*

Αποστολέας Θέμα: Λειτουργική υπεραριθμια  (Αναγνώστηκε 3842 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tek21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λειτουργική υπεραριθμια
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2018, 02:11:21 μμ »
καλησπερα σε όλους,
Μπορεί το ΠΥΣΔΕ να αρνηθεί σε λειτουργικά υπεράριθμο μόνιμο εκπαιδευτικό την επιθυμία του να αφήσει το ωράριο της οργανικής του και να τοποθετηθεί εξολοκλήρου σε άλλο σχολείο;
Βιώνω την άρνηση του ΠΥΣΔΕ να αφήσω το ωράριο της οργανικής μου. Με τοποθέτησαν μόνο για το υπόλοιπο των ωρών μου σε άλλο σχολείο και με διατηρούν στην οργανική μου, ενώ στην αίτηση μου αναφέρω ρητά ότι δεν θέλω να την διατηρήσω ( ενώ φυσικά υπάρχουν κενά σε αλλά σχολεία). Επιπλέον το ΠΥΣΔΕ έχει δεχτεί το αίτημα άλλων συναδέλφων να αφήσουν το ωράριο της οργανικής τους με αποτέλεσμα να δημιουργείται πρόβλημα ίσης μεταχείρισης.

Γνωρίζει κανείς;


 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λειτουργική υπεραριθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:07:00 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμια
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 17, 2023, 01:00:52 μμ »
Θα ήθελα να ξαναθέσω μερικά ερωτήματα. Αν και έχω μιλήσει στο παρελθον για το θέμα , θέλω να ξεκινήσω απο μηδενική βάση (δηλαδή σαν να μη γνωρίζω κάτι).
α) Πως ορίζεται μια λειτουργική υπεραριθμία; Δηλαδή πόσες ώρες πρέπει να λείπουν σε κάποιον για να θεωρηθεί λειτουργικά υπεράριθμός;
β) Είναι γνωστό ότι δεν υπάρχει σαφής νομοθεσία για την λειτουργική υπεραριθμία. Με βάση ποιες εγκυκλίους  (ή συνδιασμούς και σκεπτικό) τα ΠΥΣΔΕ ορίζουν τον λειτουργικά υπεράριθμό;
γ) Η λειτουργική υπεραριθμία είναι άλλο από την συμπλήρωση ωραρίου; Αν ναι, Ισχύουν οι ίδιες οι διαφορετικές διατάξεις για κάθε περίπτωση. Ποιες είναι αυτες;
Επειδή τα παραπάνω τα χρειάζεται δικηγόρος, αν μπορεί κάποιος να γράψει την άποψη του μαζί με  τα αντίστοιχα ΦΕΚ, εγκυκλιους κλπ
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμια
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 24, 2024, 06:44:36 μμ »
Επανερχόμενος θέλω να ξαναθέσω τα παραπάνω ερωτήματα, όχι για τον δικηγόρο (που τελικά δεν άνέλαβε εφόσον δεν έγινε προσφυγή) αλλά κυρίως επειδή αφορούν μεγάλο αριθμό εκπαιδευτικών.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμια
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 24, 2024, 09:40:59 μμ »
α) δεν συμπλήρωνεις 12 ωρες στην οργανική σου. Το ποσες ωρες σου λειπουν εχει να κανει με το τι ωραριο εχεις.
β) δεν ξερω
γ) η συμπλήρωση ωραρίου ειναι οταν συμπλήρωνεις 12 τουλάχιστον ωρες στην οργανική σου και σου λείπουν καποιες αναλογα με το ωράριο σου. Διαταξεις δεν ξερω και παλι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λειτουργική υπεραριθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:07:00 »

Αποσυνδεδεμένος diamand

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λετ εμ καμ!
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμια
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 25, 2024, 12:29:39 μμ »
Επανερχόμενος θέλω να ξαναθέσω τα παραπάνω ερωτήματα, όχι για τον δικηγόρο (που τελικά δεν άνέλαβε εφόσον δεν έγινε προσφυγή) αλλά κυρίως επειδή αφορούν μεγάλο αριθμό εκπαιδευτικών.
Έχει γίνει διεξοδικά η συζήτηση εδώ:
https://www.pde.gr/index.php?topic=797.msg1201435#msg1201435

