*

Αποστολέας Θέμα: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019  (Αναγνώστηκε 282575 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #224 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 03:56:12 μμ »
Να υποθέσω πως δεν εμπιστεύεσαι την ανεξαρτησία του ΑΣΕΠ?
Αν όντως δεν την εμπιστεύεσαι να υποθέσω πως δεν θα κάνεις τα χαρτιά σου?
Γιατί αν η δικαιοσύνη και το ΑΣΕΠ είναι στο μιλητό τότε πιθανόν να χάσεις τα λεφτά του παράβολου το λιγότερο και το περισσότερο είναι πως συμμετάσχεις σε μια διαδικασία που εκ των προτέρων ξέρεις ότι είναι στημένη και παρόλα αυτά συμμετάσχεις....

YΓ. Αν όντως ισχύουν τα παραπάνω για σένα τότε απάντησε μου ότι θες απλά εγώ δεν το συνεχίζω.


====================================================

Και για να μην είναι το μήνυμα μου προσωπικό βλέπω ότι αλλού οι κατανομές θέσεων πάνε σφαιράτες σε ταχύτητα...

https://www.minedu.gov.gr/news/39547-11-02-19-katanomi-150-theseon-gia-proslipsi-melon-dep-se-panepistimia-kai-plirosi-28-theseon-melon-dep-se-iatrikes-sxoles-kai-tmimata
Aς μην το συνεχισουμε γιατι θα μπερδευτει το πραμα...Αυτο που ενοουσα ηταν οτι οταν θελει κατι τα καταφερνει γρηγορα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:21:40 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #225 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 04:08:54 μμ »
Το ΑΣΕΠ ήθελε για τον γραπτό διαγωνισμό και τα προσόντα 10 μήνες. Από την προκήρυξη μέχρι το ΦΕΚ.
Τώρα χωρίς τον φόρτο του γραπτού και με δεδομένο ότι βάση του νέου νόμου μπορεί να δεχτεί τα δικαιολογητικά
που έχει ήδη το Υπουργείο δεν θα προλάβει σε 6??  :-\ :-\

Σ' αυτό που λες έχεις ένα δίκιο. Ωστόσο, το χρονικό διάστημα μέχρι την έκδοση οριστικών αποτελεσμάτων στους περισσότερους μεγάλους μοριοδοτικούς διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ είναι πολύ περισσότερο από δέκα μήνες. Πιθανώς να έχει να κάνει με το είδος του ελέγχου που διενεργεί το ΑΣΕΠ. Εννοώ ότι, αν πχ επικοινωνεί με γραμματείες Πανεπιστημίων, Βρετανικά Συμβούλια, φορείς επιμόρφοσης κλπ κλπ, τότε πραγματικά δεν μου κάνει καμία εντύπωση το πόσο αργούν οι μοριοδοτητικοί. 

Τι να πω... κοντός ψαλμός.

fileprovider

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #226 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 05:01:52 μμ »
Το ΑΣΕΠ ήθελε για τον γραπτό διαγωνισμό και τα προσόντα 10 μήνες. Από την προκήρυξη μέχρι το ΦΕΚ.
Τώρα χωρίς τον φόρτο του γραπτού και με δεδομένο ότι βάση του νέου νόμου μπορεί να δεχτεί τα δικαιολογητικά
που έχει ήδη το Υπουργείο δεν θα προλάβει σε 6??  :-\ :-\
 Δεν ξέρω την απάντηση και στην τελική δεν έχει νόημα να κάνουμε εμείς τώρα
προβλέψεις. Δεν έχουμε δει καν την προκήρυξη. Πάντως και παραπάνω από έξι μήνες να χρειαστούν, η ουσία είναι να έχει υπογραφεί η Κ.Υ.Α. με τον ακριβή αριθμό διοριστέων ανα ειδικότητα σε ειδική και γενική. Αυτό το περιμένουμε μετά τις μεταθέσεις. Εκεί θα κριθεί το παιχνίδι και όχι στο πότε θα βγουν οι οριστικοί. Βέβαια η κυβέρνηση καίγεται και για τους οριστικούς για να πιστωθεί τις 15.000 διορισμούς. Έρχονται κρίσιμοι μήνες..

Συγκρίνουμε ανόμοια πραγματα. Να αναφέρω μερικά για τον τωρινό
Θετικά του τωρινού: Ηλεκτρονικές αιτήσεις, μη γραπτός διαγωνισμός (*), κλπ
Αρνητικα: Περισσότεροι υποψήφιοι, Περισσότερο δικαιολογητικά μιας και μοριοδοτούνται περισσότερα προσόντα για τα οποία δεν έχουν καταχωρηθεί σε κάποιο πληροφοριακό σύστημα για να τραβήξει ο ΑΣΕΠ στοιχεία (κάποια εξ αυτών), κλπ

Ασταθμητοι Παράγοντες: Τρέξιμο άλλων μεγάλων διαγωνισμών παράλληλα, διάθεση προσωπικού κλπ.

