*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με γονείς  (Αναγνώστηκε 6002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 11:12:50 μμ »
Όπως είπαν και οι προηγούμενοι συνάδελφοι σταματάς κάθε είδους επαφή μαζί της : δεν σηκώνεις το τηλέφωνο όποτε σου τηλεφωνήσει ξανά και αν σε πάρει από άλλο νούμερο της απαντάς ψυχρά ότι θα της μιλάς από εδώ και στο εξής μόνο παρουσία του διευθυντή του σχολείου. Για να σε αποκαλέσει με τέτοιο χυδαίο χαρακτηρισμό ψάχνεται να σε κάνει να τη βρίσεις και εσύ και έτσι να βρει πάτημα να σε καταγγείλει. Μην της δώσεις το δικαίωμα επ' ουδενί λόγο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:09:31 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρία.96

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 11:26:38 μμ »
Όπως είπαν και οι προηγούμενοι συνάδελφοι σταματάς κάθε είδους επαφή μαζί της : δεν σηκώνεις το τηλέφωνο όποτε σου τηλεφωνήσει ξανά και αν σε πάρει από άλλο νούμερο της απαντάς ψυχρά ότι θα της μιλάς από εδώ και στο εξής μόνο παρουσία του διευθυντή του σχολείου. Για να σε αποκαλέσει με τέτοιο χυδαίο χαρακτηρισμό ψάχνεται να σε κάνει να τη βρίσεις και εσύ και έτσι να βρει πάτημα να σε καταγγείλει. Μην της δώσεις το δικαίωμα επ' ουδενί λόγο.

Δεν υπήρχε περίπτωση, όσο και να με έβριζε, ό,τι και να μου έλεγε, ποτέ και για κανέναν λόγο να ανταποδώσω. Με έχει καλέσει απο τρία διαφορετικά τηλέφωνα (την έχω μπλοκάρει απο το κανονικό της) της έχω πει και ξαναπεί αν έχει κάποιο πρόβλημα να επικοινωνήσει με το σχολείο, αλλά, προφανώς, επειδή πρόβλημα με εμένα και την στάση μου απέναντι στο παιδί δεν υπάρχει και λογικά το ξέρει και η ίδια, τι να πει στο σχολείο; Συνεχίζει και βγάζει τα ψυχολογικά της σε εμένα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 11:30:11 μμ »
Δεν υπήρχε περίπτωση, όσο και να με έβριζε, ό,τι και να μου έλεγε, ποτέ και για κανέναν λόγο να ανταποδώσω. Με έχει καλέσει απο τρία διαφορετικά τηλέφωνα (την έχω μπλοκάρει απο το κανονικό της) της έχω πει και ξαναπεί αν έχει κάποιο πρόβλημα να επικοινωνήσει με το σχολείο, αλλά, προφανώς, επειδή πρόβλημα με εμένα και την στάση μου απέναντι στο παιδί δεν υπάρχει και λογικά το ξέρει και η ίδια, τι να πει στο σχολείο; Συνεχίζει και βγάζει τα ψυχολογικά της σε εμένα.

