*

Αποστολέας Θέμα: Βασικές απορίες για την ιδιωτική εκπαίδευση  (Αναγνώστηκε 11870 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giota K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βασικές απορίες για την ιδιωτική εκπαίδευση
« στις: Μάρτιος 17, 2019, 08:52:42 μμ »
Καλησπέρα σας.
Ονομάζομαι Γιώτα και είμαι εικοσιτριων ετών.
Μόλις αποφοίτησα από το τμήμα Φ.Π.Ψ. της Αθήνας ως φιλόλογος. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν αξίζει να ψάξω δουλειά σε ιδιωτικά σχολεία ΔΕ, ΙΕΚ, κέντρα μελέτης και φροντιστήρια. Ποια τα κριτήρια, οι ώρες και οι μισθοί;
Είδα πως στα φροντιστήρια- κεντρα μελέτης-ΙΕΚ σε προσλαμβάνουν με 3,5€ την ώρα μεικτά ή καθαρα και για 20 ώρες την εβδομάδα το πολύ  βάσει νόμου (υπάρχει δηλ περίπτωση να δουλεύεις λιγότερες ώρες; ). Επίσης, είδα ότι ένας νέος εκπαιδευτικός με απλό πτυχίο και χωρίς προϋπηρεσία λαμβάνει 1.092 μεικτά και δουλεύει μέχρι και 23 ώρες την εβδομάδα πλήρες ωράριο σε ιδιωτικό σχολείο.  Ισχύουν όλα αυτά;

Θα λέγατε ότι η ιδιωτική εκπαίδευση είναι μια ανάσα για εκείνους που δεν θέλουν να ακολουθήσουν το σύστημα αναπληρωτών δημοσίου;

Έχω κάνει την έρευνα μου μέσω του διαδικτύου, όμως ήρθα σήμερα στην ομάδα σας για να διαβάσω απόψεις και αλήθειες απο άμεσες πηγές όπως εσείς. Θα με διαφωτιζε κάθε εμπειρία και αλήθεια.

Σας ευχαριστώ!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βασικές απορίες για την ιδιωτική εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:55:11 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Βασικές απορίες για την ιδιωτική εκπαίδευση
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 17, 2019, 09:24:49 μμ »
Καλώς ήρθες στο pde Giota K και συγχαρητήρια για την αποφοίτησή σου.

Στην εκπαίδευση οι φιλόλογοι ανήκουν στον κλάδο ΠΕ02. Το βασικό είναι να πάρεις την πρώτη σου προϋπηρεσία.
Δεν έχει σημασία αν θα ξεκινήσεις από ιδιωτικά σχολεία, ΙΕΚ, ΚΔΑΠ ή φροντιστήρια.
Για αυτό όταν θα δεις ότι βγαίνουν θέσεις εργασίας για ΠΕ02 να είσαι έτοιμη να κάνεις τις αιτήσεις σου.
Οι 23 ώρες την εβδομάδα είναι το μέγιστο ωράριο νεοδιόριστου στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση, άρα και στα ιδιωτικά.
Τα 1092 € μικτά είναι το πρώτο μισθολογικό κλιμάκιο. Αν προσληφθείς στην παραμεθόριο ή σε νησιά γίνεται 1192 €.

Αυτή την περίοδο το σύστημα πρόσληψης και διορισμού εκπαιδευτικών αλλάζει. Παρακολούθησε μέσα από το φόρουμ τα νέα.

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Βασικές απορίες για την ιδιωτική εκπαίδευση
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 17, 2019, 09:51:54 μμ »
Οι ΠΕ02 & ΠΕ03 αντιμετωπιζουν ανεργια ηδη απο το 2008 καθως οι προσληψεις αναπληρωτων σε αυτες τις ειδικοτητες ειναι ελαχιστες και ειναι καλλυμενες απο παλιοτερους που εχουν πτυχιο απο το ετος 2000.

