*

Αποστολέας Θέμα: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ (κίνηση μετά τον διορισμό των ήδη δικαιωθέντων)  (Αναγνώστηκε 116978 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Πουθενά δε γράφτηκε κάτι τέτοιο. Κάνεις ότι δε καταλαβαίνεις για να δημιουγείς εντυπώσεις. Αν πχ διοριστεί αυτός που έχει σειρά στον ΑΣΕΠ 100 επειδή έχει δικαστική απόφαση και δε διοριστεί αυτός που έχει σειρά 99, θα γίνει προσφυγή να διοριστεί και αυτός με τη σειρά 99,98 κτλ. Το εύλογο έχει να κάνει με την ημερομηνία διορισμού αυτού που έχει σειρά 100. Μιλάμε για προσφυγή για παράλειψη διορισμού και όχι για ακύρωση διορισμών.
Επομένως αίτηση παράλειψης διορισμού ημπορεί να κάμει κι ένας χαμηλόβαθμος με καλύτερη σειρά από έναν άλλο χαμηλόβαθμο. Χαίρομαι που ξεκαθάρισαν τα πράγματα. Οπότε το πρώτο μου σχόλιο ισχύει στο ακέραιο κι ο δρόμος που ακολουθείται είν' ο σωστός κι ενδεδειγμένος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος SAKIS1971

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Πουθενά δε γράφτηκε κάτι τέτοιο. Κάνεις ότι δε καταλαβαίνεις για να δημιουγείς εντυπώσεις. Αν πχ διοριστεί αυτός που έχει σειρά στον ΑΣΕΠ 100 επειδή έχει δικαστική απόφαση και δε διοριστεί αυτός που έχει σειρά 99, θα γίνει προσφυγή να διοριστεί και αυτός με τη σειρά 99,98 κτλ. Το εύλογο έχει να κάνει με την ημερομηνία διορισμού αυτού που έχει σειρά 100. Μιλάμε για προσφυγή για παράλειψη διορισμού και όχι για ακύρωση διορισμών. Δηλαδή η προσφυγή κατά του νέσου συστήματος έχει να κάνει με δύο πράγματα, την μη προσμέτρηση του γραπτού διαγωνισμού ΑΣΕΠ και με το σκέλος της παράλειψης του διορισμού από το νέο σύστημα αυτών που είχαν καλύτερη σειρά από αυτούς που διορίζει, αφού είναι στην ίδια τροπολογία τα θέματα, γι' αυτό σωστά αναφέρθηκε στο θέμα "Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ", αλλά ο διαχειριστής είχε αντίθετη άποψη με το δικηγόρο και θέλει δύο θέματα, αλλά η προσφυγή είναι μία φυσικά κατά του νέου νόμου.

Ακριβώς αυτό.....συμφωνώ απόλυτα σε κάθε σου λέξη..

Αποσυνδεδεμένος Lawfinder

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • tsakbam
    • Προφίλ
Παραθέτω μία σκέψη..Αν κάποιος με σειρά 100 διοριστεί με δικαστική απόφαση και ο99 ασκήσει ένδικα μέσα έχοντας ως βάση τον διορισμό του 100 ,στην επικείμενη δίκη ο 99δεν θα ερωτηθεί γιατί δεν έκανε προσφυγή ενώ είχε το δικαίωμα και μπορούσε να βασιστεί στην 527/2015; Για εμένα όποιος μπορεί ας ασκήσει προσφυγή, αρκεί να ρωτήσει τουλάχιστον 2δικηγορους και να μπορεί να κρατήσει μικρό καλάθι για το αποτέλεσμα...

