*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2019  (Αναγνώστηκε 322101 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #728 στις: Αύγουστος 02, 2019, 04:40:32 μμ »
Όσοι πήραμε απόσπαση στην 1η μας επιλογή, χρειάζεται να κάνουμε κάποια ενέργεια στο οπσυδ; ρωτάω γιατί δεν έχω μπροστά μου υπολογιστή και δε ξέρω τι επιλογές δίνει. Ευχαριστώ.

Τίποτα δεν κανεις. Απλα εχε το νου σου για ανακοινωσεις στην περιοχη που αποσπαστηκες: θα βγουν καποια στιγμη ανακοινωσεις για να δηλωσεις σχολεια κτλ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:03:57 »

Αποσυνδεδεμένος myria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επ-Ανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #729 στις: Αύγουστος 02, 2019, 04:56:40 μμ »
Για τη β φάση,όσοι δε θελουμε να τροποποιήσουμε τίποτα χρειάζεται να κάνουμε κάτι;
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη;

Αποσυνδεδεμένος sfou13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #730 στις: Αύγουστος 02, 2019, 05:19:10 μμ »
Πήρα μετάθεση σε γειτονικό νομό. Στην πρώτη μου επιλογή πήραν άτομο με λιγότερα μόρια ειδικότητας πε0405, ενώ εγώ είμαι πε0401. δύο ερωτήσεις αν κάποιος γνωρίζει:
1. Στις αποσπάσεις οι πε04 δεν αντιμετωπίζονται μαζί;
2. Αν ισχύει το 1 και κάνω επανεξέταση  χάνω την απόσπαση στο γειτονικό νομό;  Αυτή θα βγει με τη β φάση αν γίνει;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2019, 05:27:43 μμ από sfou13 »

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #731 στις: Αύγουστος 02, 2019, 05:42:01 μμ »
Για τη β φάση,όσοι δε θελουμε να τροποποιήσουμε τίποτα χρειάζεται να κάνουμε κάτι;

Στη β΄φάση, αν γίνει, ζητάς επανεξέταση της αίτησης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:03:57 »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #732 στις: Αύγουστος 02, 2019, 05:42:30 μμ »
Σε καμμία υπηρεσιακή μεταβολή εκτός των υπεραριθμιών οι ΠΕ04 δεν εξετάζονται εννιαία. Κάθε ειδικότητα έχει τα δικά της κενά και τις δικές της αποσπάσεις, μεταθέσεις κλπ. Οπότε δεν υπάρχει νομικά τεκμηριωμένος λόγος να κάνεις ένσταση, εκτός και αν άλλος ΠΕ0401 με λιγότερα μόρια πήρε απόσπαση σε νομό όπου εσύ είχες δηλώσει ως 1η επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #733 στις: Αύγουστος 02, 2019, 05:43:12 μμ »
Πήρα μετάθεση σε γειτονικό νομό. Στην πρώτη μου επιλογή πήραν άτομο με λιγότερα μόρια ειδικότητας πε0405, ενώ εγώ είμαι πε0401. δύο ερωτήσεις αν κάποιος γνωρίζει:
1. Στις αποσπάσεις οι πε04 δεν αντιμετωπίζονται μαζί;
2. Αν ισχύει το 1 και κάνω επανεξέταση  χάνω την απόσπαση στο γειτονικό νομό;  Αυτή θα βγει με τη β φάση αν γίνει;

Με μπέρδεψες. Μετάθεση ή απόσπαση πήρες;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #734 στις: Αύγουστος 02, 2019, 09:41:11 μμ »
Πήρα μετάθεση σε γειτονικό νομό. Στην πρώτη μου επιλογή πήραν άτομο με λιγότερα μόρια ειδικότητας πε0405, ενώ εγώ είμαι πε0401. δύο ερωτήσεις αν κάποιος γνωρίζει:
1. Στις αποσπάσεις οι πε04 δεν αντιμετωπίζονται μαζί;
2. Αν ισχύει το 1 και κάνω επανεξέταση  χάνω την απόσπαση στο γειτονικό νομό;  Αυτή θα βγει με τη β φάση αν γίνει;
Ισχύει αυτό που λέει ο Πλάτωνας
Σε καμμία υπηρεσιακή μεταβολή εκτός των υπεραριθμιών οι ΠΕ04 δεν εξετάζονται εννιαία. Κάθε ειδικότητα έχει τα δικά της κενά και τις δικές της αποσπάσεις, μεταθέσεις κλπ. Οπότε δεν υπάρχει νομικά τεκμηριωμένος λόγος να κάνεις ένσταση, εκτός και αν άλλος ΠΕ0401 με λιγότερα μόρια πήρε απόσπαση σε νομό όπου εσύ είχες δηλώσει ως 1η επιλογή.

