*

Αποστολέας Θέμα: Νέες προσφυγές επιτυχόντων ΑΣΕΠ (κίνηση μετά τον διορισμό των ήδη δικαιωθέντων)  (Αναγνώστηκε 118319 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
   κανένας δρόμος για τους υπόλοιπους δεν είναι ανοιχτός. .Μην παραμυθιαζετε τους συναδέλφους για να επιτύχετε τους διορισμούς σας..πουθενά δε μπορουν να πατήσουν για να διοριστούν γιατι απλά δεν είχατε αμετάκλητες δικαστικές αποφάσεις, αλλά έγιναν ξεκάθαρα με πολιτική βούληση. ΑΣΕΠ ξέρετε δε δώσατε κ επιτυχατε μόνο εσείς. .ας σταματήσουμε επιτέλους την καραμέλα με τους προυπηρεσιακηδες. Απευθυνθείτε σε δικηγόρο που δεν έχει αναλάβει τους διορισμούς των 480.τα πράγματα Είναι πολύ διαφορετικά από αυτό που μας παρουσιάζουν γνωστοί δικηγόροι που ανέλαβαν τους διορισμούς τους κ έχουν ατομικό συμφέρον.
Απορώ, ειλικρινά, με την τοποθέτηση μερικών και το γεγονός ότι εθελοτυφλούν μπροστά στα δεδομένα των δικαστικών διορισμών!
Ασφαλώς και όσοι διορίζονται τώρα έχουν αμετάκλητες δικαστικές αποφάσεις κι όλα είναι σύννομα, χωρίς την παραμικρή υποψία πολιτικἠς "συναλλαγής"!
Φυσικά και δεν είχαν επιτυχία στον ΑΣΕΠ του 2008 μόνο οι 500 εκπαιδευτικοί που διορίζονται τώρα, αλλά (έχει ξαναγραφεί) οι υπόλοιποι επιτυχόντες δεν προχώρησαν σε καμία κίνηση, δηλώνοντας την πρόθεσή τους να διεκδικήσουν το διορισμό τους!
Η τωρινή κατάσταση, έτσι όπως είναι διαμορφωμένη, δε γίνεται να έχει πολλές και διαφορετικές ερμηνείες από άλλους δικηγόρους!
Αποδεχτείτε, επιτέλους, τα γεγονότα, γιατί όλο αυτό που συμβαίνει μετά τη δημοσίευση των ονομάτων όσων δικαιωθέντων κλήθηκαν να υποβάλουν αίτηση διορισμού, έχει γίνει κουραστικό και μονότονο! Προχωρήστε όσοι θέλετε σε ενέργειες που κρίνετε πως θα σας εξυπηρετήσουν, αλλά μέχρι εκεί, σας παρακαλώ!



Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και βάλτε και άλλες χιλιάδες από το 2006 και 2004 (επιτυχών σε τρεις) ακόμη και από το 2002!!! Αυτούς τους νόμους τους καταπατούσαν με τις ευλογίες κάποιων κάτω από τη μύτη μας...η τύφλα μας! Φυσικά και πιστεύω πως θα δικαιωθούν και άλλοι ασεπίτες. Καιρός όποιος δεν έχει δώσει ποτέ, αν και μπορούσε, να ανησυχεί. Έρχεται η μέρα που όλοι θα ζητούν διαγωνισμό γραπτό!
Δεν διαφημίζω κανέναν δικηγόρο. Νοήμονα όντα είμαστε και ξέρουμε να κρίνουμε μελετώντας οι ίδιοι τα γεγονότα κι όχι εμπιστευόμενοι ανώνυμους χρήστες των σόσιαλ και των φόρουμ. Ας συμβουλευτείτε δυο τρεις νομικούς και να καταλήξετε στον κατάλληλο.
Οι προηγγουμενοι ακυρωθηκαν απο του 2008

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Οι προηγγουμενοι ακυρωθηκαν απο του 2008
Νομίζω πως το ΣΤΕ θα αποφανθεί και το 2006

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νομίζω πως το ΣΤΕ θα αποφανθεί και το 2006
  σωστά, και για το 2004