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παραθέτω μία σκέψη..Αν κάποιος με σειρά 100 διοριστεί με δικαστική απόφαση και ο99 ασκήσει ένδικα μέσα έχοντας ως βάση τον διορισμό του 100 ,στην επικείμενη δίκη ο 99δεν θα ερωτηθεί γιατί δεν έκανε προσφυγή ενώ είχε το δικαίωμα και μπορούσε να βασιστεί στην 527/2015; Για εμένα όποιος μπορεί ας ασκήσει προσφυγή, αρκεί να ρωτήσει τουλάχιστον 2δικηγορους και να μπορεί να κρατήσει μικρό καλάθι για το αποτέλεσμα...

Το πιό πιθανό να πεί ο δικαστής, βρε καλώς τα παιδιά, που ήσασταν εσείς 4 χρόνια τώρα; Γι αυτό έγραψα σε προηγούμενο μήνυμά μου, οτι δεν μπορεί να γίνεται ένας ατέρμονας κύκλος προσφυγών με βάση τις δικαιωτικές αποφάσεις επιτυχόντων ΑΣΕΠ που προσέφυγάν πριν 3 4 χρόνια. Γιαυτό υπάρχει το εκπρόθεσμο. Πρέπει να υπάρξει άλλη προσέγγιση και νομίζω αυτή είναι η προσβολή του νέου συστήματος διορισμών, που σε αντίθεση με τις δικαστικές αποφάσεις αποκλείει προκλητικά τους επιτυχόντες. Πρέπει να επιτευχθεί η απόδοση όλων των μορίων απο όλους οτους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ για να προτάσσονται οι επιτυχόντες όπως όρισε το ΣτΕ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Θελετε να προσφυγετε κατα καποιων ? Η 527 του ΣτΕ τους εχει ονοματισει ...γιατι δεν πατε δικαστικα εναντιον τους...ΑΥΤΟΙ ΣΑΣ ΦΑΓΑΝΕ ΤΙς ΘΕΣΕΙΣ...Οχι οι ΑΣΕΠΙΤΕΣ που μοχθησαν για την επιτυχια τους...Και να αφηνονται υπονοιες κατα συναδελφων που ΤΙΜΙΑ διεκδικησαν μια θεση...και την ξαναδιεκδικησαν δικαστικα ...

ΥΓ. Τι κ@λοκλαδος...αλλα οπως ειπε και καποιος ..."Η μιζερια ειναι χειροτερη απο την φτωχεια..."


Το πιό πιθανό να πεί ο δικαστής, βρε καλώς τα παιδιά, που ήσασταν εσείς 4 χρόνια τώρα; Γι αυτό έγραψα σε προηγούμενο μήνυμά μου, οτι δεν μπορεί να γίνεται ένας ατέρμονας κύκλος προσφυγών με βάση τις δικαιωτικές αποφάσεις επιτυχόντων ΑΣΕΠ που προσέφυγάν πριν 3 4 χρόνια. Γιαυτό υπάρχει το εκπρόθεσμο. Πρέπει να υπάρξει άλλη προσέγγιση και νομίζω αυτή είναι η προσβολή του νέου συστήματος διορισμών, που σε αντίθεση με τις δικαστικές αποφάσεις αποκλείει προκλητικά τους επιτυχόντες. Πρέπει να επιτευχθεί η απόδοση όλων των μορίων απο όλους οτους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ για να προτάσσονται οι επιτυχόντες όπως όρισε το ΣτΕ

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση από: ΚΠ στις Σήμερα στις 04:40:37 μμ

    Το πιό πιθανό να πεί ο δικαστής, βρε καλώς τα παιδιά, που ήσασταν εσείς 4 χρόνια τώρα; Γι αυτό έγραψα σε προηγούμενο μήνυμά μου, οτι δεν μπορεί να γίνεται ένας ατέρμονας κύκλος προσφυγών με βάση τις δικαιωτικές αποφάσεις επιτυχόντων ΑΣΕΠ που προσέφυγάν πριν 3 4 χρόνια. Γιαυτό υπάρχει το εκπρόθεσμο. Πρέπει να υπάρξει άλλη προσέγγιση και νομίζω αυτή είναι η προσβολή του νέου συστήματος διορισμών, που σε αντίθεση με τις δικαστικές αποφάσεις αποκλείει προκλητικά τους επιτυχόντες. Πρέπει να επιτευχθεί η απόδοση όλων των μορίων απο όλους οτους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ για να προτάσσονται οι επιτυχόντες όπως όρισε το ΣτΕ