Αποσυνδεδεμένος Giota K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βασικές απορίες για την ιδιωτική εκπαίδευση
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 17, 2019, 11:15:52 μμ »
Οι ΠΕ02 & ΠΕ03 αντιμετωπιζουν ανεργια ηδη απο το 2008 καθως οι προσληψεις αναπληρωτων σε αυτες τις ειδικοτητες ειναι ελαχιστες και ειναι καλλυμενες απο παλιοτερους που εχουν πτυχιο απο το ετος 2000.


Και εγώ αυτό γνωρίζω.
Σε ευχαριστώ! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βασικές απορίες για την ιδιωτική εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:55:11 »

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βασικές απορίες για την ιδιωτική εκπαίδευση
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 17, 2019, 11:33:18 μμ »
Αρχικά να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις και να μη σε πιάνει πανικός (από τις αναρτήσεις σου αυτό αντιλαμβάνομαι)  είναι λογικό βέβαια. Λοιπόν, αρχικά εάν μπορέσεις να βρεις δουλειά σε καποιο κέντρο μελέτης ή φροντιστήριο (εννοείται τα χρήματα είναι ελάχιστα) αλλά είναι μια αρχή. Τώρα τι θα έκανα εγώ εάν γύριζα τον χρόνο πίσω; Μεταπτυχιακό πάνω στο Μαρκετινγκ ή  τη Διαχείριση Ανθρώπινου δυναμικού (ως ΦΠΨ είσαι αρκετά κοντά Σε αυτό) τώρα εάν με το πτυχίο περιμένεις... μόνο εξωτερικό. Από εκει και πέρα δουλειά σε κάτι σχετικό μέσω ΟΑΕΔ για αρχή που μπορεί να είσαι τυχερή και να μπεις κάπου που δε θα είναι Ζάρα ή τηλεφωνικά κέντρα (εδώ σου μιλάει η εμπειρία του 8χρονου τηλεφωνικού με μεταπτυχιακό και  εξειδίκευση) Στα 23 δούλευα παντού, στα 29 δεν έχω πλέον το κουράγιο. Πραγματικά πήγαινε σε ένα ΙΕΚ βρεφονηπιοκομιας καλύτερα (φίλη μου απόφοιτος ΕΠΑΛ δούλευε στην ειδική αγωγή με 800€ το μήνα και εγώ δούλευα σε τηλεφωνικό 40 ώρες την εβδομάδα Για 450€). Συγνώμη εάν σε απογοητεύω, αλλά η αλήθεια είναι τόσο σκληρή όσο η κοινωνία που έκανε τα πτυχία μας κ@λ...χάρτα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Βασικές απορίες για την ιδιωτική εκπαίδευση
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 17, 2019, 11:41:05 μμ »
Μεταπτυχιακό ειδικής κάμε. Άμα έχεις διάθεση βγάλε και κάνα τμήμα δασκάλων. Παν αμέσως αναπληρωτές. Παράλληλα κάμε ιδιαίτερα. Καλύτερα από φροντιστήριο. Αποδείξεις δεν κόβει κανείς. Εδώ κάμουν οι μόνιμοι. Τι να λέμε τώρα. Σε ιδιωτικό σχολειό κάμε αιτήσεις. Κι εκεί καλύτερα από φροντιστήριο.

Αποσυνδεδεμένος kpet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Βασικές απορίες για την ιδιωτική εκπαίδευση
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 18, 2019, 12:06:09 πμ »
Φυσικα φταιει η κοινωνια η οποια παραγει ανεξελεγκτα πτυχιουχους...συγνωμη δεν γνωριζε ο υποψηφιος το 2015 οτι υπηρχαν τουλαχιστον 25.000 αδιοριστοι φιλολογοι και υπηρχαν 6 χρονια αδιοριστιας ηδη...τι περιμενε οτι θα αλλαζε το 2019 ? Φυσικα αυτο συνεχιζεται ...Πιστευω οτι πολλοι πτυχιουχοι θα πρεπει να επανεκπαιδευτουν σε αλλους πιο  παραγωγικους τομεις της οικονομιας....Παραγουμε περισσοτερους πτυχιουχους απο οτι μπορουμε να καταναλωσουμε...

