειδική , και άλλους πλάγιους τρόπους...ατόμων δηλαδή που αν δεν έκαναν μπαγαποντιές δεν θα ήταν στην εκπαίδευση αυτή τη στιγμή... όλοι οι νέοι ούτως ή άλλως δεν μπορούν να δουλέψουν όπως άλλωστε ούτε όλοι οι παλιοί .. Θ α βολευόντουσαν ωστόσο ποσοστά και των δύο....  Ή μήπως πιστεύετε κάποιοι νέοι πως αν γίνει ασεπ θα γράψετε και θα μπείτε όλοι , ή αν πάτε έστω κ αναπληρωτές δεν θα έχετε την ίδια κατάληξη με εμάς??? να δίνετε δηλαδή εσαεί έστω κ αν δεν διοριστήκατε για ελάχιστες θέσεις??? ή θα χετε κουράγιο να δίνετε διαρκώς όπως απαιτείτε από εμάς??? Αλήθεια όσοι δεν έχετε δώσει έχετε καθόλου ιδέα, σας περνάει από το νου τι είδους εξετάσεις είναι αυτές??? δεν είναι εξετάσεις εξαμήνου σε πανεπιστήμιο...Όχι ότι σας απαγορεύεται να δοκιμάσετε την τύχη σας και ότι κάποιοι δεν θα τα κατάφερναν αλλά μην στηρίζεστε κ εκεί φοβερά γιατί λυπάμαι που στο λέω  έχετε άγνοια φυσιολογική ,όπως είχαμε και εμείς -τουλάχιστον εγώ- την πρώτη φορά που πήγαινα χωρίς ιδιαίτερο άγχος... Όταν είδα όμως περί τίνος επρόκειτο μη σου πω πως πήγα τη δεύτερη φορά...Δεν είπα λοιπόν ποτέ να μην προβλεφθεί κάτι για τους νεότερους , αλλά όχι και σκοτώνουν τ άλογα άμα γεράσουν... Ας προσέχει λοιπόν κανείς τι εύχεται γιατί μπορεί να το βρει σύντομα μπροστά του.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2018, 04:22:19 μμ από νεμι »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159804
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 455
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.