(*) Ο γραπτός μπορεί να φαίνεται ότι τρώει χρόνο αλλά στην ουσία αφορά μια παράλληλη διαδικασία που μπορεί να γίνει από άλλα άτομα σε σχέση με ελεγκτές.

Για το άλλο θέμα που λες δεν ξέρω αν θα βγει φέτος κάποιο αποτέλεσμα για διορισμούς γενικής (αν έχω διαβάσει σωστά το νόμο και το τι έχει γίνει). Εξάλλου για διορισμούς των επομένων δύο χρόνων αφού δεν πρόκειται να δώσει περιοχές διορισμού  δεν έχει καν νόημα να μιλάμε πιστεύω για αυτούς (εδω ούτε καν στον προυπολογισμό δεν έχουν προβλεφθεί κονδύλια). Με λίγα λόγια δεν ξέρω και αν ο ΑΣΕΠ ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτούς της γενικής μιας και πιστεύω θα δώσει προτεραιότητα στην ειδική (εδώ αν κατάλαβα καλά μιλάνε και για δύο τουλάχιστον διαφορετικές προκηρύξεις (αλλη για γενική και άλλη για ειδική)

Οσο για τις μεταθέσεις κλπ αν θέλουν τα ξέρουν αυτά από τέλη Μαρτη για τις ειδικότητες των εκπαιδευτικών τουλάχιστον. Τις μετατάξεις δεν τις βάζω στο παιχνίδι για ευνόητους λόγους (σιγά την διαφορά)

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #227 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 08:44:53 μμ »
Για το άλλο θέμα που λες δεν ξέρω αν θα βγει φέτος κάποιο αποτέλεσμα για διορισμούς γενικής (αν έχω διαβάσει σωστά το νόμο και το τι έχει γίνει). Εξάλλου για διορισμούς των επομένων δύο χρόνων αφού δεν πρόκειται να δώσει περιοχές διορισμού  δεν έχει καν νόημα να μιλάμε πιστεύω για αυτούς (εδω ούτε καν στον προυπολογισμό δεν έχουν προβλεφθεί κονδύλια). Με λίγα λόγια δεν ξέρω και αν ο ΑΣΕΠ ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτούς της γενικής μιας και πιστεύω θα δώσει προτεραιότητα στην ειδική (εδώ αν κατάλαβα καλά μιλάνε και για δύο τουλάχιστον διαφορετικές προκηρύξεις (αλλη για γενική και άλλη για ειδική)

Οσο για τις μεταθέσεις κλπ αν θέλουν τα ξέρουν αυτά από τέλη Μαρτη για τις ειδικότητες των εκπαιδευτικών τουλάχιστον. Τις μετατάξεις δεν τις βάζω στο παιχνίδι για ευνόητους λόγους (σιγά την διαφορά)

Aν υπογραφεί η κοινή υπουργική απόφαση κατοχυρώνονται διορισμοί. Είναι ανεξάρτητη από κενά περιοχών, από προυπολογισμό και από το τι κάνει το ΑΣΕΠ. Αναφέρει μόνο αριθμό διοριστέων ανα ειδικότητα. Όταν βγάλει κάποια στιγμή τα ονόματα το ΑΣΕΠ, τότε αυτά κουμπώνουν στους αριθμούς και παίρνουν ΦΕΚ. Έχεις δίκιο για το τέλη Μάρτη. Από εκεί και μετά μπορούν να την υπογράψουν. Άρα και 25 Μαΐου να γίνουν εκλογές δεν είναι δικαιολογία. Αυτά είναι τα δεδομένα. Θα κριθούν απ΄ τις εξελίξεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:21:40 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #228 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 10:15:56 μμ »
να προσθέσω κάτι μόνο
επειδή το αναφέρετε συνέχεια και κατά τη γνώμη μου δεν είναι σωστό.
μέχρι την ημέρα αιτήσεων η προϋπηρεσία θα μετρά, δλδ η φετινή θα μετρήσει κανονικότατα ( η όποια διανυόμενη π.χ. ως τέλη Απριλίου )
στην τελευταία μέρα αιτήσεων ανεξαρτήτως αν θα είναι σχολική περίοδος για αναπληρωτές ή όχι, θα είναι και το πάγωμα της προϋπηρεσίας ,
οπότε πλέον θα μιλάμε για κλειστούς πίνακες 3 χρόνων
χρονικά δλδ θα ισχύει κάτι τέτοιο : ημέρες εργασίας // τέλος αιτήσεων // πάγωμα πινάκων
και εννοείται ότι την ημέρα που θα κλειδώσουν οι πίνακες ή παγώσουν θα ισχύει το ίδιο και για το όποιο μοριοδοτούμενο κριτήριο
αν οι καινούριοι πίνακες γινόντουσαν αύριο θα μέτραγαν τα όποια κριτήρια ως σήμερα