Συγνώμη εάν σε απογοητεύω, αλλά η αλήθεια είναι τόσο σκληρή όσο η κοινωνία που έκανε τα πτυχία μας κ@λ...χάρτα.

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βασικές απορίες για την ιδιωτική εκπαίδευση
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 18, 2019, 12:52:41 πμ »
Προσωπικά δεν είχα άλλη επιλογή ή θα σπούδαζα κοντά στο σπίτι μου σε ένα τμήμα που ΛΑΤΡΕΥΑ και είχα όνειρο από το δημοτικό ή θα δε θα σπούδαζα καθόλου μιας που δε θα μπορουσα πχ να πάω στο κοινωνικής εργασίας που ήθελα επίσης γιατί δεν υπάρχει στη Θεσσαλονίκη. Το 2007 που έδωσα η σχολή πχ θεάτρου είχε γύρω στις 11.000 και η δίκη μου 16.100. Απόφοιτος του 2012 από τη Θεάτρου δουλεύει αναπληρωτής με το που τελείωσε. Μπορούσαμε να το φανταστούμε; Όχι.  Το σύστημα έχει ευθύνη όχι μόνο η επιλογή. Δηλαδή δε μπορούμε να ξέρουμε το υπόβαθρο του καθενός για να κρίνουμε «αφού ήξερες γιατί πήγες;» Σας ρωτάω εγώ ότι με το σύστημα όπως είναι διαμορφωμένο για ένα παιδί που δεν είναι καλό στα μαθηματικά τι επιλογές υπάρχουν; Όλες είναι αβέβαιες. Μακάρι να αλλάξουν τα πράγματα.. προς το παρόν εγώ άλλαξα χώρα και ησύχασα!

Αποσυνδεδεμένος kpet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Βασικές απορίες για την ιδιωτική εκπαίδευση
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 18, 2019, 01:02:58 πμ »
Εχει μονο εσυ αλλα μισο εκατομυριο κυριως νεοι...αλλα αυτο εχει το εξης τιμημα...δεν θα υπαρχουν παιδια σε λιγο ...και συνεπως θα κλεινουν σχολεια και θεσεις απασχολησης...Σε 5-10 χρονια υπολογιζεται οτι θα χαθει το 20 % του μαθητικου δυναμικου... :o

