*

Αποστολέας Θέμα: Επίπεδα γλωσσικής αναλυσης  (Αναγνώστηκε 10908 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδα γλωσσικής αναλυσης
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 02:38:26 μμ »
Δεν είναι ξεκάθαρο όπως π.χ. "Η οικογένειά μου ..." όπου το "μου" είναι σίγουρα κτητικό.


Είναι ξεκάθαρο και στο "η μαμά μου μαγειρεύει", γιατί αν το "μου" δεν ήταν κτητικό, θα έπαιρνε τόνο, για να διαφοροποιηθεί η χρήση του, όπως λχ παίρνει το ερωτηματικό "πώς"  τόνο, για να διαφοροποιηθεί από τον ειδικό σύνδεσμο "πως".
Υπάρχει συγκεκριμένος κανόνας δηλαδή που εφαρμόζεται σε αυτές τις περιπτώσεις, ώστε να αποφεύγεται η αμφισημία.
(Δες ενδεικτικά εδώ https://www.arisgiavris.gr/tonismos.php).

Οπότε αφού προβλέπεται τρόπος διαφορετικής γραφής, ώστε να μην υπάρχει αμφισημία, δεν είναι και πολύ καλή επιλογή, κατά τη γνώμη μου, να το παρουσιάσει κανείς ως παράδειγμα αμφισημίας.
Δεν μου φαίνεται ακριβές.

Καλό Σαββατοκύριακο και σε εσένα. :)  :)

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίπεδα γλωσσικής αναλυσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:18:23 »

Αποσυνδεδεμένος joana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδα γλωσσικής αναλυσης
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 13, 2023, 08:11:43 μμ »
Καλησπέρα σας,
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τα επίπεδα γλωσσικής ανάλυσης στα οποία ανήκουν οι παρακάτω προτάσεις; Και να μου εξηγήσει, γιατί έχω δυσκολευτεί;  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
   
 Οι λέξεις «φυτό» και «φοιτώ» έχουν το ίδιο σημαίνον αλλά διαφορετικά σημαινόμενα.
 Η λέξη «πρέπον» μπορεί να αναλυθεί σε μικρότερα στοιχεία («πρέπ» + «ον») ενώ η λέξη «μπέικον» όχι.
 Το εκφώνημα «Με έπιασε λάστιχο» μπορεί να επιτελεί διαφορετικές επικοινωνιακές λειτουργίες.
 Η πρόταση «Γνώρισα έναν εισαγωγέα αυτοκινήτων από την Ιαπωνία» είναι δομικά αμφίσημη.
 Η λέξη [fi'to] («φοιτώ») διαφοροποιείται από τη λέξη [fi'lo] («φιλώ»).

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Επίπεδα γλωσσικής αναλυσης
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 13, 2023, 09:42:19 μμ »
Οι λέξεις «φυτό» και «φοιτώ» έχουν το ίδιο σημαίνον αλλά διαφορετικά σημαινόμενα.

Πρόκειται για ομόηχες λέξεις που έχουν διαφορετική σημασία. Η πρόταση αφορά το σημασιολογικό επίπεδο.


.
 Η λέξη «πρέπον» μπορεί να αναλυθεί σε μικρότερα στοιχεία («πρέπ» + «ον») ενώ η λέξη «μπέικον» όχι.

Η πρόταση αναφέρεται στην ανάλυση της λέξης σε μορφήματα, δηλαδή ελάχιστες σημασιολογικές μονάδες. Άρα, αφορά το μορφολογικό επίπεδο.


Το εκφώνημα «Με έπιασε λάστιχο» μπορεί να επιτελεί διαφορετικές επικοινωνιακές λειτουργίες.

Η πρόταση αφορά το πραγματολογικό επίπεδο, γιατί αναφέρεται στο εκφώνημα και τη λειτουργία του με βάση τις επικοινωνιακές συνθήκες.

Η πρόταση «Γνώρισα έναν εισαγωγέα αυτοκινήτων από την Ιαπωνία» είναι δομικά αμφίσημη.

Η πρόταση αφορά το συντακτικό επίπεδο. Η προθετική φράση "από την Ιαπωνία" μπορεί να προσδιορίζει είτε την ΟΦ "εισαγωγέα" είτε την ΟΦ "αυτοκινήτων".

Η λέξη [fi'to] («φοιτώ») διαφοροποιείται από τη λέξη [fi'lo] («φιλώ»).

Εδώ έχεις ένα ελάχιστο ζεύγος, όπως λέγεται, δηλ δύο λέξεις με διαφορετική σημασία αλλά με φωνητική μορφή που διαφέρει μόνο σε ένα φωνητικό στοιχείο, έναν φθόγγο.
Με τέτοια ελάχιστα ζεύγη ασχολείται η Φωνολογία, για να εξετάσει αν ένας φθόγγος είναι φώνημα, δηλαδή φθόγγος που διαφοροποιεί τη σημασία μιας λέξης στο ίδιο φωνητικό περιβάλλον.


ΥΓ. Διάβασε με τι ακριβώς ασχολείται το κάθε επίπεδο γλωσσικής ανάλυσης σε κάποιο βιβλίο Θεωρητικής Γλωσσολογίας. Αλλιώς, δεν πρόκειται να καταλάβεις τη λογική τέτοιων ασκήσεων.
Αν θες, μπορείς να διαβάσεις μια συνοπτική παρουσίαση που είχα κάνει εδώ.

απάντηση #17
https://www.pde.gr/index.php?topic=34851.msg1178835#msg1178835
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158567
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 598
Σύνολο: 619

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.