Η διαδικασια  τοποθετησης σε λειτουργικα κενα όπως εχει ξαναειπωθει περιγραφεται στην  137644/ε1 δηλ προτεραιοτητα τοποθετησης εχουν οσοι δε συμπληρωνουν ωραριο (η νομοθεσια δεν οριζει αριθμητικα ορια και κατά συνεπεια οσοι δε συμπληρωνουν ωραριο από 1 ωρα εως και ολο τους το ωραριο).
Επομενη κατηγορια τοποθετησεων είναι οι διαθεσιτες πυσδε και τριτη κατηγορια οι αιτουντες αποσπασης.
Όμως παρατηρειται σε μεγαλες δδε να δημιουργειται  και μια 4η κατηγορια τοποθετησεων -ΚΑΚΩΣ κατά τη γνωμη μου- και την οποια αποκαλουν «εκπαιδευτικοι συμπληρωσης ωραριου».
Ετσι λοιπον σε αυτές τις μεγαλες δδε δημιουργουνται οι εξης κατηγοριες λειτουργικων τοποθετησεων:

1η κατηγορια = λειτουργικα υπεραριθμοι δηλ οσοι εχουν διαθεσιμες στο σχολειο οργανικης από 1 εως και 11 ωρες α+β αναθεσης και β ειδικοτ και διατιθενται για το υπολοιπο ωραριο τους σε αλλα σχολεια
2η κατηγ= διαθεσιτες πυσδε
3η κατηγ=αιτουντες αποσπαση
4η κατηγ=«εκπαιδευτικοι συμπληρωσης ωραριου» δηλ οσοι εχουν μεν διαθεσιμες στο σχολειο οργανικης τουλαχ 12 ωρες α+β αναθεσης και β ειδικοτ και διατιθενται για το υπολοιπο ωραριο τους σε αλλα σχολεια πχ ενας εκπκος μπορει να εχει διαθεσιμες στο σχολειο οργανικης 16/18 ωρες του, που σημαινει ότι θα διατεθει σε διπλανο σχολειο για τις 2 πλεοναζουσες ωρες.
Ο λογος που γινεται στις μεγαλες δδε (ή και τις νησιωτικες) αυτή η κατηγοριοποιηση είναι-όπως πιστευω- ο εξης,:
Επιδιωκουν να τοποθετησουν τους εκπκους με μεγαλα πλεονασματα σε σχολεια με μεγαλα ελλειμματα και τα μικρα (ελλειμματικα) κομματακια ωρων που τυχον θα απομεινουν τα δινουν στην «4η κατηγορια» τοποθετησεων. ετσι ώστε να εξασφαλισουν ότι οι εκπκοι και των 4ων κατηγοριων τοποθετησεων θα συμπληρωνουν σε οσο γινεται λιγοτερα σχολεια. Μ τον  τροπο αυτόν εξασφαλιζεται  -όπως εκτιμουν τα πυσδε αυτά- το ευρυθμο της λειτουργιας των σχολειων (λιγοτερες μετακινησεις =πιο σταθερα και ευελικτα ωρολογια προγραμματα, μειωση δαπανων οδοιπορικων εξοδων κ.α).
ΟΜΩΣ με αυτου του ειδους την κατηγοριοποιηση παρατηρειται κυριως και πανω απο ολα καταστρατηγηση της προτεραιοτητας τοποθετησεων οπως αυτη οριζεται στην 137644, αφου οι εκπκοι που χρειαζονται πολυ λιγες ωρες για να κλεισουν ωραριο εξοβελιζονται σε μακρινα σχολεια μιας τους εχουν πιασει τις θεσεις οι 3 πρωτες κατηγοριες.
Υπαρχουν βεβαια και αρκετες δδε που δεν εφευρισκουν 4η κατηγορια τοποθετησεων και την 4η την εχουν μαζι με την 1η (βλ πχ ημαθια , πρεβεζα, κ.α)

Σχτεικες συζητησεις ειχαν γινει εδω

https://www.pde.gr/index.php?topic=37331.msg1200551#msg1200551
https://www.pde.gr/index.php?topic=35660.msg1200477#msg1200477

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμια
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 04, 2024, 12:56:42 μμ »
Το βέβαιο είναι πως συχνά οι διευθυντές αυξομοιώνουν τα λειτουργικά κενά, δηλαδή μπορεί αρχικά να μην τα δηλώσουν και να το κάνουν αργότερα ή και το αντίθετο, ανάλογα με το ποιους θέλουν (ή δεν θέλουν) να τοποθετηθούν στο σχολείο τους.  ;)