προς το παρόν εγώ άλλαξα χώρα και ησύχασα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2019, 01:04:43 πμ από kpet »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Βασικές απορίες για την ιδιωτική εκπαίδευση
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 18, 2019, 01:06:35 πμ »
Είχα καιρό να μπω στο φόρουμ και έπεσα πάνω στο μήνυμα σου... Θα κάνω ενα σύντομο throw back. Τελείωσα τη φιλολογία το 2012,εκανα ιδιαίτερα μαθήματα και δούλεψα ως υπάλληλος γραφείου και το 2014 πέρασα με πανελλήνιες εξετάσεις στην εργοθεραπεία (τη μοναδική σχολή που ήθελα). Αναμενω να ορκιστώ (αλλά έχω πλέον και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Εργοθεραπευτριας και σφραγίδα). Εργάζομαι σε 3 κέντρα ειδικής αγωγής (εκ των οποίων τα 2 είναι φροντιστήρια όπου μου έγινε και πρόταση να αναλάβω φιλολογικά μαθήματα μιας και είμαι ήδη φιλόλογος οπως ανέφερα αλλά αρνήθηκα και ασχολούμαι μόνο με εργοθεραπεία προς το παρόν). Σκοπεύω μελλοντικά εφόσον κάνω και τις εκπαιδεύσεις που θέλω στην ειδική αγωγή, να αναλάβω και το ειδικό παιδαγωγικό.
Είμαι πολυ ικανοποιημένη και με τις συνθήκες εργασίας και με το ωρομισθιο, εχω την ασφάλιση μου κανονικά με ικα (ευτυχώς γλίτωσα το μπλοκακι) και πλέον περιμένω την προκήρυξη για τα ειδικα σχολεία, που μέχρι και φετος στην αττική έπαιρναν και Εργοθεραπευτες χωρις παιδαγωγική επαρκεια μαζι με τους έχοντες παιδαγωγική επαρκεια - οπότε επειδή εντάσσομαι στη δεύτερη κατηγορία, έχω σοβαρές πιθανότητες να είμαι και εγω αναπληρώτρια Εργοθεραπευτρια σε ειδικό σχολείο 😊. Και συνδυάζεται και η εργασία ακόμη και ως μόνιμη σε ειδικό σχολείο με την εργασία στα κεντρα ειδικής αγωγης στον ιδιωτικό τομεα (παίρνεις άδεια απο το συμβούλιο εκπαίδευσης).
Αν δεν με πάρουν (σε περίπτωση που μείνουν οι φετινοι πίνακες) είμαι σε επαφή και με καποιες ΜΚΟ και υπάρχει και η εναλλακτική της ιδιωτικής παράλληλης στήριξης (αν και προσωπικά προτιμώ τις νόμιμες εργασίες).
Εγώ θα σε συμβούλευα:
Ή να κάνεις το μεταπτυχιακό στο ανθρώπινο δυναμικό στο οικονομικό πανεπιστήμιο Αθηνών (που διαρκεί 1.5 έτος και έπειτα έχεις κατευθείαν εργασία σε εταιρείες, υπάρχει διασύνδεση με την αγορά εργασίας και σε εταιρείες όπως coca cola, man power κοκ)
Ή να περάσεις στην εργοθεραπεία (4 χρόνια διαρκεί η φοίτηση, είναι ενα τμήμα πανελλαδικά, και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και σφραγίδα για να σφραγίζεις τα χαρτιά του εοππυ ώστε οι γονείς να παίρνουν πίσω τα χρήματα για τις θεραπείες των παιδιών τους, σου εξασφαλίζει το τμήμα εργοθεραπείας του πανεπιστημίου δυτικής αττικής (πρωην τει αθηνας) και προς το παρόν κανενα κολλέγιο).
Από την εργοθεραπεία δεν ασχολείσαι μονο με παιδια, αλλα και με ενήλικες και ηλικιωμένους με αναπτυξιακές / ψυχιατρικες/κινητικές διαταραχές, μαθησιακές δυσκολίες, νευρολογικές διαταραχές.
Είμαστε ανάρπαστοι και δεν υπερβαλλω.
Γνωρίζω κέντρο στα μελίσσια που πληρώνει 15 ευρω/συνεδρία καθαρά, συνήθως η συνεδρία με διάρκεια 45 λεπτα πληρώνεται απο 7 ευρω ως 10 ευρω καθαρα σε νεο θεραπευτή (στα κέντρα η συνεδρία χρεώνεται 30-40 ευρώ και οι γονείς παίρνουν χρήματα πίσω απο τον εοππυ, αλλα για να γίνει αυτό τα χαρτιά σφραγίζονται από εργοθεραπευτη, οποτε δε γίνεται το κεντρο να μην εχει Εργοθεραπευτη). Άρα έτσι μειώνονται και τα περιστατικά αντιποίησης επαγγέλματος (κάποιος να παρουσιάζεται ως "Εργοθεραπευτής" ενώ δεν είναι και να αναλαμβάνει συνεδρίες, το μόνο καλό που εγινε με τον Εοππυ είναι ότι μπήκε μια τάξη σε αυτό).
Βέβαια χρειάζεται να δίνουμε χρήματα σε εκπαιδεύσεις εννοείται, αλλά όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση ειναι εξασφαλισμένη. (Σε οσες θεσεις των 400-500 ευρώ έβγαλε ο ΟΑΕΔ για Εργοθεραπευτες ολες εμειναν κενές, γενικα εννοώ, διότι δεν υπάρχουν άνεργοι Εργοθεραπευτες πανελλαδικά).
Τέλος, για την ιστορία τα κέντρα ειδικής αγωγής - φροντιστήρια τα βρήκα μονη μου, εστειλα απλά βιογραφικό σημείωμα μέσω email, και ολοι οι εργοδότες μου προσωπικά μου ειπαν εξαιρετικά λόγια για το βιογραφικό μου (και θεωρώ ότι σε μεγάλο βαθμό έπαιξε ρόλο ο πρώτος τιτλος σπουδών μου στη φιλολογία). Και Κατι τελευταίο : αν σου ανοίξει η πόρτα σε ενα κέντρο ειδικής αγωγής, η συνεργασία είναι μακροχρόνια (δεν λύνουν την συνεργασία με εναν θεραπευτή, δε θέλουν να αλλάζουν προσωπικό) και τέλος σαν Εργοθεραπευτής αναλαμβάνεις και κατ'οικον περιστατικά.

