*

Αποστολέας Θέμα: Αίτηση επιστροφής αναδρομικών  (Αναγνώστηκε 33328 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση επιστροφής αναδρομικών
« Απάντηση #182 στις: Ιούλιος 17, 2019, 09:57:37 μμ »
Άλλοι έδωσαν 25 ευρώ, άλλοι 30, άλλοι 35, άλλοι κι εγώ δεν ξέρω... Τώρα;

Όλα αυτά συνάδελφοι έγιναν για να κάνουν αρπαχτές κάποιοι δικηγόροι. Εγώ απευθύνθηκα για άλλο ζήτημά μου σε μία που ήρθε στο σχολείο και μας έκανε την ομαδική προσφυγή και είδα  ότι πρόκειται για άσχετη, δεν κοίταξε καν τα χαρτιά μου...οπότε τι περιμέναμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αίτηση επιστροφής αναδρομικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:48:26 »

Αποσυνδεδεμένος nikdim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση επιστροφής αναδρομικών
« Απάντηση #183 στις: Ιούλιος 17, 2019, 11:16:52 μμ »
Τα ιδια λεγανε και καποιοι συναδελφοι το 2015 οταν ηταν οι προσφυγες των Ασεπιτων...Ρωτηστε τους τωρα αν βαρανε το κεφαλι τους στον τοιχο... :(

Πως θα διεκδικησεις αλλιως το δικιο σου οταν θεωρεις οτι αδικεισαι?


Όλα αυτά συνάδελφοι έγιναν για να κάνουν αρπαχτές κάποιοι δικηγόροι. Εγώ απευθύνθηκα για άλλο ζήτημά μου σε μία που ήρθε στο σχολείο και μας έκανε την ομαδική προσφυγή και είδα  ότι πρόκειται για άσχετη, δεν κοίταξε καν τα χαρτιά μου...οπότε τι περιμέναμε...

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση επιστροφής αναδρομικών
« Απάντηση #184 στις: Ιούλιος 18, 2019, 08:49:52 πμ »
Νομίζω ότι το σκεπτικό της απόφασης είναι τραγικό γιατί μας συγκρίνει με το όριο της φτώχειας. Αφού λοιπόν δεν πεινάμε, μήπως ανοίγει ο δρόμος να κόψουν κι άλλο τους μισθούς...
μέχρι να πεινάμε;
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση επιστροφής αναδρομικών
« Απάντηση #185 στις: Ιούλιος 18, 2019, 09:26:24 πμ »
Ξεφτίλα ηταν ασε τα λογυδρια
Δικηγορισκοι της πλακας παιξαν μπαλα με το χρονο, τα νευρα και τα χρηματα μας
Δεχτηκα απειρες ερωτησεις απο τους "ειδα στο facebook" , εκαναν εξαλλο το μπρατη και αλλους αιρετους που φωναζαν "παιδια να ακουτε την αδεδυ, ΟΧΙ τι λεει ο καθε ενας στο ιντερνετ" , αυτοι εκει, δυο και τρεις αιτησεις, η αιτησεις ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΨΑΝ!!!
Αυτοι διδασκουν παιδια..οκ...
Ξεφτιλα ειναι η αγενεια ναι...να ΑΠΑΙΤΕΙΣ απο δντη να σου δωσει αδεια για να πας να τρεξεις χαρτια για αναδρομικα..επειδη τα γραφεια εβγαζαν ανακοινωσεις με ΔΗΘΕΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ
ξεφτιλα να πρηζεις κατα κυματα συναδελφους στην α αθηνων και πειραια με 1500 αναπληρωτες για μισθοδοσιες μαλιστα αμεσα
Ξεφτιλα να εχεις κανει τα χαρτια σου μεσω σχολειου και να πας να τα κανεις και μεσω γραφειου

Προφανώς έχεις κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό σου γιατί αδυνατώ να πιστέψω ότι γενικά στρέφεσαι κατά των δικαστικών προσφυγών ή ότι παίρνεις θέση ανάλογα με το αποτέλεσμά τους. Δεν πιστεύω ότι θα έλεγες τα ίδια και σε συναδέλφους που διεκδίκησαν και διεκδικούν διορισμό ακολουθώντας την ίδια οδό με αυτούς που διεκδίκησαν αναδρομικά από τις περικοπές.
Απλά τσουβαλιάζεις και το κάνεις άκομψα,άτεχνα και χοντροκομμένα. Όση καφρίλα αποδίδεις σε υπερβολικούς συναδέλφους άλλη τόση βγάζεις στο μήνυμά σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αίτηση επιστροφής αναδρομικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:48:26 »