Αρα, απλα οταν απαντας και καταλαβαινεις οτι ειναι αυτη, κλεινεις το τηλεφωνο! Αν δεν θελει να καυαλαβει οτι η επικοινωνια θα γινεται μονο στο σχολειο, τοτε ειναι η μονη λυση
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 11:42:38 μμ »
Πηγαίνεις στις κλήσεις, πατάς δεξιά από το νούμερό της το θαυμαστικό---->μενού---->πατάς προσθήκη στη μαύρη λίστα και καθάρισες...+ όλα όσα αναφέρθηκαν, ιδίως στην περίπτωση που εμφανιστεί στο σχολείο, μη δεχτείς να τη συναντήσεις μόνη σου σε απομονωμένο χώρο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:09:31 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 03:41:25 πμ »
Δεν υπήρχε περίπτωση, όσο και να με έβριζε, ό,τι και να μου έλεγε, ποτέ και για κανέναν λόγο να ανταποδώσω. Με έχει καλέσει απο τρία διαφορετικά τηλέφωνα (την έχω μπλοκάρει απο το κανονικό της) της έχω πει και ξαναπεί αν έχει κάποιο πρόβλημα να επικοινωνήσει με το σχολείο, αλλά, προφανώς, επειδή πρόβλημα με εμένα και την στάση μου απέναντι στο παιδί δεν υπάρχει και λογικά το ξέρει και η ίδια, τι να πει στο σχολείο; Συνεχίζει και βγάζει τα ψυχολογικά της σε εμένα.
Επιβάλλεται όμως να μην απαντήσεις ξανά σε κλήση από αυτήν διότι η κατάσταση είναι τραγική και όπως φαίνεται σε επηρεάζει, αφού πέρασε από το μυαλό σου και η παραίτηση. Εσύ θα κάνεις σωστά τη δουλειά σου και θα δεχτείς να την ακούσεις μόνο στο γραφείο του διευθυντή, με την παρουσία του, διότι πρέπει να αναλάβει και αυτός τις ευθύνες του και ως διευθυντής αλλά και για το λάθος που έκανε δίνοντας τον αριθμό του τηλεφώνου σου. Πρέπει να δείξεις όμως αποφασιστικότητα για να σταματήσει αυτό.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 10:05:27 πμ »
Μίλησα σήμερα στον διευθυντή. Αυτός έδωσε το τηλέφωνο, γιατί του είπε ότι το θέλει 'για να μου πει κάποια πράγματα και ιδιαιτερότητες που έχει το παιδί'. Μου ζήτησε συγγνώμη. Είπε ότι θα την καλέσει να της μιλήσει, και μου ζήτησε να μην το πω πουθενά αλλού να μην γίνει θέμα.. αλλά σήμερα πάλι με πήρε αυτή τηλέφωνο και άρχισε να λέει τα δικά της, οπότε είτε δεν της έχει μιλήσει ακόμα, είτε το έκανε και δεν παίρνει αυτή χαμπάρι. Όπως και να'χει, θα δω πως θα πάει μέσα στην εβδομάδα και θα ξαναμιλήσω στον διευθυντή αν συνεχιστεί. Ευτυχώς τουλάχιστον εκεί υπήρξε κάποια συννενόηση. Όταν μίλησα σε αυτήν και της είπα ότι δεν είναι σωστό αυτό που κάνει και ό,τι πρόβλημα έχει μπορεί ,τεκμηριωμένα, να το αναφέρει στο σχολείο, μου είπε πως δεν αναλαμβάνω τις ευθύνες μου και πως τέτοια 'σκυλομούρα' θα έπρεπε να την έχουν πάρει χαμπάρι και να την διώξουν απο το σχολείο. Θα το βάζω σαν άσκηση στο παιδί να μου πει τι θέλει να πει ο ποιητής, πλέον πέρα απο κουραστικό έχει καταντήσει και αστείο.