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10845
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Οι προηγγουμενοι ακυρωθηκαν απο του 2008
Ναι, ο διαγωνισμός ΑΣΕΠ του 2008 ακύρωσε τον διαγωνισμό του 2006 και κάθε επόμενος ακύρωνε τον προηγούμενο.
Ωστόσο, όταν βγήκε η απόφαση του ΣτΕ τον Φεβρουάριο του 2015 έβγαλε αντισυνταγματικούς κάποιους διορισμούς.
Τέτοιοι αντισυνταγματικοί διορισμοί δεν έγιναν μόνο με τον ΑΣΕΠ του 2008, αλλά και με τους προηγούμενους.
Άρα είναι πολύ πιθανό η απόφαση 527 του ΣτΕ να αναβιώσει και προηγούμενους ΑΣΕΠ. Όλα είναι ανοιχτά...

Αποσυνδεδεμένος no.hope

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Δηλ. μπορεί από δω κ πέρα να γίνουν ενέργειες για τους αντισυνταγματικους διορισμούς του 04 και 06 η αναφέρεσαι μόνο σ αυτούς που έχουν ήδη προσφύγει κ περιμένουν απόφαση για τους συγκεκριμένους διαγωνισμούς;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10845
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δηλ. μπορεί από δω κ πέρα να γίνουν ενέργειες για τους αντισυνταγματικους διορισμούς του 04 και 06 η αναφέρεσαι μόνο σ αυτούς που έχουν ήδη προσφύγει κ περιμένουν απόφαση για τους συγκεκριμένους διαγωνισμούς;
Δεν ξέρω αν με άλλη αφετηρία μπορούν να γίνουν νέες προσφυγές πλέον. Πάντως με αφετηρία τον Φεβρουάριο του 2015 και με βάση την απόφαση του 527 ΣτΕ, λογικά δεν υπάρχει δυνατότητα για νέες προσφυγές.

Απλώς έγραψα το παραπάνω σκεπτικό για να γίνει κατανοητό ότι αναμένουμε ότι πιθανώς θα γίνουν αποδεκτές οι προσφυγές συναδέλφων που έγιναν μετά τον πρώτο χρόνο από την απόφαση του ΣτΕ για τον ΑΣΕΠ του 2008, αλλά και για προηγούμενους. Η δικαιοσύνη θα αποφανθεί και αυτό θα βοηθήσει να διοριστούν και άλλοι μόνιμοι συνάδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Κι εγώ αυτό πιστεύω, χωρίς να έχω κάποια ενημέρωση, νομίζω ότι θα δικαιωθούν κι άλλοι συνάδελφοι. Πιο πολλές πιθανότητες δίνω στους εκπρόθεσμους του 2008 που έκαναν προσφυγή μέχρι το καλοκαίρι του 2018.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2866
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υπάρχει μήπως κάποια πληροφορία σχετικά με το πότε αναμένεται η απόφαση του ΣτΕ για το εύλογο ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Σύμφωνα με την δική μου πληροφόρηση, αναμένεται πριν το καλοκαίρι.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Εγώ πάλι να ρωτήσω, πόσο εκτιμάτε ότι θα "ανοίξει" το εύλογο διάστημα;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Εγώ πάλι να ρωτήσω, πόσο εκτιμάτε ότι θα "ανοίξει" το εύλογο διάστημα;
Καθαρά προσωπική εκτίμηση ότι το εύλογο θα "ανοίξει" γύρω στον 1,5 χρόνο.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κι εγώ αυτό πιστεύω, χωρίς να έχω κάποια ενημέρωση, νομίζω ότι θα δικαιωθούν κι άλλοι συνάδελφοι. Πιο πολλές πιθανότητες δίνω στους εκπρόθεσμους του 2008 που έκαναν προσφυγή μέχρι το καλοκαίρι του 2018.

Συμφωνώ μπορεί το εύλογο να επεκταθεί και να πιάσει όσους έκαναν αίτηση διορισμού στο Υπουργείο μέχρι και το καλοκαίρι του 2018. Εκτιμήσεις πάντα

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2866
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σύμφωνα με την δική μου πληροφόρηση, αναμένεται πριν το καλοκαίρι.

ok, ευχαριστώ πολύ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161646
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 532
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.