Αποσυνδεδεμένος ΜαρίαΝ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμια
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 11, 2024, 11:18:54 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα.
Το σχολείο που υπηρετω με οργανική έβγαλε 1 υπεραριθμία. Το θέμα είναι ότι είμαστε 2 συνάδελφοι που επιθυμούμε να κριθούμε υπεράριθμες. Εγώ που είμαι με τη νεότερη οργανική (από το 2021) και μια άλλη συνάδελφος με παλιότερη οργανική (από το 2019). Ποιά προηγείται δηλ., ποια από τις δυο θα επιλέξει το ΠΥΣΠΕ ως υπεράριθμη;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11538
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμια
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 11, 2024, 11:29:59 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα.
Το σχολείο που υπηρετω με οργανική έβγαλε 1 υπεραριθμία. Το θέμα είναι ότι είμαστε 2 συνάδελφοι που επιθυμούμε να κριθούμε υπεράριθμες. Εγώ που είμαι με τη νεότερη οργανική (από το 2021) και μια άλλη συνάδελφος με παλιότερη οργανική (από το 2019). Ποιά προηγείται δηλ., ποια από τις δυο θα επιλέξει το ΠΥΣΠΕ ως υπεράριθμη;
Υπεράριθμος βγαίνει πάντα ο τελευταίος τοποθετηθείς, εκτός αν επιθυμεί να βγει με αίτησή του κάποιος αρχαιότερος στη σχολική μονάδα.

Αποσυνδεδεμένος ΜαρίαΝ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμια
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 11, 2024, 11:31:47 μμ »
Υπεράριθμος βγαίνει πάντα ο τελευταίος τοποθετηθείς, εκτός αν επιθυμεί να βγει με αίτησή του κάποιος αρχαιότερος στη σχολική μονάδα.

Ευχαριστώ συνάδελφε. Επομένως προηγείται η αρχαιότερη συνάδελφος αν κατάλαβα καλά, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11538
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμια
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 11, 2024, 11:42:13 μμ »
Ευχαριστώ συνάδελφε. Επομένως προηγείται η αρχαιότερη συνάδελφος αν κατάλαβα καλά, σωστά;
Σωστά.

Αποσυνδεδεμένος ΜαρίαΝ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμια
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 11, 2024, 11:44:13 μμ »

Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμια
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 12, 2024, 12:39:22 πμ »
Ευχαριστώ συνάδελφε. Επομένως προηγείται η αρχαιότερη συνάδελφος αν κατάλαβα καλά, σωστά;
Θεωρώ πως δεν είναι ο αρχαιότερος στη σχολική μονάδα, αλλά αν κάνουν όλοι αίτηση για υπεραριθμία, υπεράριθμος θα βγει αυτός με τις περισσότερες μονάδες μετάθεσης. Μπορεί και να μην είναι ο αρχαιότερος λοιπόν. Αν δεν κάνει κανένας αίτηση, υπεράριθμος βγαίνει ο τελευταίος που έχει τοποθετηθεί στη σχολική μονάδα.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμια
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 12, 2024, 10:34:35 πμ »
Θεωρώ πως δεν είναι ο αρχαιότερος στη σχολική μονάδα, αλλά αν κάνουν όλοι αίτηση για υπεραριθμία, υπεράριθμος θα βγει αυτός με τις περισσότερες μονάδες μετάθεσης. Μπορεί και να μην είναι ο αρχαιότερος λοιπόν.


Όχι, αν κάνει αίτηση βγαίνει ο αρχαιότερος στη σχολική μονάδα. Αν έχουν τοποθετηθεί ταυτόχρονα παίζουν ρόλο οι μονάδες μεταθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2024, 10:40:34 πμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργική υπεραριθμια
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 12, 2024, 10:40:15 πμ »
Οκ

Όχι, αν κάνει αίτηση βγαίνει ο αρχαιότερος στη σχολική μονάδα. Αν έχουν τοποθετηθεί ταυτόχρονα παίζουν ρόλο οι μονάδες μεταθεσης

Θα κάνω παράθεση στον εαυτό μου. Ήμουν τόσο σίγουρη για αυτό που έγραψα. Μετά μπήκα σε σκέψεις ... το έψαξα ....και τελικά έχει δίκιο το stroumfaki. Έχει αλλάξει προφανώς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32741
  • Τελευταία: Paraskevi25
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1177231
  • Σύνολο θεμάτων: 19393
  • Σε σύνδεση σήμερα: 465
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.