Το θετικό είναι πως βρήκες κατανόηση από το Διευθυντή και φάνηκε ότι εκ παραδρομής έδωσε το τηλέφωνο σου. Ελπίζω πως όταν της μιλήσει ο διευθυντής θα σταματήσει τις οχλήσεις αν και φαίνεται ότι μάλλον το θέμα έχει και ψυχιατρικό υπόβαθρο και δεν ξέρω αν θα σταματήσουν τα τηλέφωνα.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 11:16:17 πμ »
     Νομίζω πως στις μέρες μας ακόμη και ο πιο αφελής δεν δίνει τηλέφωνα χωρίς να ρωτήσει αλλά ας υποθέσουμε πως είναι έτσι. Η στήριξη / υποστήριξη στα λόγια είναι διαφορετική από αυτή στην πράξη. Το θέμα είναι όχι τι λέει αλλά τι κάνει για  να προστατέψει και εσένα και το παιδί και τον εαυτό του και το σχολείο και τη μητέρα και με ποια σειρά ιεραρχεί την προστασία του καθενός.
     Πρώτος και αντικειμενικός  σκοπός (νομίζω πως) είναι αφενός να βρεις την αιτία του προβλήματος και εν συνεχεία κάποιας μορφής λύση, αν αυτό είναι δυνατό. Φυσικά παρουσία του διευθυντή και / ή περισσοτέρων. Σίγουρα οι συνάδελφοί σου στο σχολείο θα έχουν να σου δώσουν πληροφορίες για την κυριούλα αλλά δεν ξέρω αν θέλουν να τις μοιραστούν μαζί σου (για πολλούς και διάφορους λόγους).   
     Ζήτησε ή απαίτησε η ενημέρωση από μέρους της (και από μέρους σου) να γίνεται δια μέσω του διευθυντή ή παρουσία του ή αν είναι κατεπείγουσα και τηλεφωνική να ενημερώνει αυτή τον διευθυντή και αυτός στη συνέχεια εσένα «προς αποφυγή παρεξηγήσεων, φυσικά», μια που ούτε πρόβλημα υπάρχει ούτε αντιδικία ούτε θα το παραδεχτεί ακόμη και αν υπάρχει.
     Ζήτησε από τον διευθυντή να γίνει καταγραφή των όσων ισχυρίζεσαι ότι έχουν συμβεί μέχρι τώρα στο «ημερολόγιο σχολικής ζωής» και ζήτησε επίσημο αντίγραφο, αυτό δεν ξέρω αν έχει υποχρέωση να το κάνει επειδή το ζήτησες αλλά σίγουρα έχει υποχρέωση να το κάνει επειδή έγινε. Γράφοντας κάτι τέτοιο, αυτομάτως πρέπει και να αναλάβει κάποιας μορφής πρωτοβουλία για την επίλυση του προβλήματος. Υποψιάζομαι πως δεν θα το κάνει. Επίσης υποψιάζομαι ότι μπορεί να το δει ως επιθετική κίνηση εναντίον του από μέρους σου. Οπότε κρίνε και πράξε αναλόγως.
     Συμφωνώ πως πρέπει να αποφύγεις κάθε άμεση επικοινωνία με την κυριούλα αλλά αν σε παίρνει από 100 διαφορετικά τηλέφωνα καλό είναι να είσαι προετοιμασμένη. Κατέβασε μία εφαρμογή καταγραφής τηλεφωνικών συνομιλιών (έχει πολλές). Θα απαντάς λέγοντας «Σας ενημερώνω πως η κλίση αυτή καταγράφεται» και θα το αφήνεις σε μία άκρη μέχρι να σου το κλείσει. Μην μπεις στη διαδικασία να ακούσεις τι έχει να σου πει γιατί σίγουρα θα απαντήσεις και σίγουρα στο τέλος θα πεις κάτι που δεν πρέπει.
     Αν έχεις αποδείξεις ότι κάτι δεν πάει καλά και ότι δεν ευθύνεσαι, ίσως να μπορέσεις να ζητήσεις να αλλάξεις σχολείο, παιδί ή δεν ξέρω τι με την πρώτη επόμενη φάση, αν εφόσον και όποτε. Μέχρι τότε δείξε επαγγελματισμό και συναισθηματική αποστασιοποίηση και αναζήτησε το Βούδα που κρύβεις μέσα σου και καλή τύχη.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος katia_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 06:28:03 μμ »
Κρητη και προβληματα ειναι σιγουρακη δυστηχως:(Εγω περυσι ημουν Κρητη (& να φανταστεις εχω κ καταγωγη απο εκει απλα δεν μενω εκει) και νομιζω οτι δεν υπηρχε χειροτερη χρονια στην ζωη μου. Θεοτρελλοι γονεις και απαραδεκτοι διευθυντες.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 10:35:01 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Διορίστηκα πρόσφατα για παράλληλη στήριξη ενός παιδιού γυμνασίου στην Κρήτη, και αντιμετωπίζω τεράστια δυσκολία με την μητέρα του παιδιού. Με παίρνει τηλέφωνο σε καθημερινή βάση, λέγοντας μου πως δεν θα έπρεπε να βρίσκομαι κοντά στον γιο της και να παραιτηθώ, ενώ συχνά καταλήγει και να με βρίζει. Δεν ξέρω τι να κάνω, να απευθυνθώ κάπου; Να την μιλήσω; Φοβάμαι πως θα τα κάνω χειρότερα. Το παιδί πάντως δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα μαζί μου

Γενικά είναι πρώτη μου φορά σε δημόσιο σχολείο, πριν απο αυτό δούλευα σε ιδιωτικά και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αγαπάω την δουλειά μου, και δεν θεωρώ πως κάνω κάτι λάθος, αλλά αν συνεχίσει έτσι θα αναγκαστώ να παραιτηθώ.

Αν έχει κάποιος κάποια συμβουλή ή έχει περάσει κάτι παρόμοιο, παρακαλώ να μου το πει.
Στα ιδιωτικά παράλληλη δουλεύατε;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:49:18 πμ »
Μαρία.96 εσύ που είσαι της ειδικής αγωγής, νομίζω ότι θα σου είναι εύκολα προφανές ότι η μητέρα χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη. Εγώ σου προτείνω, πέρα από την διακοπή της επικοινωνίας, που θα γίνει για την δική σου διασφάλιση, να ενημερώσεις εγγράφως όλους τους ανωτέρους (κι ας λέει ο διευθυντής σου μη το πεις πουθενά), δλδ παιδαγωγικό υπεύθυνο και δδε, και να ξεκινήσεις τις κατάλληλες διαδικασίες για να γίνει επίσκεψη από κοινωνικό λειτουργό στην οικογένεια, ο οποίος ίσως εντοπίσει τα θέματα που υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γονείς
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 01:16:42 μμ »
Η κοπέλα έχει πέσει στην περίπτωση. Όμως, δεν νομίζω ότι ο διευθυντής έδωσε το τηλέφωνο εκ παραδρομής. Το έδωσε στην μητέρα επειδή την γνωρίζει, προφανώς. Έπρεπε άμεσα να την καλέσει στο σχολείο και να της πει να μην ενοχλεί την καθηγήτρια. Για να δούμε ποια θα είναι η στάση του.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159635
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 452

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.