Αποσυνδεδεμένος AssaVolos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση επιστροφής αναδρομικών
« Απάντηση #186 στις: Ιούλιος 18, 2019, 10:12:01 πμ »
Εναντιον συναδελφων που εκαναν σαν τρελοι ειμαι
Οχι με ολους
Με οσες κοτες ζητουσαν μισθοδοσιες σαν τρελες απο οοοοοοοοοοοολες τις αβαθμιες τους, μηνιατικα, καναν 3 μπορει και 4 αιτησεις, ρωτουσαν ηλιθια πραγματα στο φμπ
Εγω δεν εκανα αιτηση? Μια απλη διαδικασια ακολουθησα...δε θα κανα καν σε δικηγορο αλλα αφου εκαναν ολοι εκανα κ γω...ουτε δεκαπεντε πρωτοκολλα ουτε είκοσι τηλέφωνα, ουτε αγχος, ουτε δεκα ποστ στο φμπ
Κατηγορουσε η αλλη συναδελφους σε γραφειο οτι τα ξυνουν επειδή δε σταματουσαν τη δουλεια τους για να της δώσουν εντος 24 ωρων μηνιατικα 5 ετων..κι ολο αυτο επειδή το ειδε γραμμενο σε ανακοινωση δικηγορικου γραφειου..γιναμε ερμαια των δικηγορων..καλο παραδακι βγηκε...
Εδω μιλαμε για παρανοια, ξεφτιλιζουν τον κλαδο και δεν τους τραβαει κανεις το αυτακι
Λες και υπηρχε περιπτωση να μας τα δωσουν
Τσακωθηκα εδω μεσα και με ειρωνευτηκαν αν εχω πηγη στο στε
Απλη λογικη λεγεται
Σιγα μην εδιναν πίσω τοσα χρηματα
Ειναι και ποσο πιεζεις ομως
Εχουμε συνδικαλιστες ή δημοσιοσχετιστες???
Εσυ τσουβαλιαζεις ...ανακατευεις διορισμους με μια μοδα αναδρομικων απο μια ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ του στε
Προφανως και θα κανει τα παντα ο αλλος για το διορισμο
Τα αλλα θα λεγα τι ηταν αλλα τελοσπαντων
Εκεινα τα 176 ευρω τι απεγιναν? Για ενημερωσε με λιγο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2019, 10:19:21 πμ από AssaVolos »

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση επιστροφής αναδρομικών
« Απάντηση #187 στις: Ιούλιος 18, 2019, 10:17:31 πμ »
Όλα αυτά συνάδελφοι έγιναν για να κάνουν αρπαχτές κάποιοι δικηγόροι. Εγώ απευθύνθηκα για άλλο ζήτημά μου σε μία που ήρθε στο σχολείο και μας έκανε την ομαδική προσφυγή και είδα  ότι πρόκειται για άσχετη, δεν κοίταξε καν τα χαρτιά μου...οπότε τι περιμέναμε...

Έχεις απόλυτο δίκιο... Οι μόνοι που κέρδισαν ήταν αυτοί (όπως πάντα άλλωστε...). Το είχα καταλάβει και δεν έκανα καν τον κόπο να καταθέσω αίτηση.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2019, 10:19:07 πμ από Daidalos »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση επιστροφής αναδρομικών
« Απάντηση #188 στις: Ιούλιος 18, 2019, 10:54:37 πμ »
Εναντιον συναδελφων που εκαναν σαν τρελοι ειμαι
Οχι με ολους
Με οσες κοτες ζητουσαν μισθοδοσιες σαν τρελες απο οοοοοοοοοοοολες τις αβαθμιες τους, μηνιατικα, καναν 3 μπορει και 4 αιτησεις, ρωτουσαν ηλιθια πραγματα στο φμπ
Εγω δεν εκανα αιτηση? Μια απλη διαδικασια ακολουθησα...δε θα κανα καν σε δικηγορο αλλα αφου εκαναν ολοι εκανα κ γω...ουτε δεκαπεντε πρωτοκολλα ουτε είκοσι τηλέφωνα, ουτε αγχος, ουτε δεκα ποστ στο φμπ
Κατηγορουσε η αλλη συναδελφους σε γραφειο οτι τα ξυνουν επειδή δε σταματουσαν τη δουλεια τους για να της δώσουν εντος 24 ωρων μηνιατικα 5 ετων..κι ολο αυτο επειδή το ειδε γραμμενο σε ανακοινωση δικηγορικου γραφειου..γιναμε ερμαια των δικηγορων..καλο παραδακι βγηκε...
Εδω μιλαμε για παρανοια, ξεφτιλιζουν τον κλαδο και δεν τους τραβαει κανεις το αυτακι
Λες και υπηρχε περιπτωση να μας τα δωσουν
Τσακωθηκα εδω μεσα και με ειρωνευτηκαν αν εχω πηγη στο στε
Απλη λογικη λεγεται
Σιγα μην εδιναν πίσω τοσα χρηματα
Ειναι και ποσο πιεζεις ομως
Εχουμε συνδικαλιστες ή δημοσιοσχετιστες???
Εσυ τσουβαλιαζεις ...ανακατευεις διορισμους με μια μοδα αναδρομικων απο μια ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ του στε
Προφανως και θα κανει τα παντα ο αλλος για το διορισμο
Τα αλλα θα λεγα τι ηταν αλλα τελοσπαντων
Εκεινα τα 176 ευρω τι απεγιναν? Για ενημερωσε με λιγο

Έχω καταλάβει πλέον ότι απευθύνεσαι se συγκεκριμένες συμπεριφορές κάτι που δεν προέκυπτε από το αρχικό σου ποστ, οπότε ποιός είμαι εγώ να σου χαλάσω το παραλήρημα;
Δεν πειράζει όμως, καλό κάνει για να βγάζουν και όσοι διαβάζουν τα συμπεράσματά τους από το ύφος και το περιεχόμενο των μηνυμάτων.

