*

Αποστολέας Θέμα: Κατάθεση Μεταπτυχιακού Κύπρου στην Πρωτοβάθμια για ένταξη στους πίνακες αναπληρω  (Αναγνώστηκε 3714 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nhpiagwgina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Καλησπέρα!

α)Για την ενταξη στους πίνακες ειδικής τί καταθέτουμε στην Πρωτοβάθμια; Το μεταπτυχιακό, την αναγνώριση του ΔΟΑΤΑΠ ξέρω σίγουρα ότι τα ζητάνε. Υπάρχει ένα σενάριο ότι σε κάποιες πρωτοβάθμιες ζητάνε και βαθμολογική αντιστοιχία από τον ΔΟΑΤΑΠ που είναι ξεχωριστή διαδικασία, με επιπλέον παράβολο και παίρνει δεν ξέρω κι εγώ πόσο καιρό επιπλέον της αναγνώρισης. Ισχύει ή καλύπτονται και από την απλή αναλυτική βαθμολογία που μας στέλνει το Πανεπιστήμιο;

β) Εφόσον είναι στην ελληνική γλώσσα το Μεταπτυχιακό, δεν απαιτείται κάποια μετάφραση ή όποια άλλη διαδικασία σε δικηγόρο;

γ)Με το ΙΕΠ μπλεκόμαστε εμείς καθόλου ή αποκλειστικά οι Πρωτοβάθμιες;

δ)Στον ΟΠΣΥΔ περνιέται σαν προσόν από τις Πρωτοβάθμιες ή το συμπληρώνουμε εμείς;

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2018, 06:23:29 μμ από nhpiagwgina »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όταν κάνεις την αίτηση ΔΟΑΤΑΠ συμπληρώνεις χειρόγραφα( δεν αναγράφεται στην αίτηση) ότι θες και την βαθμολογία για να μην πλερώνεις παράβολο μετά .
Στον ΟΠΣΥΔ συμπληρώνεις το ΜΠΣ και το καταθέτεις στην Διεύθυνση σου .
Με ΙΕΠ δεν ασχολείσαι εσύ , το ξαποστέλνει η Δνση για συνάφεια .

Αποσυνδεδεμένος nhpiagwgina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Dimitris ειχα κάνει τη διαδικασία και για τα 2 μαζί και για ισοτιμια και για βαθμολογική αντιστοιχία, πέρασαν κοντά 6 μήνες για να βγει η ισοτιμία και μου ειπαν πως η βαθμολογική αντιστοιχία δεν είναι έτοιμη γιατί πρεπει πρωτα να αναγνωριστεί το Μεταπτυχιακό και μετά να γίνει αυτή η διαδικασια που δεν ξερω ποσο διαστημα ακομη θα μου στοιχίσει... Αναφορικά με την κατάθεση στην πρωτοβάθμια τελικά ζητείτε και η βαθμολογικη αντιστοιχία ή οχι;

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Dimitris ειχα κάνει τη διαδικασία και για τα 2 μαζί και για ισοτιμια και για βαθμολογική αντιστοιχία, πέρασαν κοντά 6 μήνες για να βγει η ισοτιμία και μου ειπαν πως η βαθμολογική αντιστοιχία δεν είναι έτοιμη γιατί πρεπει πρωτα να αναγνωριστεί το Μεταπτυχιακό και μετά να γίνει αυτή η διαδικασια που δεν ξερω ποσο διαστημα ακομη θα μου στοιχίσει... Αναφορικά με την κατάθεση στην πρωτοβάθμια τελικά ζητείτε και η βαθμολογικη αντιστοιχία ή οχι;
Σε άλλες ζητείται και σε άλλες όχι. Αυτό θα στο διευκρινίσει μόνο η πρωτοβάθμια που θα καταθέσεις τα χαρτιά σου.
Το μεταπτυχιακό το πας εσύ, δεν το βάζεις μόνη σου στο ΟΠΥΣΔ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όταν κάνεις την αίτηση ΔΟΑΤΑΠ συμπληρώνεις χειρόγραφα( δεν αναγράφεται στην αίτηση) ότι θες και την βαθμολογία για να μην πλερώνεις παράβολο μετά .
Στον ΟΠΣΥΔ συμπληρώνεις το ΜΠΣ και το καταθέτεις στην Διεύθυνση σου .
Με ΙΕΠ δεν ασχολείσαι εσύ , το ξαποστέλνει η Δνση για συνάφεια .
Δημήτρη πότε ίσχυε αυτό που γράφεις? Εμένα το καλοκαίρι ζήτησαν ξεχωριστή αίτηση και παράβολο +50 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το 2015 έτσι ήτανε . Δεν νομίζω να άλλαξε κάτι . Τότε δεν το έγραφε η αίτηση και το συμπλήρωνες μόνος σου (στο μιλητό ήτανε η πληροφορία) . Και τότε 50 ευρώ ήτανε . Άρα τι έχεις να χάσεις εάν το γράψεις στην αίτηση (να γλιτώσεςι το 50ευρω)? Αφου η βαθμολογία δεν ενδιαφέρει κανέναν έτσι και αλλιώς . Και όσοι το ζητάνε που πατάνε ?Υπάρχει νομοθεσία ? Δεν το νομίζω !

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το 2015 έτσι ήτανε . Δεν νομίζω να άλλαξε κάτι . Τότε δεν το έγραφε η αίτηση και το συμπλήρωνες μόνος σου (στο μιλητό ήτανε η πληροφορία) . Και τότε 50 ευρώ ήτανε . Άρα τι έχεις να χάσεις εάν το γράψεις στην αίτηση (να γλιτώσεςι το 50ευρω)? Αφου η βαθμολογία δεν ενδιαφέρει κανέναν έτσι και αλλιώς . Και όσοι το ζητάνε που πατάνε ?Υπάρχει νομοθεσία ? Δεν το νομίζω !
Μάλλον δεν το έγραψα αναλυτικά για να το καταλάβεις. Και τώρα η αίτηση δεν το έγραφε για το βαθμό, και μου ζήτησαν ξεχωριστή αίτηση για το βαθμό, όπως και για την παιδαγωγική επάρκεια ήθελε επίσης ξεχωριστή αίτηση. ϊσως έχει αλλάξει κάτι...ή η υπάλληλος λόγω Αυγούστου να αναπλήρωνε κάποιον αρμόδιο και δεν γνώριζε.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντως το 2015 και το β΄εξάμηνο 2016 τα πράγματα έτσι ήταν με την βαθμολογία . Ρίσκαρε ,δεν νομίζω να χάσεις κάτι . Ή να μιλήσεις με τον ειδικό εισηγητή του κλάδου σου στον ΔΟΑΤΑΠ εάν πάς από εκεί για την αίτηση .

Αποσυνδεδεμένος EPSILON4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στην Δνση Βθμιας(και πρωτοβαθμιας )της περιοχης μου ζητάνε ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ  ΕΠΙΣΗΜΑ το προγραμμα σπουδών της σχολής(απο Πανεπιστημιο Λευκωσίας).Παίζει τέτοιο σενάριο ή μήπως οι υπάλληλοι δεν ξερουν.
Να σημειώσω οτι τι πανεπιστήμιο,μαζι με το πτυχίο και την βαθμολογία ,μου έστειλε  το πρόγραμμα σπουδών στα αγγλικά όμως.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 278
Σύνολο: 278

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.