Συγγνώμη για το μακροσκελές post.
Καλή επιτυχία σε ο, τι επιλέξεις να κάνεις 😊 και να μην απελπίζεσαι γιατί τα πτυχία μας (από φιλολογία, φπψ, ιστορικό) μια χαρά συνδυάζονται και με άλλα επαγγέλματα 😊
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος kpet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Βασικές απορίες για την ιδιωτική εκπαίδευση
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 18, 2019, 01:45:18 πμ »
Δεν ειναι  ετσι ομορφα οπως τα παρουσιαζεται...Καποιος πρεπει να σας στηριζει οικονομικα τα 4 χρονια των επιπλεον σπουδων σας γεγονος που δεν ειναι αυτονοητο για ολους ...και επιπλεον απο το μυνημα σας συμπεραινουμε οτι τα 4 χρονια φιλολογιας ηταν μαλλον αχρηστα...

Είχα καιρό να μπω στο φόρουμ και έπεσα πάνω στο μήνυμα σου... Θα κάνω ενα σύντομο throw back. Τελείωσα τη φιλολογία το 2012,εκανα ιδιαίτερα μαθήματα και δούλεψα ως υπάλληλος γραφείου και το 2014 πέρασα με πανελλήνιες εξετάσεις στην εργοθεραπεία (τη μοναδική σχολή που ήθελα). Αναμενω να ορκιστώ (αλλά έχω πλέον και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Εργοθεραπευτριας και σφραγίδα). Εργάζομαι σε 3 κέντρα ειδικής αγωγής (εκ των οποίων τα 2 είναι φροντιστήρια όπου μου έγινε και πρόταση να αναλάβω φιλολογικά μαθήματα μιας και είμαι ήδη φιλόλογος οπως ανέφερα αλλά αρνήθηκα και ασχολούμαι μόνο με εργοθεραπεία προς το παρόν). Σκοπεύω μελλοντικά εφόσον κάνω και τις εκπαιδεύσεις που θέλω στην ειδική αγωγή, να αναλάβω και το ειδικό παιδαγωγικό.
Είμαι πολυ ικανοποιημένη και με τις συνθήκες εργασίας και με το ωρομισθιο, εχω την ασφάλιση μου κανονικά με ικα (ευτυχώς γλίτωσα το μπλοκακι) και πλέον περιμένω την προκήρυξη για τα ειδικα σχολεία, που μέχρι και φετος στην αττική έπαιρναν και Εργοθεραπευτες χωρις παιδαγωγική επαρκεια μαζι με τους έχοντες παιδαγωγική επαρκεια - οπότε επειδή εντάσσομαι στη δεύτερη κατηγορία, έχω σοβαρές πιθανότητες να είμαι και εγω αναπληρώτρια Εργοθεραπευτρια σε ειδικό σχολείο 😊. Και συνδυάζεται και η εργασία ακόμη και ως μόνιμη σε ειδικό σχολείο με την εργασία στα κεντρα ειδικής αγωγης στον ιδιωτικό τομεα (παίρνεις άδεια απο το συμβούλιο εκπαίδευσης).
Αν δεν με πάρουν (σε περίπτωση που μείνουν οι φετινοι πίνακες) είμαι σε επαφή και με καποιες ΜΚΟ και υπάρχει και η εναλλακτική της ιδιωτικής παράλληλης στήριξης (αν και προσωπικά προτιμώ τις νόμιμες εργασίες).
Εγώ θα σε συμβούλευα:
Ή να κάνεις το μεταπτυχιακό στο ανθρώπινο δυναμικό στο οικονομικό πανεπιστήμιο Αθηνών (που διαρκεί 1.5 έτος και έπειτα έχεις κατευθείαν εργασία σε εταιρείες, υπάρχει διασύνδεση με την αγορά εργασίας και σε εταιρείες όπως coca cola, man power κοκ)
Ή να περάσεις στην εργοθεραπεία (4 χρόνια διαρκεί η φοίτηση, είναι ενα τμήμα πανελλαδικά, και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και σφραγίδα για να σφραγίζεις τα χαρτιά του εοππυ ώστε οι γονείς να παίρνουν πίσω τα χρήματα για τις θεραπείες των παιδιών τους, σου εξασφαλίζει το τμήμα εργοθεραπείας του πανεπιστημίου δυτικής αττικής (πρωην τει αθηνας) και προς το παρόν κανενα κολλέγιο).
Από την εργοθεραπεία δεν ασχολείσαι μονο με παιδια, αλλα και με ενήλικες και ηλικιωμένους με αναπτυξιακές / ψυχιατρικες/κινητικές διαταραχές, μαθησιακές δυσκολίες, νευρολογικές διαταραχές.
Είμαστε ανάρπαστοι και δεν υπερβαλλω.
Γνωρίζω κέντρο στα μελίσσια που πληρώνει 15 ευρω/συνεδρία καθαρά, συνήθως η συνεδρία με διάρκεια 45 λεπτα πληρώνεται απο 7 ευρω ως 10 ευρω καθαρα σε νεο θεραπευτή (στα κέντρα η συνεδρία χρεώνεται 30-40 ευρώ και οι γονείς παίρνουν χρήματα πίσω απο τον εοππυ, αλλα για να γίνει αυτό τα χαρτιά σφραγίζονται από εργοθεραπευτη, οποτε δε γίνεται το κεντρο να μην εχει Εργοθεραπευτη). Άρα έτσι μειώνονται και τα περιστατικά αντιποίησης επαγγέλματος (κάποιος να παρουσιάζεται ως "Εργοθεραπευτής" ενώ δεν είναι και να αναλαμβάνει συνεδρίες, το μόνο καλό που εγινε με τον Εοππυ είναι ότι μπήκε μια τάξη σε αυτό).
Βέβαια χρειάζεται να δίνουμε χρήματα σε εκπαιδεύσεις εννοείται, αλλά όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση ειναι εξασφαλισμένη. (Σε οσες θεσεις των 400-500 ευρώ έβγαλε ο ΟΑΕΔ για Εργοθεραπευτες ολες εμειναν κενές, γενικα εννοώ, διότι δεν υπάρχουν άνεργοι Εργοθεραπευτες πανελλαδικά).
Τέλος, για την ιστορία τα κέντρα ειδικής αγωγής - φροντιστήρια τα βρήκα μονη μου, εστειλα απλά βιογραφικό σημείωμα μέσω email, και ολοι οι εργοδότες μου προσωπικά μου ειπαν εξαιρετικά λόγια για το βιογραφικό μου (και θεωρώ ότι σε μεγάλο βαθμό έπαιξε ρόλο ο πρώτος τιτλος σπουδών μου στη φιλολογία). Και Κατι τελευταίο : αν σου ανοίξει η πόρτα σε ενα κέντρο ειδικής αγωγής, η συνεργασία είναι μακροχρόνια (δεν λύνουν την συνεργασία με εναν θεραπευτή, δε θέλουν να αλλάζουν προσωπικό) και τέλος σαν Εργοθεραπευτής αναλαμβάνεις και κατ'οικον περιστατικά.