Αποσυνδεδεμένος AssaVolos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση επιστροφής αναδρομικών
« Απάντηση #189 στις: Ιούλιος 18, 2019, 11:58:22 πμ »
Εννοειται..φιλικα..παρεξηγησες μαλλον και συγγνωμη για το υφος! Ξερουν αυτες ,,,τα διαβαζουν!!

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση επιστροφής αναδρομικών
« Απάντηση #190 στις: Ιούλιος 18, 2019, 12:25:18 μμ »
No problem, apology accepted..

Για να γυρίσουμε στο θέμα ωστόσο, η παρακάτω φώτο είναι από πρωινή ενημερωτική εκπομπή της ετ



Επομένως μήπως για τους αναπληρωτές είναι ακόμα ανοιχτό το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση επιστροφής αναδρομικών
« Απάντηση #191 στις: Ιούλιος 23, 2019, 08:51:45 μμ »
Αναγκαίες διευκρινίσεις:

Οι προσφάτως εκδοθείσες αποφάσεις 1307-1316/2019 της Ολομέλειας του ΣτΕ για τα αναδρομικά αφορούν τους μόνιμους Δ.Υ.

Οι αγωγές των αναπληρωτών περί αναδρομικών υποβάλονται στα πρωτοβάθμια πολιτικά δικαστήρια της χώρας, (εν προκειμένω Ειρηνοδικεία), καθώς οι πρώτοι συνδέονται με το δημόσιο με σχέση ιδιωτικού δικαίου, (και όχι δημοσίου), όπως οι μόνιμοι Δ.Υ.

Συνεπώς, για τα αναδρομικά των αναπληρωτών, το αρμόδιο ανώτατο δικαστήριο αποτελεί ο Άρειος Πάγος, (όχι το ΣτΕ), το οποίο θα κρίνει αμετάκλητα επί του ζητήματος.

Σημειώνεται, παράλληλα, πως οι αποφάσεις του ΣτΕ δεν αποτελούν θετική έκβαση, ωστόσο γνωρίζουμε -όσοι το γνωρίζουμε anyway- πως έχουν υπάρξει αρκετές φορές κατά το παρελθόν όπου τα δύο ανώτατα δικαστήρια της χώρας έχουν εκδώσει διαφορετική νομική κρίση επί ιδίου νομικού ζητήματος.

Περαιτέρω, σε περίπτωσης αντίθετης κρίσης των δύο δικαστηρίων, περί της ουσιαστικής αντισυνταγματικότητας, βάσει Συντάγματος (άρ. 100, παρ. 1, περ. ε΄), επιλαμβάνεται το Α.Ε.Δ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2019, 09:50:57 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση επιστροφής αναδρομικών
« Απάντηση #192 στις: Ιούλιος 23, 2019, 09:04:46 μμ »
Περαιτέρω, σε περίπτωσης αντίθετης κρίσης των δύο δικαστηρίων, περί της ουσιαστικής αντισυνταγματικότητας, βάσει Συντάγματος (άρ. 100, παρ. 1, περ. ε΄), επιλαμβάνεται το Α.Ε.Δ.
Το ΑΕΔ έλυσε με το γνωστό τρόπο (δημοσιονομικό κόστος) και τη διχογνωμία ΣτΕ και Αρείου Πάγου για τα 176 ευρώ (να μη χορηγείται το επίδομα των 176 ευρώ σε δημοσίους υπαλλήλους, και όποιος πρόλαβε το πήρε, οι υπόλοιποι έμειναν εκτός).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση επιστροφής αναδρομικών
« Απάντηση #193 στις: Ιούλιος 23, 2019, 09:47:23 μμ »
Το ΑΕΔ έλυσε με το γνωστό τρόπο (δημοσιονομικό κόστος) και τη διχογνωμία ΣτΕ και Αρείου Πάγου για τα 176 ευρώ (να μη χορηγείται το επίδομα των 176 ευρώ σε δημοσίους υπαλλήλους, και όποιος πρόλαβε το πήρε, οι υπόλοιποι έμειναν εκτός).

Έχω μελετήσει σχετική απόφαση του Α.Ε.Δ., το δικαστήριο ορθότατα νομολόγησε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2019, 09:50:10 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση επιστροφής αναδρομικών
« Απάντηση #194 στις: Ιούλιος 23, 2019, 10:02:51 μμ »
αν έχεις την καλοσύνη εξήγησε και σε μας μια που έχεις μελετήσει
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.