Θελετε να προσφυγετε κατα καποιων ? Η 527 του ΣτΕ τους εχει ονοματισει ...γιατι δεν πατε δικαστικα εναντιον τους...ΑΥΤΟΙ ΣΑΣ ΦΑΓΑΝΕ ΤΙς ΘΕΣΕΙΣ...Οχι οι ΑΣΕΠΙΤΕΣ που μοχθησαν για την επιτυχια τους...Και να αφηνονται υπονοιες κατα συναδελφων που ΤΙΜΙΑ διεκδικησαν μια θεση...και την ξαναδιεκδικησαν δικαστικα ...

ΥΓ. Τι κ@λοκλαδος...αλλα οπως ειπε και καποιος ..."Η μιζερια ειναι χειροτερη απο την φτωχεια..."




Κάνεις παράθεση του κειμένου μου, σε εμένα αναφέρεται το μήνυμά σου;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2019, 07:21:17 μμ από ΚΠ »

Αποσυνδεδεμένος SAKIS1971

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Το ζητούμενο είναι ένα το συμφέρον του καθένα από εμάς ξεχωριστά.
Η πρώτη προσφυγή που έγινε ήταν εναντίον των εκπαιδευτικών με προυπηρεσία στον οαεδ που μεσα σε μια νυχτα μπηκαν στους πινακες ανατρεποντας εκείνη την εποχή τα πάντα.
Στη συνέχεια ο καθένας κοιτούσε να ευνοηθεί με οποιοδήποτε τρόπο προυπηρεσία απο ιδιωτικα 24μηνο ειδικη αγωγη κοκ
Ο καθένα ενεργούσε σε βάρος κάποιου άλλου με σκοπό το δικό του και μόνο όφελος.
Το ίδιο γίνεται και σημερα ο καθένας απο εμας προσφεύγει όπου νομιζει οτι μπορει να καταφερει κατι για το κεφαλακι του και μονο.
Εαν μας έκανε σε κατι σοφοτερους η προσφυγη των 450 είναι πως στις μερες μας μονο δικαστικα ή με πλαγιους τροπους μπορεις να καταφερεις κατι
αυτα

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Oχι αγαπητε/η ΚΠ...στους "συναδελφους" αναφερομουνα.... 8)


Παράθεση

Κάνεις παράθεση του κειμένου μου, σε εμένα αναφέρεται το μήνυμά σου;

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Ποιος ενεργουσε σε βαρος του αλλου ? Ο ΑΣΕΠΙΤΗΣ ? Αυτοι που ενεργουσαν εναντιον αλλων ηταν οι παρανομοι οπως κριθηκαν απο το ΣτΕ...δεν τους λεω εγω παρανομους αλλα το δικαστηριο...Προσεφυγε εναντιον τους αντι να αφηνεις εσυ και αλλοι λαπση κατα των ΑΣΕΠΙΤΩΝ...

Το ζητούμενο είναι ένα το συμφέρον του καθένα από εμάς ξεχωριστά.
Η πρώτη προσφυγή που έγινε ήταν εναντίον των εκπαιδευτικών με προυπηρεσία στον οαεδ που μεσα σε μια νυχτα μπηκαν στους πινακες ανατρεποντας εκείνη την εποχή τα πάντα.
Στη συνέχεια ο καθένας κοιτούσε να ευνοηθεί με οποιοδήποτε τρόπο προυπηρεσία απο ιδιωτικα 24μηνο ειδικη αγωγη κοκ
Ο καθένα ενεργούσε σε βάρος κάποιου άλλου με σκοπό το δικό του και μόνο όφελος.
Το ίδιο γίνεται και σημερα ο καθένας απο εμας προσφεύγει όπου νομιζει οτι μπορει να καταφερει κατι για το κεφαλακι του και μονο.
Εαν μας έκανε σε κατι σοφοτερους η προσφυγη των 450 είναι πως στις μερες μας μονο δικαστικα ή με πλαγιους τροπους μπορεις να καταφερεις κατι
αυτα

