*

Αποστολέας Θέμα: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων  (Αναγνώστηκε 50109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #140 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 06:23:43 μμ »
Αφου εισαι νέο μέλος πως ξερεις πως ηταν το Pde παλιότερα;

ποιο παλιο μπλοκαρισμενο account είσαι; μη ντρεπεσαι, φαινονται οι ip στους admin.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #141 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 06:25:22 μμ »
Καλησπέρα,
Ένα μικρό σχόλιο επειδή παρατηρώ ότι όλα ερμηνεύονται κατά το δοκούν. Έχει εκδοθεί εγκύκλιος (16-11-2020) μετά την αναστολή της δια ζώσης εκπαίδευσης να παραμείνουμε στον τόπο εργασίας μας. Όμως αρκετοί συνάδελφοι έκριναν σκόπιμο να μεταβούν στον τόπο καταγωγή τους και ιδίως προς Β Ελλάδα.. Δική τους η ευθύνη. Εάν στις 14 /12/2020 επαναληφθεί η δια ζώσης διδασκαλία πως θα γνωρίζουμε όλοι εμείς που θα βρίθουμε πάλι μαζί τους ιδίως στα νησιά ότι δεν θα γίνουν αιτία διασποράς του ιού; Αν τους καλέσει ο διευθυντής για παροχή εκπαιδευτικού έργου πως θα δικαιολογηθούν;

Ο τόπος διαμονής των δημοσίων υπαλλήλων είναι υποχρεωτικά βάσει νομοθεσίας ο τόπος εργασίας τους. Αυτός ο νόμος θα ισχύει και αν δεν μας αρέσει να ζητήσουμε αλλαγή.
Σε όλο το προσωπικό ΕΣΥ έχουν ανασταλεί όλες οι άδειες προ πολλού  Αυτοί δεν έχουν οικογένειες και υποχρεώσεις στους τόπους καταγωγής τους;
 ΥΓ. Υπηρετώ χρόνια μακριιά από των τόπο καταγωγής μου. Το Πάσχα δεν πήγα εκεί. Αυτό το διάστημα έχω κάποιες υποχρεώσεις να εκπληρώσω εκεί, υπάρχει απαγόρευση μετακίνησης και προσπαθώ μέσω τηλεφώνου να βρω λύσεις. Δυστυχώς δεν θέλουμε να αντιληφθούμε το μέγεθος της απειλής και ενεργούμε κατά το δοκούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2020, 06:29:15 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος YperMathimatikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Επτά φορές κι αν πέσεις, οκτώ να σηκωθείς..
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #142 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 06:54:43 μμ »
ποιο παλιο μπλοκαρισμενο account είσαι; μη ντρεπεσαι, φαινονται οι ip στους admin.

Απειλές σε εμενα δεν περνάνε. Αν θελεις στειλε μνμ πμ να κανονισουμε καφε
"Τα μαθηματικά αξιώματα είναι γενικώς αποδεκτά ως αληθή επειδή κανένας δεν έχει συμφέρον να αποδείξει ότι είναι εσφαλμένα.."
-Μοντεσκιέ

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #143 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 07:36:26 μμ »
Απειλές σε εμενα δεν περνάνε. Αν θελεις στειλε μνμ πμ να κανονισουμε καφε

Δεν είναι κλειστές οι καφετέριες τώρα;  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Giorg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #144 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 07:50:19 μμ »
Χαχαχαχα σωστό

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #145 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 08:31:27 μμ »
Μην απαντατε στον γαλαζιο παπαγαλο. Μονη του εννοια να προκαλεσει και να εκλογικευσει τις κυβερνητικες μπαρουφες που ψηφισε.
Να φανταστώ αναφέρεσαι στον εαυτό σου και σε όσους κυκλοφορούν ωσάν τον αρχηγό τους χωρίς φόβο! Ίσως αν είχα και εγώ τα λεφτά για το φαρμακάκι του Τραμπ να μην ήμουν τόσο επιφυλακτικός. Να είχα ταξιδέψει προς οικείους και γνωστούς και στην πρώτη και στην τωρινή καραντίνα.

