*

Αποστολέας Θέμα: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ (κίνηση μετά τον διορισμό των ήδη δικαιωθέντων)  (Αναγνώστηκε 116898 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος no.hope

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Μιλάς για τη νέα προσφυγή για συμπληρωματικούς  μετά το διορισμό των συναδέλφων;;;;

Ναι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νομίζω ότι το σκεπτικό που υπάρχει βασίζεται σε δύο πράγματα. Πρώτον, ότι για λόγους ισονομίας, θα πρέπει να συμπεριληφθούν όλοι όσοι έχουν καλύτερη σειρά κατάταξης από τον τελευταίο δικαιωθέντα που διορίστηκε. Και δεύτερον, όπως ανέφερα παραπάνω, το δικαστήριο θεωρεί ότι όλοι οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ έχουν αδικηθεί όλα αυτά τα χρόνια.

Ναι, αλλά η no.hope, αν έχω καταλάβει καλά, μιλάει για προσφυγές ακόμα και ατόμων που βρίσκονται μετά τον τελευταίο διορισθέντα. Μπορεί να έχω καταλάβει λάθος...

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι η κοινή λογική αυτό λέει κ γω έτσι πιστεύω. Απ την άλλη όμως πως γίνεται κ διορίστηκε άτομο στην ειδικότητα μας με σειρά 2000+ που σίγουρα δεν ανήκε σε 40%,24μηνο, 30μηνο;;

Σ'αυτή τη χώρα δεν κινείται τίποτα με βάση τη λογική, οπότε τι να σου πω...

Αποσυνδεδεμένος Panagiotampourmpoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πιστεύετε πραγματικά ότι όντως όσοι έχουμε καλύτερη σειρά κατάταξης από τους διορισθέντες έχουμε ελπίδες διορισμού, έστω και σε βάθος χρόνου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προσωπικά το θεωρώ απίθανο. Δλδ θα διορίσει 5000 νηπιαγωγους , 3300 φιλολόγους , 2000 αγγλικής κτλ. Μου φαίνονται εξωπραγματικά τα νούμερα...

Αποσυνδεδεμένος no.hope

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Ναι, αλλά η no.hope, αν έχω καταλάβει καλά, μιλάει για προσφυγές ακόμα και ατόμων που βρίσκονται μετά τον τελευταίο διορισθέντα. Μπορεί να έχω καταλάβει λάθος...

Όχι δεν κάνεις λάθος αυτό εννοω

Αποσυνδεδεμένος sofiam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Ναι η κοινή λογική αυτό λέει κ γω έτσι πιστεύω. Απ την άλλη όμως πως γίνεται κ διορίστηκε άτομο στην ειδικότητα μας με σειρά 2000+ που σίγουρα δεν ανήκε σε 40%,24μηνο, 30μηνο;;
Νομίζω ότι δικαιώθηκε από το δικαστήριο με βάση το ότι όλοι οι ασεπίτες έχουν αδικηθεί και, στη συνέχεια, το υπουργείο, αντί να καλέσει τους επόμενους στον πίνακα, διόρισε τους προσφυγέντες με φθίνουσα σειρά κατάταξης. Κάποιοι ισχυρίζονται ότι το υπουργείο ήθελε να αποφύγει τόσους πολλούς διορισμούς και διόρισε μόνο όσους δε μπορούσε να αποφύγει. Πχ στα αγγλικά διόρισε 8 αντί για 218. Η αδυναμία αυτής της ενέργειας είναι ότι στηρίχθηκε στο γεγονός ότι οι υπόλοιποι είχαν χάσει το δικαίωμα προσφυγής λόγω χρόνου. Άνοιξε όμως τον ασκό του Αιόλου επειδή παρέβλεψε το δικαίωμα της ισονομίας και ίσης μεταχείρησης. Μετά τη δικαίωση αυτών που κινήθηκαν δικαστικά, έπρεπε να καλέσει και το 40%.

Πιστεύω ότι οι δικηγόροι στηριζόμενοι σ’ αυτό θα επιδιώξουν το διορισμό του 40% άμεσα και όσων έχουν καλύτερη σειρά σε βάθος χρόνου ή δίνοντας ένα από τα πλεονεκτήματα που ανέφερα λίγο παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2019, 12:40:41 πμ από sofiam »

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Όχι δεν κάνεις λάθος αυτό εννοω
μήπως κατάλαβες κάτι λάθος από όσα σου είπε ο δικηγόρος.... Φιλικά στο λέω....ψαξτο λίγο.... Για τη νέα προσφυγή πρέπει να έχεις έννομο συμφέρον...αν ο τελευταίος που διορίζεται έχει σειρά 100 δεν μπορεί τώρα να προσφύγει κάποιος με σειρά 101....

