*

Αποστολέας Θέμα: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;  (Αναγνώστηκε 22109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jkoulian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 08:51:20 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Σήμερα σε ένα απο τα ΙΕΚ που διδάσκω, υπογράψαμε τις συμβάσεις και ενημερώθηκα απο τη διεύθυνση πριν υπογράψω για το εξής:
Στις νέες συμβάσεις για το εξάμηνο που έληξε, δεν αναφέρει πουθενά την αντιμισθία για τους μη πιστοποιημένους εκπαιδευτές. Απλώς αναφέρει ότι η πληρωμή θα γίνει βάση νόμου (τον οποίο συγχωρέστε με αλλά δεν θυμάμαι καθότι μου γύρισε το μάτι ανάποδα). Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι παραπάνω; Θα ήταν χρήσιμη κάθε βοήθεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2018, 07:53:15 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:16:21 »

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 09:13:38 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Σήμερα σε ένα απο τα ΙΕΚ που διδάσκω, υπογράψαμε τις συμβάσεις και ενημερώθηκα απο τη διεύθυνση πριν υπογράψω για το εξής:
Στις νέες συμβάσεις για το εξάμηνο που έληξε, δεν αναφέρει πουθενά την αντιμισθία για τους μη πιστοποιημένους εκπαιδευτές. Απλώς αναφέρει ότι η πληρωμή θα γίνει βάση νόμου (τον οποίο συγχωρέστε με αλλά δεν θυμάμαι καθότι μου γύρισε το μάτι ανάποδα). Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι παραπάνω; Θα ήταν χρήσιμη κάθε βοήθεια.
Θα πληρωθούν με βάση αυτόν τον νόμο: άρθρο 4, παρ. 8, του ν. 4473/2017 (ΦΕΚ 78Α/30-05-2017). Ο οποίος θα σας παραπέμψει στον νόμο περί μισθολογικων ρυθμίσεων των δημοσίων υπαλλήλων που έγινε το 2015. Κάθε εκπαιδευτής θα πληρωθεί ως ξεχωριστεί περίπτωση όπως γίνεται με το ενιαίο μισθολόγιο των Δ.Υ. Δηλ, χρόνια προυπηρεσίας, οικογενειακή κατάσταση...κλπ...περισσότερες λεπτομέρειες ρτήστε και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ....

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 09:35:33 μμ »
οχ μη μας λες τετοια! για ολους τους εκπαιδευτές ειναι αυτό? θα τρεχουμε για αλλα χαρτια πάλι ?

Αποσυνδεδεμένος jkoulian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 09:38:32 μμ »
Δεν γνωρίζω για άλλους συναδέλφους και γω ψάχνω να βρω άκρη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:16:21 »

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 09:03:27 πμ »
με δυο λογια, οι μη πιστοποιημενοι θα πληρωθουν συμφωνα με το ωρομισθιο της τυπικης εκπαιδευσης. δηλαδη 9.30 ευρω

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 10:43:33 πμ »
με δυο λογια, οι μη πιστοποιημενοι θα πληρωθουν συμφωνα με το ωρομισθιο της τυπικης εκπαιδευσης. δηλαδη 9.30 ευρω
Ακριβώς ... και οι έχοντες Master - Πιστοποιημένοι θα πάει από 18 σε 11 με πρόχειρους υπολογισμούς.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 06:31:50 μμ »
Ακριβώς ... και οι έχοντες Master - Πιστοποιημένοι θα πάει από 18 σε 11 με πρόχειρους υπολογισμούς.
νομιζω πως οχι. οι εχοντες master και πιστοποιηση, θα παραμεινουν στα ιδια 12 και κατι καθαρα, ενω το διδακτορικο με πιστοποιηση 14 και κατι καθαρα απο 20

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 10:26:52 μμ »
master και πιστοποίηση ειναι 15 καθαρα. διδακτορικό και πιστοποίηση είναι 18 καθαρα μέχρι τώρα

θα αλλάξει κάτι? έχω μπερδευτεί..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2018, 08:16:02 πμ από jellyfish »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 09, 2018, 11:01:53 πμ »
Ερώτηση: Σύμφωνα με την προκήρυξη για την πληρωμή του εργολαβικού ανταλλάγματος όσοι πληρώνονται με ΤΠΥ θα πρέπει να έχουν φορολογική ενημερότητα αν το ποσό ξεπερνάει τα 1500 Ευρώ και ασφαλιστική ενημερότητα αν ξεπερνάει τα 3.000.
Αυτό ισχύει για το σύνολο των ΙΕΚ που διδάσκει κάποιος ή για κάθε ΙΕΚ χωριστά; Δηλαδή σε κάθε ΙΕΚ χωριστά μπορεί να μην ξεπερνάω τα 1500 αλλά στο σύνολο τους τα ξεπερνάω...τι ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 09, 2018, 11:22:54 πμ »
master και πιστοποίηση ειναι 15 καθαρα. διδακτορικό και πιστοποίηση είναι 18 καθαρα μέχρι τώρα

θα αλλάξει κάτι? έχω μπερδευτεί..