Δεν ξέρω τι λένε τα κανάλια, αφού τβ δεν έχω, αλλά σίγουρα κάτι δεν πάει καθόλου καλά από ό,τι φαίνεται στα μηνύματά σας. Μιλάμε για 100+ νεκρούς την ημέρα...άρα για 10.000+ κρούσματα την ημέρα!!!! Πώς νιώθετε ασφαλείς και πώς θεωρείτε καλό για εσάς και τις οικογένειές σας να ταξιδέψετε, για να τους δείτε, ειλικρινά είναι να απορείς! Εδώ ήμασταν που τρέμαμε όταν ακόμη δεν είχαμε ούτε έναν νεκρό...
Αλλά βέβαια, αν θωρείς τους πολιτικούς που ολημερίς παρουσιάζουν μια εικόνα καλή και ελεγχόμενη...ζεις τον μύθο σου! Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε προσεχτικοί. Δεν ξέρω πόσοι θα ξεχυθείτε για λαμπάκια και δέντρα και μπάλες κόκκινες από αύριο, αλλά το κάλεσμα των "γαλάζιων" δεν ηχεί στα αυτιά μου...προσέχετε!! Μόνο αυτό!!! Η Υγεία δεν θωρακίζεται ανάλογα με τις πολιτικές σας πεποιθήσεις...
Το θέμα περί "διευκόλυνσης ..."τι ακριβώς αφορά...; Να διώξουμε τον ιό να μην κολλάει ενόσω ταξιδεύετε;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #146 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 09:36:26 μμ »
Όταν μονιμοποιηθείς αυτόματα αλλάζει ο τόπος κατοικίας σου. Μου το σφύριξε ένας φίλος στα σώματα...άρα εμείς οι αναπληρωτές φεύγουμε και τέλος. Δεν είμαστε μόνιμοι και δεν θα μας κρατήσουν. Εκλογικά δικαιώματα και φορολογία δείχνουν που μένουμε. Τέλος. Ας μας διορίσει αν θέλει να μας υποχρεώσει σε μόνιμη διαμονή στο νησί. Άσε μας, όλοι έφυγαν και εμείς μείναμε σαν μ......κες....γ...το διευθυντ....μέσα...

Δεν αλλάζει αυτόματα, αν δεν αλλάξει η εφορία. Προφανώς αν είσαι διορισμένος μονιμα κάπου, είσαι εκτεθειμένος αν πχ πηγαινοέρχεσαι σε άλλον νόμο καθημερινές κ αποκλειστείς από χιόνια, αλλά δεν υπάρχει κάποιο χαρτι  που να πιστοποιεί τη μόνιμη κατοικία σου μόνο λόγω εργασίας.

Δείτε σε τι μιζέρια μας έχουν μάθει. οι σοβαρές εταιρείες τον Σεπτέμβρη έκαναν τεστ σε όποιον γύριζε από διακοπές. Κε δικά τους έξοδα. Εδώ καθόμαστε κ συζητάμε αν θα πληρώσεις απ την τσέπη σου τεστ επειδή στα νησιά που στέλνουν τα ΚΥ είναι αμφίβολο αν μπορούν να σου κάνουν γενική αίματος. Και να το αυτομαστίγωμα...

Αποσυνδεδεμένος Zen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #147 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 09:48:25 μμ »
Δεν αλλάζει αυτόματα, αν δεν αλλάξει η εφορία. Προφανώς αν είσαι διορισμένος μονιμα κάπου, είσαι εκτεθειμένος αν πχ πηγαινοέρχεσαι σε άλλον νόμο καθημερινές κ αποκλειστείς από χιόνια, αλλά δεν υπάρχει κάποιο χαρτι  που να πιστοποιεί τη μόνιμη κατοικία σου μόνο λόγω εργασίας.