Συγγνώμη για το μακροσκελές post.
Καλή επιτυχία σε ο, τι επιλέξεις να κάνεις 😊 και να μην απελπίζεσαι γιατί τα πτυχία μας (από φιλολογία, φπψ, ιστορικό) μια χαρά συνδυάζονται και με άλλα επαγγέλματα 😊

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Βασικές απορίες για την ιδιωτική εκπαίδευση
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 18, 2019, 02:11:28 πμ »
Από το μήνυμα μου δεν έγινε κατανοητό ότι χάρη στην παιδαγωγική επαρκεια που διαθετω από το πτυχίο φιλολογίας, διεκδικώ θέση αναπληρώτριας Εργοθεραπευτριας στην περιφέρεια Αττικής (και γενικά σε όποια περιφέρεια επιθυμώ) εφόσον γίνουν κανονικά οι αιτήσεις φέτος, επειδή η παιδαγωγική επαρκεια με προτάσσει. Επιπλέον, στα κέντρα ειδικής αγωγής όπου εργάζομαι μου έγινε πρόταση να αναλάβω φιλολογικά μαθήματα (και όντας φιλόλογος μπορώ να εργάζομαι και με τις 2 ειδικότητες όταν το επιθυμώ στο μέλλον δηλαδή γιατί υπάρχουν ανάγκες, και στο παρελθόν με μόνο εφόδιο το πτυχίο φιλολογίας δε μου άνοιξε η πόρτα κάποιου φροντιστηρίου). Όσο για τα 4 χρόνια σπουδών, έκανα παράλληλα ιδιαίτερα μαθήματα (και σε πανεπιστημιακό επίπεδο), όχι όλα τα έτη βέβαια διότι έκανα και πρακτική άσκηση επί πληρωμή.
Για αυτό, αν η δημιουργός της δημοσίευσης προτιμά έναν πιο γρήγορο δρόμο της πρότεινα το μεταπτυχιακό στο ανθρώπινο δυναμικό (απλά από εκεί δεν μπορεί να συμμετέχει σε προκηρύξεις του δημοσίου διότι το βασικό πτυχίο εξασφαλίζει τα επαγγελματικά δικαιώματα).
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βασικές απορίες για την ιδιωτική εκπαίδευση
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 18, 2019, 09:03:14 πμ »
Αυτό εννοώ όταν δεν γνωρίζουμε τι έχει ο κάθε άνθρωπος από πίσω. Δηλαδή ένας φοιτητής μπορεί με το ζόρι να τελείωσε μια σχολή ενώ δούλευε παράλληλα Εάν η κοπέλα είναι Αθήνα τα πράγματα είναι εύκολα, εάν όχι τότε ακόμη και το μεταπτυχιακό είναι μια δύσκολη υπόθεση, όχι τόσο βέβαια όσο το δεύτερο πτυχίο. Γιατί κακά τα ψέματα, είναι αδύνατο να δουλεύεις για να ζεις και να σπουδάζεις ειδικά σε ΤΕΙ ή σχολές με υποχρεωτικά και εργαστήρια. Κι όταν λέω δουλεύεις εννοώ μια δουλειά που να μπορείς να συντηρήσεις  τον εαυτό σου εκτός εάν βγάζετε τόσο πολλά από τα ιδιαίτερα όποτε μεταναστεύω Αθήνα. Εγώ έκανα δυο μεταπτυχιακα και τα δυο με δίδακτρα απλώς γιατί σε όσα δεν υπήρχαν ήταν full time όχι μόνο μαθήματα αλλά και χαμαλίκι στους καθηγητές. Και όταν δουλεύεις βάρδιες γιατί κάπως πρέπει να ζήσεις εάν δεν έχεις γονείς να σε στηρίζουν τότε....

Αποσυνδεδεμένος Giota K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βασικές απορίες για την ιδιωτική εκπαίδευση
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 03, 2019, 12:57:33 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
Η αλήθεια είναι ότι θέλω να δω αν αξίζει να κυνηγήσω την ιδιωτική εκπαίδευση.
Αν ναι, αν δηλ. μπορεί κανείς νέος να προσληφθεί με ικανοποιητικό εισόδημα στην αρχή, τότε θα χρειαστεί να δω μεταπτυχιακα από τώρα που θα μου δώσουν περισσότερα κριτήρια για την πρόσληψη μου σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.