Αποσυνδεδεμένος no.hope

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Προσωπικά το θεωρώ απίθανο. Δλδ θα διορίσει 5000 νηπιαγωγους , 3300 φιλολόγους , 2000 αγγλικής κτλ. Μου φαίνονται εξωπραγματικά τα νούμερα...

Ναι αυτό είναι απίθανο αλλά υποθέτω δε θα προσφύγουν όλοι αυτοί οι χιλιάδες. Οπότε ( λέω τώρα εγώ δική μου εκτίμηση) ίσως διορισει όσους προσφύγουν τώρα γιατί απ ότι κατάλαβα νομική βάση υπάρχει λόγω των τελευταίων διορισθεντων.

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Προσωπικά το θεωρώ απίθανο. Δλδ θα διορίσει 5000 νηπιαγωγους , 3300 φιλολόγους , 2000 αγγλικής κτλ. Μου φαίνονται εξωπραγματικά τα νούμερα...
μήπως είναι λίγο υπερβολικά τα νούμερα που παραθέτεις;;;;

Αποσυνδεδεμένος no.hope

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
μήπως κατάλαβες κάτι λάθος από όσα σου είπε ο δικηγόρος.... Φιλικά στο λέω....ψαξτο λίγο.... Για τη νέα προσφυγή πρέπει να έχεις έννομο συμφέρον...αν ο τελευταίος που διορίζεται έχει σειρά 100 δεν μπορεί τώρα να προσφύγει κάποιος με σειρά 101....

Ναι κ γω αυτό θέλω να το ψάξω... Γιατί είμαι λίγο μετά τον τελευταίο δικαιωθεντα. Οπότε δε ξέρω τι να κάνω πια γιατί κ όταν βγήκε η 527 έλεγαν ότι μπορούν να κάνουν προσφυγη(και να χουν ελπίδα δηλ.) όσοι ανηκαν στο ποσοστό που καλύφθηκε αντισυνταγματικα κ τελικά διοριστηκαν τώρα άτομα που βρίσκονταν πολύ πιο πέρα απ αυτό το ποσοστό. Οπότε κ τώρα δεν είναι κάτι σίγουρο κ ξεκάθαρο... Εκτός και αν δεν το χω καταλάβει εγω

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μήπως είναι λίγο υπερβολικά τα νούμερα που παραθέτεις;;;;

τα νούμερα που παραθέτω προκύπτουν με βάση το ποιό νούμερο ήταν ο τελευταίος διορισθείς κάθε κλάδου. Αυτά τα νούμερα είναι για κάθε κλάδο το πόσοι προηγούνται του τελευταίου διορισθέντα. Και οι μισοί να προσφύγουν πάλι είναι τεράστια τα νούμερα

Αποσυνδεδεμένος sofiam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Ναι κ γω αυτό θέλω να το ψάξω... Γιατί είμαι λίγο μετά τον τελευταίο δικαιωθεντα. Οπότε δε ξέρω τι να κάνω πια γιατί κ όταν βγήκε η 527 έλεγαν ότι μπορούν να κάνουν προσφυγη(και να χουν ελπίδα δηλ.) όσοι ανηκαν στο ποσοστό που καλύφθηκε αντισυνταγματικα κ τελικά διοριστηκαν τώρα άτομα που βρίσκονταν πολύ πιο πέρα απ αυτό το ποσοστό. Οπότε κ τώρα δεν είναι κάτι σίγουρο κ ξεκάθαρο... Εκτός και αν δεν το χω καταλάβει εγω
Πραγματικά δε μπορεί να ξέρει κανείς πόσοι έχουν ήδη προσφύγει και εάν όλοι αυτοί θα είναι τόσοι ώστε να καλύπτονται οι εναπομείναντες θέσεις του 40%.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μήπως κατάλαβες κάτι λάθος από όσα σου είπε ο δικηγόρος.... Φιλικά στο λέω....ψαξτο λίγο.... Για τη νέα προσφυγή πρέπει να έχεις έννομο συμφέρον...αν ο τελευταίος που διορίζεται έχει σειρά 100 δεν μπορεί τώρα να προσφύγει κάποιος με σειρά 101....

Και ΄γω αυτό έχω καταλάβει, ότι κάποιος μετά τον τελευταίο διορισθέντα δεν μπορεί να κατοχυρώνει έννομο συμφέρον

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.