fileprovider

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #229 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 10:22:53 μμ »
να προσθέσω κάτι μόνο
επειδή το αναφέρετε συνέχεια και κατά τη γνώμη μου δεν είναι σωστό.
μέχρι την ημέρα αιτήσεων η προϋπηρεσία θα μετρά, δλδ η φετινή θα μετρήσει κανονικότατα ( η όποια διανυόμενη π.χ. ως τέλη Απριλίου )
στην τελευταία μέρα αιτήσεων ανεξαρτήτως αν θα είναι σχολική περίοδος για αναπληρωτές ή όχι, θα είναι και το πάγωμα της προϋπηρεσίας ,
οπότε πλέον θα μιλάμε για κλειστούς πίνακες 3 χρόνων
χρονικά δλδ θα ισχύει κάτι τέτοιο : ημέρες εργασίας // τέλος αιτήσεων // πάγωμα πινάκων
και εννοείται ότι την ημέρα που θα κλειδώσουν οι πίνακες ή παγώσουν θα ισχύει το ίδιο και για το όποιο μοριοδοτούμενο κριτήριο
αν οι καινούριοι πίνακες γινόντουσαν αύριο θα μέτραγαν τα όποια κριτήρια ως σήμερα

Αν αναφέρεσαι σε αυτά που έχω γράψει εγώ επαναλαμβάνω για νέο σύστημα και πίνακες οριστικους από ασεπ ισχύει αυτό που λες.
Αν οι αναπληρωτες πάνε μετά τις 15/7 με τους παλιούς πίνακες προφανώς τότε μιλάμε για ότι υπάρχει σε αυτούς μέχρι Αύγουστο του 2018

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #230 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 10:23:58 μμ »
Αν αναφέρεσαι σε αυτά που έχω γράψει εγώ επαναλαμβάνω για νέο σύστημα και πίνακες οριστικους από ασεπ ισχύει αυτό που λες.
Αν οι αναπληρωτες πάνε μετά τις 15/7 με τους παλιούς πίνακες προφανώς τότε μιλάμε για ότι υπάρχει σε αυτούς μέχρι Αύγουστο του 2018
Αύγουστο 2019..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2019, 08:18:05 πμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος Isfahan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #231 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 11:02:57 μμ »
να προσθέσω κάτι μόνο
επειδή το αναφέρετε συνέχεια και κατά τη γνώμη μου δεν είναι σωστό.
μέχρι την ημέρα αιτήσεων η προϋπηρεσία θα μετρά, δλδ η φετινή θα μετρήσει κανονικότατα ( η όποια διανυόμενη π.χ. ως τέλη Απριλίου )
στην τελευταία μέρα αιτήσεων ανεξαρτήτως αν θα είναι σχολική περίοδος για αναπληρωτές ή όχι, θα είναι και το πάγωμα της προϋπηρεσίας ,
οπότε πλέον θα μιλάμε για κλειστούς πίνακες 3 χρόνων
χρονικά δλδ θα ισχύει κάτι τέτοιο : ημέρες εργασίας // τέλος αιτήσεων // πάγωμα πινάκων
και εννοείται ότι την ημέρα που θα κλειδώσουν οι πίνακες ή παγώσουν θα ισχύει το ίδιο και για το όποιο μοριοδοτούμενο κριτήριο
αν οι καινούριοι πίνακες γινόντουσαν αύριο θα μέτραγαν τα όποια κριτήρια ως σήμερα
το αρνητικό είναι ότι κλειδώνουν οι πίνακες για 3 χρόνια και για αναπληρωτές και δεν δίνεται η ευκαιρία να προσκομίσεις κανένα επιπλέον χαρτί όπως γινόταν με το παλιό σύστημα κάθε χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος miguel101

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #232 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 11:52:06 μμ »
Αν πάμε με τους παλιούς πίνακες θα μετράει η φετινή προϋπηρεσία γνωρίζετε;

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #233 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 12:10:07 πμ »
Σε ποιο σημείο του νόμου αναφέρεται η μεταφορά προϋπηρεσίας από γενική σε ειδική με μεταπτυχιακό;

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #234 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 12:18:07 πμ »
Αν πάμε με τους παλιούς πίνακες θα μετράει η φετινή προϋπηρεσία γνωρίζετε;
Οχι δεν μετραει

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #235 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 12:21:44 πμ »
Αν πάμε με τους παλιούς πίνακες θα μετράει η φετινή προϋπηρεσία γνωρίζετε;
ναι κανονικά

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #236 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 12:46:31 πμ »
Δεν μετραει η φετινη.Παιρνουν τους πινακες ως εχουν διοτι ειναι κυρωμενοι. Ρωτησα τη ιδια την τζουφη.Εκτος αν εννοεις αν μετραει η φετινη προυπηρεσια για μετα απο 3 χρονια.Τοτε ναι μετραει
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2019, 01:23:48 πμ από math22 »

fileprovider

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #237 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 08:50:38 πμ »
Σε ποιο σημείο του νόμου αναφέρεται η μεταφορά προϋπηρεσίας από γενική σε ειδική με μεταπτυχιακό;

Μάλλον σε κανένα. Ουε με μεταπτυχιακό ούτε χωρίς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158552
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.