Αποσυνδεδεμένος SAKIS1971

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Κάνεις λαθος και γω ασεπιτης ειμαι και αν σου πω τη σειρα μου δεν θα ξαναμιλήσεις και ασέλγησαν επανω μου ουκ ολίγες φορες

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
1) Δεν πρόκειται να υπάρξει προσφυγή εναντίων των δικαστικά δικαιοθέντων.
2) Νέες προσφυγές για διορισμό λόγω της 527/2015 δεν μπορούν να γίνουν πλέον γιατί το εύλογο χρονικό διάστημα έχει παρέλθει.
3) Δεν μπορεί να σου πει η δικαιοσύνη που ήσουν 4 χρόνια και δεν κινήθηκες δικαστικά γιατί δεν υπήρξε κατάλληλη ενημέρωση.
4) Θα υπάρξει δυνατότητα προσφυγής για διορισμό και άλλων ΑΣΕΠίτων του 2008 σύντομα.
5) Αυτή τη στιγμή ετοιμάζεται προσφυγή για την προσμέτρηση των μορίων των διαγωνισμών του ΑΣΕΠ στο νέο σύστημα από την Πανελλήνια Ένωση Εκπαιδευτικών Επιτυχόντων ΑΣΕΠ.

fileprovider

  • Επισκέπτης
Ποιος ενεργουσε σε βαρος του αλλου ? Ο ΑΣΕΠΙΤΗΣ ? Αυτοι που ενεργουσαν εναντιον αλλων ηταν οι παρανομοι οπως κριθηκαν απο το ΣτΕ...δεν τους λεω εγω παρανομους αλλα το δικαστηριο...Προσεφυγε εναντιον τους αντι να αφηνεις εσυ και αλλοι λαπση κατα των ΑΣΕΠΙΤΩΝ...

Συγγνώμη για το εκτός topic αλλά όταν μιλάμε ως δικηγόροι χωρίς να είμαστε μπορεί ότι λέμε να μην έχει επαφή με την πραγματικότητα...

Επειδή μιλάς για Σύνταγμα, Νόμους κλπ. έχεις υπόψη σου το άρθρο 100 παράγραφος 4 του συντάγματος ?

Έχεις υπόψη σου την απόφαση του ΝΣΚ?

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/anadromiki-proslipsi-ekpaideytikon-para-gegonos-oti-oi-diataxeis-peri-diorismoy-ehoyn

Aν όχι ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΕΙΣΑΙ ΕΝΗΜΕΡΟΣ. Αυτά περί λάσπης.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2019, 09:45:02 μμ από linkprovider »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Θα παρακαλουσα χαρακτηρισμοι για παρανομους διορισμους να μην υπαρχουν . Κανενας διορισμος δεν ηταν παρανομος και δεν κριθηκε φυσικα ετσι. Κριθηκε ο τροπος διορισμου ΜΗ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΣ  . Οι εκαστοτε διορισμενοι τοτε ακολουθουσαν νομους του κρατους και δεν παρανομησαν πουθενα. Οι νομοι αυτοι κριθηκαν μη συνταγματικοι και καταργηθηκαν.


Αποσυνδεδεμένος monimostobe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
επειδή κάποιοι δεν πείστηκαν να "παιξουν ΜΠΑΛΛα" όταν έπρεπε, θεωρούν ότι θα πρέπει να ψοφίσει η κατσίκα του γείτονα; σημασία έχει να γίνουν κινήσεις να δικαιωθούν και εκείνοι και όχι να χαθεί γενικώς η ΜΠΑΛΛα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 441

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.