Δείτε σε τι μιζέρια μας έχουν μάθει. οι σοβαρές εταιρείες τον Σεπτέμβρη έκαναν τεστ σε όποιον γύριζε από διακοπές. Κε δικά τους έξοδα. Εδώ καθόμαστε κ συζητάμε αν θα πληρώσεις απ την τσέπη σου τεστ επειδή στα νησιά που στέλνουν τα ΚΥ είναι αμφίβολο αν μπορούν να σου κάνουν γενική αίματος. Και να το αυτομαστίγωμα...
Το rapid τεστ εντούτοις θα πρέπει να γίνει στην επιστροφή για καλό και για κακό!

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2520
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #148 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 10:30:49 μμ »
Δεν αλλάζει αυτόματα, αν δεν αλλάξει η εφορία. [...]

Για αυτό τον λόγο ζητούν ως δικαιολογητικό μετακίνησης την πρώτη σελίδα της φορ. δήλωσης, όπου φαίνεται ο τόπος μόνιμης κατοικίας μας.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #149 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 10:56:31 μμ »
Το rapid τεστ εντούτοις θα πρέπει να γίνει στην επιστροφή για καλό και για κακό!
Το θέμα είναι ότι δεν έχει νόημα να επιστρέψεις 6 ή 7/1 και να κάνεις test. Μπορεί χτύπα ξύλο να κολλήσεις στο μέσο επιστροφής σου και το test στο καπάκι να μη δείξει τίποτα. Χρειάζεται κάποιος χρόνος για την επώαση του ιού. Ίσως η καλύτερη λύση θα ήταν να επιστρέψουν στις 2/3 Γενάρη και 7 να πάνε να κάνουν το test. To test PCR συγγενής μικροβιολόγος μου είπε πως θεωρείται αξιόπιστο. H τιμή του είναι οικονομική και έχεις αποτελέσματα πάρα πολύ γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος Zen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #150 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 11:02:53 μμ »
Το θέμα είναι ότι δεν έχει νόημα να επιστρέψεις 6 ή 7/1 και να κάνεις test. Μπορεί χτύπα ξύλο να κολλήσεις στο μέσο επιστροφής σου και το test στο καπάκι να μη δείξει τίποτα. Χρειάζεται κάποιος χρόνος για την επώαση του ιού. Ίσως η καλύτερη λύση θα ήταν να επιστρέψουν στις 2/3 Γενάρη και 7 να πάνε να κάνουν το test. To test PCR συγγενής μικροβιολόγος μου είπε πως θεωρείται αξιόπιστο. H τιμή του είναι οικονομική και έχεις αποτελέσματα πάρα πολύ γρήγορα.
Ασφαλώς καθώς επίσης και η επανάληψη σε τακτά διαστήματα. Σήμερα ένας μαθητής 10 χρονών στην Πάτρα βρέθηκε λόγω κορονοϊού με kavasaki που είναι θανατηφόρος ασθένεια και πλήττει ασυμπτωματικούς φορείς του covid 19.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #151 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 11:31:18 μμ »
Το θέμα είναι ότι δεν έχει νόημα να επιστρέψεις 6 ή 7/1 και να κάνεις test. Μπορεί χτύπα ξύλο να κολλήσεις στο μέσο επιστροφής σου και το test στο καπάκι να μη δείξει τίποτα. Χρειάζεται κάποιος χρόνος για την επώαση του ιού. Ίσως η καλύτερη λύση θα ήταν να επιστρέψουν στις 2/3 Γενάρη και 7 να πάνε να κάνουν το test. To test PCR συγγενής μικροβιολόγος μου είπε πως θεωρείται αξιόπιστο. H τιμή του είναι οικονομική και έχεις αποτελέσματα πάρα πολύ γρήγορα.