Με ΕΦΚΑ + 20% Φορολογία (Χαρτόσημα, Μετοχικά Ταμία) δεν νμζ ...

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 09, 2018, 12:05:56 μμ »
master και πιστοποίηση ειναι 15 καθαρα. διδακτορικό και πιστοποίηση είναι 18 καθαρα μέχρι τώρα

θα αλλάξει κάτι? έχω μπερδευτεί..
λαθος. διδακτορικο και πιστοποιηση μεχρι τωρα ηταν 14 και κατι καθαρα.

Αποσυνδεδεμένος panagsak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 09, 2018, 12:08:40 μμ »
με δυο λογια, οι μη πιστοποιημενοι θα πληρωθουν συμφωνα με το ωρομισθιο της τυπικης εκπαιδευσης. δηλαδη 9.30 ευρω
Καλο μεσημερι, το 9.30 (μικτα;) απο που προκυπτει; υπαρχει νομος που διαχωριζει πως ο πιστοποιημενος θα λαμβανει μεγαλυτερη αμοιβη απο το μη πιστοποιημενο;

Στο προηγουμενο 6μηνο ως μη πιστοποιημενος με διδακτορικο ελαβα περι τα 14 ευρω/ωρα (ειχε αυξηθει το ακαγε).Τωρα θα γινεται σιγουρα κρατηση υπερ ΕΦΚΑ.

Αν οι αμοιβες μεταξυ πιστοποιημενων και μη διαφερουν καποιος δεν πρεπει να ενημερωσει επισημα τι εχουμε να λαμβανουμε (για να δουμε αν μας συμφερει) και το σημαντικοτερο: δεν επρεπε να ξερουμε απο την αρχη του 6μηνου τι θα ισχυει για να ξερουμε αν θελουμε να αναλαβουμε;

Αν προσωπικα δηλαδη απο τα 14 που επρεπε να λαβω, αμοιφθω τελικα με 5 ειναι ξεκαθαρη κοροιδια και φυσικα δε θα παρω ωρες το επομενο 6μηνο (και ειμαι ο μοναδικος που εχει δηλωσει στο ιεκ και μπορει να αναλαβει, δηλαδη οχι απλα δεν υπαρχει πιστοποιημενος αλλα ουτε καν δευτερος).

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 09, 2018, 01:53:34 μμ »
Το ΦΕΚ καθορίζει ΣΑΦΩΣ και ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ πως ΟΛΟΙ οι ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ πληρώνονται ΑΝΑΛΟΓΑ με τα ΤΥΠΙΚΑ προσόντα (Πτυχίο - Μεταπτυχιακό - Διδακτορικό)...Οτιδήποτα άλλο είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ...
Είτε είσαι πιστοποιημένος είτε όχι, ΕΝΗΛΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΙΣ και όχι πιτσιρίκια για να πληρώνεσαι 9.30..

απο οτι ειχα ρωτησει περσυ, μου ειχαν πει οτι 9.30 παιρνει ο ωρομισθιος με το ενιαιο μισθολογιο στην τυπικη

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πληρώνονται οι μη πιστοποιημένοι στα ΔΙΕΚ;
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 10, 2018, 02:38:23 πμ »
Που το είδες αυτό???..Πως το λες???...έχεις κάποιο νόμο στα χέρια σου ή κάποιο ΕΔΑΦΙΟ ή λες για να λες...Και βρες μου ένα νόμο που να διαχωρίσει την ποιότητα του Εκπαιδευτικού έργου των Πιστοποιημένων από τους μη...ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΑ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ...Γιατί εάν ήταν κατώτερου επιπέδου, απλά ας μην τους προσελάμβαναν...
Έλεος πλέον με την σπερμολογία του καθενός...Λες και η πιστοποίηση είναι το βραβείο Νόμπελ...Ουσιατικά μια βλακεία είναι..

Δεν ξέρω αν είναι συνταγματικό ή όχι αλλά ισχύει. Μου το επιβεβαίωσε κι εμένα διευθυντής ΙΕΚ ότι οι μη πιστοποιημένοι δε θα πάρουν τα ίδια χρήματα με τους πιστοποιημένους και μάλιστα για αυτό το λόγο ακυρώθηκαν όλα τα ΤΠΥ που αυτοί είχαν κόψει (εγώ κόβω ΤΠΥ και γι αυτό το είπε)...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 317
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.