Ωστόσο υπάρχουν καταγεγραμμένες περιπτώσεις όπου οι Διευθύνσεις δηλώνουν παραπάνω λειτουργικα κενά σε μια ειδικότητα ΠΕ04 επειδή ξέρουν ότι δεν θα έρθει η ειδικότητα που χρειάζεται και ταυτόχρονα γνωίζουν μέσω του ΔΔΕ ή των αιρετών ότι ενδιαφέρονται να έρθουν από την πρώτη ειδικότητα. Αυτά είναι καταγεγραμμένα και αποδεδειγμένα. Ενα χαρακτηρηστικό παράδειγμα είναι η Δυτική Θεσσαλονίκη ένα άλλο η Μαγνησία και άλλα. Οπότε με αυτήν την έννοια σε ορισμένες περιοχές είναι ενοποιημένες οι αποσπασεις σε ΠΕ04. ΠΑρόλο που δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο νομικά δεν υπάρχει κάποιος έλεγχος που να το αποτρέπει (πέρα από διαμαρτυρίες γραφικών). Αυτό γίνεται εν γνώση των αιρετών του ΚΥΣΔΕ, και των ελεγκτικών αρχών (εισαγγελείς και ελεγκτές)  και υποθέτω ότι το ανέχονται για λόγους "ανθρωπιστικής εξυπηρέτησης". Υποθέτω επίσης ότι θα συνεχίσουν να το ανέχονται όσο δεν παίρνει τεράστιες διαστάσεις (100ντάδες από δεκάδες που είναι τώρα).
Οπότε νομικά δεν δικαιούσαι τίποτα .... ωστόσο ίσως μπορείς από αυτά που είπα να σκεφτείς κάποιον άλλο τρόπο για να πετύχεις αυτά που πέτυχαν και οι άλλοι.... ? Μην είσαι κορόιδο (σαν και εμένα)

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #735 στις: Αύγουστος 02, 2019, 09:46:49 μμ »
Θα ήταν καλό στην ενότητα αυτή να γράφονται θέματα που αφορούν τις αποσπάσεις και όχι το τι "καίει τον καθένα" ιδιαίτερα δε όταν δεν συμμετέχει στη διαδικασία των αποσπάσεων. Καλό θα είναι επίσης οι διαχειριστές του φορουμ να μην αναρτούν άσχετα κείμενα. Απλά για να είμαστε δίκαιοι και ίσοι προς όλους.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #736 στις: Αύγουστος 02, 2019, 09:55:58 μμ »
Άσχετο λίγο με τις αποσπάσεις, αλλά ο κλάδος ΠΕ04 δεν έχει ενοποιηθεί, άρα δε θεωρείται ενιαίος; Ας πούμε, τοποθετείται ένας χημικός στο σχολείο, όπου καλύπτει το ωράριό του, αλλά ο φυσικός δεν το καλύπτει και είναι παλιότερος. Και οι δυο τους είναι με οργανική. Ποιος προηγείται να πάρει τις ώρες της χημείας, ο χημικός ή φυσικός ως παλιότερος, αφού ο κλάδος έχει ενοποιηθεί;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #737 στις: Αύγουστος 02, 2019, 10:34:55 μμ »
Το έντιμο θα 'ταν να τις πάρει ο χημικός ως α' ανάθεση. Αλλά θα τις πάρει ο φυσικός ως παλαίουρας (κάτι σαν το φανταριλίκι στα στρατά).

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #738 στις: Αύγουστος 02, 2019, 10:49:06 μμ »
Πιθανή ανάκληση αίτησης απόσπασης γίνεται αυτοδικαίως αποδεκτή ή υπάρχει περίπτωση και να απορριφθεί; Και πότε ανακοινώνονται αυτές οι ανακλήσεις επίσημα;

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #739 στις: Αύγουστος 02, 2019, 11:15:48 μμ »
Β φάση θα γίνει; τι γνωρίζετε;

Αποσυνδεδεμένος dstntvip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #740 στις: Αύγουστος 02, 2019, 11:20:12 μμ »
 Ίσως έχει να κάνει με τα κενά που δήλωσε η ΔΔΕ που σε ενδιαφέρει.Ζητησε κάμποσους ΠΕ04.01 και πείτε κάποιους με περισσότερα μόρια από εσένα και κάμποσους ΠΕ04.05 που πειρε και από αυτούς απλά με λιγότερα μόρια από σένα και άλλη ειδικοτητα. Ατυχία μεν αλλά μάλλον δεν σηκώνει ένσταση . Ίσως επανεξέταση μπας και γίνει κάτι στη β φάση. Πολλοί κάνουν και τα δύο. Μάλλον αυτό να κάνεις και εσύ

Αποσυνδεδεμένος Tess5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #741 στις: Αύγουστος 02, 2019, 11:30:39 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι αφού σας ευχαριστήσω άλλη μια φορά για την ανταπόκρισή σας σε συγκεκριμένο ερώτημα που σας έθεσα νωρίτερα, νομίζω ότι οφείλω να σας ενημερώσω ότι ήταν καθαρά δικό μου λάθος. Στην προσπάθειά μου να σορτάρω το excel αρχείο κατά ειδικότητα κάτι δεν  έκανα σωστά και μπερδεύτηκαν εντελώς οι ειδικότητες. Αφού μου πήρε κάποιες ώρες να το συνειδητοποιήσω και αφού αναστάτωσα ένα κάρο κόσμο ( όταν δρας υπό το κράτος πανικού.....) , έλεγξα τελικά ένα ένα τα ονόματα από το αρχείο του υπουργείου και κατάλαβα τι είχε συμβεί. Η συγκεκριμένη συνάδελφος σωστά πήρε την απόσπασή της με τα μόρια που είδα, αφού ήταν εντελώς άλλη ειδικότητα..... Σας ζητώ συγγνώμη που  σας έβαλα σε σκέψεις και αμφιβολίες, έπρεπε να το διορθώσω για να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159780
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 600
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 651
Σύνολο: 668

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.