Δεν υπάρχουν ιδιωτικά εργαστήρια παντού για να κανεις, πχ σε νησιά. κ δεν κατακαβαινω, υπάρχει καμία εγγύηση ότι δεν θα μετακινηθεί μόνιμος κάτοικος της επαρχίας για να πούμε ότι φταίει ο εκπαιδευτικός; είμαστε σίγουροι ότι αν ανοίξει η αγορά, δεν θα πάνε κάποιοι νησιώτες στην Αθήνα για γιατρούς»; για να δούμε λίγο κ την άλλη πλευρά.... όταν Σεπτέμβρη κ Οκτώβρη υπήρχε τέτοιο πέρα δώθε στα νησιά, είπαμε τίποτα εμείς για τους μαθητες μας που πηγαινοέρχονταν σαν να μη συνέβαινε τίποτα; εμείς που δεν έχουμε συμφέροντα από τον τουρισμό κ βγάλαμε όλο το καλοκαίρι σχεδον σε καραντίνα από φόβο, για να δουλεύουν οι ντόπιοι, διαμαρτυρηθήκαμε που περάσαμε έτσι εγκλωβισμένοι; τουρισμό ήθελαν, να κ οι συνέπειες.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #152 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 11:53:56 μμ »
To test PCR συγγενής μικροβιολόγος μου είπε πως θεωρείται αξιόπιστο. H τιμή του είναι οικονομική και έχεις αποτελέσματα πάρα πολύ γρήγορα.

Το pcr test μέχρι πριν λίγο κόστιζε 100αρι (στις αρχές και πάνω από 200), τώρα πρόσφατα με το πλαφόν που επέβαλε η κυβέρνηση, πήγε στα 40, αλλά πολλά ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα διαμαρτύρονται για το πλαφόν και ανακοίνωσαν ότι θα σταματήσουν να το κάνουν (γλυκάθηκαν με την αισχροκέρδεια και εκμετάλλευση των 100+ ευρώ και τώρα χαλάστηκαν). Επίσης, τα αποτελέσματα δεν βγαίνουν "πάρα πολύ γρήγορα", συνήθως τα βγάζουν εντός 24ώρου, κάποια κάνουν και 48 ώρες, ανάλογα τον φόρτο εργασίας. Παρ' όλα αυτά, είναι το μόνο αξιόπιστο τεστ (στο ραπιντ τεστ υπάρχει σχετική στατιστική αβεβαιότητα στο αποτέλεσμα, με συχνά ψευδή θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ευρύτερη στατιστική ανίχνευση σε πληθυσμό).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Διευκόλυνση μετακίνησης εκπαιδευτικών ενόψει Χριστουγέννων
« Απάντηση #153 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 12:20:23 πμ »
Το pcr test μέχρι πριν λίγο κόστιζε 100αρι (στις αρχές και πάνω από 200), τώρα πρόσφατα με το πλαφόν που επέβαλε η κυβέρνηση, πήγε στα 40, αλλά πολλά ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα διαμαρτύρονται για το πλαφόν και ανακοίνωσαν ότι θα σταματήσουν να το κάνουν (γλυκάθηκαν με την αισχροκέρδεια και εκμετάλλευση των 100+ ευρώ και τώρα χαλάστηκαν). Επίσης, τα αποτελέσματα δεν βγαίνουν "πάρα πολύ γρήγορα", συνήθως τα βγάζουν εντός 24ώρου, κάποια κάνουν και 48 ώρες, ανάλογα τον φόρτο εργασίας. Παρ' όλα αυτά, είναι το μόνο αξιόπιστο τεστ (στο ραπιντ τεστ υπάρχει σχετική στατιστική αβεβαιότητα στο αποτέλεσμα, με συχνά ψευδή θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ευρύτερη στατιστική ανίχνευση σε πληθυσμό).
Σε κωμόπολη της Θεσσαλίας, 25 ευρώ πριν ένα μήνα στο μικροβιολογικό. Σε λιγότερο από μισή ώρα βγήκε. Το έκανε η νύφη μου. Της πήρε διπλό δείγμα με την ειδική μπατονέτα από μύτη και στόμα και απ' ό,τι της είπε το έλεγξε διπλά. Αυτά ξέρω αυτά σου λέω. Δεν το 'χω ψάξει ιδιαίτερα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 237
Σύνολο: 239

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.154 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.